PDA

Zobacz pełną wersję : Wywołanie przeterminowanego negatywu



pustelnik
18-10-2008, 12:10
Witam.
Możliwe że nie do tego pokoju piszę posta, ale myślę że i tu znajdę poradę.
Mianowicie w podczas porządków znalazłem w szafie negatyw, który nie został wywołany. Ma on może z 15 lat albo i lepiej.
Wiem że szansa na wywołanie tego negatywu to najwyżej 1%, ale warto spróbować, a nóż coś się uda.
Nawet jeśli nic nie wyjdzie to i tak niewiele stracę.
Czy ma ktoś pomysł jak można spróbować go wywołać ?
Problem tkwi w tym że nie wiem jakiej był on czułości oraz jaki producent (negatyw jest bez kasetki, zawinięty w dużą ilość papieru).
Dysponuję wywoływaczem id-11.

szelas
18-10-2008, 12:40
Witam.
Możliwe że nie do tego pokoju piszę posta, ale myślę że i tu znajdę poradę.
Mianowicie w podczas porządków znalazłem w szafie negatyw, który nie został wywołany. Ma on może z 15 lat albo i lepiej.
Wiem że szansa na wywołanie tego negatywu to najwyżej 1%, ale warto spróbować, a nóż coś się uda.
Nawet jeśli nic nie wyjdzie to i tak niewiele stracę.
Czy ma ktoś pomysł jak można spróbować go wywołać ?
Problem tkwi w tym że nie wiem jakiej był on czułości oraz jaki producent (negatyw jest bez kasetki, zawinięty w dużą ilość papieru).
Dysponuję wywoływaczem id-11.

Za dużo niewiadomych. Najlepiej chyba wywołać krótki pasek i potem skorygować czas dla reszty negatywu

pd
18-10-2008, 23:44
tak jak napisał szelas to chyba najlepsze rozwiązanie.
kawałek filmu wywołaj w id-11 skoro masz, ale nie w koreksie tylko w czymś w czym będziesz mieć możliwość podglądu zachowania się emulsji w kąpieli.
sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie. daje więcej procent niż 1 że się uda pod warunkiem że film był przechowywany w chłodnym i ciemnym miejscu ;) (przez 15 lat wiele z nim mogło się dziać)

fIlek
18-10-2008, 23:54
Przeniosłem do ciemni, tutaj bardziej pasuje.

Fenek
19-10-2008, 10:35
ale nie w koreksie tylko w czymś w czym będziesz mieć możliwość podglądu zachowania się emulsji w kąpieli.
A jak sobie wyobrażasz podglądanie procesu wywoływania bez dopuszczenia światła do kliszy i momentalnego zaświetlenia jej? ;)

Jak napisano wcześniej. Spróbuj w ciemno wywołać kawałek kliszy np. na czułość 400 i zobaczysz czy w ogóle coś z tego będzie. A nawet jak skopiesz to możliwe że na krawędzi błony będą naniesione jakieś napisy od producenta i z nich odczytasz czyj to film i jaka czułość (o ile 15 lat temu już robiono takie "nadruki"? :D).

pustelnik
19-10-2008, 14:59
Przeniosłem do ciemni, tutaj bardziej pasuje.

Ok dzięki, nie ma problemu.
Podążę za waszą radą.
Akurat mam dwa negatywy do wywołania jeden to iso 125 a drugi to iso 400 do koreksu dołożę kawałek tego filmu przy każdym wywołaniu, i zobaczę co wyjdzie.
Jak tylko proces będzie zakończony to dam znać jak poszło

Aha a negatyw był niestety trzymany w temperaturze pokojowej owinięty w dużą ilość papieru. między książkami w szafce. Dlatego też daje 1 % szans.

Pozdrawiam ;)

Fenek
19-10-2008, 18:25
Ok dzięki, nie ma problemu.
Podążę za waszą radą.
Akurat mam dwa negatywy do wywołania jeden to iso 125 a drugi to iso 400 do koreksu dołożę kawałek tego filmu przy każdym wywołaniu, i zobaczę co wyjdzie.
Jak tylko proces będzie zakończony to dam znać jak poszło

Aha a negatyw był niestety trzymany w temperaturze pokojowej owinięty w dużą ilość papieru. między książkami w szafce. Dlatego też daje 1 % szans.

Pozdrawiam ;)

Z przetrzymywanej w podobnych warunkach kliszy 7 lat po terminie ważności udało mi się odzyskać 30 klatek z 36. Tak więc myślę że spokojnie z połowa powinna być OK, albo najwyżej trochę przydymiona. ;)

axer
19-10-2008, 21:44
Załatw od kogoś kilka kropli Rodinalu. Wołaj w rozcieńczeniu 1:1000 (tak, to nie pomyłka), raz zmieniając roztwór (po pierwszych 12 godzinach). Mieszanie możesz sobie darować. Możesz wołać oba filmy w ten sam sposób.

A pewny jesteś, że to nie jest wywołany już negatyw? Swego czasu znalazłem w piwnicy takie zawiniątko z już wywołanym filmem.

pustelnik
20-10-2008, 14:38
Załatw od kogoś kilka kropli Rodinalu. Wołaj w rozcieńczeniu 1:1000 (tak, to nie pomyłka), raz zmieniając roztwór (po pierwszych 12 godzinach). Mieszanie możesz sobie darować. Możesz wołać oba filmy w ten sam sposób.
[ciach]

Problem w tym że znajomi nie bawią się w B&W więc nie ma od kogo użyczyć.



A pewny jesteś, że to nie jest wywołany już negatyw? Swego czasu znalazłem w piwnicy takie zawiniątko z już wywołanym filmem.


Jestem pewien, ponieważ film posiada jeszcze rolkę nawojową.

pustelnik
24-10-2008, 19:04
no i mam, udało się, negatyw wywołany. Zrobiłem z niego skan, ale sam negatyw jest bardzo ciemny. Ale nie wiem co winić za to, czy czułość+czas_naświetlania+przysłona, czy za krótko w wywoływaczu czy też wywoływacz wykorzystałem za bardzo na wcześniejszych negatywach.
Tak jak stwierdzili forumowicze ,negatyw wygląda lekko zadymiony. Ale po zeskanowaniu (niestety jako b&w, skaner przesuwał klatki przy opcji pozytyw) nie widać było tego. a poniżej zdjęcie z tego negatywu. Co ciekawe negatyw jest starszy niż mi się wydawało. ma tak z 20 lat

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://p.kolsut.e-b2b.com.pl/images/img240.jpg)

axer
24-10-2008, 19:16
Gratuluję :)

Jak wołałeś?

pustelnik
24-10-2008, 19:28
Wołałem w id11 1+1 czas około 12 minut (zbliżony do hp5 + 400). Zapomniałem dodać do pierwszego wołania kawałka negatywu gdzie była Ilford z iso 125 ale już dodałem do hp5 i widziałem że coś się ukazuje w maire przyzwoicie ale dla pewności trochę skróciłem czas i jest OK ;) . Jedyny błąd jaki popełniłem to płukaniu ale cóż.
Przy tym negatywie jedyny kłopot jaki miałem to taki że bardzo się zwinął i nie bardzo ało się go wyprostować, co zresztą widać na skanach . po środku są nie fajne artefakty.

HiPhoto
28-01-2009, 01:58
Załatw od kogoś kilka kropli Rodinalu. Wołaj w rozcieńczeniu 1:1000 (tak, to nie pomyłka), raz zmieniając roztwór (po pierwszych 12 godzinach). Mieszanie możesz sobie darować. Możesz wołać oba filmy w ten sam sposób.

Wywoływanie akutancyjne? Ja nie mialem tyle cierpliwości. Rodinal 1:100 i godzina. Ale dzięki temu nawet Fotopan FF dawał całkiem niezłe wyniki. Nie mówiąc o ORWO NP22(?) - wspaniałe, satynowe ziarno.

Tak a propos? Kto wie gdzie w tej chwili można w Polsce kupić Rodinal?

jarecky
28-01-2009, 09:06
Kto wie gdzie w tej chwili można w Polsce kupić Rodinal?

Praktycznie w każdym sklepie z materiałami foto. W tej chwilą są też trzy sztuki na allegro.

HiPhoto
28-01-2009, 10:14
Dzięki za podpowiedź z allegro (jakiś imprint mam, że szukam tam wyłącznie sprzętu).

Praktycznie w każdym sklepie z materiałami foto.
Zalezy co rozumiemy przez sklep z materiałami foto. Bo w sklepie, gdzie ongiś w B-B się zaopatrywałem, to nawet filmu B&W nie mają (C-41, o takich do samodzielnego wołania nie wspominając).
Nicto. Może ten weekend przyjdzie spędzić w Warszawie, to zapoluję w Stodole ;-)

jarecky
28-01-2009, 18:47
http://www.czarno-biale.pl
http://www.fotonegatyw.com.pl