userpablito
15-10-2008, 00:19
Witam,
Fotografuje aparatami manualnymi gdzie ostrosc ustawiam z reguly wczesniej korzystajac z zakresow wyrysowanych na obiektywie. W praktyce oznacza to, ze w momencie nacisniecia spustu mam zrobione zdjecie (pomijajac niezauwazalnego shutter lag'a), znam tez zakres ostrosci. Proces jest bardzo szybki, sprowadza sie do wykadrowania i nacisniecia spustu.
Trudno stosowac te sama technike rownie wygodnie z nowymi aparatami z AF i obiektywami AF poniewaz tabelka z zakresem ostrosci jest bardzo ogolnikowa, wrecz symboliczna. Przy wlaczonym AF wyobrazam sobie sporo problemow: opoznienie zwiazane z szybkoscia dzialania AF, koniecznosc ustawiania ostrosci na punkt i przekadrowywanie (czas), brak 100% pewnosci co bedzie ostre a co nie itp. Moze tryb Auto-area AF bylby pomocny?
Jaka technike najlepiej zastosowac przy tego rodzaju nawykach poslugujac aparatem z AF i takim tez obiektywem?
Posrednim rozwiazaniem moze byc zastosowanie manualnych obiektywow do cyfrowego body, tutaj z kolei jest problem w sytuacjach kiedy trzeba wyostrzyc w punkt - nie ma pryzmatu czy "duszka" w wizjerze.
Inne pytanie, dotyczy przycisku AF na tylnej sciance. Czy jest on pomocny? Czy istenieje jakis istotny powod dlaczego opcja jest zdublowana (te sama funkcje pelni wcisniecie spustu do polowy)?
Z gory dziekuje.
P.
Fotografuje aparatami manualnymi gdzie ostrosc ustawiam z reguly wczesniej korzystajac z zakresow wyrysowanych na obiektywie. W praktyce oznacza to, ze w momencie nacisniecia spustu mam zrobione zdjecie (pomijajac niezauwazalnego shutter lag'a), znam tez zakres ostrosci. Proces jest bardzo szybki, sprowadza sie do wykadrowania i nacisniecia spustu.
Trudno stosowac te sama technike rownie wygodnie z nowymi aparatami z AF i obiektywami AF poniewaz tabelka z zakresem ostrosci jest bardzo ogolnikowa, wrecz symboliczna. Przy wlaczonym AF wyobrazam sobie sporo problemow: opoznienie zwiazane z szybkoscia dzialania AF, koniecznosc ustawiania ostrosci na punkt i przekadrowywanie (czas), brak 100% pewnosci co bedzie ostre a co nie itp. Moze tryb Auto-area AF bylby pomocny?
Jaka technike najlepiej zastosowac przy tego rodzaju nawykach poslugujac aparatem z AF i takim tez obiektywem?
Posrednim rozwiazaniem moze byc zastosowanie manualnych obiektywow do cyfrowego body, tutaj z kolei jest problem w sytuacjach kiedy trzeba wyostrzyc w punkt - nie ma pryzmatu czy "duszka" w wizjerze.
Inne pytanie, dotyczy przycisku AF na tylnej sciance. Czy jest on pomocny? Czy istenieje jakis istotny powod dlaczego opcja jest zdublowana (te sama funkcje pelni wcisniecie spustu do polowy)?
Z gory dziekuje.
P.