PDA

Zobacz pełną wersję : Chemia do odbitek



MikeP
25-09-2008, 20:29
Witam,

zakupilem powiekszalnik z glowica i zamierzam wreszcie rozpoczac robienie odbitek cz-b. Mam krotkie pytanie. Jaki papier i chemie do niego polecacie na poczatek? Zakladam, ze bede sie meczyc i efekty beda mierne na pcozatku wiec nie chce zbankrutowac, ale jakis poziom jakosci tez chce utrzymac. Wobec tego co polecicie poczatkujacemu w ciemni :D

Pozdrawiam

MikeP

Norbs
25-09-2008, 22:26
Poszukaj może ktoś ze znajomych ma przeterminowany papier i ci da w prezęcie. Jak nie to FOMA jest chyba najtańszy. Chemia też Foma jest tańa.

wilus
26-09-2008, 14:19
Poszukaj może ktoś ze znajomych ma przeterminowany papier i ci da w prezęcie. Jak nie to FOMA jest chyba najtańszy. Chemia też Foma jest tańa.

Nie radzę pracować na przeterminowanych materiałach, oczywiście mają jakiś poślizg z datą przydatności ale tracą właściwości i jeśli coś jest nie tak to nie wiadomo gdzie tkwi błąd, może wywoływacz a może papier. Doświadczony laborant zauważy że coś nie gra młody pomyśli że tak ma być.
Polecam dobrą chemie i papier (może być Ilford) do każdego powiększenia puszczaj kilka próbek, może nie zbankrutujesz ale na pewno nauczysz się dokładności a to w ciemni podstawa

pozdrawiam

Franeq
26-09-2008, 18:24
E tam, ja mam 40 letnie orwo - jedwab. co prawda głebokich czerni nie ma, ale odbitki wychodzą fantastyczne, szkoda, ze to 10x15 tylko.

Foma - dobra bo tania - na poczatek świetna.
Później juz ilfford, różnice sa nie wielkie, ale sa :-)

c-man
05-10-2008, 22:48
Na przeterminowanym papierze sie nigdy nie nauczysz - nie radzę, bo sam tak próbowałem ;)
Jeśli mam polecić papier, to zdecydowanie Ilford Multigrade RC XPress New - papier zmiennogradacyjny, idealny na początek (wymaga uzycia filtrów w powiekszalniku, ale masz wszystkie gradacje w jednym). Wywoływacz do papieru - ja używam z reguły Tetenala Eukobroma, tak samo z utwalaczem - Tetenal Superfix. Mozna kupić niedrogo opakowania po 0,25 L.

arturpop
05-10-2008, 23:26
Papier - jak na początek wspominany już wcześniej Ilford RC XPress, lub trochę tańsza Foma Fomaspeed.
Co do chemii, ja uskuteczniam klasyczny wywoływacz W14 Fomy, przerywanie w wodzie + ocet i utrwalanie w Tetenalu Superfix.
Jeśli nie będziesz robił dużo powiększeń 30x40, to zabawa w ciemni wychodzi raczej tanio. Ot, W14 chyba kosztuje coś koło 10zł, starcza OIDP na 3m^2. Nie ma co oszczędzać paru złotych na przeterminowane artykuły.

Pozdrawiam, Artur