PDA

Zobacz pełną wersję : NEF i JPEG - dlaczego rozne?



e-Tadzik
15-06-2006, 17:19
Witam wszystkich. Nabylem dwa dni temu D200 z obiektywem 18-200 i lampa SB600. Po wykonaniu pierwszych 40 zdjec w NEF+JPEG(FINE) zauwazylem znaczna roznice w jakosci tych zdjec. Wydaje sie ze kazdy NEF jest niedoswietlony i wymaga obrobki. Gdy uzyje "D-lighting" w NC zdjecia odzywaja i upodabniaja sie do JPEG. Skad bierze sie taka roznica pomiedzy NEF i JPEG? Jestem nowicjuszem wiec wybaczcie mi jesli jest to pytanie lamera.

gmoszkow
15-06-2006, 22:15
cześć Tadzik

Szczerze Ci powiem, że u mnie takich objawów nie zauważyłem, ale jeszcze się temu przyjrzę.

Pozdrawiam

Grzegorz

mpogorzelski
16-06-2006, 08:36
Czesc,

W kliku slowach: NEF jest plikiem z zawartoscia tego co widzi matryca, pixel po pixelu. Jpg'i sa plikami wynikowymi obrobki procesora aparatu.
Tak przynajmniej mi sie do tej pory wydawalo :]

Mariusz

(to chyba moj pierwszy post tutaj wiec witam wszystkich :) )

gmoszkow
16-06-2006, 11:15
mpogorzelski: to co piszesz się zgadza i takie ustawienia jak ostrość, nasycenie barw rzeczywiście będzie różnica między JPG a NEF (choć też nie do końca bo ustawienia z puszki są zapisywane w nagłówku nefa i z takimi ustawieniami otwiera je Nikon Capture).

Tadzik: napisz jak otwierasz NEFy i czym to może będzie łątwiej Ci pomóc.

Pozdrawiam

Grzegorz

JK
16-06-2006, 12:39
mpogorzelski, nie "pixel po pixelu" tylko sensor po sensorze. Piksele są tworzone dopiero przez NC lub inny soft interpretujący pliki RAW.

Myślę, że odpowiedź na pytanie jest dość prosta. W swoim poście e-Tadzik pisze o funkcji D-Lighting. Tego się w parametrach D200 ustawić nie da - brak takiej opcji w menu, ale podczas tworzenia JPEGa FINE podobne funkcje muszą być wykonywane bezpośrednio przez soft aparatu. W końcu chodzi o możliwie dobrą jakość JPEGa FINE. W NEFie tych dodatkowych korekt wprowadzanych przez soft aparatu podczas tworzenia JPEGa oczywiście nie będzie - tam są zapisane tylko te ustawienia, które można zmienić w menu lub za pomocą przycisków i kółek. Między innymi z tego powodu, po otwarciu NEFa w NC funkcja D-Lighting jest wyłączona.

e-Tadzik
17-06-2006, 15:55
Dzisiaj... SOBOTA! , wiec mialem okazje zrobic pare zdjec. Nie wspomnialem ze uzywam ACDSee Pro wiec moze to bedzie istotne. Ta roznica w naswietleniu jest widoczna generalnie przy przegladaniu zdjec tym programem. Zdjecia w NEFie sa wyraznie niedoswietlone, natomiast w Nikon Capture 4.4 czy Adobe PS nie ma znaczacej roznicy miedzy JPEG i NEF. Wrazenia po pierwszej sesji? Jak na razie aparat mnie przerasta ale ... mam go zamiar poskromic ;-)

zotornik
17-06-2006, 17:02
e-Tadzik, taka różnica jest wynikiem używanego programu, ja miałem tak w XnView
oto przykład

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img205.imageshack.us/img205/441/nefjpg8tj.jpg)
wynika to z "słabego" radzenia sobie danego programu z formatem NEF.
Ja używam Zoner Photo Studio 8.

z lewej NEF

gmoszkow
17-06-2006, 20:03
e-Tadzik: zdecydowanie to jest wpływ ACDSee.

Ja używałem tego programu tylko raz zanim kupiłem Nikon Capture. Jakoś niespecjalnie spodobał mi się ten program. Pamiętam, że miałem straszne problemy z uzyskaniem prawidłowych kolorów - znaczy się balans bieli mi nie pasował.

Pozdrawiam

Grzegorz

esioletz
17-06-2006, 21:03
Ja też miałem ten problem z fotkami w jpg i NEF z D70s, jaką zatem przeglądarek zamiast ACDsee warto polecić?

zotornik
17-06-2006, 22:40
esioletz, naprawdę dobry z dużymi możliwościami Zoner Photo Studio 8, zarówno jako przeglądarka, jak też i do obróbki zdjęć.

stig
18-06-2006, 08:09
Panowie... Jesli macie problemy z kolorami w roznych programach, to odpowiedzcie sobie najpierw na pytania:
-- jakiego profilu barwnego uzywacie do zapisywania zdjec?
-- jakiego profilu barnwego uzywacie do obrobki i zapisania finalnych plikow?
-- jaki profil barwny macie ustawiony w systemie?
-- z jakiego profilu barwnego korzystaja Wasze przegladarki graficzne?

Ja wszedzie uzywam AdobeRGB(1998) i nie mam zadnych problemow z roznica w kolorach zdjec. Do Labu oddaje JPGa bez profilu i odbitki dostaje dokladnie w takiej kolorystyce, kontrascie i jasnosci, jakie widze u siebie na monitorze.
Wiec jednak da sie... :)

zotornik
18-06-2006, 10:33
stig, cenne i pomocne uwagi, ale tu sprawa jest dużo prostsza i po prostu sprowadza się do „umiejętności” lub nie, otwierania danego rodzaju plików (w tym wypadku NEF) przez przeglądarkę, której używa e-Tadzik.
Np. mój XnView (wersja z przełomu roku) początkowo w ogóle nie otwierała NEF-ów, kolejna niby to robi, ale jak widać bardzo kiepsko.

gmoszkow
18-06-2006, 11:44
stig: ale ja nie pisałem o profilu a o problemach z balansem bieli. Wiem, że profil może mieć na to wpływ, ale w poprzedniej wersji ACDSee był jakiś problem z właściwym ustawieniem balansu bieli. Zresztą nie byłem jedyny na tym forum który to zauważył dlatego odradzałem używania ACDSee.

Ja korzystam tylko z NC i PS więc dalej się nie wypowiadam.

Grzegorz

stig
18-06-2006, 11:57
stig: ale ja nie pisałem o profilu a o problemach z balansem bieli.
Ktore podczas ogladania zdjec, jak raczyles zauwazyc w nastepnym zdaniu, sa wlasnie od pforilu zalezne. :)


Zresztą nie byłem jedyny na tym forum który to zauważył dlatego odradzałem używania ACDSee.
W nowszych wersjach ACDSee jest zakladka Color Management, gdzie mozna przypiac profil. A dla wersji starszych polecam przypiac profil do systemu. Zreszta niewazne, czy sie uzywa ACDSee czy tez nie...

e-Tadzik
19-06-2006, 08:03
Ojojoj. Chyba mnie ten aparat przerasta. Zabieram sie za lekture ksiazek fachowych. Dzieki za posty

Pozdrawiam
e-Tadzik

anj
27-06-2006, 22:01
Też miałem problem z balansem bieli i acdsee, ale to dotyczyło chyba wersji 7. Wydaje mi się że acdsee ustawiał cały czas ten sam WB niezależnie od tego co było w NEFie ustawione. W 8 jest już w porządku. I według mnie nie miało to nic wspólnego z profilem kolorów, bo JPGi miały poprawne kolory (tzn zgodne z WB z którym były robione)

Grześ Pseudonim
07-07-2006, 21:38
Panowie, kwestia "radzenia sobie" różnego oprogramowania z nef-ami była wielokrotnie młócona na tym forum. Przypomnę jedynie, że dość blado wypada oprogramowanie Nikona i wszelkie darmowe programiki dostępne w sieci. Z dostępnego oprgramowania do obróbki nef-ów dobrze wypadają Capture One oraz RawShooter. Resztą chyba szkoda sobie głowę zawracać.