PDA

Zobacz pełną wersję : Preparat do czyszczenia optyki i matryc



Gamling
07-01-2005, 21:00
Dzis znajomy chemik dal mi specyfik ktory podobno najlepiej sprawdza sie do czyszczenia optyki i matryc. Stosuje sie go do czyszczenia skomplikowanych elementow optycznych miedzy innymi w aparaturze medycznej. Jest to eter diizopropylowy ktory w przeciwienstwie do zwyklego izopropanolu nie pozostawia nawet minimalnych smug i bardzo szybko paruje. Oczywiscie mowimy o czystym chemicznie roztworze labolatoryjnym. Przetestowalem na obiektywach i faktycznie dziala bardzo dobrze. Matrycy na razie nie dotykalem bo nie mam takiej potrzeby wystarcza mi przedmuchiwanie gruszka. Ale jego zdaniem powinien sie swietnie sprawdzic.

ALF
08-01-2005, 01:02
to jeszcze powiedz, gdzie go można nabyć i czemu tak drogo :?: :wink:

Gamling
08-01-2005, 01:04
Nie mam pojecia czy mozna toto nabyc normalnie. I czy kupione gdzies bedzie faktycznie labolatryjnie czyste. Ale ponoc maja to w wiekszosci dobrzych pracowni chemicznych no i w szpitalach.

dufus
08-01-2005, 03:04
popytam w zaprzyjaźnionych placówkach... może cos znajda....

glisek
09-01-2005, 01:16
Ej koledzy, z eterami to ja bym uwazal, faktycznie paruja szybko, ale tez moga niektore polimery rozpuszczac.
Nie wiem jak sobie z tym radzi eter diizopropylowy, ale osobiscie to proponuje jednak izopropanol.
Co innego czyscic optyke instrumentach nawet medycznych , tam fakt optyka jest robiona na filtrach, ale te filtry sa osadzane na szkle. To samo z optyka w spektrofotometrach, ktora jest glownie oprta na lustrach pokrytych srebrem, lub aluminium (i to sie najlepiej czysci Ludwikiem i woda destylowana), nie bardzo wiem czym czyscic optyke do podczerwieni szczegolnie bliskiej (bo to czyste zloto na szkle).

c2h5oh
09-01-2005, 02:07
Smugi zostawiane przez izopropanol jesli juz jakies sa to minimalnei wystarczy przetrzec po raz drugi. A zalety tego srodka sa dosc wazne: tani (12-14zl/litr w polskich odczynnikach chemicznych) latwo dostepny - w kazdym wiekszym miescie kupisz bez problemu i przede wszyskim sprawdzony i bezpieczny.
Przy okazji przypominam ze dysponuje litrowa flaszka takowej cieczy jesli ktos z Wroclawia i okolic odczuwa potrzebe jej uzycia to sluze wymagana iloscia.

ALF
09-01-2005, 02:51
ja bym się chętnie pisał, ale do wrocka na razie nie mam jak pojechać, bo zajęcia nie pozwalają, a pocztą nijak wysłać :cry: chyba, że poczekasz do pleneru i przy okazji...hmmm

miro60
09-01-2005, 13:06
A gdzie we Wrockę tę ciecz można nabyć - mam tylko 80 km to mogę się przejechać ?
Pozdr.

c2h5oh
09-01-2005, 13:57
A gdzie we Wrockę tę ciecz można nabyć - mam tylko 80 km to mogę się przejechać ?
Pozdr.

Polskie odczynniki chemiczne - na wysokosci glownego bundynku politechniki (adres mozna wygooglac)

aldus
09-01-2005, 21:36
To ta chemia co była na buforowej?

c2h5oh
09-01-2005, 22:11
Szczerze mowiac nie wiem - jak okazalo sie ze czegos od nich potrzebuje byli juz pod aktualnym adresem ;-)