PDA

Zobacz pełną wersję : to efekt obrobki czy czego ?



deejay3x
06-11-2008, 19:03
Jak w temacie chciałbym osiągnąć podobny efekt kolorystyczny na swoich kilku zdjęciach jak autor tutaj :

http://www.digart.pl/zoom/2559746/Droga_do_piekla_-_wer_2.html

http://www.digart.pl/zoom/2484492/Suprasl.html

tego co się domyślam jest to jakiś specyficzny rodzaj obróbki .... autor niestety nie chce nic podpowiedzieć. Napewno nie jest to HDR .

Czornyj
06-11-2008, 19:09
Dawaj jakiś RAW

deejay3x
06-11-2008, 20:08
Niestety RAWy ulotnily mi sie wraz z formatem zostały mi same jpg :( jeśli moga być to wrzucę .

truman20
06-11-2008, 20:42
Napewno nie jest to HDR .
Czemu tak myślisz?

Czornyj
06-11-2008, 21:00
to nie jest HDR. Jpegi też mogą być.

prz3mo
06-11-2008, 21:11
Nie wiem czego to efekt, ale świetne (oba) ! :)

bluberry79
06-11-2008, 21:14
deejay3x Dynamic-Photo HDR...tam nawet z jpg zrobisz HDR

deejay3x
06-11-2008, 21:17
To nie jest hdr przynajmniej tak twierdzi właściciel tych prac - wymieniłem z nim kilka ciekawych zdań

autograf
06-11-2008, 21:18
Ciekawa lekturka dla HDRowców ;)
klik (http://nikon.org.pl/showthread.php?t=75379)

deejay3x
06-11-2008, 21:31
Ciekawa lekturka dla HDRowców ;)
klik (http://nikon.org.pl/showthread.php?t=75379)

Obczytane ale raczej jest to ciawa dyskusja która niestety mało wnosi do praktyki.

autograf
06-11-2008, 21:32
Wklejaj lepiej tego jpga. Ciekaw jestem co Czornyj wymodzi ;)

deejay3x
06-11-2008, 21:38
Wklejaj lepiej tego jpga. Ciekaw jestem co Czornyj wymodzi ;)

Już wrzucone nawet 3 :D też bardzo jestem ciekaw

http://rapidshare.com/files/161278102/Nowy_folder.rar.html

Czornyj
06-11-2008, 22:33
tak na szybko:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/warm+green.jpg)

autograf
06-11-2008, 22:36
A nie na szybko - to co zrobiłeś? Lub też jak?

Bardzo dobrze to Ci wyszło!

Czornyj
06-11-2008, 22:39
A nie na szybko - to co zrobiłeś? Lub też jak?

Bardzo dobrze to Ci wyszło!

moment, to dopiero podrobione pierwsze zdjęcie. Jeszcze machnę drugie.

mpwt
06-11-2008, 22:41
Czekamy :D

truman20
06-11-2008, 22:43
Cóż tu widać. Może się mylę, ale: koloryzacja selektywna, przyciemnione niebo, kontrast (lokalny), lekkie wyciąganie cieni, kompresja świateł, hmmm nie wiem co jeszcze. :>

mpwt
06-11-2008, 22:45
Czekaj, Czornyj jest fanem ACRa i nie zdziwię się jak się tylko do niego ograniczy ;)

autograf
06-11-2008, 22:49
Cóż tu widać. Może się mylę, ale: koloryzacja selektywna, przyciemnione niebo, kontrast (lokalny), lekkie wyciąganie cieni, kompresja świateł, hmmm nie wiem co jeszcze. :>
No to dawaj swoją wersję ;)


Czekaj, Czornyj jest fanem ACRa i nie zdziwię się jak się tylko do niego ograniczy ;)
I tu Cię zaskoczę. Ostatnio mi zaimponował w krosie - tzn. w PSie ;)

truman20
06-11-2008, 22:56
Wróć! Właśnie ściągnął mi się oryginał i trochę się zagalopowałem. Z tymi cieniami i światłem to nic nie robił. Ja tu widzę tylko koloryzację do sepii, hmmm...

mpwt
06-11-2008, 22:59
Już wrzucone nawet 3 :D też bardzo jestem ciekaw

Tak na marginesie to matryca do czyszczenia...

Czornyj
06-11-2008, 22:59
i druga stylizacja:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/green+de.jpg)

autograf
06-11-2008, 23:04
Jedynka lepiej Ci wyszła. Jest taka "sterylna".

Czornyj
06-11-2008, 23:13
Stylizacja pierwsza:
W ACR zdjęcie zostało mocno przyciemnione, odkontrastowione, następnie krzywą podbiłem światła i selektywnie wszystkie zielenie. Wszędzie dodawałem sporo Clarity - czyli kontrastu śródtonowego, oraz winiety.
W Photoshopie zastosowałem filtr efektowy ocieplający o 100% gęstości, lekko przesuwając jego barwę w kierunku czerwieni. Automatycznie zaznaczyłem wszystkie zielenie i wywaliłem je z maski filtru ocieplającego, a następnie tą samą selekcją podbiłem zielenie za pomocą krzywych - podnosząc krzywą zieleni. Lokalnie przyciemniłem niebo lekkim gradientem, oraz dodałem unsharp mask o dużym radiusie w partii skał.

Stylizacja druga:
Znowu Clarity i winieta, oraz połówka gradacyjna na górę, a na partię zieleni dodatkowo lokalnie Clarity (czyli podniesienie kotrastu śródtonów). Niebo dodatkowo wyciągane recovery, podobnie jak w pierwszym przypadku. Całkowicie odsaturowałem błękity i lekko je przyciemniłem, zielenie rozjaśniłem, przesunąłem bardziej w odcień szmaragdowy, zaś żółcienie dla kontrastu pchnąłem w oranże.
W Photoshopie lokalnie rozjaśniłem światła na drzewach po lewej stronie i jeszcze trochę przyciemniłem niebo oraz cienie na trawie, następnie zaznaczyłem światła i jasne zielenie, skopiowałem jedne i drugie na osobne warstwy, zmieniłem ich tryby mieszania na rozjaśnienie, a następnie użyłem zmiękczenia gaussowskiego. Na niebo dałem lekki filtr żółty, by nieco ocieplić chłodną szarość.

autograf
06-11-2008, 23:19
Stylizacja pierwsza:
Wszędzie dodawałem sporo Clarity - czyli kontrastu śródtonowego, oraz winiety.



Jedynka lepiej Ci wyszła. Jest taka "sterylna".

Clarity miał największy wpływ na tą moją sterylność?

Czornyj
06-11-2008, 23:23
Clarity dodaje ekspresji. Trzeba z tym efektem ostrożnie, ale w tego typu bardzo wyrazistych stylizacjach można tego dowalić.

stock
06-11-2008, 23:29
Stylizacja pierwsza:
W ACR zdjęcie zostało mocno przyciemnione, odkontrastowione, następnie krzywą podbiłem światła i selektywnie wszystkie zielenie. Wszędzie dodawałem sporo Clarity - czyli kontrastu śródtonowego, oraz winiety.
W Photoshopie zastosowałem filtr efektowy ocieplający o 100% gęstości, lekko przesuwając jego barwę w kierunku czerwieni. Automatycznie zaznaczyłem wszystkie zielenie i wywaliłem je z maski filtru ocieplającego, a następnie tą samą selekcją podbiłem zielenie za pomocą krzywych - podnosząc krzywą zieleni. Lokalnie przyciemniłem niebo lekkim gradientem, oraz dodałem unsharp mask o dużym radiusie w partii skał.

Stylizacja druga:
Znowu Clarity i winieta, oraz połówka gradacyjna na górę, a na partię zieleni dodatkowo lokalnie Clarity (czyli podniesienie kotrastu śródtonów). Niebo dodatkowo wyciągane recovery, podobnie jak w pierwszym przypadku. Całkowicie odsaturowałem błękity i lekko je przyciemniłem, zielenie rozjaśniłem, przesunąłem bardziej w odcień szmaragdowy, zaś żółcienie dla kontrastu pchnąłem w oranże.
W Photoshopie lokalnie rozjaśniłem światła na drzewach po lewej stronie i jeszcze trochę przyciemniłem niebo oraz cienie na trawie, następnie zaznaczyłem światła i jasne zielenie, skopiowałem jedne i drugie na osobne warstwy, zmieniłem ich tryby mieszania na rozjaśnienie, a następnie użyłem zmiękczenia gaussowskiego. Na niebo dałem lekki filtr żółty, by nieco ocieplić chłodną szarość.

gdyby tak wrzucic na forum niezwiązane z fotografią można by pomyśleć że piszesz po węgiersku :)
A tak na poważnie - to zdanie po zdaniu zaczynam analize i odpalam PSa do prób :)

autograf
06-11-2008, 23:32
gdyby tak wrzucic na forum niezwiązane z fotografią można by pomyśleć że piszesz po węgiersku :)
A tak na poważnie - to zdanie po zdaniu zaczynam analize i odpalam PSa do prób :)

Ja już dziś nie mam głowy tego analizować. Pewnie wrócę do tego jutro.

Stock - daj znać, pokaż co Ci ten szop wypluł.

Adagio
06-11-2008, 23:50
A mnie się coś wydaje że te pierwsze fotki to przede wszystkim sklejanka jak się patrzy :???:

sote
06-11-2008, 23:55
A mnie się coś wydaje że te pierwsze fotki to przede wszystkim sklejanka jak się patrzy :???:

co do pierwszej masz racje, na digarcie jest w kategorii: fotografia / fotomontaż

a w podpisie jest link do oryginalu (http://www.digart.pl/praca/2559743/Droga_do_piekla.html)

nie zmienia to jednak faktu ze obrobki (i to dosc sporo) bylo ;)

vASQ
06-11-2008, 23:55
Czarna magia, no ale wyszlo genialnee, przynajmiej 1.

mcl
07-11-2008, 14:49
Już wrzucone nawet 3 :D też bardzo jestem ciekaw

http://rapidshare.com/files/161278102/Nowy_folder.rar.html
Error
This file is neither allocated to a Premium Account, or a Collector's Account, and can therefore only be downloaded 10 times.
This limit is reached.

deejay3x
07-11-2008, 20:17
Czarnoryj zatkał mnie efekt na pierwszym zdjęciu - bajka. Powiedz mi tylko co oznacza ten skrot ACR ?( tylko bez smiechu bo nie spotkałem się z tym jeszcze)

truman20
07-11-2008, 21:16
Czarnoryj zatkał mnie efekt na pierwszym zdjęciu - bajka. Powiedz mi tylko co oznacza ten skrot ACR ?( tylko bez smiechu bo nie spotkałem się z tym jeszcze)
Adobe Camera Raw.

deejay3x
08-11-2008, 14:08
Adobe Camera Raw.

A to znam tylko z tym skrotem sie nie spotkałem jeszcze:) dzis mam wielka bibe u rodziny to nie dam rady ale jutro postaram się pobawić tą techniką . wielkie dzięki

autograf
08-11-2008, 16:36
A to znam tylko z tym skrotem sie nie spotkałem jeszcze:) dzis mam wielka bibe u rodziny to nie dam rady ale jutro postaram się pobawić tą techniką . wielkie dzięki

To nie technika. To wtyczka do PSa, taka wywoływarka NEFów.

deejay3x
08-11-2008, 16:53
To nie technika. To wtyczka do PSa, taka wywoływarka NEFów.


Mówiąc "techniką" miałem na myśli szereg "kroków" które trzeba zrobić aby osiągnąć ten efekt, a ACR używałem juz dawno tylko nie miałem pojęcia że taki jest skrót :D

brun
08-11-2008, 20:38
większość zdjęć Inspektora to montaż, ale za to jaki...
niestety właśnie przestał wklejać zdjęcia-obrazki na digart.

że tak powiem podkleję się do wątku jeśli autor się nie obrazi i też podam przykład:
http://www.digart.pl/zoom/2609819/Polna_droga_II.html

interesuje mnie kwestia świateł, czy to się w peesie punktowo dodaje żeby tak wyszło miejscowo? a może dodaje się jakiś cień na te miejsca gdzie ciemno?
reszta to chyba ir tylko droga przekąbinowana

dodam jeszcze jeden przykład
http://www.digart.pl/zoom/2575864/polna_droga.html

Czornyj
08-11-2008, 22:47
większość zdjęć Inspektora to montaż, ale za to jaki...
niestety właśnie przestał wklejać zdjęcia-obrazki na digart.

że tak powiem podkleję się do wątku jeśli autor się nie obrazi i też podam przykład:
http://www.digart.pl/zoom/2609819/Polna_droga_II.html

interesuje mnie kwestia świateł, czy to się w peesie punktowo dodaje żeby tak wyszło miejscowo? a może dodaje się jakiś cień na te miejsca gdzie ciemno?
reszta to chyba ir tylko droga przekąbinowana

dodam jeszcze jeden przykład
http://www.digart.pl/zoom/2575864/polna_droga.html

Światło/cienie maluje się w Photoshopie narzędziami Dodge/burn. Nb. doskonale poprawili ich działanie w CS4. Można też utworzyć warstwę w trybie dodge/burn, lub light takie czy śmakie, darken, multiply itd. i malować jasnym/ciemnym walorem

brun
08-11-2008, 23:23
Światło/cienie maluje się w Photoshopie narzędziami Dodge/burn. Nb. doskonale poprawili ich działanie w CS4. Można też utworzyć warstwę w trybie dodge/burn, lub light takie czy śmakie, darken, multiply itd. i malować jasnym/ciemnym walorem


rozumiem że jest to uproszczone po prostu...?

autograf
08-11-2008, 23:34
rozumiem że jest to uproszczone poprostu...?

Nie rozumiesz? Ja nie rozumiem o co pytasz. Spytaj inaczej, to może odpowiem.

Czornyj
08-11-2008, 23:37
rozumiem że jest to uproszczone poprostu...?

W CS4? Nieee, raczej zwiększyli inteligencję działania tego narzędzia. W CS3 używanie dodge/burn toola powodowało rozjazdy saturacji, co potem trzeba było korygować. W CS4 jest funkcja zachowywania tonu, dzięki której barwy zachowują orginalny odcień - działa to bardzo skutecznie, szczególnie w retuszu skóry.

brun
09-11-2008, 00:30
no właśnie Czornyj o to mi chodziło, czy ta czynność nie wymaga potem właśnie takich korekcji lub innych operacji, bo to się wtedy kąplikuje.
dzięki za objaśnienie