PDA

Zobacz pełną wersję : NEF z kompresją czy bez - różnice w praktyce



Hektor
04-07-2006, 16:40
Witam Wszystkich !

To mój pierwszy post, chociaż forum śledzę od kilkunastu miesięcy. Mam na imię Zbyszek i fotografuję od ponad dwudziestu lat - przeważnie z mizernym skutkiem.

Mimo przeszukanego archiwum nie znalazłem odpowiedzi na pytanie: czy ktoś znalazł praktyczną różnicę w jakości zdjęć wydobytych z NEF'a skompresowanego i nie ? Chodzi mi o informację w jakich sytuacjach zdjęciowych taka różnica mogłaby się pojawić ?

Pawel Pawlak
04-07-2006, 18:45
Tam gdzie nie zależy mi specjalnie do maksymalizacji wykorzystania pamieci, stosuję nefa nieskompresowanego. Z moich testów wynika, że nieskompresowany nefy mają znacząco większa ciągłość tonalną w "światłach" i o jakieś 0.5 do 1EV większą rozpiętość tonalną także w "światłach". Innych różnic nie zauwazyłem :)

Hektor
04-07-2006, 19:11
Tam gdzie nie zależy mi specjalnie do maksymalizacji wykorzystania pamieci, stosuję nefa nieskompresowanego. Z moich testów wynika, że nieskompresowany nefy mają znacząco większa ciągłość tonalną w "światłach" i o jakieś 0.5 do 1EV większą rozpiętość tonalną także w "światłach". Innych różnic nie zauwazyłem :)

To w takim razie: czy taki skompresowany NEF przewyższy jakością jpeg'a (w maksymalnej jakości) ?

PS. Jeśli zależy Ci na maksymalnym wykorzystaniu pamięci to chyba raczej NEF skompresowany ? Tak to należy rozumieć ?

Jacek_Z
04-07-2006, 19:33
tak, nawet skompresowany Nef bedzie lepszy od jpg - bo to zapis koloru na 12 bitach, a nie na 8 jak w jpg, więc zawsze to lepsza ciągłość tonalna.
czym większa kompresja tym większe straty.
jak chcesz największe wykorzystanie pamieci to jpg basic w rozmiarze S.
praktycznie jakość będzie sie równała rozmiarowi pliku - tzn większy = lepsza
czyli najlepiej nef nieskompresowany, potem nef skompresowany, potem jpg fine rozmiar L (jpg w D200 stała wielkośc pliku) itd w jpg, aż do najmniejszeggo z jpg - basic rozmiar L (jpg optymalizowany)
co komu wystarcza to jego decyzja. czasami ci co robia na strony www robią od razu niewielkie jpg. po co przeliczać nef. a inni pod druk ofsetow robią na nef (i maja w konsekwencji najmniej plików na karcie CF)

BartekIgnasiak
04-07-2006, 21:42
w D70 nie ma wyboru skompresowany/nieskompresowany prawda?

Pawel Pawlak
04-07-2006, 21:46
prawda