PDA

Zobacz pełną wersję : 6mp JPG i 1,5 mp RAW - który do wydruku?



Pio`
10-06-2006, 11:02
Mam duży problem: chcę wywołać na dużym formacie zdjęcia (30 na 40), używałem do sesji zapisu w formie RAW + JPEG Basic. RAWy mają rozdzielczość około 1,5 megapixela a JPEG 6,1 mp.
Które mam obrabiać, żeby zdjęcia na odbitkach wyszły lepiej? Jak to jest w przypadku 15 na 21cm? Niby JPEG ale nie jest to kompresja fine ale basic.... Używam nikona d70s

kwasik
10-06-2006, 11:19
RAWy mają rozdzielczość około 1,5 megapixela

:shock:


JPEG basic to tylko w celach po(d)gladowych raczej
normalnie wywolujesz RAW (najlepsza metoda to zapisac do TIFF w NC a potem konwertowac do JPG w PS)


Które mam obrabiać, żeby zdjęcia na odbitkach wyszły lepiej

RAW :?:

ale tak w ogole to cos nie bardzo rozumiem zamysł tego posta...

Pio`
10-06-2006, 11:29
Miałem wątpliwości czy na wydrukowanym pliku mającym rozdzielczość 1,5 mp nie będzie widać pikseli. Właśnie taką rozdzielczość wyświetla program do czytania RAWów:).

holka
10-06-2006, 11:35
cos dziwne...
ja mam rawy wazace od 4 do 6 mb...
a jpgi, jesli robione w fine, kolo 700-800 kb...

zupelnie nie klapkuje skad Ci sie bierze wyswietlanie rozdzialki w postaci megapixeli...

tak czy inaczej, proponuje rozwiazanie podane przez kwasika
moze sie zdarzyc ze lab, do ktorego zaniesiesz foty nie bedzie czytal tiffow, wiec trza uzyskac jpgi, albo poprzez konwersje tiffa w PSie albo po obrobce w NC zapisac do jpga

Leon13th
10-06-2006, 11:39
A jakim programem otwierałeś Rawa ? Spróbuj Nikon Capture,bo to co czyta to czysta herezja,raw i ma 1,5mp no po prostu lol.

Pio`
10-06-2006, 12:00
Korzystam z fastStone image viewer. Sprawdziłem w PSie- RAWy są jednak 3037x2012, program to czytania RAWów musiał je zmiejszać. Ufff odetchnałem z ulgą:). Wybór jest już oczywisty - w każdym razie dzięki za odpowiedzi:)

vuki
10-06-2006, 13:12
RAWy sa lekko kompresowane w D70 ale idzie z nich wiele wycisnac.
WB mozesz dowolnie zmieniac, EV dodac-ujac, wyostrzyc ... cuda i bez strat dla pliku.
JPG to juz format stratny i przy kazdej obrobce i zapisie znowu tracisz.

dust
11-06-2006, 22:45
tez uzywam fast stone.
Zobacz w ustawienia: domyslnie zmniejsza dwukrotnie rozdzielczosc (z 3 do 1.5 i z 2 do 1) zeby szybciej wyswietlac. Mozna te ustawienia zmienic.

aries.mehehe
14-06-2006, 01:56
FastSrone po prostu sobie podgląd generuje taki "mały". Obrabiaj RAWa i zapisz jako TIFF albo jako JPG najlepszej jakości...