PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia w przedszkolu - jak robić?



todominik
25-09-2008, 09:41
Tak jak temat wskazuje chce zrobić zdjęcia w przedszkolu. Krótko po co - moja mama pracuje w przedszkolu do końca roku i chce zrobić pożegnalne zdjęcie pamiątkowe z każdym dzieckiem (jakie ma w grupie). Jeśli te zdjęcia były ładnie i rodzicom by się podobały to mógł bym robić też zdjęcia w grudniu na mikołajkach (nie dla zarobku bo firmy nie mam ale dla nabrania doświadczenia: ) I moje pytanie jest takie na co muszę zwracać uwagę i w jaki sposób osiągnąć wspaniały efekt dysponując D80 + 18-70mm kit + SB600. Myślałem nad jakimś tłem ale nic nie mam. Bardzo proszę o jakąś radę - możecie polecić jakąś artykuł (w internecie) czy książkę.. Wiecie o co chodzi - nie chce żeby moje zdjęcia były przypadkowe i banalne :) (Te dzieci to 5-latki i sa naprawdę chętne do współpracy)

mi-hao
25-09-2008, 09:46
A. Mroczek "Książka o fotografowaniu dzieci".

Pozdrawiam

jacek.gold
25-09-2008, 09:47
nie brać dzieci na kolana nie głaskać po główce nie dawać cukierków :) :) :)
bo będziesz miał kłopoty

co do technicznych uwag to zainwestuj w kawał jednolitego materiału lub wykorzystaj jakąś ścianę pomalowaną jednolicie sabinka w pion z założonym jakimś odbłyśnikiem i powinno działać (po zrobieniu zdjęcia sprawdzaj czy wyszło ostre bo po co znów dzieci męczyć a najlepiej po dwa ujęcia każdemu)

B.K.
25-09-2008, 11:45
A dzieci muszą być ustawione do pozowania, czy wolisz dzieci "w akcji"?

todominik
25-09-2008, 15:03
A dzieci muszą być ustawione do pozowania, czy wolisz dzieci "w akcji"?

Nie ma to znaczenia. Dziś byłem i zrobiłem taką próbną sesje to dzieci na prawdę pozowały i były bardzo grzeczne :) Wolał bym jednak zdjęcie pozowane i nie na jednolitym tle (bo takie to w studio a ja chciał bym żeby było widać ze to zdjęcie w przedszkolu) - czyli "Jaś" siedzący na krzesełku z jakimś misiem na tle pułki z zabawkami i to samo "Małgosia"
Tu przykład to co dziś zrobiłem. Wiem że błędem było ostre świecenie lampą.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/09/c806d8f3282781cd-2.jpg
źródło (www.fotosik.pl)
(zdjęcie połączone żeby pokazać jednocześnie chłopca i dziewczynkę - dla dzieci będzie pojedyncze)

A co do zdjęcia grupowego co sądzicie o tym?

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/09/a60b610f6ebf09dd-2.jpg
źródło (www.fotosik.pl)

Zaznaczam że zależy mi na jak najlepszym efekcie końcowym ale to będą zdjęcia do albumu, pamiątkowe : )

Franeq
25-09-2008, 15:33
na dwóch pierwszych widać niestety chamskie błyśniecie lampa - cienie. popracuj nad tym bo to jest nie akceptowalne...

R
25-09-2008, 15:36
a drugie na tle okna... pfffff no i na tych pojedynczych to dzieci chyba sa po jakims nieswieżym jedzeniu... sadzac po kolorze skory.

arturjb
25-09-2008, 15:38
zainwestuj w parasolkę, taki zestaw parasolka + stayw do niej + uchwyt to koszt ok 100zł a IMO warto. SB-600 bez problemu odpalisz w CLSie z D70s

todominik
25-09-2008, 15:53
Ok chyba rozumiem:
1. Dyfuzor na lampę czy lampę z boku i błyskać 2 (wbudowaną w D80 + SB600 z boku - i jak już to jak?)
2. Zmienić tło do zdjęcia grupowego.
3. Cieplejsze kolorki ustawić w aparacie żeby dzieci nie wychodziły tak jak wyszły - balans bieli miałem na auto więc co najlepiej ustawić na lampę błyskową?
4. Co parasolki to arturj poproszę jakiś sensowny link co bym mógł w przyszłości kupić ( w tej chwili nawet 100zł to dla mnie wydatek) ale w przyszłym miesiącu...

Franeq
25-09-2008, 18:09
popracuj jeszcze nad kolorem skóry

arturjb
25-09-2008, 20:45
http://www.allegro.pl/item446232021.html
http://www.allegro.pl/item441438489.html
http://www.allegro.pl/item437317367.html

mam dokładnie taki zestaw (razy dwa) i bardzo sobie chwalę

todominik
26-09-2008, 00:52
http://www.allegro.pl/item446232021.html
http://www.allegro.pl/item441438489.html
http://www.allegro.pl/item437317367.html

mam dokładnie taki zestaw (razy dwa) i bardzo sobie chwalę

Dzięki - na pewno kiedyś coś takiego kupie. Ale niestety na razie muszę obejść się smakiem. A jeszcze jedno takie pytanko co do parasoli - ten co Ty zaproponowałeś mi w aukcji to 2 w jednym (przepuszczający i odbijający) To chodzi o to że sam biały nie odbija całego światła? Dopiero jak się zamontuje tą 2 warstwę to wtedy całe światło jest odbite? Dobrze to rozumiem? Jeśli tak to proszę dwa zdania wyjaśnienia. (Z góry przepraszam jeśli była już wcześniej gdzieś o tym mowa)

arturjb
26-09-2008, 08:31
nie wiem jak to wygląda w teorii ale w praktycze biały też obija światło, tylko wiadomo, że część swiatła nam ucieka a tylko część wraca. Ja białej warstwy uzywam do zmiekczania światła, ale ostatnio coś mnie naszło na troszkę twardsze swiatełko i dobijam od tej srebrnej

Franeq
26-09-2008, 09:08
Biała parasolka rozprasza swiatlo, niestety dość duża cześć swiatła idzie w drugą strone. Biała otrzymasz ładne zmiekczone swiatlo bez chamskich cieni vide Twoje foto nr. 1 i 2.

Parasolka srebrna wydobywa kontrasty i wyostrza.

szymony
26-09-2008, 10:17
a drugie na tle okna... pfffff no i na tych pojedynczych to dzieci chyba sa po jakims nieswierzym jedzeniu... sadzac po kolorze skory.

No tak, jest big problem. W tym wieku jeszcze nie chodzi się systematycznie na solarium.

R
26-09-2008, 10:49
nie pije sie tez denaturatu.

todominik
26-09-2008, 12:11
Dzieciaki powychodziły prawie naturalnie (chodzi mi o kolor skóry) niektóre naprawdę blade. Taki okres że dużo choruje a u takich młodych to chyba widać po buzi.. Albo zaraz się zaczerwieni albo pobladnie ze strachy - tylko czy ja taki straszny jestem :-) ? A wracając do parasolek to czy jak będę miał zwykły parasol deszczowy w kolorze białym i jakoś go sobie przymocuj (statyw, lampa, parasol razem) to będzie dobrze? Czy te parasole do fotografii są z jakiegoś specjalnego białego materiału?

Franeq
26-09-2008, 12:19
Mi moja kochana dziewczyna znalazla i kupiła zwyklą zwykła białą parasolkę, potraktowalem ja szlifierka kątowa w celu ucięcia "rączki" i mam pr0foesjonalny parasol /pro przez zero/. musi być tylko idealnie biała, bez napisów i pasków itp. Koszt 12 zł

KS
30-09-2008, 07:30
Ok chyba rozumiem:
1. Dyfuzor na lampę czy lampę z boku i błyskać 2 (wbudowaną w D80 + SB600 z boku - i jak już to jak?)
2. Zmienić tło do zdjęcia grupowego.
3. Cieplejsze kolorki ustawić w aparacie żeby dzieci nie wychodziły tak jak wyszły - balans bieli miałem na auto więc co najlepiej ustawić na lampę błyskową?
4. Co parasolki to arturj poproszę jakiś sensowny link co bym mógł w przyszłości kupić ( w tej chwili nawet 100zł to dla mnie wydatek) ale w przyszłym miesiącu...

Spróbuj odbić światło lampy od ściany, nie wal bezpośrednio.
Rób w RAWach, potem balans bieli poprawisz, jak nie wyjdzie.
Możesz też robić RAW+JPEG.

amator_r
30-09-2008, 23:42
robisz w RAWach? przynajmniej WB z głowy byś miał ;) (i nie tylko)

Piotr Wągrodzki
01-10-2008, 09:25
D50 plus 50/1,8 (f2,0, czas 1/45), ISO 1600, bez lampy.
http://plfoto.com/1423076/zdjecie.html

pozdrawiam
Piowa
8-)

Majek
01-10-2008, 12:51
Balans bieli też gdzieś w krzakach...

Jeżeli chodzi o zdjęcia z lampą, to ustaw dzieciaczka tak, żeby w pobliżu była jasna (najlepiej biała) ściana. Ustawiasz dzieci twarza do ściany, może lekko pod kątem, a sam zajmujesz pozycję miedzy ścianą, a modelem/modelką. Wyceluj Sabinę w ściane za siebię i lekko w sufit, podbij siłę błysku do +0.7 i pstrykaj. Efekt?
Np. taki: http://yaa.killer.radom.net/zdjecia/102.jpg
Nie twierdzę, że zdjęcie jest doskonałe, ale w miarę poprawne, przynajmniej pod względem oświetlenia. Bez parasolki, bez bledny z lampa odpalana z sanek. Fotka robiona wieczorem przy zapalonym świetle w pokoju (halogenki). Balans bieli w automacie.
Odrobinke tylko podciągnąłem EV i saturację przy obróbce NEFa i nic więcej nie ruszałem.

wikary
02-10-2008, 14:43
Nie ma to znaczenia. Dziś byłem i zrobiłem taką próbną sesje to dzieci na prawdę pozowały i były bardzo grzeczne :) Wolał bym jednak zdjęcie pozowane i nie na jednolitym tle (bo takie to w studio a ja chciał bym żeby było widać ze to zdjęcie w przedszkolu) - czyli "Jaś" siedzący na krzesełku z jakimś misiem na tle pułki z zabawkami i to samo "Małgosia"
Tu przykład to co dziś zrobiłem. Wiem że błędem było ostre świecenie lampą.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/09/c806d8f3282781cd-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)
(zdjęcie połączone żeby pokazać jednocześnie chłopca i dziewczynkę - dla dzieci będzie pojedyncze)

A co do zdjęcia grupowego co sądzicie o tym?

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/09/a60b610f6ebf09dd-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)

Zaznaczam że zależy mi na jak najlepszym efekcie końcowym ale to będą zdjęcia do albumu, pamiątkowe : )

u znajomego w przedszkolu byl profi fotograf i sprzedal mu takie foto za 12zl:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img521.imageshack.us/img521/7824/29486869vl3.jpg)

rastula
02-10-2008, 15:03
u znajomego w przedszkolu byl profi fotograf i sprzedal mu takie foto za 12zl:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img521.imageshack.us/img521/7824/29486869vl3.jpg)


aranż ze skrzypkami (edit: chyba altówką jednak :-) ) miły do albumu rodzinnego ("jakie mamy zdolne dziecko")


ale fotka wygląda jak wklejona w Ps - nie mówię o ramce...

wikary
02-10-2008, 15:23
aranż ze skrzypkami (edit: chyba altówką jednak :-) ) miły do albumu rodzinnego ("jakie mamy zdolne dziecko")


ale fotka wygląda jak wklejona w Ps - nie mówię o ramce...

Pomysl ok- ale ocene koncowa pozostawiam otwarta tj do dyskusji.
Ja osobiscie wolalbym zaplacic za foto kolegi todominik :)

maciora
03-10-2008, 13:01
u znajomego w przedszkolu byl profi fotograf:

Kilka lat temu pracowałem w firmie, zajmującej się fotografią przedszkolną( jako laborant). Głównym atutem w rekrutacji na stanowisko "profi fotograf", było posiadanie przez delikwenta samochodu na gaz:)( niekoniecznie umiejętność pracy z dziećmi i obsługi sprzętu. Po jednodniowym szkoleniu. Schemat ustawienia lamp, tła, dziecka, mocy lamp i stosunek t i f. Na kartce i w miasto:). Koszmar normalnie( nie było mowy o rawach, bo za dużo pamięci zajmują). Raz pomarańczowe innym razem żółte lub niebieskie zafarby, koszmarne rameczki itp.( rok wytrzymałem:D )

Takie firmy "profi" trochę nadszarpują naszą "profi".