PDA

Zobacz pełną wersję : zdjęcia z fotolabu



wvl
05-01-2005, 15:07
ostatnio oddałem zdjęcia do wykonania odbitek w fotolabie, niestety otrzymane odbitki odbiegały znacznie kolorami od oczekiwanych :cry: .
Jako początkujący adept fotografii cyfrowej, wyczytałem o profilach kolorów.

Jak to się je, i jak otrzymać profil kolorów fotolabu, czy jest na to jakiś uniwersalny sposób?

Ricardo
05-01-2005, 15:15
musisz sobie jeszcze odpowiedzieć na pytanie czy poszedłeś do porządnego sprawdzonego labu. Polecam goscia, u którego ja robię www.oto-foto.pl
wystawia aukcje na allegro
daprawdę sie stara

pietrucha
05-01-2005, 15:18
wvl, idziesz do fotolabu, prosisz od nich o sampla. Oni powinni Tobie dac owego sampla na CD oraz wydrukowanego na paierze. Po co? Ano po to bys mogl sobie w domu skalibrowac tak monitor by sampelek od nic z CD byl taki sam albo bardzo podobny kolorystycznie do tego wydrukowanego.

Ricardo
05-01-2005, 15:24
a jak do tego masz jeszcze monitor eizo zgodne z adobe RGB to juz wogole super ;-) i napewno ustawisz wszystko tak, zeby było OK

MaciejKa
05-01-2005, 15:28
Można też czasami ściągnąć profil do konkretnej maszyny i papieru. Lab, gdzie ja oddaje zdjęcia udostępnia zarówno plik/odbitkę kalibracyjną jak i profil ICC. Laboratorium nazywa się Vertis.pl (http://foto.vertis.pl/) i pracuje na maszynie Fuji Frontier 350.

Maciej G
05-01-2005, 15:55
dokładnie... możesz poprosić o profil maszynki - konkretnego labu. Potem podczepiasz to pod shopa i powinno być w miarę wiernie... oczywiście przy skalibrowanym monitorze...

wvl
05-01-2005, 16:01
ok, tylko jak ustawić profil monitora, może znacie jaklieś programy, i gdzie wpisać profil fotolabu? [/b]

Maciej G
05-01-2005, 16:21
Photoshop np... :wink: o ile dobrze się orientuję trza wejść na View - Proof Setup - Custom - ... i tam podczepić dany profil...

Ricardo
05-01-2005, 16:28
a pod monitor podpinasz we wlasciwosciach ekranu, ustawienia, zaawansowane i tam poszukaj

wvl
05-01-2005, 16:32
gdzie ustawic profil moniotora to juz wiem, tylko skad go miec, moze sa jakies programy ktorymi mozna to ustawic

acha a jaka temperatura barwy na monitorze mam 6500 i 9300?

Ricardo
05-01-2005, 18:58
kiedys widzialem taki programik do lcd samsunga ...
zadawal ci kilka pytan o warunki oswietleniowe i takie tam rozne bzdury i generował odpowiedni profil
ale czy jest jakis uniwersalny - pewnie jest, ale nie znam

ddMON
05-01-2005, 19:09
Chciałem przypomnieć, że bardzo "miłą" cechą wielu sprzedawców sprzętu komputerowego, a w tym przypadku monitorów, jest nie dołączanie (instalowanie) oprogramowania (sterowników) monitora i zostawianie często sprzętu na domyślnym sterowniku Windy, a także informowanie bardziej dociekliwych użytkowników, że czegoś takiego nie ma lub jest to całkowicie zbędne. Jak nie ma, to ściągnąć ze strony producenta.
Np. poprzez Właściwości ekranu/Ustawienia/Zaawansowane/Zarządzanie kolorami można sprawdzić, czy mamy zainstalowany (i jaki) dedykowany do naszego, profil monitora.
To podstawa, właściwe/optymalne dobranie ustawień dla posiadanego przez nas sprzętu.
No i następnie dlasze kombinacje w używanych programach! :wink:

adik_
05-01-2005, 21:32
ale niektórych profilów nie podczepisz pod monitor... miałem taki jeden profil do labów pracujących na sprzęcie AGFY... winda stwierdziła, że to profil na drukowanie i odmawia zastosowania ...

Krakus
05-01-2005, 21:59
Zaraz, zaraz, nie mylcie profilu monitora z profilem fotolabu/maszyny/papieru. To są dwie zupełnie osobne rzeczy. Fajny (aczkolwiek nie do końca wiem, czy prawdziwy) artykulik o profilowaniu jest tu (http://www.profilab.pl/profile_icc/ICCv2.pdf). Pozwala na konwersje do profilu i osadzenie profilu przez PSa. Moje doświadczenia z fotolabem (ponoć jednym z lepszych w Krakowie są marne - zdjęcie skonwertowane do profilu fotolabu miało na papierze mało prawdziwe kolory. Istnieją wersje freewarowe (pod Linux/Windows) programów konwersji/osadzenia profilu.

ddMON
06-01-2005, 20:33
Zaraz, zaraz, nie mylcie profilu monitora z profilem fotolabu/maszyny/papieru. To są dwie zupełnie osobne rzeczy.
Jak pewnie zauważyłeś, napisałem, że od tego należy zacząć.
Aby w pełni wykorzystać możliwości jakie daje monitor, należy zainstalować odpowiednie do niego sterowniki i ewentualnie profile.
Wkładając do systemu grafę jednej firmy raczej też starasz się mieć dedykowane do niej sterowniki, żeby wszystko chodziła na maksa a nie tak sobie!
A reszta jak napisałem do regulacji w programie graficznym!
Tak sobie to wykombinowałem :wink:

Krakus
06-01-2005, 22:52
ddMONie!
To było nie do Ciebie, tylko do Adika żalącego się, że Winzgroza zjeżyła Mu się na próbę podpięcia profilu drukarki do monitora.

adik_
06-01-2005, 23:03
ddMONie!
To było nie do Ciebie, tylko do Adika żalącego się, że Winzgroza zjeżyła Mu się na próbę podpięcia profilu drukarki do monitora.

ja się domyśliłem... faktycznie macie rację.... a ja dałem ciała :oops:

ale co w takim razie zostaje ? przypisać zdjęciu profil kolorów labu (czyli profil drukarki) i kalibrować ręcznie monitor ustawiony na profil sRGB

przy okazji - jaka jest różnica pomiędzy funkcjami : przypisania profilu (assign) i konwersji do profilu (convert) ? chodzi oczywiście o PSa

Krakus
06-01-2005, 23:30
ale co w takim razie zostaje ? przypisać zdjęciu profil kolorów labu (czyli profil drukarki) i kalibrować ręcznie monitor ustawiony na profil sRGB

przy okazji - jaka jest różnica pomiędzy funkcjami : przypisania profilu (assign) i konwersji do profilu (convert) ? chodzi oczywiście o PSaAD 1.
Nie wiem, czy po przypisaniu profilu kolorowego monitora wiele się zmienia - monitory, do których mam dostęp nie mają po prostu profili. Ale zastosowanie profili z innych monitorów do mojego monitora mało zmieniało.
AD 2.
Są to operacje wzajemnie odwrotne - jedna zmienia obraz tak, aby po wydrukowaniu wyglądał jak na monitorze, druga powoduje, że na monitorze widzimy to, co bez korekty wyjdzie z drukarki/labu. Poczytaj podane przeze mnie w powyżej pliki pdf z jednego z fotolabów - tam jest to wszystko w miarę jasno wytłumaczone.

adik_
07-01-2005, 00:25
dzięki Krakusie za info...
chciałem poczytać już wczoraj, ale wczoraj linka nie działała :?:
dzisiaj jest ok. więc ściągnąłem i poczytam w wolnej chwili

pzdr

Krakus
07-01-2005, 00:30
Nie ma za co :mrgreen:
Napisz proszę, jakie osiągnąłeś wyniki - ja do dziś nie dogadałem się z kolorami z fotolabu.

adik_
07-01-2005, 00:37
moje zainteresowanie tematem stąd, że ostatnio zaniosłem pliku do lab-u przekonwertowane do AdobeRGB i wyszły ze zdecydowaną dominantą fioletu i żółci (przy braku czerwieni)

poprzednio robiłem u nich w sRGB i byłem względnie zadowolony (różnice były drobne i to chyba głównie w nasyceniu, co jak podejrzewam jest wynikiem jakości i wieku mojego monitora).... pomyślałem jednak, że lepiej będzie w AdobeRGB ... no okazało się, że lepsze jest wrogiem dobrego....

wymyśliłem sobie, że sfocę 32 kredki mojego dziecka ; przekonweruję do różnych profili, naniosę w kadr oznaczenie profilu i zaniosę na próbę dolabu niech zrobią... a potem porównam zarówno z rzeczywistością, jak i z obrazem na monitorze

Krakus
07-01-2005, 00:47
Całkiem dobry pomysł z kredkami. Napisz prosze o wynikach (koszt eksperymentu tak ze 3 PLN).
PS
Tutaj (http://groups.google.pl/groups?hl=pl&lr=&threadm=cjn01j%249q6%241%40news.onet.pl&rnum=3&prev=/groups%3Fq%3Dprofil%2Bfotolabu%26hl%3Dpl%26lr%3D%2 6group%3Dpl.rec.foto.cyfrowa%26scoring%3Dd%26selm% 3Dcjn01j%25249q6%25241%2540news.onet.pl%26rnum%3D3 ) znalazłem taki tekst:

Mala sciaga:

Convert to Profile: zamienia kolory z obrazu na najblizsze z
Frontiera. Tak sie oddaje zdjecia do naswietlenia. Uzywaj opcji Black
Point Compensation i Microsoft ICM w Color Setup oprocz konwersji do
BW - wtedy musisz przelaczyc sie na Adobe ICM bo biblioteki Microsoft
zawieraja buga.

Assign Profile: pokazuje kolor tak jak zostanie oddany we Frontierze
po naswietleniu. Dziala jak Proof (podglad) tylko masz mniej opcji do
wyboru. Preserve color numbers powinienes unikac.

adik_
07-01-2005, 00:55
jak znajdę trochę czasu, żeby zanieść zdjęcia do labu....
ale będę pamiętał