PDA

Zobacz pełną wersję : obiektyw z shiftem cd (praktyczne zastosowanie)



Gamling
11-01-2005, 23:25
Dodatek do poprzedniego tematu. Tym razem 3 zdjecia:

zdjecia (http://www.pbase.com/gamling5/shift2)

- pierwsze pokazuje obiekt architektoniczny ktory chcemy miec na zdjeciu przy wypoziomowanym statywie i bez "shiftniecia"

- drugie to zdjecie z podniesionym obiektywem, widac wyraznie krzywizne "pionow" (dodatkowo narysowalem cienka pionowa linie)

- trzecie zdjecie ten sam obiekt i ten sam kadr ale aparat wypoziomowany a obiektyw "shiftniety" o jakies 8mm roznica jest naprawde spora.

Wszystkie zdjecia robione na statywie, tym samym obiektywem (arsat 35 2.8 ) przy takich samych ustawieniach przyslony (f=8 ).

Generalnie przydatna rzecz jesli ktos lubi zdjecia architektury. CO do samych parametrow optycznych to okreslil bym je jako srednie, obiektyw nie powala ostroscia ale nie jest tez specjalnie mydlany, wprowadza tez lekki zoltawy zafarb ale przy cyfrze to nie problem. Weeeeelka tylko szkoda ze przez croop factor robi sie z tego obiektywu odpowiednik 50 a to jednak juz dosc wasko. W systemie Nikona istnieje obiektyw z shiftem o ogniskowej 28mm ale to ciagle malo dla formatu APS. Canon natomiast robi shifta 24mm zreszta bardzo chwalonego.

maroo
11-01-2005, 23:28
Faktycznie trochę wąsko.

Gamling
11-01-2005, 23:31
Ano, ale nie bardzo jest alternatywa. Wspomniany nikkor kosztuje na ebayu kolo 700-800 USD i wcale nie jest duzo szerszy, ale za to ma jeszcze tilt jesli sie nie myle. Ja na razie nie kupilem ale moze kiedys sie zdecyduje na tego arsata.

maroo
11-01-2005, 23:38
Swoją drogą, to odwalasz kawał dobrej roboty robiąc te Twoje testy.

Gamling
11-01-2005, 23:41
:oops: az sie zaczerwienilem

ALF
12-01-2005, 00:20
tak czy siak cza poprawiać psujem...perspektywa na 3 siadła od dołu do góry...

Gamling
12-01-2005, 00:23
?
Jakos nie moge sie dopatrzyc, nawet sobie dodalem siatke w PSie i jest ok.

ALF
12-01-2005, 00:33
wiesz co?..masz rację :roll: to ten cień tak mnie zmylił :lol: ...a tu nawet jest ciut odwrotnie...góra ma 2mm mniej od dołu :mrgreen: ...ale się dałem nabrać :oops: :mrgreen:

Gamling
12-01-2005, 00:34
He he, ludzkie oko potrafi czasem zobaczyc cos czego nie ma, zwlaszcza jak sie czyms zasugeruje.

Jerry
12-01-2005, 09:40
Po co kupowac shifta za nieprzyzwoita kase jak mozna uzyc szopa.

Zdjecie poprawione w PSie


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2005/01/38558323-1.jpg
źródło (http://www.pbase.com/juken/image/38558323.jpg)

sailor
13-01-2005, 16:36
hmmm shifta mozna chyba kupic troche taniej niz szopa :P choc szopa zawsze potem jeszcze mozna do paru innych rzeczy wykorzystac

ALF
13-01-2005, 16:58
hmmm shifta mozna chyba kupic troche taniej niz szopa :P choc szopa zawsze potem jeszcze mozna do paru innych rzeczy wykorzystac

uhmmm...z tego co pamiętam, to szopem można prać :mrgreen:

c2h5oh
13-01-2005, 17:00
hmmm shifta mozna chyba kupic troche taniej niz szopa :P choc szopa zawsze potem jeszcze mozna do paru innych rzeczy wykorzystac

uhmmm...z tego co pamiętam, to szopem można prać :mrgreen:

i do tego mozna to w szopie robic ;-)

aldus
14-01-2005, 13:18
tak czy siak cza poprawiać psujem...perspektywa na 3 siadła od dołu do góry...
To ciekawe... po pierwszym spojrzeniu też odniosłem takie wrażenie.

mziel
14-01-2005, 23:04
Po co kupowac shifta za nieprzyzwoita kase jak mozna uzyc szopa.
Szopa można kupić, ściągnąć :-> albo ściągnąć darmowego gimpa :->

[ Dodano: Pią Sty 14, 2005 10:04 pm ]
Co nie zmienia faktu, że shift to ciekawa ciekawostka!

galu44
10-04-2008, 11:23
wrazenie zabuzonej perspektywy zawse bedzie, bo ludzkie oko, jak patrzymy do góry, widzi pionowe zbiegi, a na tym zdjęciu je sztucznie skasowalismy stojąc na ziemi. dlatego będzie wrazenie, ze budynek rozszerza się ku górze. to tak gwoli wyjsnienia, jezeli ktoś jeszcze ma jakies watpliwości.

apsza
10-04-2008, 14:49
i ta sztuczna perspektywa własnie mi sie nie podoba i dlatego nie kupię shifta.

Czornyj
10-04-2008, 14:51
Ale możliwości prostego robienia panoramek/łączenia ujęć mogłyby ci się spodobać :D

samek
10-04-2008, 14:59
wrazenie zabuzonej perspektywy zawse bedzie, bo ludzkie oko, jak patrzymy do góry, widzi pionowe zbiegi, a na tym zdjęciu je sztucznie skasowalismy stojąc na ziemi. dlatego będzie wrazenie, ze budynek rozszerza się ku górze...

To zależy jak mocno skorygujesz. Pomiędzy zdjęciem zrobionym standardem, a shiftem jest spore pole manewru.

galu44
10-04-2008, 15:04
oczywiscie, ale jezeli dość wysoki budynek chcesz mieć idealnie prosto, to nie ma siły, będzie sprawiał nienaturalne wrażenie. ale wole to, niz walące sie budynki lub niebezpieczne loty balonowe w celu znalezienia się na wysokości 18m nad ziemią

galu44
10-04-2008, 16:36
Ale możliwości prostego robienia panoramek/łączenia ujęć mogłyby ci się spodobać :D

czornyj, czy jesteś w stanie określić, ale nie na oko, tylko jakos matematycznie, czy optycznie coś takiego:
robię panoramę z 2-3 zdjęć w poziomie, pierwsze z shiftem max w lewo - 10-11mm (zależnie od winietownia, ale powiedzmy że teoretycznie daję na maxa, przymykając odpowiednio przysłonę), potem na maxa w prawo.

i teraz moje pytanie: tą złączoną panoramę (oczywiście mówię o klatce 24x36 bo inna nie ma sensu, i dlatego pytam teoretycznie, bo na analogu też nie ma to sensu) jakbym chciał zrobić jednym szerokim obiektywem, to jaka ogniskową musiałbym zastosować?
(chodzi mi o ty, że może lepiej kupic szeroki obiektyw bez dystorsji i wycinać pól zdjęcia samego trotuaru pod wysokimi domami)

samek
10-04-2008, 17:00
...i teraz moje pytanie: tą złączoną panoramę ... jakbym chciał zrobić jednym szerokim obiektywem, to jaka ogniskową musiałbym zastosować?
(chodzi mi o ty, że może lepiej kupic szeroki obiektyw bez dystorsji i wycinać pól zdjęcia samego trotuaru pod wysokimi domami)

Nawet jeżeli jakiś obiektyw to połknie - do tego bez dystorsji (a podejrzewam, że będzie z tym problem) - to należy zwrócić uwagę na problem wielkości docelowego zdjęcia. I to jest także do rozpatrzenia przy korekcji perspektywy. Wycinając z jednego zdjęcia fragment w celu uzyskania panoramy pomniejszasz wielkość końcowej foty. I jeśli przeznaczeniem jest odbitka powiedzmy o szerokości 30cm to pikuś. Przy większym formacie już będzie problem. Wspomniana przez Czornyja możliwość sklecenia panoramy ma tę zaletę, że powstaje z maksymalną możliwą ilością pikseli (z danego body). I tak jest też z korektą perspektywy - ta korekta przeprowadzona już w kompie to już 'naciąganie' istniejących pikseli. Jest granica wynikowego foto przy którym to nie gra roli - ale powyżej zacznie być widoczne.

Czornyj
10-04-2008, 17:01
Trudne pytanie, bo nie wiem jak sprawa wygląda na FX. Na DX wykonałem dwa zdjęcia uzyskując panoramę 3:1, o rozdzielczości 24MP (po prostu ze sobą połączyłem dwa zdjęcia po krótszym boku - siadło praktycznie idealnie). Wg. mnie aby uzyskać taką panoramę z jednego zdjęcia trzebaby machnąć kadr obiektywem z ogniskową dwa razy mniejszą - czyli jakie 12mm, a po przycięciu uzyskalibyśmy panoramę o rozdzielczości raptem 6MP. Jak więc zapewne rozumiesz - jakościowo niezbyt konkurencyjne rozwiązanie. Natomiast nie mam pojęcia co by z tego wyszło na D3, i czy z ogniskową dobrze sobie to wykombinowałem.

galu44
10-04-2008, 17:09
mi własnie chodzi o wycinanie z góry i z dołu, no po całosci z zachowaniem proporcji to raczej mija się z celem.
powiem wprost: kupić 35mm szifta czy 24 mm (20mm to tylko w zoomach bezdystorsyjne, za to gorsza rozdzielczosc, aczkolwiek nie wiem czy w tym rusku bedzie lepsza niz w sigmie nawet takiej za 1500 zyla). czy w kadrze z 24 mm zmiesi sie ta dalsza krawędź ujęcia, która mógłbym dostac z shifta? pomijając oczwista koniecznośc wkładania w slajd czarnego paska, coby zasłonic rzeczony tretułar.

edit: 35/2 daje 17 a nie 12 mm :)

zrobiłem szybko w cadzie projekt domu z wizualizacją, na potrzeby niniejszego tesu, zeby kżdy zrozumiał oco mi chodzi
http://www.atrium.waw.pl/zdjecia/test%20shifta.jpg

samek
13-04-2008, 23:29
No dobra. Sprzęt: D3 + 24 PC-E + 17-35

najpierw cały plan z 17mm:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img357.imageshack.us/img357/1626/17dc3.jpg)

tu panorama złożona z 3 fot pion z 24 PC-E - wychodzi fota o pojemności prawie 24 mega:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img357.imageshack.us/img357/1750/panorama1ik7.jpg)

i następnie pano z poziomów - wychodzi fota o poj. prawie 20 mega (i bardzo zacna winieta):


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img232.imageshack.us/img232/9383/panorama2mc7.jpg)

Czornyj
13-04-2008, 23:35
Świetny teścik!

Jaka przysłona?

samek
13-04-2008, 23:46
Świetny teścik!...

Nawet mi nie mów. Zrobiłem taki przypał, że jeszcze mnie trzęsie.


...Jaka przysłona?

Piony - 6.3
Poziomy - 7.1

galu44
14-04-2008, 12:16
z tego co widać, 24 shift obejmujesz ZNACZNIE więcej, niz 17, tak? oczywiscie pomijajac kierunek pionowy oraz winiete, która można by pewnie zmniejszyć na f 11-16

samek
14-04-2008, 19:14
z tego co widać, 24 shift obejmujesz ZNACZNIE więcej, niz 17, tak? oczywiscie pomijajac kierunek pionowy oraz winiete, która można by pewnie zmniejszyć na f 11-16

Hmm - trochę trudno mi powiedzieć czy obejmuję więcej widoku zdjęciem złożonym z fot wykonanych na maksymalnych wychyłach w szkle PC-E - mowa oczywiście o porównaniu obiektywów, których użyłem. Powiedziałbym, że akurat obejmuje dosyć podobny kadr (przy łączeniu pionowych kadrów uzyskanych z shifta). Nie chcę sie czepiać szczegółów. Natomiast znacząca jest różnica w megapikselach w danych fotach. Dwukrotna, a to przy chęci dużych powiększeń może się okazać bardzo ważne.
Jeśli chodzi o użycie shifta w poziomych kadrach to niestety mocna winieta występuje także przy f 11-16. Oczywiście przy maksymalnym wychyleniu na FX.

galu44
14-04-2008, 20:01
mnie pixele nie interesują :) a to że jest szerzej widać jak na dłoni, bo na zdjęciu z 17-tki z prawej masz 3 sosny i koniec, a z szifta masz jeszcze jedną tochę dalej i jescze troche górek, nawet jakby uciąć ten kawałek z winietą :)...

tylko że obiektyw już mi ktoś świsnął sprzed nosa....

The Structorr
14-04-2008, 20:34
Po co kupowac shifta za nieprzyzwoita kase jak mozna uzyc szopa.

Wcale nie taką nieprzyzwoitą. Ostatnio na brytyjskim ebayu były 2 lub 3 Nikkory PC 35mm. Poszły w granicach £150. Nie znam tego szkła i nie wiem jaka jest jakość optyczna ale nie jest to ogromna kwota.

galu44
15-04-2008, 14:18
Wcale nie taką nieprzyzwoitą. Ostatnio na brytyjskim ebayu były 2 lub 3 Nikkory PC 35mm. Poszły w granicach £150. Nie znam tego szkła i nie wiem jaka jest jakość optyczna ale nie jest to ogromna kwota.

czy ktoś z polski kupił cokolwiek fajnego na ebayu za interesującą cenę? jak tak, to napiszcie jak to zrobić.. i jak sie za to płaci, bo nie mam zaufania do tego peypala czy jakoś tak...

pioter m
15-04-2008, 20:40
czy ktoś z polski kupił cokolwiek fajnego na ebayu za interesującą cenę? jak tak, to napiszcie jak to zrobić.. i jak sie za to płaci, bo nie mam zaufania do tego peypala czy jakoś tak...
Paypal jest OK. Potrzeba do tego karty kredytowej lub debetowki. Dziala bardzo sprawnie - poczytaj nieco, zanim cos takiego znowu wysmazysz.
Brytyjski ebay to czesto sprzet z Hong Kongu. Przy wysylce do Polski moze sie wtedy zdazyc clo i vat...
Sami brytyjczycy maja bardzo wzgledne pojecie o jakosci, jesli sprzet jest uzywany. Moze byc sporo zuzyty, a napisza, ze "perfect condition". Czesto mozna spotkac obiektywy ze zdarta warstwa antyodbalskowa (widac nawet na zalaczonych fotkach), a dzicz sie o nie bije.
Na ebayu kupilem same fajne sprzety. Nikkory 50/1.8D i 70-300VR, filtry: CPL, IR i polowka, baterie (rozne), pilot IR i etui na filtry. Wszystko nowe, wszystko dziala i duzo taniej niz w sklepie. Placone paypalem - taniej niz przelew i pewniej.
Wszystko jest dla ludzi, tylko trzeba umiec korzystac. Za ignorancje sie placi drozej w sklepie albo u nieuczciwego sprzedawcy.

Plessis
15-04-2008, 21:55
Napisał Jerry
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?p=11523#post11523)
Po co kupowac shifta za nieprzyzwoita kase jak mozna uzyc szopa.

Hmm, jeśli chodzi o szopa to całkiem potrzebny program. Też tak myślałem jak Ty(szop i już) dopóki nie spróbowałem filtra połówkowego szarego. Potem , ....
Trzeba stosować jedno i drugie - efekt dużo lepszy.
Grzegorz
ps shifta nie mam

galu44
16-04-2008, 00:37
Paypal jest OK. Potrzeba do tego karty kredytowej lub debetowki. Dziala bardzo sprawnie - poczytaj nieco, zanim cos takiego znowu wysmazysz.

Wszystko jest dla ludzi, tylko trzeba umiec korzystac. Za ignorancje sie placi drozej w sklepie albo u nieuczciwego sprzedawcy.

nie musisz być niemiły. po prostu mam typowe obawy przed czymś, czego nie znam, a dodatkowo jest to cyfrowe - uwazam sie za tradycjonalistę (juz sie boje co bedzie za kolejne 30 lat?)
a poza tym sam piszesz, ze np. brytole uwazaja zurzyty sprzet za 'jak nowy', wiec trzeba uwazac. a skoro tobie sie udalo, to mnie cieszy :)