PDA

Zobacz pełną wersję : wykorzystanie fotografii w celach reklamowych... bez zgody autora



banghra
13-11-2008, 13:21
Witam,


Chcialam prosic szanownych forumowiczow o pomoc. Otoz w skrocie sprawa wyglada nastepujaco: poproszono mnie (firma organizujaca zawody a zarazem centrum sportowe) o zrobienie zdjec z rozdania nagrod na imprezie sportowej. Zdjecia zrobilam, co wiecej wyslalam mailowo takze kilkadziesiat innych dokumentujacych przebieg. Zanim dogadalismy sie, co do wynagrodzenia, zdjecia zdazyly sie ukazac na wszystkich wazniejszych portalach traktujacych o danej dyscyplinie sportu.
Choc w nie do konca przyjemnych okolicznosciach, sprawa zostala zalatwiona, a ja dostalam skromne podziekowanie.
Jakie bylo jednak moje zdziwienie, kiedy niedlugo potem zobaczylam jedno ze zdjec w formie baneru reklamujacego owo centrum na najwiekszym w Polsce portalu... Ten sam baner widnieje na ich stronie internetowej, a w galerii.. oczywiscie tez moje zdjecia - bezimiennie...

Moje pytanie brzmi - jak dokonac wyceny? Jakie czynniki brac pod uwage (ilosc wyswietlen baneru, czas itp.). Wskazowki ogolne pod haslem "jak dochodzic swoich praw" rowniez mile widziane.

Serdeczne dzieki
Pozdrawiam
Kaśka

Yoora
13-11-2008, 13:35
Pogrzeb w szukajce. Niedawno był o tym cały, bardzo duży wątek.

pawel
13-11-2008, 13:48
Moje pytanie brzmi - jak dokonac wyceny? Jakie czynniki brac pod uwage (ilosc wyswietlen baneru, czas itp.). Wskazowki ogolne pod haslem "jak dochodzic swoich praw" rowniez mile widziane.
Praw dochodzić będziesz pewnie w sądzie jeśli ów złodziej nagle nie postanowi Ci zapłacić tknięty poczuciem sprawiedliwości (może strachem przed procesem?). Sama wycena może nie być łatwa, ponieważ nie istnieją stawki obowiązujące i tak naprawdę obowiązują te, które zostaną wynegocjowane. Możesz posiłkować się cennikiem ZPAF-u, ale ciężko ocenić jak on przystaje do rzeczywistości. Na pewno możesz oprócz samej wyceny zażądać odszkodowania.