PDA

Zobacz pełną wersję : Obiektyw z shiftem - pokaz mozliwosci



Gamling
07-01-2005, 22:02
Dzis dostalem od znajomego do przetestowania na weekend ukrainskiego arsata 35mm 2.8 z shiftem. Tak na szybko zmajstrowalem kilka zdjec majacych pokazac mozliwosci tego rodzaju optyki. Calosc do obejrzenia tutaj (http://www.pbase.com/gamling5/shift)

Co ciekawe obiektyw ktory otrzymalem jest w wersji do Canona (znajomy kupil go nowego) ale okazalo sie ze fabrycznie ma bagnet nikona na ktory zamontowano dosc sprytny pierscien zmieniajacy bagnet bez koniecznosci przejustowania calego szkla. Pierscien ten mozna swobodnie wykrecic i obiektyw slicznie pasuje do Nikona.

Prosze nie zwracajcie uwagi na jakosc oraz walory techniczne zdjec bo robilem je na szybko. Zdjecia sa opisane na stronie ale jeszcze kilka slow wyjasnienia:
Zdjecia robilem ze statywu oczywiscie wypoziomowanego, pierwsze bez przesuniecia osi optycznej obiektywu kolejne z przesunieciem o 7 stopni bo tyle to maksymalna wartosc bez wplywu na winietowanie dla malego obrazka, wreszcie kolejne z przesunieciem o 10 stopni. W przypadku cyfry praktycznie nie udalo mi sie dopatrzyc wplywu wiekszego "shiftniecia" tak przy kadrze poziomym jak i pionowym. Pokazalem przyklad podniesienia osi optycznej przy kadrze poziomym i pionowym oraz przesuniecia w prawo przy kadrze poziomym.
Mysle ze doskonale widac mozliwosci jakie daje optyka typu shift. Mamy mozliwosc nie tylko korekcji perspektywy ale takze np: zajrzenia przez okno do pomieszczenia nie stojac na wprost ;)

Mnie taki obiektyw bardzo zaciekawil, szkoda tylko ze ze przy cyfrze daje on odpowiednik ogniskowej 50mm. Do fotografowania architektury przydalo by sie szerzej.

Cudo takie kosztuje nowe w okolicach 700 zł, uzywany mozna spotkac na allegro taniej.

Tomx
07-01-2005, 23:17
Witam

Nigdy się tym nie bawiłem, dużo czytałem. Ale jak widać to cekawe szkiełko.

Tomek

maroo
07-01-2005, 23:49
Piękna sprawa taki szifcik.
Zawsze byłem zwolennikiem korekcji perspektywy za pomocą optyki a nie w PS.

Gamling
07-01-2005, 23:59
Chyba sie na takiego skusze ;) Zeby jeszcze to bylo 24mm ehh

mario
08-01-2005, 00:05
Witam.
Ale co z pomiarem światła - chyba nie działa.
Pozostaje tylko histogram po wykonaniu zdjęcia na wyczucie :cry:
Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Gamling
08-01-2005, 00:08
Dokladnie tak, ale przy cyfrowym korpusie to nie problem. Zreszta z shiftem pomiar swiatla przez obiektyw i tak jest niewiarygodny i trzeba stosowac zewnetrzny ;)

[ Dodano: Pią Sty 07, 2005 11:18 pm ]
Jesli mi sie uda to przez weekend zrobie przyklad praktyczny zastosowania takiego obiektywu.

maroo
08-01-2005, 00:27
Pomiar światła jest faktycznie niepotrzebny.
Z shiftem nie robi się zdjęć na szybko, z ręki.
Trzeba poświęcić chwilę na rozstawienie sprzętu i ustawienie kadru.
Dodatkowo można przecież poświęcić moment na ręczne dobranie ekspozycji.

[ Dodano: Pią Sty 07, 2005 11:28 pm ]
Zrób ten test i pokaż koniecznie

ALF
08-01-2005, 00:55
a powiedz jak z ostrością...jak zachowuje się na skrajnych przysłonach?

Gamling
08-01-2005, 01:01
Jeszcze nie wiem. Na zdjeciach ktore dzis zrobilem przy pelnym shifcie widac lekkie rozmydlanie przy krawedziech przy f=5,6 poza tym wyglada ok. Jak sie nim pobawie wiecej to napisze.

ALF
08-01-2005, 01:16
no to zrobisz koledze wielką przyjemność, bo swego czasu dużo o tym arsacie mówił...ja szczerze mówiąc, gdyby nie planowany zakup puszki, to też bym się przymierzył...

Krzysztof
08-01-2005, 22:43
przy pelnym shifcie widac lekkie rozmydlanie przy krawedziech przy f=5,6
Gamling - przy shiftowaniu należy przymknąć obiektyw maksymalnie lub w okolicach maxa.