PDA

Zobacz pełną wersję : Zastrzeżenia obiektów w fotografii - wydzielone



samek
09-10-2008, 10:14
...oraz po zapłaceniu odpowiednich opłat licencyjnych jeśli na zdjęciach wystepują jakieś zastrzeżone elementy (np. słynna wieża w Paryżu w nocy)...

Wbiję się w temat.
Coś mi się już parokrotnie obijało o uszy z tą wieżą. Jak to jest? Jestem w Paryżu, chodzę sobie - i nawet nie mówmy o zdjęciu wprost wieży - jakieś ujęcie gdzie ona występuje w tle - niech będzie nawet odbita w szybie. Sprzedaję to foto bo się komuś spodobało. Jest tu konflikt z jakimś prawem własności do wizerunku? Bo słyszałem, że miasto Paryż ma te prawa. Czy na ulicach Paryża (w miejscach skąd widać omawianą) są informacje o tych prawach? Nie wiem bo nie byłem.
Przepraszam za OT - niech będzie małym uzupełnieniem tematu.

Krzysiek82
09-10-2008, 10:18
samek - nie ma problemu. Naprawdę jest mało miejsc w necie, gdzie można dostać takie odpowiedzi zgodne z prawem i stanem rzeczywistym. A i u nas na forum nie ma takiego miejsca, gdzie jest to zgromadzone. Stąd moje pytanie, aby była jasność na przyszłość.

Erie
09-10-2008, 10:19
Wbiję się w temat.
Coś mi się już parokrotnie obijało o uszy z tą wieżą. Jak to jest? Jestem w Paryżu, chodzę sobie - i nawet nie mówmy o zdjęciu wprost wieży - jakieś ujęcie gdzie ona występuje w tle - niech będzie nawet odbita w szybie. Sprzedaję to foto bo się komuś spodobało. Jest tu konflikt z jakimś prawem własności do wizerunku? Bo słyszałem, że miasto Paryż ma te prawa. Czy na ulicach Paryża (w miejscach skąd widać omawianą) są informacje o tych prawach? Nie wiem bo nie byłem.
Przepraszam za OT - niech będzie małym uzupełnieniem tematu.

Jeżeli jest to zdjęcie samej wieży w dzień - to nie ma problemu. Jeżeli jest to zdjęcie w nocy z włączonym oświetleniem, którego nazwijmy to wzór czy też układ jest zatrzezony to zgodnie z prawem musisz zapłacić za licencję. I nie ma znaczenia czy jest to zdjęcie wprost czy też odbicie w wodzie, lustrze, czy szybie wystawowej.

Jednakże... jeżeli ta wieża to jest tylko pomniejszy element zdjęcia, np. zdjęcie jest modelki, a ta wieża jest gdzieśtam malutka, rozmyta w tle to mam wrażenie, że nie musisz płacić żadnych opłat licencyjnych. Jednakże na 100% tego nie powiem - walczyć z dobrze opłacanymi prawnikami nie mam szans :D.

samek
09-10-2008, 10:32
...Jednakże... jeżeli ta wieża to jest tylko pomniejszy element zdjęcia, np. zdjęcie jest modelki, a ta wieża jest gdzieśtam malutka, rozmyta w tle to mam wrażenie, że nie musisz płacić żadnych opłat licencyjnych. Jednakże na 100% tego nie powiem - walczyć z dobrze opłacanymi prawnikami nie mam szans :D.

Czyli tak jak słyszałem :) Aktualnym pozostaje pytanie jak sie o tym dowiedzieć - bo może tam są tabliczki - powtórzę - nie wiem, bo nie byłem. Jeśli ich nie ma to sprawa staje się co najmniej zabawna. Sprzedaję np zdjęcia ze Statuą Wolności i nawet nie wiem czy jakiś prawnik nie zapuka do drzwi :)
Z naszego rynku - nie pamiętam gdzie, ale już gdzieś czytałem o próbach zastrzeżenia wizerunku Mnicha w Tatrach - chyba przez gminę - ale tu już naprawdę nie pamiętam. Szaleństwo, które mam nadzieję nigdy nie będzie miało miejsca.
Dzięki za odpowiedź.

Erie
09-10-2008, 10:36
Czyli tak jak słyszałem :) Aktualnym pozostaje pytanie jak sie o tym dowiedzieć - bo może tam są tabliczki - powtórzę - nie wiem, bo nie byłem. Jeśli ich nie ma to sprawa staje się co najmniej zabawna. Sprzedaję np zdjęcia ze Statuą Wolności i nawet nie wiem czy jakiś prawnik nie zapuka do drzwi :)
Z naszego rynku - nie pamiętam gdzie, ale już gdzieś czytałem o próbach zastrzeżenia wizerunku Mnicha w Tatrach - chyba przez gminę - ae tu już naprawdę nie pamiętam. Szaleństwo, które mam nadzieję nigdy nie będzie miało miejsca.
Dzięki za odpowiedź.

ja kiedyś myślałem po tych wszystkich zastrzeżaniach, licencjach itd o zastrzeżeniu oddychania :D - tak bardzo powalone są te przepisy, zakazy i nakazy - czyste szaleństwo

co do zdjęć ze statuą wolności to ona nie jest jeszcze zastrzeżona, ale niedługo dojdzie do sytuacji że robiąc zdjęcia będzie się trzeba pytać czy przypadkiem układ kamieni na drodze nie jest czyimś wzorem :)

samek
09-10-2008, 10:40
ja kiedyś myślałem po tych wszystkich zastrzeżaniach, licencjach itd o zastrzeżeniu oddychania :D - tak bardzo powalone są te przepisy, zakazy i nakazy - czyste szaleństwo

co do zdjęć ze statuą wolności to ona nie jest jeszcze zastrzeżona, ale niedługo dojdzie do sytuacji że robiąc zdjęcia będzie się trzeba pytać czy przypadkiem układ kamieni na drodze nie jest czyimś wzorem :)

No cóż - pożyjemy zobaczymy co też my ludzie potrafimy jeszcze wymyśleć :)
Może to wydzielisz jako osobny wątek? Zastrzeżenia obiektów w fotografii? :)

truman20
09-10-2008, 11:04
co do zdjęć ze statuą wolności to ona nie jest jeszcze zastrzeżona, ale niedługo dojdzie do sytuacji że robiąc zdjęcia będzie się trzeba pytać czy przypadkiem układ kamieni na drodze nie jest czyimś wzorem :)
Jeśli będzie to wzór np. tzw. "tick", to jest to znaczek znajomej firmy obuwniczej ułożony z kostki brukowej i będzie on np na parkingu przed firmowym sklepem z tymi butami a Ty będziesz tam robił foto, to wtedy pewnie jakieś powody do roszczeń mogą mieć. :) Oczywiście mogą to być inne znaki firmowe, podałem tylko przykład.

bercik
09-10-2008, 11:41
Jeśli będzie to wzór np. tzw. "tick", to jest to znaczek znajomej firmy obuwniczej ułożony z kostki brukowej i będzie on np na parkingu przed firmowym sklepem z tymi butami a Ty będziesz tam robił foto, to wtedy pewnie jakieś powody do roszczeń mogą mieć. :) Oczywiście mogą to być inne znaki firmowe, podałem tylko przykład.

A czy przypadkiem nie będę mógł domagać sie od nich jakejś tam prowizyjki, wszak rozpowszechniam na mojej ulicy ich firmę, pilnie forsy potrzebuję, zmieniam auto.

truman20
09-10-2008, 11:54
A czy przypadkiem nie będę mógł domagać sie od nich jakejś tam prowizyjki, wszak rozpowszechniam na mojej ulicy ich firmę, pilnie forsy potrzebuję, zmieniam auto.
Jeśli zrobisz to w ramach wcześniej uzgodnionej z nimi reklamy, to pewnie coś Ci odpalą.

rastula
09-10-2008, 12:12
a microsoft ma patent na kliknięcie mysza :-)

truman20
09-10-2008, 12:36
a microsoft ma patent na kliknięcie mysza :-)
Jeśli jest to mysz Microsoftu, to pewnie tak :P

bercik
09-10-2008, 12:37
Jeśli zrobisz to w ramach wcześniej uzgodnionej z nimi reklamy, to pewnie coś Ci odpalą.

aha

!AGresT
09-10-2008, 14:14
Sądzę, że sprawa zależy od tego, w jakim stopniu "eksploatowany" jest zastrzeżony wizerunek. U nas takie zastrzeżenie ma Pałac Kultury i Nauki. Kiedyś fotografowałem samochód pod Pałacem i zostałem poproszony przez ochronę o kontakt z biurem. Tam zapytano mnie, w jakim celu robię zdjęcia i jak będą wykorzystywane. Był to materiał do gazety motoryzacyjnej, więc tylko podziękowali za informację. Przypuszczam, że gdyby była to sesja reklamowa, w której mocnym elementem byłby udział PeKiNu, mogli by mieć jakieś zastrzeżenia.
Swoją drogą, jeśli ktoś jest zainteresowany, może do nich zadzwonić i się wypytać.

rastula
09-10-2008, 14:19
Jeśli jest to mysz Microsoftu, to pewnie tak :P


niestety nie żartowałem z tym patentem....


opatentowane są również kabinacje ctrl + alt+ del itp itd

czytaj np tu:

http://www.wired.com/techbiz/media/news/2004/06/63707


ponoć nie dlatego żeby zabraniać czy pobierać opłaty od "dwóch mlaśnięć myszą" , ale aby ktoś inny nie zablokował tego big MS :-)


no ale skoro chce się opatentowacv kod genetyczny człowieka i bakterie ... to mnie już nic nie zdziwi...

!AGresT
09-10-2008, 14:49
He, w Australii rok temu jakiś gość opatentował koło :) Zrobił to, żeby pokazać, jak wadliwe jest ichne prawo patentowe.

samek
09-10-2008, 15:00
He, w Australii rok temu jakiś gość opatentował koło :) Zrobił to, żeby pokazać, jak wadliwe jest ichne prawo patentowe.

Te absurdy pokazują na jakim polu i w jaki sposób można prowadzić działania prawne w celu uzyskania korzyści. Aż po bzdurę. Za taką uznaję to co się dzieje w Paryżu. Bo tak rozumiem, te obostrzenia. Fotografując tę oświetloną w specyficzny sposób w nocy wieżę (bo to najwyraźniej jest jakoś zastrzeżone) nie mogę sprzedawać w swojej galerii zdjęcia z takim jej wizerunkiem. Generalnie łatwo wymyśleć sobie kolejne bzdury idące tym tropem. Chyba, że te obostrzenia odnoszą się do wykorzystania wieży w reklamie - powiedzmy, że to można spróbować zrozumieć.

rastula
09-10-2008, 15:03
jeśli w reklamie, to i w kazdej innej komercyjnej działalnosci, bo reklama nie jest ani gorsza ani lepsza od innych metod zarabianie :-)

twardyy
11-01-2009, 22:18
Witam
Dopnę się do wątku...
Mieszkam w dość ciekawej dzielnicy i chce zrobić kilka wzorów pocztówek które pójdą w obieg w dość sporym nakładzie na
kioski , małe sklepiki, jak się da to poczta.
Mam tylko dylemat, czy potrzebuję zgody na wykorzystanie wizerunku kościoła, budynków mieszkalnych których właścicielem jest Spół. Mieszk. Dodam że są to zabytki.
Pozdrawiam