PDA

Zobacz pełną wersję : Dziwna rzecz...



goldie
14-01-2005, 11:38
poznając mój nowy aparat, śmigałem foty w mieszkaniu wczoraj... ilość funkcji jeszcze mnie przeraża ale powoli daję radę, ale do sedna... af ustawione mialem na af-s - closest subject - w wizjerze wsio gra, potem przestawiłem na af-s - single area i....... zdębiałem - pojawiła mi się pionowa kreska idąca od dołu wyświetlacza, ale WIEM ŻE TAK MA BYĆ... druga sprawa natomiast mnie zaskoczyła - onok tej kreski, również na dole wyświetlacza pojawiła się taka jakby chmurka rozmazana, tak jakby zanieczyszczenie czy coś... odkręciłem obiekty, patrzę na lustro i widzę odbicie wizjera - całe pole autofokusa, lekki zarys kreski pionowej i widzę tę chumrę... co z tym zrobić, co to może być, mam się stresować czy raczej niekoniecznie ?

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img127.exs.cx/img127/33/mniejwiecejtak8fu.jpg)

Kaleid
14-01-2005, 12:03
Normalka :) To sciezka na folii polaryzacyjnej doprowadzajaca prad do podswietlania czujnikow AF :)

goldie
14-01-2005, 12:04
wkleiłem prymitywny rysunek :)

MaciejKa
14-01-2005, 12:06
Kreska - tak, ale ta chmurka? Być może jest coś nie tak z LCD na matówce? Tym bardziej, że Kolega pisze, żę "chmurka" pojawia się tylko przy podświetleniu pola wyboru AF.

Kaleid
14-01-2005, 12:09
Chmurka ?? Chmm..dziwne...chmurek byc nie powinno :) Moze po prostu jakich paproch lezy na matowce.

goldie
14-01-2005, 12:11
szkurde, się zestresowałem tą chmurą... zrobię tak - zmienię af znowu na closest subject i popatrzę - jak się nie zmieni to... czyszcze nie matówki ??? ale czemu dopiero wyjąłem nikosia z folii :(

MaciejKa
14-01-2005, 12:14
Moze po prostu jakich paproch lezy na matowce.
... i pojawia się po podświetlaniu pola AF? Jakiś dziwny ten paproch...
Chyba, że ja źle zrozumiałem post goldiego. Miałem podobny efekt w zegarku, po którym... eee... coś przejechało :) Wszystko było niby OK, ale jak aktywna była określona kreska, obok niej pojawiała się plama z "rozlanych kryształów".

Kaleid
14-01-2005, 12:24
Jesli widac to na matowce przez otwor bagnetu, moze to byc zanieczyszczenie..a podswietlenie tylko je uwidacznia :) BTW: przy podswietleniu na czerwono czy czarno ?

goldie
14-01-2005, 12:30
Jesli widac to na matowce przez otwor bagnetu, moze to byc zanieczyszczenie..a podswietlenie tylko je uwidacznia :) BTW: przy podswietleniu na czerwono czy czarno ?
no na czarno, nie naciskając nawet spustu migawki - widzę kreseczkę i widzę tę chmurę i wydaje mi się że robi się ona większa i bardziej widoczna gdy robię zbliżenie i wyostrzę - ręcznie czy automatycznie...

MaciejKa
14-01-2005, 15:46
W takim razie przychylam się do Kaleida - najpewniej jest to paproch.

goldie
14-01-2005, 16:14
no nic... w takim razie czyszczenie chyba mnie czeka :(, tylko ze ja nie potrafie !!!!! może ktoś z Krakowa pomoże ???

Anonymous
14-01-2005, 19:45
To jest Chmurka z Al Kaidy.

glisek
17-01-2005, 21:57
Panowie, a nie wydaje sie wam, ze to sie ciekle krysztalki wylaly?
Swiadczyc o tym moze to, ze przy podaniu napiecia na dolny piktogram na LCd matowki sie to podswietla.
Ja bym jednak radzil wizyte w serwisie.
I raczej matowi nie czysc mechanicznie, jak juz to tylko grucha.

goldie
18-01-2005, 09:51
a ja wczoraj specjalnie robiłem zdjęcia białej kartki, tak żeby sprawdzić o co rzeczywiście chodzi - odetchnąłem z ulgą że to nie matryca - zdjęcia wychodzą czyste, bez żadnych paprochów na nich...

glisek - nie wiem czy to kryształy... podczas podania napięcia podswietlają mi się pola AF a ta widoczna chmurka ciągle jest taka sama... w zasadzie to już mi nie przeszkadza :)
jak na zlot będziemy jechać to zobaczysz o czym mówię ;)

hesja
20-01-2005, 19:42
wez chmurke na Zlot!! polookamy! :)

goldie
21-01-2005, 11:56
no i robilem zdjecia bialej kartki zeby zobaczyc czy t na matrycy moze siedzi - test z wynikiem negatywnym - znaczy matryca spoko, no to co w takim razie, moze ja mam cos w oku :)

a chmure na zlot wezmę :D

Krakus
22-01-2005, 23:47
Na matrycy toto być nie może, bo byś nie widział - paprochy na matrycy są widoczne dopiero na zdjęciu. Na 99% masz walnięty wyświetlacz, który jest nad matówką i wyświetla linie i kółka.