PDA

Zobacz pełną wersję : Parowozy - Wolsztyn



David012
22-09-2008, 22:15
Mieszkam we Wolsztynie, mieście gdzie znajduje się jedyna na całym świecie czynna parowozownia, a nawet wcześniej nie pomyślałem żeby to sfotografowac, po prostu jakoś zapomniałem o tym jako o atrakcji. Dzisiaj jeździłem sobie do okoła naszych dwóch jeziorek i jakoś mi tak foty nie szły, pomyślałem żeby pojechać do parowozowni... Jestem w parowozowni i się okazało że żebym mógł robic zdjęcia musze zapłacic 10 zł, nie chciałem płacic, więc wykorzystałem to ze jestem w wieku szkolnym i powiedziałem że to praca konursowa z historii, kupili to :D Ogólnie polecam to miejsce, a tu kilka fotek

1.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img72.imageshack.us/img72/5402/loko1im7.jpg)

2.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img262.imageshack.us/img262/9453/loko2si6.jpg)

3. To takie B&W

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img176.imageshack.us/img176/1149/loko3xh8.jpg)

4.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img262.imageshack.us/img262/365/loko4lv0.jpg)

5.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img56.imageshack.us/img56/5575/loko5mo3.jpg)

6.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img176.imageshack.us/img176/984/loko6kf5.jpg)


Piszcie które dobre które źle i w ogole co zle.

pozdrawiam

David012
22-09-2008, 23:58
Ech, coś z serwerami ImageShack, jakieś błędy przy wczytywaniu mi wywalily, jakiś awaryjny serwer, coś takiego, troche szkoda bo jakieś szumy się porobiły... W orginale nie ma..

arwic
25-09-2008, 00:16
Jak dla mnie 3 jest najlepsza. Fajnie jest mieć takie towarzystwo w sąsiedztwie.

lechupe
25-09-2008, 09:44
zacząłbym od prób z poprawnym naświetleniem. Zauważ, ze na wszystkich zdjeciach zamiast nieba masz białą plamę.
Podobnie jak nie masz dobrze naswietlonego oryginału, rzadko kiedy zrobisz z tego dobre BW. Zatem najpierw podstawy, potem cudowanie.

Zwroc tez uwagę na kadry. Lokomotywa to nie ferrari - nie ucieka i cierpliwie czeka ;-)
Obejdz ja spokojnie, poszukaj optymalnego ujecia, gdzie nia ma niepotrzebnych elementów w tle, gdzie mozesz wyeksponowac, to co chcesz.

No i poniewaz tam mieszkasz, wracaj w to miejsce o roznych porach dnia (a moze i nocy) i szukaj...

ps. wyrób sobie abonament na te zdjecia, albo znajomosci, bo drugi raz moga sie na te historie nie dac nabrac, no chyba, ze ich przekonasz, ze pierwszy konkurs zawaliłeś :-D

loki_p
25-09-2008, 09:47
Podoba mi sie tylko jedno zdjęcie ale za to bardzo :) Trojka jest super.
Ostatnio też zmierzyłem sie z tym tematem jednak podszedłem do zdjęć w trochę inny sposób. Może kiedyś coś wrzucę.

snaperius vulgaris
25-09-2008, 10:15
parowozy są , a nieba faktycznie ni ma;-)

Sowulus12
25-09-2008, 10:20
3 super, fajny klimat ;)

gryson
25-09-2008, 20:10
Bw świetne...

David012
26-09-2008, 13:15
Dzięki, też uważam że BW mi najlepiej wyszło :)

A co do nieba to rzeczywiście w tamten dzień nad wolsztynem nieba nie było, tzn. było ale białe :/

bombel
26-09-2008, 14:03
Dzięki, też uważam że BW mi najlepiej wyszło :)

Nie wierz im, nabrali Cię. O ile te zdjęcia kolorowe są nijakie, ale przynajmniej nie są złe, a tyle to czarnobiałe jest po prostu tragicznie źle naświetlone. Jeśli nie widzisz wyżartego środka, który jest przepalony do granic możliwości, to weź się za inne hobby.

Nie przyzwyczajaj się do takiego oglądu rzeczywistości, a przynajmniej zacznij sobie zdawać sprawę z takich błędów, bo są to błędy... Inaczej szybko bowiem dojdziesz do wniosku, że skoro to zdjęcie jest dobre, inne podobnie naświetlone też będą dobre i przestaniesz zauważać w ogóle ich złe naświetlenie. Zaczniesz robić masowo podobne knoty, jakich ostatnio pełno nawet na tym forum, które aspiruje do elitarnego.

Mówiąc ogólnie zgoda na takie obrazki to najprostsza droga do zdjęć typu białe niebo i czarna podłoga, czyli kupa do kwadratu.

Przyznaję, kadr jaki wziąłeś na warsztat w wypadku tego b&w, to znaczy ciemne maszyny w ciemnej hali, z szeroko otwartą bramą i jasnym podwórkiem - tak, to nie jest łatwe do zrobienia nawet dla fotografa z wprawą... Ale to wcale nie znaczy, żeby chwalić to co wyszło. A już broń boże próbować powielać takie obrazki; na to przyjdzie pora za kilka lat, kiedy przejdziesz wszystkie etapy wtajemniczenia, będziesz umiał zrobić fachowo wszystko co zechcesz - i wtedy mógłbyś spróbować zrobić świadomie taki wysokokontrastowy industrial.

Bo teraz to tylko efekt złego naświetlenia. Nie chce mi się tego uzasadniać bardziej, bo w sumie od trzech lat mówię w kółko o tym samym, ale jak poszukasz, to znajdziesz.

David012
26-09-2008, 14:10
kiedy przejdziesz wszystkie etapy wtajemniczenia

Taki cwany? Wtajemnicz mnie!

bombel
26-09-2008, 14:18
Taki cwany? Wtajemnicz mnie!

Nie ma problemu. Na jakim jesteś etapie, żebym wiedział od czego zacząć? Bracketing nie stanowi dla Ciebie tajemnicy? Kontrola GO opanowana? Podstawy obróbki poznane?

Świetnie. Przeszedłeś taki tutorial o poprawianiu bezchmurnego nieba? Zdaje się, że akurat tutaj by się przydał (był gdzieś tu na forum). Przejdź, pokaż rezultat i zgłoś się, bo jestem nawet chętny.

loki_p
26-09-2008, 14:29
Jeśli nie widzisz wyżartego środka, który jest przepalony do granic możliwości, to weź się za inne hobby.

Nie na każdym zdjęciu wszystko musi być poprawnie naświetlone. To że coś jest przepalone nie oznacza że dyskwalifikuje zdjęcie. Bez magicznych sztuczek nie da sie naświetlić dobrze wszystkiego w takim kadrze i nie zawsze trzeba to robić. Było by lepiej gdyby to co za bramą było poprawniej naświetlone? Nie sądzę. Wtedy reszta była by czarna. próbowanie za wszelką siłę uniknąć przepaleń prowadzi do generowania przez początkujących hdr'owatych potworków. Z dwojga złego ja wolę przepalenia :)

Zresztą co to znaczy poprawnie naświetlone? :)

piotr w
26-09-2008, 14:38
Potencjał jest w 3, podoba mi się 5. Reszta, technicznie kiepska. 3 też niestety, ale to mogło być dobre zdjęcie. Wystarczyło mieć statyw i zrobić 2 naświetlania, pierwsze na światło w hali, drugie na światło na zewnątrz. Potem to połączyć i z głowy. To najprościej. Drugi sposób to naświtlenie na światło zewnętrzne, a w środku sztuczne, ale tu 2 silne lampy to minimum.

bombel
26-09-2008, 14:42
Było by lepiej gdyby to co za bramą było poprawniej naświetlone? Nie sądzę. Wtedy reszta była by czarna.

Błąd w myśleniu. Jesteś na najlepszej drodze do tego, uwierzyć, że nie da się dobrze naświetlić zdjęć. A jak w to uwierzysz, to już nie zrobisz dobrego obrazka, chyba, że przypadkiem.




próbowanie za wszelką siłę uniknąć przepaleń prowadzi do generowania przez początkujących hdr'owatych potworków.

Jak widzę podobnie jak Ty jestem wrogiem (bardzo zagorzałym) posranych obrazków wyplutych przez Photomatiksa, i w dodatku nazywania tego HDRami. Ale stanowczo nie zgadzam się, że istnieje tylko taka alternatywa: albo źle naświetlone, albo dziwolągi spod Photomatixa. Pomiędzy jest jeszcze sporo miejsca na średnie, dobre i wyśmienite fotografie. Średnio, dobrze lub wyśmienicie naświetlone.




Zresztą co to znaczy poprawnie naświetlone? :)

HELLOU!!! To forum o fotografii! Poważnie pytasz co to znaczy dobrze naświetlone? Spytaj jeszcze co to znaczy dobrze skadrowane i dobrze obrobione. A potem oczekuj odpowiedzi w dwóch zdaniach.

David012
26-09-2008, 14:45
Potencjał jest w 3, podoba mi się 5. Reszta, technicznie kiepska. 3 też niestety, ale to mogło być dobre zdjęcie. Wystarczyło mieć statyw i zrobić 2 naświetlania, pierwsze na światło w hali, drugie na światło na zewnątrz. Potem to połączyć i z głowy. To najprościej. Drugi sposób to naświtlenie na światło zewnętrzne, a w środku sztuczne, ale tu 2 silne lampy to minimum.

Wrócę tam chyba ze statywem... Ale z drugiej strony wydaje mi się że głównym tematem są parowozy, a nie stara zwrotnica znajdująca się za bramą... Ja w sumie takie coś chciałem osiągnąc...

loki_p
26-09-2008, 14:46
Chodzi mi o to że jak na zdjęciu jest coś całkowicie prześwietlone to nie oznacza automatycznie że to zdjęcie jest źle naświetlone. I nie należy na siłę robić zawsze zdjęć na których wszystko będzie widać pomimo że np nasze oko nie widzi szczegółów w światłach bo tak duże są kontrasty. Czasem warto lepiej coś doświetlić lepiej kosztem czegoś innego.

bombel
26-09-2008, 15:01
Chodzi mi o to że jak na zdjęciu jest coś całkowicie prześwietlone to nie oznacza automatycznie że to zdjęcie jest źle naświetlone. I nie należy na siłę robić zawsze zdjęć na których wszystko będzie widać pomimo że np nasze oko nie widzi szczegółów w światłach bo tak duże są kontrasty. Czasem warto lepiej coś doświetlić lepiej kosztem czegoś innego.


Oczywiście, że nie wszystko musi być dobrze naświetlone. Więcej powiem, nawet nie musi być dobrze skadrowane, nie musi być widoczny pomysł - nic, dosłownie nic nie jest obowiązkowe. To w najmniejszym stopniu nie jest karalne, każdemu wolno robić takie obrazki, jakie lubi - wcale nie ma obowiązku robić dobrych zdjęć.

Problem jest taki, że David uwierzył, że zrobił dobre zdjęcie, a on zrobił tylko czarnobiałe, zamiast dobrego.

Oczywiście można znaleźć do tego jakąś filozofię, że podwórko zaśmiecone, że bałagan tam panuje, że trudno zrobić, że wcale w przekazie artystycznym nie jest to potrzebne, że tematem są lokomotywy a nie niebo czy zwrotnice, że w końcu liczy się tzw. 'klimat' - można wymyślać strasznie dużo.

Czy to coś zmieni? Czy taka filozofia zmieni to zdjęcie w lepsze? Nie wiem, może tak, nie jestem Pytią delficką i nie wiem z góry... Może taka filozofia spowoduje, że to zdjęcie zrobi się lepsze - ale ponieważ to forum o fotografii ja zamiast filozofii wolałbym użyć środków technicznych, żeby osiągnąć lepszy efekt. Nie jest to obowiązkowe, można próbować innych środków, jak tłumaczenie, że dokładnie tak chciało się zrobić chociażby.

Wybór należy do Autora, jeśli sądzi, że będę Go zmuszać do lepszych rezultatów, to jest w grubym błędzie. Piszę to wszystko na wypadek, gdyby On (Autor) lub ktokolwiek inny, kto to czyta chciał skorzystać. A czy zechce, to już mnie prawdę mówiąc nie interesuje.

lechupe
26-09-2008, 15:03
Nie wierz im, nabrali Cię. ...


sorry bombel, ale nie wal z f16 do latawca...

bombel
26-09-2008, 15:25
nie wal z f16 do latawca...

Ja sam jestem latawcem, fiuuuuu! :)


Ale dobrze, zmieniam wersję. David, nikt Cię nie nabrał. Koledzy sobie tylko pożartowali troszkę.

Albo, jak Cię ma to uspokoić, to zdjęcie jest wyśmienite i nic nie poprawiaj. W końcu Prawdziwa Sztuka nie musi być warsztatowo dobra, może być zamazana i kiepska, a nawet im bardziej niewyraźna, tym Prawdziwsza. Taka Ci to Sztuka.

piotr w
26-09-2008, 15:29
Wrócę tam chyba ze statywem... Ale z drugiej strony wydaje mi się że głównym tematem są parowozy, a nie stara zwrotnica znajdująca się za bramą... Ja w sumie takie coś chciałem osiągnąc...

Takie rzeczy załatwia się głębią ostrości, a nie przepaleniem. Można złapać poprawne naświetlenie za bramą, mając ostrość na parowozach. W fotografii ważne jest dokładne przemyślenie kadru, światła, itd. Te wszystkie nowe bajery typu D-lighting i gadżety typu filtry połówkowe, czasem się przydają. Niestety trzeba to wszystko dźwigać ze sobą :). Sporo się nauczyłem na tym forum i sporo o naświetlaniu rozjaśniły mi wypowiedzi bombla. Warto czasem poeksperymentować i dłużej zatrzymać się przy jednym kadrze.

Art Erie
26-09-2008, 15:55
Takie rzeczy załatwia się głębią ostrości [...]

David012 strzela kompkaktem, więc o GO może zapomnieć ;(

Dla mnie fotki przyzwoite, szczególnie 5-ka podoba mi się. Co do braku nieba na pozostałych fakt.
Myslę że David012 to dobry materiał i chłopak daje radę :)

David012
26-09-2008, 17:09
David012 strzela kompkaktem, więc o GO może zapomnieć ;(

Dla mnie fotki przyzwoite, szczególnie 5-ka podoba mi się. Co do braku nieba na pozostałych fakt.
Myslę że David012 to dobry materiał i chłopak daje radę :)

Hehe, dzięki, no właśnie kompaktem focę, ale czytałem że kompaktowa przesłona F8 to odpowiednik lustrzankowej F32! Staram się robić zdjęcia z dużą głębią osreości, a co do tego nieba to moja wina bo robiłem foy jpg a nie raw więc obróbka by je zniszczyła...


A tak poza tematem to zamierzam kupic lustrzankę, tylko nie wiem na co się zdecydowac, wacham się pomiędzy nikonem a pentaxem, tylko jaki model? Budżet: 2000 zł, z tym że nie wliczam szkieł...

David012
26-09-2008, 17:41
Art Erie Floydowca widzę :D Miasto: The dark side of the moon - ciemna strona księżyca, kultowy album floydów!

Art Erie
26-09-2008, 17:54
David012 Masz kompakcik, ale za to dobry :) Z zakupem lustra poczekaj, aż sprzęt jaki masz zacznie Cię ograniczać. Prócz automatu masz w aparacie tryby A,S i ten najwazniejszy czyli M (manual) który da Ci pełną kontrolę nad aparatem. Masz też lekturę forum ( tutaj jest naprawdę dużo informacji ) i grono kolegów którzy zawsze pomogą ( choc często "szklanka po łapkach", ale takie nauki pamięta się dłuuugo). Zamiat zakupu lustra, poczytaj o ekspozycji, komponowaniu kadru, filtrach ( połoki, polar) i przede wszystkim rób zdjęcia :)

Pozdrawiam!

David012
27-09-2008, 07:48
David012 Masz kompakcik, ale za to dobry :) Z zakupem lustra poczekaj, aż sprzęt jaki masz zacznie Cię ograniczać. Prócz automatu masz w aparacie tryby A,S i ten najwazniejszy czyli M (manual) który da Ci pełną kontrolę nad aparatem. Masz też lekturę forum ( tutaj jest naprawdę dużo informacji ) i grono kolegów którzy zawsze pomogą ( choc często "szklanka po łapkach", ale takie nauki pamięta się dłuuugo). Zamiat zakupu lustra, poczytaj o ekspozycji, komponowaniu kadru, filtrach ( połoki, polar) i przede wszystkim rób zdjęcia :)

Pozdrawiam!

Skąd wiesz jaki mam kompakt? No dobra załóżmy że przeczytałeś w starym podpisie lub w jakimś poście... Ale skąd ty wiesz ze Fuji S7000 to dobry kompakt? A poza tym to zawsze robie zdjęcia na manual... A co do tego lustra to powiedzcie mi czy dobrym sposobem na nauczenie się robić zdjęcia jest focenie Zenitem?

Art Erie
27-09-2008, 09:30
Wszystkie dane o zdjęciu są w pliku Exif, możesz to sprawdzić kilkając na zdjęcie prawym przyciskiem myszy. Pod windowsa mozesz sobie też sciągnąć darmowy program Opanda http://www.tylkoprogramy.pl/opanda,iexif.php
S7000, to dobry kompakt :) miałem go kiedyś w rękach i widziałem sampelki, całkiem przyzwoity sprzęt. Co do Zenita to dla wielu forumowiczów kultowy aparat, wielu uzywa go do dziś robiąc między innymi slajdy. Zenitem z pewnoscią można nauczyć się robic zdjęcia, zwłaszcza że nie od razu widać efekt ( jak w cyfrze ) a to zmusza do myslenia.
Co do cyfrowych lustrzanek, to na forum masz bardzo dużo postów pod tytułem "co kupic ?". Według mnie nie jest to pytanie uzasadnione. To ty musisz wiedzieć co jest Ci potrzebne, co Cię ogranicza i czego Ci brakuje. Zresztą i tak najwazniejsze są szkła. Piszesz o chęci zakupu body cyfrowego i kwocie około 2000...
Nikon D80 jest w zasięgu ( świetna puszka ), ale właśnie pojawił się Nikon D90 więc niedługo cena D 80 pewnie spadnie...
Jednak pozostaje kwestia szkieł. Oczywiście możesz kupic na początek jakiegoś kita...
Tylko po co? Z kolei dobre szkło sporo kosztuje, a to wykracza po za Twój budżet :(
Decyzja oczywiście nalezy do Ciebie, moje zdanie jest takie że warto robić zdjęcia kompaktem, uczyć się poznać aparat, zbierać kasę, CZYTAĆ FORUM i dokonac świadomego zakupu.

David012
27-09-2008, 14:16
Chyba kupię kliszę i pofoce tym Zenitam.. Mam do niego jakieś niezłe szkła z tego co wiem...

Art Erie
27-09-2008, 15:02
Hmm.. Ja tylko wyraziłem swoją opinię :) Też w tej chwili mam kompakcik i jakiś czas odkładałem na lustro, powoli przychodzi czas aby pieniążki wydać; wystarczy na D700 i N24-70 i pewnie takiego zakupu dokonam. Przeskok przeogromny, ale z drugiej strony nie chce mi się kupować czegoś posredniego. Myślę że tak będzie lepiej, no i zakup na kilka lat. Pózniej tylko się uczyć i dobierać kolejne szkła :)

ArtX
27-09-2008, 15:10
Mieszkam we Wolsztynie, mieście gdzie znajduje się jedyna na całym świecie czynna parowozownia, ..

w Chabowce k. Rabki tez jest, tez czynna, tez wiele skladow jest 'na chodzie' kursujac regularnie na trasie chabowka/mszana dolna (czasem dalej), wiec chyba nie do konca prawda jest to co mowisz ;)

David012
27-09-2008, 17:07
w Chabowce k. Rabki tez jest, tez czynna, tez wiele skladow jest 'na chodzie' kursujac regularnie na trasie chabowka/mszana dolna (czasem dalej), wiec chyba nie do konca prawda jest to co mowisz ;)

Widzę, że nie wiesz nic w tej tematyce... Ja trochę wiem i na pewno jest to jedyna czynna parowozownia, druga była jeszcze w Chinach ale przed olimpiadom ją zlikwidowano... W chabówce jest tylko muzeum... Czynna parowozownia to taka z której codziennie wyjeżdzają parowozy (Wolsztyn-Poznań Poznań Wolsztyn).

ArtX
27-09-2008, 21:09
Widzę, że nie wiesz nic w tej tematyce... Ja trochę wiem (...)

a ja widze, ze kolega jest wszystkowiedzacy i zezarl wszystkie rozumy



i na pewno jest to jedyna czynna parowozownia, druga była jeszcze w Chinach ale przed olimpiadom ją zlikwidowano... W chabówce jest tylko muzeum... Czynna parowozownia to taka z której codziennie wyjeżdzają parowozy (Wolsztyn-Poznań Poznań Wolsztyn).

z Chabowki tez wyjezdzaja i jada kolo mojego okna (jak pisalem na trasie do Mszany Dolnej, czasem do Nowego Sacza). W okresie wakacyjnym + ferie zimowe sklady jezdza regularnie, dodatkowo mozna sobie je podnajac (np. na slub lub inna impreze).

David012
27-09-2008, 22:20
Whatever... W każdym razie np. w TV mówi się że we Wolsztynie jest jedyna na świecie parowozownia, a w chabówce jest muzeum...

bombel
28-09-2008, 13:55
Whatever... W każdym razie np. w TV mówi się że we Wolsztynie jest jedyna na świecie parowozownia, a w chabówce jest muzeum...

Chłopie, w TV mówi się też, że w Wąchocku chłop rozmawiał z UFO, że takie tańce z gwiazdami na lodzie u Wojewódzkiego w M jak miłość - to świetna rozrywka, oraz, że politycy mają wysokie moralne kwalifikacje do bycia w sejmie na przykład. Zwłaszcza ci od lewych usprawiedliwień, że tak dopowiem...

Słuchasz siebie w ogóle, tego co opowiadasz? Wierz dalej we wszystko co mówi telewizja, to daleko zajedziesz... Tylko bardzo młody wiek Cię może usprawiedliwiać.

Może wyglądać na to, że się na Ciebie uwziąłem w tym wątku - ale proszę Cię - dawaj przynajmniej jakoś w miarę rozsądne argumenty, a nie że telewizja podała...

David012
29-09-2008, 00:42
Rzeczywiście... My mistake! Parowozownia w Wolsztynie to jedyna na świecie, której lokomotywy kursują na regularnych liniach według rozkładu jazdy! I to jest potwierdzone. Mimo wszystko zwiedzającym mówią że jest to jedyna na świecie czynna parowozownia... Przepraszam za zażartą dyskusję, ale przewodnicy wprowadzają w błąd!

Pozdrawiam

Piotr_ek
29-09-2008, 00:51
Ten kadr w b/w jest prawie dobry.
Myślę, że w tym przypadku tylko podwójna ekspozycja rozwiązała by sprawę.
Nie bkt tylko dwa strzały - mierzysz światło na lokomotywach w ciemnym punkcie i w środkowej części tam gdzie masz totalny przepał. Poczytaj o rodzajach pomiaru światła. Możesz się też pobawić - postaw mamę czy babcie na tle okna (w dzień) i spróbuj zrobić im zdjęcie na tle okna - nie używając przy tym lampy. Kadruj tak by na zdjęciu było całe okno. Zmierz światło na postaci i "za oknem" zobacz różnicę.