PDA

Zobacz pełną wersję : [ Krajobraz ] Glazy



malasana
27-09-2008, 20:19
Witam,
staram sie ostatnimi czasy poprawic swoje umiejetnosci konwersji do b/w. Nie jest to proste, dlatego sporo eksperymentuje... Co sadzicie?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://malasana.webhost.pl/photos/sierra11a.jpg)

Mosquito
27-09-2008, 21:10
A możesz powiedzieć jakiej metody użyłeś?

Mnie brakuje kontrastu na pierwszym planie. Fajnie że są te skały bo wnoszą trochę zamieszania do kadru ale w skali szarości "wtopiły" się w trawę, myślę że techniki burn&dodge mogą tu pomóc.
Na twoim miejscu starałbym się też za wszelka cenę wyrzucić horyzont ze środka kadru, tnąc niebo. To kolejny element który mógłby wnieść więcej życia do tego kadru.

Pozdrawiam

malasana
28-09-2008, 00:36
Powiem Ci szczerze, ze ja z kolei dostrzegam zbyt wiele kontrastu na pierwszym planie... Uzylem channel mixera. O technikach dodge&burn musze doczytac, dotad zawsze trafialem na opisy zwiazane scisle z PS, tymczasem ja uzywam Gimpa. Ja balansowalem poziomami dla poszczegolnych kanalow, pozniej dostosowalem kontrast w poszczegolnych partiach zdjecia.

Mosquito
28-09-2008, 01:24
Spróbuje wyjaśnić co mam na myśli mówiąc o tym kontraście. Chociaż troszkę obawiam się, że namieszam ;)

W sumie faktycznie masz racje, na pierwszym planie jest kontrast. Ale według mnie to jest taki kontrast, który dotyczy całej dolnej powierzchni zdjęcia. A więc bardzo jasne źdźbła trawy, jasne fragmenty skały kontrastują z ciemniejszymi fragmentami roślin oraz skał. O ile faktycznie poszczególne fragmenty różnią się jasnością, to tworzą coś na wzór szachownicy.. a więc te kontrasty, tworzą jednolity, monotonny układ.

Wydaje mi się że lepszą opcja byłoby wzmocnić kontrast selektywnie, tak aby to skały wyszły na pierwszy plan a cała reszta (tj. trawa) byłaby dla nich tylko tłem.

Oczywiście dodam tylko, że to tylko moje zdanie i wcale nie muszę mieć racji. BW to ciężki kawałek chleba :?

malasana
28-09-2008, 09:07
Ok, teraz rozumiem:) Sugerujesz, zeby zdjecie nabralo wiekszej trojwymiarowosci. Pewnie masz racje, musze sprobowac popracowac nad ta fotka w ten sposob. Dziekuje za komentarz!