PDA

Zobacz pełną wersję : jak wywołać nef'a z d90?



trrr
16-11-2008, 10:09
tak jak w temacie mój NX 1,3.. nie chce, plik nie zgodny czy coś tam, zainstalowałem trial NX 2 to samo o co kaman?

GeparD
16-11-2008, 10:30
moze to ci pomoze: http://optyczne.pl/1356-nowo%C5%9B%C4%87-Nikon_RAW_Codec_-__wersja_1.5.0.html

Fatman
16-11-2008, 10:45
Zrób update NX2 do wersji 2.1 -ta już czyta NEF z D90. ACR w wersji 4.6 też czyta. SilkyPix w najnowszej wersji też już nie ma problemu z NEF D90. W ostateczności wywołaj NEFa w puszce, całkiem ładnie sobie z tym radzi -wynik potrafi pozytywnie zaskoczyć.

majcool
16-11-2008, 11:07
Do podstawowej obróbki nefów z D90 nadaje się również darmowy ViewNX (ma cechę grupowania plików jpg/raw- przydatne czasem do wstępnej selekcji zdjęć). IMO to lepsze rozwiązanie niż wewnętrzna wywoływarka.

trrr
16-11-2008, 14:44
to nic nie daje, wczoraj ściągałem demo z dołączonej płyty i kreatora, to staje sie powoli chore..

Psychotrop
16-11-2008, 14:52
to nic nie daje, wczoraj ściągałem demo z dołączonej płyty i kreatora, to staje sie powoli chore..

a to ciekawe.
też mam D90 od ponad miesiąca ...
ściągnąłem view NX i capture NX2 w najnowszych wersjach ze strony nikon.pl.
do PS CameraRAW wtedy w wersji 4.6 beta (teraz już jest wersja 5.1), jeśli chodzi lightroom to wersja 2.1 (nie sprawdzałem osobiście, bo mnie nie stać na Adobe, ale u kolegi działa jak złoto).
inne programy też już mają aktualizacje wtyczek, czy ich samych - w końcu D90 jest już na rynku od jakiegoś czasu.
więc nie wiem z czym dokładnie masz problemy.

XGrzesX
16-11-2008, 14:54
to nic nie daje, wczoraj ściągałem demo z dołączonej płyty i kreatora, to staje sie powoli chore..

U mnie ViewNX 1.2 oraz Capture NX2 2.1 otwiera NEFy z D90...

Edit:
Nie wiem czy to normalne ale po otwarciu NEFa program Capture NX2 zużywa około 350 MB pamięci operacyjnej a jak coś zrobie w programie (nawet przesune okno ze zdjęciem) użycie pamięci wzrasta do około 560-700 MB. Przecież to jest chore ....

trrr
17-11-2008, 00:21
teraz dziala nx 2.1 po ściągnięciu z płyty instalacyjnej nie działa pewnie ściąga 2.0.

grafix
17-11-2008, 16:13
A co radzi sobie lepiej z wywylywaniem NEFow : photoshop czy lightroom ?

chodzi o mozliwosci korekcji i jakosci wywolanych fotek.

bth
17-11-2008, 22:07
Bibble jeszcze nie umie (ciągle pracują nad wersją 5 i chyba do tego czasu nie będzie już update). Mi pomogła bezczelna podmiana edytorem binarnym stringa D90 w nagłówku pliku na D80. Nie wiem tylko jak na to zareagują inne programy ;-)

velaskez
19-11-2008, 23:06
a ufraw umie? nie mam NEFów z D90 i nie mam jak sprawdzić:(

bth
19-11-2008, 23:45
Mogę Ci jakiegoś podesłać jak chcesz :)

velaskez
20-11-2008, 00:44
a to chcę, poszło PW

XGrzesX
20-11-2008, 01:04
1) Czy jest już może wtyczka do Gimpa czytająca NEFy z D90 ?
2) Zainstalowałem Nicon NEF Codec, który mial niby umozliwiać pracę z NEFami tak jak z plikami np. JPG ale coś u mniej on nie działa. Działa to u kogoś ?

velaskez
20-11-2008, 03:19
ja do Gimpa używam wspomnianego wyżej ufraw, ale jeszcze nie wiem czy czyta te NEFy z D90, powiem jak przetestuję:)

velaskez
20-11-2008, 14:14
przetestowałem NEFa od bth. UFRaw czyta NEFy z D90 jako nefy z D80

bth
20-11-2008, 14:15
Czekaj, bo chyba się walnąłem, podesłałem Ci tego "zhaczonego" NEF-a z zamienionym stringiem. Mamy więc pewność, że taka zamiana działa dla innego niż Bibble softu. Zaraz puszczę Ci wersję oryginalną.

velaskez
20-11-2008, 17:05
obejrzę wieczorem:) (warto zauważyć że jestem w USA 6h do tyłu:))

bth
20-11-2008, 17:20
A, nie zwróciłem uwagi :-)

velaskez
21-11-2008, 01:11
no to mamy werdykt, czyta normalnie, jako NEFy z D90:) więc luuuz

Borys1000
22-11-2008, 03:12
Cześć , mam od niedawna lightrooma 2 i nie wiem za bardzo jak zmienić nefy na jpg , co włączyć ?
Naprawdę nie wiem .

GeparD
22-11-2008, 03:35
menu file\save as... ?

Borys1000
22-11-2008, 13:51
Dzięki bardzo za podpowiedz , myślałem że w lightroomie będzie ikonka " convert " tak jak w picture control.

trrr
22-11-2008, 13:53
da sie w nx 1,3 czy trzeba nabyć 2 :/?

Fatman
22-11-2008, 17:38
trzeba nabyć 2 -było już o tym........

trrr
22-11-2008, 20:05
przeoczyłem;), bez sensu zagranie nikona powoli jak PS i acr..

barkowx
22-11-2008, 20:22
można otworzyć nef z d90 w hex editor i zmienić d90 na d300 i nx1.3 powinien czytać nefy z d90 ale w ps kolory będą rozjechane że hoho

Fatman
22-11-2008, 21:20
NX 1.3 czyta wtedy NEFy z D90, ale ma problem z odszumianiem/szumem.......... no ogólnie paskudnie jest niestety

Przemo12
09-12-2008, 17:16
Witam

moglby mi ktos przykladowy NEF z d90 przeslac? na maila lub na jakis serwer zaladowac i podac linka

[email protected]

Fatman
09-12-2008, 17:49
zaciągnij sobie:

http://212.51.209.43/~fatman/d90/RAW/

marcinn29
09-12-2008, 18:34
Mam pytanie odnosnie Picasa, wiem, że program nie powala swoimi możliwościami ale czasami wystarczy. Po za tym, używam go do przeglądania wszystkich zdjęć. A więc, czy ktoś wie, co zrobić aby Picasa czytał NEFy z N D90/

Mechanick
10-12-2008, 21:23
Ja wywoływałem rawy z D90 za pomocą Lightroom 2.1 i byłem zdziwiony jak przewyższają jakością to co wypluwa aparat w jpg. O wiele większa rozpiętość tonalna, zwłaszcza w ciemnych partiach obrazu ukazało się bogactwo detali. Polecam zatem Lightroom 2.1

Przemo12
11-12-2008, 10:21
zaciągnij sobie:

http://212.51.209.43/~fatman/d90/RAW/


Dzieki WIELKIE pozdrawiam

rogue1
11-12-2008, 12:42
Czy ktoś próbował dogrania ACR do pełnej wersji Adobe PS Elements?
Właśnie walczę z 30-dniową darmówką Elements 7 i ACR otwiera nefy z D90 bez problemu z jednym drobnym ale... wywołane zdjęcie można zapisać wyłacznie jako .dng...

Ciekawe czy to blokada wersji testowej, czy ten typ tak ma?

majcool
11-12-2008, 17:49
Działa bez najmniejszego problemu w pełnej i ograniczonej wersji- trial jest ograniczony jedynie czasowo. Pewnie próbujesz zapisać kilka warstw; 'flatten image' i po problemie.

rogue1
11-12-2008, 21:25
Działa bez najmniejszego problemu w pełnej i ograniczonej wersji- trial jest ograniczony jedynie czasowo. Pewnie próbujesz zapisać kilka warstw; 'flatten image' i po problemie.

Wielkie dzięki, już hula:-)

XGrzesX
13-12-2008, 11:06
Właśnie zainstalowałem ACDSee Pro 2.5, który obsługuje NEFy z D90 ale mam taki problem, że zdjęcie w nef po wyświetleniu jest przyciemniane. Ktoś się spotkał z czymś takim ?

Greg77
15-05-2009, 21:13
Moze nie jest to nowosc ale tu jest link do ACR 5.1.......wklejamy to do katalogu PLUGINS w PSie i mamy NEFy z D90 w Camera RAW:)

Link: http://rapidshare.com/files/233371576/Camera_Raw_5_1.zip
Testowane na PS CS4.......konto premium wiec sciagac do mozna bez ograniczen;)

Greg77
15-05-2009, 21:15
Ja wywoływałem rawy z D90 za pomocą Lightroom 2.1 i byłem zdziwiony jak przewyższają jakością to co wypluwa aparat w jpg. O wiele większa rozpiętość tonalna, zwłaszcza w ciemnych partiach obrazu ukazało się bogactwo detali. Polecam zatem Lightroom 2.1

Jak wiadomo Lightroom jest z firmy Adobe i jest to program dla fotografow a PS jest programem poteznym przeznaczonym dla grafikow, fotografow i wielu innych entuzjastow......
Takie same efekty osiaga sie w PSie....

velaskez
15-05-2009, 21:31
Moze nie jest to nowosc ale tu jest link do ACR 5.1.......wklejamy to do katalogu PLUGINS w PSie i mamy NEFy z D90 w Camera RAW:)

Link: http://rapidshare.com/files/233371576/Camera_Raw_5_1.zip
Testowane na PS CS4.......konto premium wiec sciagac do mozna bez ograniczen;)

Tylko musisz miec PS CS4 8)

Greg77
16-05-2009, 01:13
Tylko musisz miec PS CS4 8)

Ok teraz jestem w pracy ale jutro wrzuce na rapida wersje 4.6 dla posiadaczy CS3;)

Greg77
16-05-2009, 09:48
Obiecany Camera Raw do CS3 wersja 4.6 potrzebny do uruchomienia NEFa w ACR

instrukcja:
Ręczna instalacja w systemie Mac lub WindowsŸ:
WindowsŸ:
1. Zamknij program Photoshop CS3 i Adobe Bridge.
2. Otwórz Mój komputer.
3. Dwukrotnie kliknij Dysk lokalny (C:).
4. Przejdź do katalogu Program Files\Common Files\Adobe\Plug-Ins\CS3\File Formats.
5. Przenieś istniejącą wtyczkę Camera Raw.8bi w inne miejsce (na przykład do nowego folderu
na pulpicie). Przechowaj tę wersję w razie gdybyś chciał ją przywrócić.
6. Skopiuj wtyczkę Camera Raw, Camera Raw.8bi z folderu pobierania do tego samego jak
w Kroku 4.
7. Uruchom program Photoshop CS3 lub Adobe Bridge.

niestety wtyczka ta jest w rozszezeniu .dng moze ktos wie jak to uruchomic?? Sciagane ze strony Adobe?!
tu jest instrukcja: http://www.frazpc.pl/b/112747


link: http://rapidshare.com/files/233542750/Camera_Raw_4_6.dmg

krzycho1235
14-06-2009, 22:08
Zdecydowanie polecam dla wywołania plików RAW program Lightroom 2.3 , do odrawiania jest aż nad to wystarczający.

thorcik
15-06-2009, 17:44
A nie wystarczy RawTherapee? Tak na początek chociaż...

laciaty
15-06-2009, 20:40
Ja tez polecam lightroom'a. Bardzo wygodny, daje wspaniałe efekty.

Leatherface
15-06-2009, 20:55
A capture nx? Mam triala na cd jeszcze nie wykorzystanego ;) Za lightroom nie przepadam.

Blasius.G
15-06-2009, 21:59
A nie wystarczy RawTherapee? Tak na początek chociaż...Nie jest tak cudownie z tym RT ale calkiem przyjemnie sie go obsluguje choc jest dosyc wolny. Na pewno lepiej mi sie na nim pracuje niz na UfRaw. W RT jest tez wtyczka do Gimpa i to duzy plus dla tego programu. Mam tu tylko problem z odowiednim wyostrzaniem. Poza tym jest niezle.

lomax
15-06-2009, 22:11
A capture nx? Mam triala na cd jeszcze nie wykorzystanego ;) Za lightroom nie przepadam.
Też za Lightroom'em nie przepadam, podobnie zresztą, jak za ACR'em, chociaż wiele razy próbowałem go polubić.
Wszystko wołam NX'em i uważam, że jest świetny.
Kwestia gustu, przyzwyczajenia, czy tego, że jest dedykowany i importuje profile?
Hmmm.......
Mimo wszystko polecam NX'a!

messer
16-06-2009, 00:43
Nie czytałem całego wątku, ale do wywoływania RAW polecam bibblepro.
W szczególności dla użytkowników systemu Linux -- nie ma lepszej alternatywy (niestety).

smokwaw
17-06-2009, 11:39
Używam lightroma 2,3 i dzięki temu mogę wczytywać NEF-y z D90.

Bardzo podoba mi się w tym programie płynne z podlądem obracanie całości, wycinanie jednoczesne kawałka z zachowaniem proporcji (aspect) lub ze zmianą. Można dokonywać zmiany wielkości wycięcia i obrotu "na żywo" obserwując efekt - to jest po prostu świetnie pomyślane :).
Może nie jasno to tłumaczę, ale chodzi mi np. o coś takiego:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/06/26_1245230123-1.jpg
źródło (http://obrazki.elektroda.net/26_1245230123.jpg)

thorcik
17-06-2009, 13:52
RawTherapee też to potrafi ;oD
W ogóle mam wrażenie, że autorzy wzorowali się na LajtRumie.

fotouśmieszek
27-12-2009, 18:42
RawTherapee też to potrafi ;oD
W ogóle mam wrażenie, że autorzy wzorowali się na LajtRumie.


raczej odwrotnie: raw rherapee i raw shooter smigaly duzo wczesniej zanim powstal lightroom, o ile pamietam;)

jackrabbit
27-12-2009, 18:51
hmmm probowalem tego RawTherapee ale niesamowicie wolno mi dzialal na laptopie, LR2 smiga jak rakieta

mori
27-12-2009, 19:16
A ja tam używam GIMP-a + UFRaw
komplet za friko

fotouśmieszek
27-12-2009, 20:34
hmmm probowalem tego RawTherapee ale niesamowicie wolno mi dzialal na laptopie, LR2 smiga jak rakieta

nic dziwnego,bo stary.ale RS darmowa wersja jest teraz wszyty do LR:-) oczywiscie w wersji akceptujacej nowe puszki.RT faktycznie muli i jest ograniczone w mozliwosciach.