PDA

Zobacz pełną wersję : ogniskowa i kąty na niepelnej klatce



bartekl
03-10-2008, 10:40
witam, mam takie pytanie...

mam obiektywy sigma 18-50 i 18-35 oba ze swiatlem 3,5
wg. specyfikacji ten pierwszy powinien miec kąt ok. 70st - nastepny 100,5st

w praktyce na minimalnej ogniskowej obrazki z obu szkiel wychodza bardzo podobnie.
nie widac praktycznie zadnej wiekszej roznicy.
gdzie ucieklo te 30% roznicy w polu widzenia ? :D

zeby nie byc goloslownym, moge pstryknac sample z obu szkiel na 18 mm.

moje pytanie - czy ja czegos nie rozumiem, nie potrafie przeliczac tych danych dla niepelnej klatki ?
chcialbym w koncu cos na prawde szerokiego...

jest jeszcze nowsza sigma 17-35,
pytanie tylko czy obrazki znow nie beda tak szerokie jak bym tego oczekiwal :)

oczywiscie pozostaje ultraszeroka sigma 10-20 i tamron 12-24.
tylko na razie troche poza zasiegiem...

pebees
03-10-2008, 10:49
Ten zakres podany przez Ciebie jest dla najdłuższej ogniskowej, a nie najkrótszej :)

Jacek_Z
03-10-2008, 10:49
mam obiektywy sigma 18-50 i 18-35 oba ze swiatlem 3,5
wg. specyfikacji ten pierwszy powinien miec kąt ok. 70st - nastepny 100,5st

to są zoomy, więc nie mają jednego kata widzenia, kąt im się zmienia. Przytoczyłeś jeden kąt dla obiektywu - co jest bardzo niepełną specyfikacją. Zwracaj uwagę na kąty - od -do.

w praktyce na minimalnej ogniskowej obrazki z obu szkiel wychodza bardzo podobnie.
nie widac praktycznie zadnej wiekszej roznicy.

bo 17 m jednego jest blisko 18 mm drugiego


gdzie ucieklo te 30% roznicy w polu widzenia ? :Dw pozycjach tele tych zoomów - jeden ma 50 mm a drugi 35 mm - tu juz jest spora rozbieżność.




jest jeszcze nowsza sigma 17-35, która będzie prawie identyczna jak sigma 18-35. Ten 1 mm szerzej to nie jest jakoś znacząco wiele.

sq9gk
03-10-2008, 11:12
Odpowiedzią na Twoje pytanie jest crop x 1,5 czyli 18-50 x 1,5 (27-75) oraz 18-35 x 1,5 (27-53). Format DX czyli niepełna klatka charakteryzuje sie tym ze ogniskowe mnożymy przez crop czyli 1,5.

bartekl
03-10-2008, 11:17
ok, juz sie poprawiam...
ponizej dokladne dane.

SIGMA 18-35
Focal length 18 - 35mm
Angle of view 100° - 64°
Max aperture f/3.5 - f/4.5

SIGMA 18-50
Focal length 18 - 50 mm
Angle of View 76.5° - 31.7°
Max aperture F3.5 - F5.6

pebees - wiem, ze z racji faktu zmiennych ogniskowych, zmienia sie rowniez pole widzenia :)

bylem pewny, ze dla pierwszego z nich przy ogniskowej 18, kat wynosi 100°
a dla drugiego 76.5° . dlatego podalem tylko te wartosci.
reasumujac pierwszy (teoretycznie) obejmie w kadrze wieksze pole w porownaniu do drugiego przy tej samej ogniskowej czyt. 18mm ??

czy ja jestem totalnym debilem i jest odwrotnie lub nie wiem co to znaczy pole widzenia wyrazone w stopniach ? :D

oczywiste jest oba okiektywy szalu nie robia, zanabylem je po taniosci.
jako pierwsze szkla do zabawy, ktora dopiero co zaczalem z D80.

pawel
03-10-2008, 11:18
mam obiektywy sigma 18-50 i 18-35 oba ze swiatlem 3,5
wg. specyfikacji ten pierwszy powinien miec kąt ok. 70st - nastepny 100,5st

w praktyce na minimalnej ogniskowej obrazki z obu szkiel wychodza bardzo podobnie.
nie widac praktycznie zadnej wiekszej roznicy.
gdzie ucieklo te 30% roznicy w polu widzenia ? :D

zeby nie byc goloslownym, moge pstryknac sample z obu szkiel na 18 mm.



Hej. Masz obiektywy "zoom". Oznaczenia 18-35 i 18-50 informują o zakresie ogniskowych, które można ustawić w tych obiektywach. Jak pokręcisz właściwym pierścieniem, to zmienisz ogniskową. Skoro w obu obiektywach ustawiasz 18 mm, to powinieneś się spodziewać identycznego kąta widzenia. Przeczytaj coś nt. ogniskowych jeśli ten temat interesuje cię bardziej.


bylem pewny, ze dla pierwszego z nich przy ogniskowej 18, kat wynosi 100°
a dla drugiego 76.5° . dlatego podalem tylko te wartosci.
reasumujac pierwszy (teoretycznie) obejmie w kadrze wieksze pole w porownaniu do drugiego przy tej samej ogniskowej czyt. 18mm ??

Kąt widzenia obiektywu wynika z jego ogniskowej a nie ze specyfikacji.

sq9gk
03-10-2008, 11:30
bartekl chyba coś namieszałeś i to nieźle. Jeśli masz dwa obiektywy o tej samej ogniskowej to nie mogą być na nich różne kąty widzenie. skąd brałeś te dane???Różnica może wynikać z podpięcia do rożnych puszek (DX lub FX lub jakieś jeszcze inne formaty matryc).

matyjasz
03-10-2008, 12:08
Chyba wiem co masz na myśli. Spróbuj zrobić to samo ujecie pstrykajac oboma obiektywam. Napisałeś że różnica jest nieznaczna, czyli że jakaś jednak jest. Te 100' to jakieś 27-28% pełnego widoku (360') natomiast 76,5' to będzie w granicach 21%. Różnica to około, niech będzie 8%, rozkladajace sie na lewo, prawo (górę,dół) więc na krawędziach zyskujesz ok 4% dodatkowego pola widzenia. To bardzo mało i to by sie zgadzało że różnią sie nieznacznie.
Natomiast dziwi mnie, ze na końcu 18mm obiektywy mają podane różne kąty.

Pozdrawiam
Mati

Ps
Chociaż nie, nie dziwi. Nie wiem czy nie palmę jakiejś bzdury, bo nie znam sie na obiektywach, ale chyba kąty mogą być przecież różne, a to z powodu wewnętrznej konstrukcji obiektywu. Inaczej ułożone soczewki, inne ogniskowe soczewek składowych... ale to tylko gdybanie, jak powiedziałem. Dochodzi jeszcze pytanie dla jakiej klatki jeden i drugi producent podaje te wartości, musiałbyś znaleźć obie dane dla tego samego rozmiaru (DX/FX)

elix
03-10-2008, 12:16
Aż z ciekawości sprawdziłem te dane na stronie sigmy i są rzeczywiście takie jak podałeś. Różnica wynika jednak z tego, że 18-50 jest nominalnie przeznaczony dla matrycy niepełnoklatkowej więc kąty podane są dla takiej matrycy. Z kolei 17-35 ma kąty podane zapewne dla pełnej klatki.
Jeśli jednak oba obiektywy podepniesz do tej samej puszki to będą przy najmniejszych ogniskowych miały praktycznie taki sam kąt.

bartekl
03-10-2008, 12:17
bartekl chyba coś namieszałeś i to nieźle. Jeśli masz dwa obiektywy o tej samej ogniskowej to nie mogą być na nich różne kąty widzenie. skąd brałeś te dane???Różnica może wynikać z podpięcia do rożnych puszek (DX lub FX lub jakieś jeszcze inne formaty matryc).

dane - specyfikacje bralem z netu :)

rozumiem juz swoj blad.
myslalem, ze fakt czy dany obiektyw bedzie szerszy od drugiego okresla ogniskowa w scislym powiazaniu z katem widzenia.
z tego co piszecie rozumuje, ze bylem w bledzie i kazdy obiektyw przy ogniskowej,
przykladowo 18mm zmiesci w kadrze taki sam obrazek niezaleznie od tego czy bedzie mial 70° czy 100° ?

dlaczego wiec wszystkie obiektywy fisheye maja kat widzenia 180° niezalenie od ogniskowej czy to 8, 10 czy 16mm (itd) ? i sa mega szerokokatne ? :)

przepraszam, ze zawracam glowe banalami ale jakos nie moge tego zrozumiec :)

pozdrawiam wszystkich.

jarek76
03-10-2008, 12:23
ok, juz sie poprawiam...
ponizej dokladne dane.

SIGMA 18-35
Focal length 18 - 35mm
Angle of view 100° - 64°
Max aperture f/3.5 - f/4.5

SIGMA 18-50
Focal length 18 - 50 mm
Angle of View 76.5° - 31.7°
Max aperture F3.5 - F5.6


Ten pierwszy to szkło pełno klatkowe FF
To drugie szkło jest pod DXa, 18-50*1,5=27-75
Mam nadzieję że teraz wiesz skąd sie bierze różnica

Anion
03-10-2008, 12:24
bartekl brał dane ze strony sigmy albo z optycznych... coś tam rzeczywiście walnęli

jarek76
03-10-2008, 12:36
bartekl brał dane ze strony sigmy albo z optycznych... coś tam rzeczywiście walnęli

Nikt się nie walnął wszystko się zgadza. Podepnij te obiektywy pod D3/D700 i zobaczysz skąd ta różnica :wink:


bartekl chyba coś namieszałeś i to nieźle. Jeśli masz dwa obiektywy o tej samej ogniskowej to nie mogą być na nich różne kąty widzenie. skąd brałeś te dane???Różnica może wynikać z podpięcia do rożnych puszek (DX lub FX lub jakieś jeszcze inne formaty matryc).

A co jeśli jeden jest projektowany pod pełną klatkę a drugi pod DXa?

bartekl
03-10-2008, 12:46
ok, teraz wszystko jest juz jasne.
dzieki za wyjasnienia !

ponizej obaj pomyslodawcy tematu :


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/10/DSC_0395JPG-1.jpg
źródło (http://bartek.evan.pl/DSC_0395.JPG)

i zdjecia pstrykniete z tych szkiel :

SIGMA 18-35mm @ 1/1s f8

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/10/DSC_0399JPG-1.jpg
źródło (http://bartek.evan.pl/DSC_0399.JPG)

SIGMA 18-50mm @ 1/1s f8

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/10/DSC_0400JPG-1.jpg
źródło (http://bartek.evan.pl/DSC_0400.JPG)

teraz pytanie...
jakie polecacie mi szklo na niepelno klatkowa matryce DX :)
aby uzyskac jeszcze wiekszy kąt.

elix
03-10-2008, 12:49
A co jeśli jeden jest projektowany pod pełną klatkę a drugi pod DXa?

No i to jest właśnie sedno sprawy. To samo napisałem parę postów wyżej. Nie można tych przytoczonych danych porównywać bezpośrednio.

jarek76
03-10-2008, 12:54
teraz pytanie...
jakie polecacie mi szklo na niepelno klatkowa matryce DX :)
aby uzyskac jeszcze wiekszy kąt.

Zbieraj na sigmę 10-20, naprawdę warto. Jak dla mnie super szkło
Zerknij sobie na moja stronkę tam jest sporo zdjęć z tej sigmy np.
http://www.j-stryjewski.wroclaw.pl/Zamki%20i%20pa%C5%82ace/slides/2a.html
http://www.j-stryjewski.wroclaw.pl/Zamki%20i%20pa%C5%82ace/slides/4a.html
http://www.j-stryjewski.wroclaw.pl/Skanseny/Biskupin/slides/13m.html
http://www.j-stryjewski.wroclaw.pl/Skanseny/Biskupin/slides/1m.html
http://www.j-stryjewski.wroclaw.pl/Krajobraz/slides/7.html
Pozdrawiam

Jacek_Z
03-10-2008, 13:08
Aż z ciekawości sprawdziłem te dane na stronie sigmy i są rzeczywiście takie jak podałeś. Różnica wynika jednak z tego, że 18-50 jest nominalnie przeznaczony dla matrycy niepełnoklatkowej więc kąty podane są dla takiej matrycy. Z kolei 17-35 ma kąty podane zapewne dla pełnej klatki.
Jeśli jednak oba obiektywy podepniesz do tej samej puszki to będą przy najmniejszych ogniskowych miały praktycznie taki sam kąt.
i to jest prawidłowa odpowiedź



myslalem, ze fakt czy dany obiektyw bedzie szerszy od drugiego okresla ogniskowa w scislym powiazaniu z katem widzenia.
ale kąt widzenia zalezy od rozmiaru matrycy, a tu tego nie uwzględniłeś. Na dużej matrycy ta sama ogniskowa jest szersza niz na małej matrycy.


z tego co piszecie rozumuje, ze bylem w bledzie i kazdy obiektyw przy ogniskowej,
przykladowo 18mm zmiesci w kadrze taki sam obrazek niezaleznie od tego czy bedzie mial 70° czy 100° ? tak i nie. jeśli ona będa podpięte do matrycy DX - to tak, oba będa miały kąt 70 stopni. Jeśli będzie podpiety do matrycy FX - to będzie kąt 100 stopni. Nie wszystkie obiektywy mają pole krycia pozwalające na pracę na matrycy FX.
Kąty tez musisz mnożyć/dzielić przez cropa. 70x1,5 = 105 - czyli około tych 100.



dlaczego wiec wszystkie obiektywy fisheye maja kat widzenia 180° niezalenie od ogniskowej czy to 8, 10 czy 16mm (itd) ? i sa mega szerokokatne ? :)

przepraszam, ze zawracam glowe banalami ale jakos nie moge tego zrozumiec :)
to wynika z konstrukcji obiektywu, który nie koryguje dystorsji. Niektóre z nich dają obraz na całej klatce, a niektóre dają kółko na środku klatki.

sq9gk
03-10-2008, 13:31
dlaczego wiec wszystkie obiektywy fisheye maja kat widzenia 180° niezalenie od ogniskowej czy to 8, 10 czy 16mm (itd) ? i sa mega szerokokatne ? :)



nie, nie jest tak jak piszesz, kąt widzenia zależy od ogniskowej obiektywu oraz od tego do jakiej puszki go podpinamy (klatka pełna lub mniejsza). wiec tzw. fisheye w zależności od ogniskowej będą miały różny kąt widzenia a nazwa jest bardzo potoczna dla wielu obiektywów szerokokątnych.

bartekl
03-10-2008, 13:36
rozumiem, juz o co chodzi.
no coz. trzeba szukac sigmy 10-20 zeby zaspokoic swoj apetyt na szeroki kat i tyle :)

Jacek_Z
03-10-2008, 13:40
nie, nie jest tak jak piszesz, kąt widzenia zależy od ogniskowej obiektywu oraz od tego do jakiej puszki go podpinamy (klatka pełna lub mniejsza).
ok, ale to jest poprawne dla wszystkich szkieł, poza fisheye. Ona mają ciut inne regółki.

wiec tzw. fisheye w zależności od ogniskowej będą miały różny kąt widzenia a nazwa jest bardzo potoczna dla wielu obiektywów szerokokątnych.tak i nie. Kąty i odwzorowania fisheyów to spory temat, chyba nie potrzebny w tym miejscu. Co określać jako fisheye? obiektyw zakrzywiający boki, bez wykorygowanej dystorsji? OK, one nie muszą miec wcale kątów widzenia 180 stopni.
Prawdziwe fisheye obejmują 180 stopni (a nawet i więcej! nikkor 6 mm obejmuje 220 stopni), ale mogą rysowac na całej klatce FX - 180 po przekątnej kadru, albo o innej ogniskowej - moga się wpisywać w klatkę, dając kółko na środku. Dlatego różnie pracujące fisheye mają różne ogniskowe.

asit
03-10-2008, 14:17
czyli np obraz na 10mm z sigmy 10-20 i nikkor 10,5 (nie liczac tego 0,5 i dystorsji z fisha) to bedzie to samo na dx? bo sam ostatnio mialem dylemat co z tymi fishami i nadal nie do konca wiem jak to sie je:)

jarek76
03-10-2008, 14:27
czyli np obraz na 10mm z sigmy 10-20 i nikkor 10,5 (nie liczac tego 0,5 i dystorsji z fisha) to bedzie to samo na dx? bo sam ostatnio mialem dylemat co z tymi fishami i nadal nie do konca wiem jak to sie je:)

Nie, to nie będzie to samo.
Z sigmy dostaniesz kąt widzenia około 102 stopnie, a z nikkora 180stopni. Oczywiście wartości są dla obu szkieł w przypadku podpięcia do DXa

asit
03-10-2008, 14:31
Nie, to nie będzie to samo.
Z sigmy dostaniesz kąt widzenia około 102 stopnie, a z nikkora 180stopni. Oczywiście wartości są dla obu szkieł w przypadku podpięcia do DXa

a z czego to wynika? czy to da sie jakos wytlumaczyc czy po prostu tak juz jest bo fish ma taka budowe? :)

jarek76
03-10-2008, 14:42
a z czego to wynika? czy to da sie jakos wytlumaczyc czy po prostu tak juz jest bo fish ma taka budowe? :)

Według mnie wszystko zależy od nieskorygowanej dystorsji w szkłach typu Fish-Eye

asit
03-10-2008, 14:49
czyli prawde mowiac po cropie obrazka z fisha do rozmiarow "prostokatnych" i korekcji dystorsji otrzymamy bardzo zblizony kat widzenia do tej przykladowo sigmy? czy dobrze rozumiem?

Jacek_Z
03-10-2008, 15:32
fish może byc na cropie i fiszeye może byc na pełnej klatce.
Nie kombinujcie ze zrozumieniem kątów w fisheyach, bo do tego trzeba skończyć ze semestr wykładów z optyki :-D
Sprawa jest prosta - patrzcie co podaje producent - jaki kąt, czy jest na pełną klatkę, czy nie, czy rysuje na całym kadrze, czy kąt jest podany po przekątnej. Jeśli macie matryce DX, a obiektyw na FX to pojawiają się kłopoty, bo obetniecie to co najciekawsze.
Jeśli stopień skomplikowania tego co napisałem jest zbyt mały, to niech sobie się zacznie zagłębiać w różne sposoby konstruowania fisheyów.