PDA

Zobacz pełną wersję : Przygotowywanie zdjęć do Internetu



badabuzz
07-11-2008, 15:46
Witam.

Od długiego czasu zamieszczam zdjęcia w Internecie. Imageshack, blogger, plfoto, flickr i mnóstwo innych.

Im więcej zdjęć zamieszczałem, tym bardziej zacząłem dostrzegać, iż po wgraniu znacząco różnią się od oryginału. Zdjęcia znacznie jaśniały i traciły na kontraście. Powstawały przepały, rozpiętość tonalna spadała i ogólnie to nie było to. Efekt szczególnie widoczny na imageshacku.

Wydaje mi się, że dość*sobie poradziłem z tym problemem. Jeśli to oczywistość lub 'już było' to pszepraszam. Tak czy siak, pomyślałem, że może się to przydać*osobom borykającym się z podobnym problemem co ja.

Opisany sposób automatyzuje pracę*i daje nam prawdziwą kontrolę nad obrazem, jaki będzie widoczny w przeglądarkach. Do roboty.

Co potrzebne? Adobe Photoshop CS3 i pięć minut:)

A więc pracujemy na naszym zdjęciu, zakładam, że już ze zmniejszonym Rozmiarem.

1. Otwieramy zakładkę 'Actions'

2. Wybieramy u dołu otwartego okna 'create new action'

3. Nazywamy ją, np. "web"

4. Wybieramy z menu IMAGE--> Duplicate (dla bepieczeństwa)

5. Następnie EDIT---> Convert to profile

6. Wybieramy profil sRGB IEC61966-2.1 i klikamy OK

7. Wybieramy FILE--->SAVE AS..., wpisujemy nazwę pliku i wybieramy docelowe miejsce zapisu, skąd zwykle uploadujemy

7. Odznaczamy pole EMBED COLOR PROFILE, jako iż większość przeglądarek i tak tego nie obsługuje

8. Zamykamy duplikat

9. Zamykamy główny plik bez zapisu

10. Znów wchodzimy do zakładki ACTIONS

11. Klikamy u dołu okna 'STOP PLAYING/RECORDING'

12. Voila, gotowe- teraz będziesz mógł konwertować jednym przyciskiem.


Uwagi:

A) teraz możesz sobie na pulpicie otworzyć przeglądarką lub podglądem (OS X) otworzyć plik i widzisz jak będzie wyglądał. Uznajesz,*że jest zajasny- wchodzisz spowrotem do Photoshopa i regulujesz (zwykle contrast pomaga najbardziej, choć duplikat z blending mode SOFT LIGHT też bardzo pomaga)

B)Podczas nagrywania, po drodze (jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś) możesz sobie zmniejszyć plić, np do wartości 800x600- wtedy masz już pełen komfort maksymalnej automatyzacji

Pozdrawiam i życzę umilenia pracy

.piksel
07-11-2008, 16:18
Jeśli korzystasz z PS to nie wygodniej użyć "Save for web"? Efekt chyba ten sam, a jeszcze odpowiednią kompresję wygodnie można dobrać i kilka innych rzeczy.
Pozdrawiam

malachowskim
15-01-2012, 12:36
ja robię prościej:
zmniejszam zdjęcie -> ostrze zdjęcie -> save for web, kompresja 70-80%, wywalenie Exif-ów, dołączenie profilu kolorów. i to wszystko, prosto i szybko.
Jak ktoś chce jeszcze szybciej to może sobie z tego akcje zrobić, ale traci kontrolę nad ostrzeniem...
pozdrawiam