PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki filtr do Nikkora 70-200 f2.8 VR



kikuch1
08-06-2006, 02:07
Proszę do poradę, jaki filtr będzie odpowiedni do ww. obiektywu (na marginesie fajna maszyna). Ze względu na fakt, iż za obiektyw ten zapłaciłem w USA ok 4800 zł, nie mam za wiele kasy na filtr z najwyższej półki. Po przeanalizowaniu ofert na allegro zdecydowałem się na HOYA Super HMC UV 77 za 124 zł. Jednakże po przeczytaniu wielu postów na forum (m.in. Alfa) czacha mi dymi i nie wiem co dalej. Filtr potrzebuje do ochrony soczewki oraz mam nadzieję, że do poprawy jakości zdjęć (zgodnie z opisem: absorbuje promieniowanie ultrafioletowe, które często powoduje zamglenie i sprawia że zdjęcia plenerowe są niewyraźne, poprawia wierne oddawanie koloru). Robię zdjęcia głównie na weselach i w plenerze prawie zawsze zdjęcia mają za dużo niebieskości, co koryguję później odejmując ok 80% nasycenia cyjanu - w opisach filtrów wyczytałem, że jedną z ich funkcji jest ograniczanie nadmiernej niebieskości zdjęcia.

krystek
08-06-2006, 08:51
to sobie moze skylite kup, a nie uv. poki nie wchodzisz na 3000m npm, albo nie robisz nad samym brzegiem oceanu, uv Ci niepotrzebne

Vadim
08-06-2006, 08:59
kikuch1

Tak jak krystek, - kup sobie sky'a. Tylko nie Hoyę do takiego obiektywu!!!
Granicą zdrowego rozsądku jest B+W MRC. Nie wiem, jaką ma średnicę ten nikkor, ale np. nowy 72mm B+W Skylight MRC F-PRO kosztuje 185 pln. Potem jest Heliopan...
Nie żartuj pisząc, że po wydaniu takiej kasy na obiektyw, nie stać Cię na dobry filtr za 200-300 pln. Gorszego nie ma sensu kupować.

Pozdrawiam

leon28
08-06-2006, 10:26
Vadim,

Nie wiem, jaką ma średnicę ten nikkor ten nikkor ma 77mm srednicy, czyli standard, ja rowniez proponuje b+w mrc - praktycznie wszystkie tsy ;-) moje obiektywy maja te filtry, cena za mrc f-pro cos kolo 220-260 pln.

kikuch1
08-06-2006, 22:15
Piszecie o filtrach typu skylite, a ja nie znalazłem postów na ich temat. Są oczywiście w ofertach na allegro. Czy te filtry są powszechnie używane - tzn. czy są to podstawowe filtry, których używa większość fotografów?

krystek
08-06-2006, 22:35
imho nie powinno Cie interesowac czego uzywa wiekszosc, tylko to czego Ty potrzebujesz. wiekszosc to statystyka. gdy wlozysz jedna noge do lodu, druga do wrzatku, srednia temperatura wyjdzie optymalna...

powazne firmy produkujace filtry, raczej nie bawilyby sie w cos niewartego uwagi, nieprawdaz?

ALF
08-06-2006, 22:56
krystek, twoje informacje pochodzą z dawnych lat, kiedy filtry były takie sobie, a przejrzystość powietrze dużo większa i nie było dziury ozonowej...dzisiaj filtr UV używa się nie tylko do ochrony soczewki, ale do każdego krajobrazu...szczególnie tam, gdzie promieniowanie UV jest najsilniejsze, czyli nad morzem oraz w górach, ale niekoniecznie wysokich...już 1000m pagórki dają zwiększoną dawkę UV...

Vadim, coś pomerdałeś...b+w przed heliopanem? :D

kikuch1, skylight są filtrami, które łączą likwidację promieniowania UV oraz ocieplenie zdjęcia...1A delikatniej, 1B mocniej...tu jak kto lubi...ja np mam do krajobrazu założonego skylighta na stałe zamiast UVki, również do zdjeć z lampą błyskową używam skylightów bo lubię nieco cieplejsze światło...skylightów używają niektórzy fotografowie do zdjęć ludzi ponieważ dają nieco cieplejszy odcień skóry...

kikuch1
11-06-2006, 23:54
Dzięki za porady.
Z bólem, ale kupiłem w końcu filtr UV firmy B+W za 220 zł.
Muszę wam powiedzieć, że im więcej się czyta różnych postów tym trudniej jest dokonać wyboru. Nikt nie kwestionuje Heliopana, lecz zdania co do jakości innych filtrów są podzielone i np. raz B+W czyści się znakomicie, a innym razem fatalnie gdyż wtedy Marumi można wyczyścić "spraną flanelą"
Jeszcze nie wiem co może mi dać taki filtr (na kicie 18-70 mam założony filtr japońskiej FIRMY Selco :D ) ale po tym co wyczytałem sądze, że jest to bardzo ważna rzecz. Mam nadzieję, że różnicę zobaczę na zdjęciach, a wtedy na pewno wymienię i filtr z kita.

pebees
12-06-2006, 07:37
Mam nadzieję, że różnicę zobaczę na zdjęciach

Jeśli zobaczysz, to tylko na gorsze. Z tego co czytałem wszelkie specyfikacje, to matryce nie reagują na promienie UV tak jak klisze ;-)

ALF
12-06-2006, 08:20
pebees, słusznie...nie tak samo...i stąd te paskudne przeniebieszczenia w krajobrazach :twisted: :mrgreen:
masz analoga i syfraka...zrób identyczne zdjęcie krajobrazu na którym sa minimum 2 plany, w tym jeden oddalony o jakieś 3-4km, z obu puszek i porównaj wynik :lol:

pebees
12-06-2006, 08:22
ALF, no co Ty, przecież 70-200 nie będzie robił zdjęć z dalekimi planami :D A co do UV - dlatego napisałem, że matryca nie reaguje tak jak film, a nie 'nie reaguje KROPKA' :D

ALF
12-06-2006, 08:43
a dlaczego nie? przeca łon tele jest, więc np jak najbardziej do zdjęć detali w górach się nadaje...nie? :D

pebees
12-06-2006, 08:54
ALF, no tak, ale wydaje mi się, że wagowo to on się średnio na wycieczki w góry nadaje.. choć nie wiem, znam tylko .. z katalogu i długo się to nie zmieni :D

Vadim
12-06-2006, 11:00
ALF

Gdzież bym śmiał... Przeca napisałem, że B+W, a potem jest już Heliopan, mając na myśli tendencję wzrostową zarówno jakości jak i ceny. Co by nie było wątpliwości: jakościowo (i niestety cenowo) number one to Heliopan.

Pozdrawiam

ALF
12-06-2006, 20:23
pebees, albo chcesz robić zdjęcia, albo się wycieczkować :lol: ja tam biorę nawet ponad 10kg do plecaka, a swoje latka już mam :P

pebees
12-06-2006, 20:28
ALF, chętnie bym się powycieczkował z takim 70-200 też :)

ALF
12-06-2006, 20:35
kiedyś będę miał same heliopany, ale na razie kupuję okazje, więc wpadną również b+w, tiffeny, marumi oraz z niższej półki trikowe np rowi...ale i tak najwięcej filtrów mam cokina :lol:

[ Dodano: 2006-06-12, 20:42 ]
pebees, a kto ci broni...podźwigasz trochę za mnie :lol: ...już w sobotę pierwsza okazja... :D

pebees
12-06-2006, 21:27
ALF, szkoda, że mam tak daleko :)