Zobacz pełną wersję : Nikon D60/D80 + obiektyw
Witam
Chcę zacząć swoją przygodę z fotografią i mam prośbę abyście pomogli mi w wyborze.
Na oku mam Nikona D60 i D80, a do wydania na body i obiektyw około 2000/2100zł.
D60 można kupić za 1200zł, zostało by mi ponad 800zł na obiektyw (chociaż niekoniecznie muszę wydał całą kwotę), a D80 za 1680zł. Najbardziej potrzebuję pomocy w wyborze obiektywu, chcę jakiś uniwersalny (wiem, że do robienia dobrych zdjęć potrzebowałbym co najmniej dwóch obiektywów, ale na razie nie mam takich funduszy). Proszę was abyście przedstawili mi tu wasze propozycje z krótkim opisem, dlaczego akurat ten. Mam jeszcze jedno pytanie, czy kupno lampy błyskowej do robienia amatorskich zdjęć jest konieczne?
pierwsze pytanie do czego używasz aparatu...bo to że chcesz uniwersalny obiektyw to jest ich wiele i dla różnych osób różne szkła będą uniwersalne...
btw - przejrzyj tematy poniżej bo podobne były
Jestem laikiem, aparat będę na razie wykorzystywał amatorsko, raz żeby zrobić zdjęcie ptaszkowi, raz dzieciom na urodzinach. Jakichś "artystycznych zdjęć" na razie nie przewiduję.
Najbardziej uniwersalny obiektyw Nikona to 18-200. Optycznie jest bardzo dobry - do Twoich zastosowań idealny. Tylko pewnie przekroczysz budżet.
Z tańszych szkieł można zainteresować się kitowym obiektywem Nikon 18-135. Nie jest to może najwyższej klasy obiektyw, za to stosunkowo tani i również uniwersalny.
W połowie stawki plasuje się kitowy Nikon 18-70, optycznie bardzo fajny, ale nie jest już tak uniwersalny jak wyżej wymienione - pytanie, jak długiej ogniskowej będziesz potrzebował.
Są też obiektywy z oferty Sigmy - uniwersalne zoomy - przy czym jeśli planujesz mieć jeden obiektyw to chyba jednak warto wybrać coś ze stajni Nikona. Dostaniesz pewny AF (autofocus) i brak problemów z współpracą z aparatem.
Jeśli nie planujesz rozwoju fotograficznego - wybierz D60. Chociaż ja polecę Ci jeszcze jedną alternatywę: D40. I to nie D40x, tylko właśnie D40.
Sporo zaoszczędzisz, a różnice pomiędzy D60 a D40 pewnie będą dla Ciebie nie zauważalne. Zrsztą w ogóle są niewielkie, obiektywnie.
Dzięki temu stać Cię będzie na lepszy obiektyw, który zostanie na długo - a aparat - jeśli zacznie Cię ograniczać - kiedyś wymienisz na bardziej zaawansowany.
Polecam również poczytać sobie testy obiektywów robione przez portal optyczne.pl:
http://optyczne.pl/testy_obiektywów.html (przepraszam moderatorów za link - jeśli uważacie, że nie powinien się tu znaleźć - wymoderujcie)
W takim wypadku "na razie" kup Nikkor'a 18-135. Ustrzelisz tym jakiś budynek kiedyś na wyjeździe, dziecko, czy wiewiórkę w parku. Jest dość lekki. Właściwości optyczne za tą cenę ma przyzwoite. i kosztuje nieco ponad 800, więc jest w Twoim zasięgu
Inna opcja w tej cenie to N 18-70, optycznie lepszy, ale już nie tak uniwersalny. Cena podobna
Co do aparatu wystarczy Ci D60, a nawet D40 (sam mam i jest to bardzo fajny aparat)
Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru.
EDIT: messer ubiegłeś mnie :D
coroner, Twój post tylko potwierdza zasadność moich podpowiedzi ;)
Z punktu widzenia autora wątku - to tylko dobrze, że tak się stało :)
Masz rację :) Im mniej różnych odpowiedzi tym lepiej :)
Ja mogę jeszcze podpowiedzieć, by zainteresować się nowym Nikkorem 18-105 VR. Już niedługo będzie dostępny w sklepach. Według testów w sieci optycznie zbliżony do 18-135, podobny zakres (te 30mm na tele to nie taka wielka różnica) a do tego ma stabilizację obrazu. Jest o nim wątek na forum, poszukaj. Sugerowana cena: około 1100.
Jest jeszcze bardzo fajny obiektyw Nikon 16-85 VR (ze stabilizacją). Jego fajność polega na 16mm na dole ;) i bardzo poprawnych właściwościach optycznych. Tylko to kosztuje już ~1500zł.
Wszystko, drogi autorze, zależy od Twoich preferencji. Na czym Ci najbardziej zależy - czy potrzebujesz VR, czy nie (IMO przy takich ogniskowych to jest bajer tylko), czy wolisz mieć dostęp do szerszego kąta, czy wolisz postawić na dłuższe tele.
Sprawę poniekąd rozwiązuje 18-200 VR - tylko to też wydatek rzędu 1600zł. Ale - IMO - warto.
I jeszcze jedna mała porada:
Jeśli musisz na czymsz zaoszczędzić - nie oszczędzaj na szkle. To od obiektywu zależy ostateczna jakość Twojego zdjęcia (nie tylko oczywiśćie, ale bardziej niż od korpusu/body).
Lepiej lepszy obiektyw, niż lepszy aparat.
Dzięki za rady. Chyba wezmę (D60 na pewno)18-135, kosztuje 840 zł, chociaż tak się zastanawiam jeszcze nad Sigma 18-200 za 700zł. Mam do was jeszcze jedno pytanie. Czy jest sens brać dwa obiektywy 18-55mm + 55-200 gdy cena razem z body wynosi 1900zł? I czy te obiektywy są na pewno z Nikona, gdyż nigdzie na stronie tego nie pisze? Znalazłem takie oferty w sklepach na skąpcu i zastanawiają mnie one.
biniubak
13-09-2008, 14:03
Z ta sigmą to uważaj bo za 700 pln to będzie szkło bez silnika i z D60 będziesz miał tylko ręczne ostrzenie, a to kiepska sprawa.
Zestaw 18-55 i 55-200 nie jest zły. Są to szkła Nikona. Kitowe szkła ale nie są do kitu. Na początek wystarczą. A jeśli ten 55-200 ma VR to jeszcze lepiej.
jak koledzy wyżej napisali - idealny 18-200VR ... jednak cena na początek odstrasza...moja propozycja to zrobienie zakupu na forumowej giełdzie, poszukaj puszki z gwarancją i rozsądnym przebiegiem, do tego dorzuć kitowy 18-70 (na początek wystarczy bo to dobre szkło)...z czasem dokupiłbym 50mm 1.8 (jasny portretowy obiektyw - tani bo od 300pln)
tutaj jest D80 za 1450,- http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=70333
na 18-70 warto poczekać na 100% coś się pojawi (koszt to od 550 w górę)
jak kupisz taki zestaw to imho do tego co napisałeś będzie w sam raz..
co do pytania d60+18-55+55-200 - cenowo podobnie ale wolałbym D80 + 18-70 - ale to jest moja opinia...
Z ta sigmą to uważaj bo za 700 pln to będzie szkło bez silnika i z D60 będziesz miał tylko ręczne ostrzenie, a to kiepska sprawa.
Nie za bardzo orientuje się w tym co powiedziałeś....
Zestaw 18-55 i 55-200 nie jest zły. Są to szkła Nikona. Kitowe szkła ale nie są do kitu. Na początek wystarczą. A jeśli ten 55-200 ma VR to jeszcze lepiej.
No tylko mam pytanie co będzie lepsze. Czy 18-135, czy te dwa 18-55 i 55-200.
I powtórzę wcześniejsze pytanie, czy kupno lampy błyskowej jest koniecznością?
18-55 + 55-200 (jeżeli mają VR - stabilizację to warto)
ostrzenie ręczne - aparat sam nie złapie ostrości (D60 tak ma), będziesz musiał kręcić pierścieniem obiektywu i sam ją ustawić..
kupno lampy - dobry palnik = ok 600 zł (sb-600 nikona) resztę sobie podaruj...ja dokupię sobie później na tą chwilę nie potrzebuje lampy...
biniubak
13-09-2008, 14:14
Nikon D60 nie posiada napędu (silnika) AF (auto focusa) i dlatego nie ostrzy (automatycznie) z obiektywami bez takiego silnika. Trzeba ostrzyc ręcznie kręcąc pierścieniem. Nikkory z silnikiem maja oznaczenie AF-S, sigmy majś HSM. Jeśli nie ma tych oznaczeń to szkło jest bez silnika i z D60 nie ma AF.
Ja bym wolał dwa szkła z mniejszym zakresem ogniskowych niż jedno z większym no chyba, że 18-200 VR.
Lampa nie jest koniecznością ale dzięki lampie można poznać nowe wymiary fotografii. I jeśli juz to co najmniej SB-600.
jak koledzy wyżej napisali - idealny 18-200VR ... jednak cena na początek odstrasza...moja propozycja to zrobienie zakupu na forumowej giełdzie, poszukaj puszki z gwarancją i rozsądnym przebiegiem, do tego dorzuć kitowy 18-70 (na początek wystarczy bo to dobre szkło)...z czasem dokupiłbym 50mm 1.8 (jasny portretowy obiektyw - tani bo od 300pln)
tutaj jest D80 za 1450,- http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=70333
na 18-70 warto poczekać na 100% coś się pojawi (koszt to od 550 w górę)
jak kupisz taki zestaw to imho do tego co napisałeś będzie w sam raz..
co do pytania d60+18-55+55-200 - cenowo podobnie ale wolałbym D80 + 18-70 - ale to jest moja opinia...
Używanego raczej nie będę kupował.
myślałem podobnie jak ty, nie wiedziałem że nikon ma forum-kupiłem w sklepie...teraz z perspektywy czasu nie kupił bym w sklepie tylko na forumowej giełdzie.,..
biniubak
13-09-2008, 14:20
W sumie to kolego Pabloo nie masz do mnie daleko. Jak byś chciał to możesz pomacać to co mam w stopce. Tylko, że do wtorku nie mam lampy bo pożyczyłem koledze.
W sumie to kolego Pabloo nie masz do mnie daleko. Jak byś chciał to możesz pomacać to co mam w stopce. Tylko, że do wtorku nie mam lampy bo pożyczyłem koledze.
baaaaaaaaardzo dobre wyjście....polecam obmacać przed zakupem
18-55 + 55-200 (jeżeli mają VR - stabilizację to warto)
http://www.imfoto.pl/index.php?zaw=16&id=1838
http://www.fotorimex.pl/product.php/3370,pl,d60_+_18-55mm_+_55-200.htm
W pierwszym linku nie pisze nic na temat VR, w drugim pisze tylko przy pierwszym obiektywie i tak we wszystkich sklepach, więc nie wiem czy spodziewać się Vr, czy nie. Nie macie jakichś informacji na ten temat?
apetyt rośnie w miarę jedzenia.... ;)
zawsze tak jest.
Pabloo - czy wiesz, jakich ogniskowych potrzebujesz? Bo jeśli nie wiesz, to nie kupuj dwóch obiektywów. Lepiej jeden lepszy, niż dwa gorsze.
A z czasem przekonasz się czego Ci brakuje i uzupełnisz szklarnię.
Co do lampy - do zdjęc w niewielkich pomieszczeniach wystarczy na początek wbudowana lampa w aparat (wszystkie rozważane przez ciebie modele ją mają).
Jeśli przestanie wystarczać - dokupisz większą SBXXX.
Ja bym się od razu w lampę nie pakował (jeśli nie miałbym na to wolnych funduszy). Może się szybko okazać, że będzie leżała na półce i się kurzyła.
Jeśli chodzi o moją skromną opinie, to tak:
- sigme 18-200 sobie odpuść.
- wg mnie zainwestuj w 18-200 - jest uniwersalny i idealny dla amatora.
- jeśli chodzi o puszke, według mnie albo d80 albo d40. D60 to taki pic na wodę. No chyba, że naprawdę potrzebujesz dużo mpxów do dużych formatów (tj. powyżej 20x30)
- 18-55 i 55-200 to nie jest zły zestaw. Acz kolwiek, 55-200 bez VR (wersja poprawiona także optycznie) - bym nie brał. 18-55VR - także jest ostrzejszy niż jego poprzednicy.
- tani, ale rewelacyjny zoom - 18-70. Nie zawiedziesz się. Ale nie warto kupować nówek, warto kupić używkę, za śmieszne pieniadze. Z tym, że jeśli nie znasz się na tym. Poproś kogoś z twojej okolicy o pomoc w trakcie zakupów
- 18-135 - jeśli chcesz d60. Chyba się zmieścisz w budżecie.
- no i ostatnie twoje pytanie - "czy lampa błyskowa jest konieczna?" - I tak i nie. Napewno się przydaje, ja bez niej nie potrafie żyć. Ale być może dlatego, że często pracuję w ciemnych pomieszczeniach. A niestety matryca w d80 nie jest "szumoodporna":mrgreen:
/pozdrawiam
Witam
Mam do was (mam nadzieję, że już ostatnie ) pytanie. Czy zdecydowanie lepiej brać obiektywy z VR? Czy jest to bardzo istotna różnica, dająca się od razu po spojrzeniu na zdjęciu zauważyć?
Cały czas zastanawiam się nad 18-135 i 18-55 VR i 55-200 VR....i ciągle nie wiem co wybrać.
biniubak
14-09-2008, 20:18
Witam
Mam do was (mam nadzieję, że już ostatnie ) pytanie. Czy zdecydowanie lepiej brać obiektywy z VR? Czy jest to bardzo istotna różnica, dająca się od razu po spojrzeniu na zdjęciu zauważyć?
W przypadku teleobiektywu VR da Ci możliwość "utrzymania" dłuższych czasów. Czyli przy słabym swietle pomoże zrobić nie ruszone zdjęcie. Ale trzeba pamietać, że VR niweluje drgania ręki ale nie zatrzymuje w bezruchu obiektu fotografowanego :)
Przy 18-55 to w zasadzie nie wiem po co ten VR. Pewnie po to samo ale na pewno mniej potrzebny. Moim zdaniem 18-55 spokojnie może byc bez VR.
biniubak
14-09-2008, 20:20
Cały czas zastanawiam się nad 18-135 i 18-55 VR i 55-200 VR....i ciągle nie wiem co wybrać.
Z tych szkieł to bym brał 55-200VR i 18-55 bez VR. Szkoda kasy na VR. Lepiej dołozyć do lampy.Chyba, że jest w dobrej cenie w komplecie to wtedy brać z VR.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.