PDA

Zobacz pełną wersję : D2x firmware update (?)



Czornyj
11-06-2006, 16:31
Tak jak się tego wszyscy spodziewali, po wypuszczeniu D2Xs kroi się chyba nowy firmware. Ponoć ma być lada dzień po niedzieli ;). Ciekawe, ile nowych ficzerów z Xs-a będzie działało w starych X-ach...

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1021&message=18745901

admin
11-06-2006, 23:14
Obawiam sie ze niewiele... Moze bedzie mozna oczyscic matryce bez zasilacza (i tak wiekszosc sobie radzi BULB-em) ;) Oczywiscie jesli faktycznie sie pojawi :)

Czornyj
12-06-2006, 20:36
Wygląda na to, że faktycznie.
http://www.nikonians.org/dcforum/DCForumID71/16037.html#2

admin
13-06-2006, 01:29
Ha. Wyglada na to ze kogos trzeba bedzie przeprosic na dpreview ;)

Czornyj
14-06-2006, 02:49
Pełna lista zmian w nowych wersjach firmware
http://www.robgalbraith.com/bins/content_page.asp?cid=7-7895-8407

lenek
14-06-2006, 09:24
Wcześniej było tak, że Nikon puszczał nowe firmware i to ogłaszał. Teraz troszkę inna praktyka najpierw ogłoszenie za za kilka miesięcy nowe firmware... Po co ta zmiana taktyki?

krzysztof jot
14-06-2006, 11:08
no po tych zmianach to wygląda iz wreszcie D2X dorówna D200 :)

adam_k
14-06-2006, 11:32
no po tych zmianach to wygląda iz wreszcie D2X dorówna D200 :)

wg Ciebie to pewnie jeszcze nie dorówna bo dalej nie bedzie miał lampy :D

lenek
14-06-2006, 14:12
Problem lampy rozwiążą w następnym firmware - takie są przecieki z centrali

krzysztof jot
14-06-2006, 19:54
wg Ciebie to pewnie jeszcze nie dorówna bo dalej nie bedzie miał lampy :D

:) tak, zebyś wiedział, niestety nie masz jej w D2X i nie masz pojęcia jak bywa przydatna
np. jako druga - a SB800 podstawowa wyzwalana obok :). Wielkość D200 bez gripa tez czesto
bywa dla mie bardzo istotna, dlatego zdecydowanie wole D200...

jjj
15-06-2006, 22:29
Czyżby została urażona ambicja adama_k :mrgreen:
Ale to co pisze krzysztof jot jest sensowne...
Nie widzę żadnego racjonalnego argumentu który może stwierdzić że lepszy jest brak wbudowanej lampy od jej iwystępowania. Po prostu głupie jest twierdzenie, że wadą d200 jest posiadanie lampy wbudowanej - jak Ci przeszkadza to jej nie używaj albo ją zaklej i zapomnij, że tam jest. Przecież nie płacisz extra, że ona jest ....wręcz przeciwnie - płacisz za jej brak...

Czornyj
15-06-2006, 22:40
Nie widzę żadnego racjonalnego argumentu który może stwierdzić że lepszy jest brak wbudowanej lampy od jej iwystępowania
szczelność i pancerność :lol:

jjj
15-06-2006, 22:46
Czornyj, myślę że to tylko kwestia rozwiązania problemu, ...nie koniecznie przez amputację :lol:

Smurf
16-06-2006, 18:34
Przecież nie płacisz extra, że ona jest ....wręcz przeciwnie - płacisz za jej brak...
Myślę, że jednak płacisz.
D200 kosztuje nniej niz D2x nie z powodu wbudowanej lampy. :lol:

jjj
16-06-2006, 21:02
Smurf, myślę jednak, że nie rozumiesz tego co czytasz. proponuję abyś nie wyrywał z kontekstu tylko przeczytał całość.
Tak w skrócie chodzi o to, że w d200 nie płacisz więcej w stosunku do d2x dlatego, że jest wbudowana lampa.
Nigdzie nie napisałem, że d200 kosztuje mniej od d2x dlatego dlatego ze posiada wbudowaną lampę.
Udowodnij mi w takim razie, że w d200 płacisz extra w stosunku do d2x za wbudowaną lampę tak jak to stwierdziłeś w pierwszym zdaniu.

Smurf
16-06-2006, 21:59
Dowód - nie ma nic za darmo. Producent montuje lampę wbudowaną tylko po to zeby przyciagnać masowego klienta i na pewno nie dokłada do interesu. Gdyby wyprodukowal taki sam model bez wbudowanej lampy - na pewno bylby tańszy. Przykład - np Canon i jego sterowanie AF okiem w modelu EOS 50E lub 30 i analogiczny tańszy model bez takiego sterowania EOS50 lub 33.

jjj
16-06-2006, 22:14
Smurf, chyba nie chcesz mi wmówić, że Twoja ostatnia wypowiedź dowodzi tego, że przy zakupie d200 płacisz extra za wbudowaną lampę błyskową w stosunku do cenu d2x... bo to jest tematem tego wątku dyskusji a nie to, że d200 nie mógłby być tańszy bez lampy (...bo to, że bez lampy mógłby być tańszy jest oczywiste...)

admin
19-06-2006, 12:04
Uprzedzam, watek zostal zmoderowany, a kazda kolejna proba odnoszenia sie do sie do siebie w podobnym tonie, zostanie ukarana ostrzezeniem uzytkownika.

Jacklon
18-09-2006, 14:15
Szanowni Państwo, informacja jest już skrajnie oficjalna, gdyż wisi na oficjalnej stronie Nikon Polska (http://nikoneurope-pl.custhelp.com/cgi-bin/nikoneurope_pl.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=18653&p_created=1149847983&p_sid=1W-DbXhi&p_accessibility=&p_lva=&p_sp=cF9zcmNoPSZwX3NvcnRfYnk9JnBfZ3JpZHNvcnQ9JnBfc m93X2NudD00MDMmcF9wcm9kcz0mcF9jYXRzPSZwX3B2PSZwX2N 2PSZwX3NlYXJjaF90eXBlPWFuc3dlcnMuc2VhcmNoX25sJnBfc GFnZT0x&p_li=&p_topview=1)

Poniżej cytat z listą zmian:
>>>>>>>>>
Opisane poniżej w punktach zmiany będą wprowadzone lub zaktualizowane przy wprowadzeniu nowego
oprogramowania (firmware):

opcje HI-0.3 (odpowiednik ISO 1000 ), HI-0.5 (odpowiednik ISO 1100 ) i HI- 0.7 (odpowiednik ISO 1250 )będą dołączone pomiędzy ustawienia czułości ISO 800 i HI-1.

Autofocus pozwalający szybciej odnaleść i śledzić poruszające się obiekty.

opcja "Black-and-white (sRGB)" czarno-białych zdjęć dołączona do ustawień "Color mode" w menu.

opcja"Image authentication" "Uwierzytelnienia zdjęć" będzie dołączona do menu. Należy pamietać że opcjonalne oprogramowanie Uwierzytalnienia zdjęć jest potrzebne do weryfikacji autentyczności zdjęcia.

opcja "Trim" "Przytnij" będzie dołączona do ustawień w menu.

opcja "Custom" " Ustawienia użytkownika" w ustawieniach w menu "Tone compensation" "Kompensacja tonalna" będzie zmodyfikowana tak, że trzech użytkowników może wprowadzić swoje zdefinowane indywidualne krzywe do aparatu. Aktualizacja Nikon Capture 4 Camera Control pozwala wprowadzić 3 krzywe do aparatu. Opcjonalnie oprogramowanie Camera Control Pro może być zastosowane do wprowadzenia krzywych do aparatu.

opcja "Save/load settings" "Zapisz/wprowadź ustawienia" będzie dołączona do ustawień w menu.

opcja "Mirror lock-up" "zablokowania lustra" będzie w menu zmodyfikowana tak że lustro może być zablokowane zarówno przy użyciu baterii jak i zasilacza.

opcjonalnie zostaną udostępnione w menu "Lock-on" "włączona blokada" 4 ustawienia: "Long", "Normal", "Short" i "Off" tzn "długa","normalna","krótka"i "wyłączona"

opcja"Max. sensitivity" "maks czułość i "Min. shutter speed""najkrótszy czas naświetlania" będzie dodana do menu w "Ustawienia użytkownika" dla "ISO auto".

opcja "Maximum shots (Maksymalna liczba zdjęć w trybie fotografowania continuous )" w "Ustawieniach użytkownika" będzie zmodyfikowana i pozwoli wykonać maksymalnie 60 zdjęć.

w menu "Ustawienia użytkownika"dla "FUNC. button" będzie zmieniona a dwie opcje: "FUNC. button press" i "FUNC. button + command dials".

opcja "Recent settings" "ostatnie ustawienia" będzie dołączona do ustawień w menu.
<<<<<<<<<<

Wygląda na to, że za literkę "s" nie ma co dokładać... Chyba, że komuś naprawdę lepszy LCD jest potrzebny.

admin
18-09-2006, 14:59
Tyle, ze ta informacja tam wisi i wisi, a ja juz bym wolal miec soft w aparacie ;)

Jacklon
18-09-2006, 16:00
Ja nie jestem zbytnim fanem strony Nikon. W ogóle - nie tylko wersji Krajowej, choć nie ukrywam, że widywałem znaacznie ciekawsze. Innymi słowy, teraz dopiero się zorientowałem, że to info wywiesili.
Zapowiedzieli na jesień, czyli od tygodnia do 3 miesięcy oczekiwania ;)
A tak z ciekawości: czy poza ceną, wyświetlaczem TFT, pomiarem zużycia ogniwa oraz literką "s" te korpusy będą się czymkolwiek teraz różniły?

Czornyj
18-09-2006, 16:07
Maskownica w trybie HSC w wyświetlaczu.

Jacklon
18-09-2006, 16:09
Aaa tak, pamiętam. Nawet przyjemnie to wygląda.
...ale czyżby to wszystko? Ciężko powiedzieć, że to różnica warta choćby ~700$ (jeśli dobrze pomną) przy cenach z BH. No jeszcze rzuciła mi się "w oczy" ciut bardziej miękka mechanika puszki.

Czornyj
18-09-2006, 16:15
Podobnego zdania byli Nikoniarze w Stanach - korzystając z obniżki wykupili szybciutko wszystkie D2X-y, jakie zostały w magazynach. Zmiany są raczej czysto kosmetyczne.

admin
19-09-2006, 10:36
Co nie oznacza ze nie zupgradowalbym chetnie korpusu dla tego wyswietlacza :) Po D200 srednio moze sie podobac podglad na D2X :neutral:

Niedzwiedz
19-09-2006, 14:15
Czornyj, masz d2x ?

Czornyj
19-09-2006, 14:29
Nooo, prawie :lol: Mam D2H ;)

Niedzwiedz
19-09-2006, 15:36
Czornyj, no wlasnie to jak bym sie domyslal ze masz d2h

krzysztof jot
19-09-2006, 15:41
Wygląda na to, że za literkę "s" nie ma co dokładać... Chyba, że komuś naprawdę lepszy LCD jest potrzebny.

ta po zmianie softu menu prawie jak w D200 :) Prawie... no ale faktycznie, LCd przydaje
sie, spokojnie przeczekam teraz z d200 na odpowiednią cene za D2Xs. Nie widze sensu
płacenia za wersje bez S - nie miałem szansy porównywania zdjec, ale sądzę że sytuacja
jest podobna do tej z okresu D70/70s. Posiadacze tego starszego uparcie twierdzili iz to tylko
wiekszy LCD niewart dopłaty 1000zł a faktycznie zmian było duużo wiecej, co mozna było
stwierdzic dopiero majac obie puszki w rece i robiac porównywalne fotki. Bo nawet wortale
internetowe specjalizujace sie w tematyce, nie robiły porównań tylko stawiały je razem obok
siebie, rozdzielajac ukosnikiem :) sadze, wiec że i tu pewnie też zmian jest wystarczajaco tyle
aby wyrównac tą różnicę w cenie - jednak TAM ludzie inaczej liczą pieniadze i za frajer
nie pozwolą sobie zdzierać koszuli... i zazwyczaj jednak cena jest wyznacznikiem miejsca w szeregu.

Jacklon
19-09-2006, 16:17
Krzysiu,
jeśliś zainteresowany to będę więcej niż rad móc Tobie / Wam udostępnić zdjęcia robione w bardzo zbliżonych warunkach (to samo miejsce, pora, parametry naświetlania, szkło) puszkami D200, D2X i D2Xs. Ja stałem przed tym wyborem i D200 odpadł od razu. Postawiłem na serię D2. Ponieważ miałem mieć dopłatę na sprzęt chciałem ją wykorzystać i nabyć dwie puszki D2Xs, ale niestety nie udało się. Jedynym powodem dla którego chciałem "s" była ciut bardziej miękka mechanika (ale to mógł być po prostu dany egzemplarz) - tak ja odczuwałem oraz możliwości zmiany w kroku 1/3 ISO 800 -> 1600. I to wszystko! Ponieważ ja z tych fotografów dla których LCD to może być w systemie 4 odcienie szarości by pokazać, czy klatka nie ma przepałów i jest ostre / nie poruszone (nie korzystam z lampy ani statywu) - nie potrzebuję ów super wyświelacza LCD. A podgląd klatek robię w 1 na 100, choć często pewno rzadziej. Reasumując: gdybym miał możliwość zdobyć D2X oszczędzając 1000 zł w stosunku do D2Xs - kupiłbym D2X bez wahania. Najważniejsze zmiany zrobi dla mnie nowy firmware.
Kwestia priorytetów: D2Xs na pewno drożej sprzedam za 2 czy 3 lata niż D2X, ale ja nie kupuję aparatu z myślą o zamianie go za jakiś czas. Nie... Dla mnie to jest narzędzie pracy. Póki mnie oraz moje potrzeby (a również standardy rynkowe / zapotrzebowanie klienta) zaspokaja to nie widzę sensu zmiany.
A krzysztof jot:
ta po zmianie softu menu prawie jak w D200
wiesz... dla mnie różnica między tymi puszkami jest tak ogromna, że łatwiej jest mówić o podobieństwach. Ale to tylko moje odczucie. Po tym jak wziąłem pierwszy raz D200 do ręki odczułem głebokie rozczarowanie. Wszyscy trąbili, że korpus jak F100. Obawiam się, że opiniodawcy nie widzieli F100 na oczy. Przy drugim podejściu: w/w test, D200 wziąłem pomiędzy D2X a D2Xs. Wpierw rozczarowanie, a później radość. Ale radość ponieważ miałem znów serię D2. I na zdjęciach to tak bardzo widać, że wybór po prostu jest jak dla mnie oczywisty.

Jednak raz jeszcze napiszę: są to moje w pełni subiektywne odczucia. Dla wszystkich niepocieszonych tą wypowiedzią jest przecież Ken Rockwell, który to D70 stawia wyżej niż D2X a D200 ponad wszelkimi korpusami, które kiedykolwiek powstały. Podejrzewam, że uwzględniając w tym Leica M ;)

Sądzę, żę zdjęcia i czas pokażą kto tak naprawdę ma rację. A tabelkami się prześcigiwać nie ma co. Przeczytałem kilkadziesiąt testów D200. Wiele z nich kończyło się praktyczną dyskwalifikacją D2X. I z tak bardzo pozytywnym nastawieniem brałem go 2 razy do ręki. Niestety nie pomogło.

Muszę przyznać, że jest jeden aparat, który dla mnie jest synonimem "rękawiczki" w dłoni fotografa. F6. Aparat, który bez gripa przy założonym szkle o wielkości 300 f/2.8 trzymałem jedną ręką i nie stanowiło to dla mnie porażającego problemu. Taaak... tylko gdzie tu związek z tematem. Idę się przespać...

krzysztof jot
19-09-2006, 16:37
Dla wszystkich niepocieszonych tą wypowiedzią jest przecież Ken Rockwell, który to D70 stawia wyżej niż D2X a D200 ponad wszelkimi korpusami, które kiedykolwiek powstały.

wiesz, cos za te 4.5tys $ jednak Nikon daje w seriach PRO :) Dlatego są i tacy co dzis
kupuja przechodzone D1 zamiast D200 czy D100. Gdybym żył z fotografii nie zastanawiałbym
sie nad wyborem oczywistym czyli D2X /s (zresztą, zawsze lubie isc na maxa jesli chodzi o zabawki)
ale tym razem ekonomia i zapotrzebowanie nijak nie wskazywało na serie D2. Teraz troche więcej robię
zarobkowo, i opcja D2 coraz czesciej pojawia sie w perspektywie

Jacklon
19-09-2006, 16:52
Pewno, jeśli sprzęt naprawdę jest potrzebny to wybór jest bez porównania prostszy. Jest taka zasada w biznesie: jeśli jakieś urządzenie jest naprawdę potrzebne, pieniądze zawsze się znajdą.
A z drugiej strony: na hobby wydaje się często więcej niż gdy daną dziedziną zajmujesz się profesjonalnie.
Życzę dobrych zdjęć i trafnego wyboru odnośnie kolejnych zakupów, a może jeszcze lepiej: inwestycji.