PDA

Zobacz pełną wersję : Jak rozwiazac problem swiatla w plenerze?



stig
07-06-2006, 17:40
Potrzebuje pomyslu na system oswietleniowy w plenerze.
Z oczywistych wzgledow najchetniej oparlbym to na kilku SB-800. Problem tylko z ich wyzwalaniem. Jak to rozwiazac? Fotocele Sabinek niestety w takich sytuacjach sie nie sprawdzaja. Czy do kompletu np. z 3ma Sabinami sprawdzi sie SU-800? Czy w przypadku uzywania tego "sterownika" bede mial mozliwosc regulacji mocy lamp z poziomu body aparatu (D200). Ktos to moze testowal? Jesli nie, to czy -- chociaz teoretycznie -- powinno to dzialac tak jak zakladam?

sailor
08-06-2006, 11:46
stig .. za cene 2kpln masz akumulatorowy zestaw funsportowy 300ws ze statywami softami i torba.. mysle ze to by bylo lepsiejsze zastosowanie ..
.. idealnym of koz byloby skompletowac sobie jakiegos elinchrome'a/Bowensa z generatorem .. szczerze mowiac .. niewiele trzeba dolozyc by za cene 3 Sabin cos takiego sobie sprawic .. moze wiec warto sie zastanowic.. no chyba ze 3 sb800 juz masz :D

stig
08-06-2006, 11:56
Faktycznie -- ten zestaw FunSportu to calkiem niezla propozycja, niemniej jednak fakt iz mozna toto zabrac ze soba, nie znaczy, ze jest w pelni mobilnym rozwiazaniem. Poza tym wydaje mi sie, ze obsluga tego wymaga wiecej nakladu pracy i nadal pozostaje problem z zasilaniem. Nie w kazde miejsce mozna podjechac samochodem -- a nie zawsze tez jest mozliwosc "tachania" ze soba akumulatora.
Co do Sabin. Mam dostep do 2 sztuk. Wiec na chwile obecna potrzebny bylby mi tylko sensownie dzialajacy "wyzwalacz".

sailor
08-06-2006, 12:07
ten zestaw FunSportu to calkiem niezla propozycja, niemniej jednak fakt iz mozna toto zabrac ze soba, nie znaczy, ze jest w pelni mobilnym rozwiazaniem. Poza tym wydaje mi sie, ze obsluga tego wymaga wiecej nakladu pracy i nadal pozostaje problem z zasilaniem. Nie w kazde miejsce mozna podjechac samochodem -- a nie zawsze tez jest mozliwosc "tachania" ze soba akumulatora.

ale tot ma jzu akumulator w zestawie :D starczajacy wg producenta na 300blyskow z obu lamp. imho wystarczjaco ..

Co do Sabin. Mam dostep do 2 sztuk. Wiec na chwile obecna potrzebny bylby mi tylko sensownie dzialajacy "wyzwalacz".


moze cos radiowego? szczerze mowiac nie mam zielonego pojecia ...

stig
08-06-2006, 12:25
ale tot ma jzu akumulator w zestawie :D starczajacy wg producenta na 300blyskow z obu lamp. imho wystarczjaco ..
Fakt -- nie doczytalem... A to co zdazylem przyuwazyc wydawalo mi sie czyms posrednim miedzy zrodlem zasilania a po prostu samymi lampami.
Faktycznie -- ciekawe dosyc... No -- ale bez wyzwalacza radiowego sie nie obejdzie.
No i teraz stoje przed dylematem... :D

Czornyj
08-06-2006, 12:28
SU 800 ponoć steruje SB800, więc stanowi jakieś rozwiązanie. Ewentualnie chińskie wyzwalacze radiowe.

stig
08-06-2006, 12:34
SU 800 ponoć steruje SB800, więc stanowi jakieś rozwiązanie.
Dlatego wlasnie o tym mysle. Boje sie jednak, ze podczerwien, ktora SU-800 wysyla, moze sie po prostu nie sprawdzic na otwartej przestrzeni. Kiedys fotografowalem z lampami studyjnymi w dosc wysokich pomieszczeniach i mialem powazne problemy z ich dzialaniem przy sterowaniu wyzwalaczem na podczerwien.


Ewentualnie chińskie wyzwalacze radiowe.

No i to jest dodatek, ktory bede musial i tak kupic -- niezaleznie od tego czy wybiore Sabiny czy normalne lampy.

Czornyj
08-06-2006, 13:14
Ta, też bym wybrał tą opcję, tym bardziej że to rzecz niezbyt kosztowna, a skuteczna:
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=108299383

Trza potem tylko wykonać przejściówkę duży jack-gniazdo w SB-800 i sprawa załatwiona ;)

ictus
08-06-2006, 19:20
to ja sie podlacze pod pytanie...
jak niskim budrzetem wykombinowac dwie lampy zasilane akumulatorami/bateriami wyzwalane bezprzewodowo, wolalbym zeby nie przez fotocele gdyz chce uniknac zrobla swiatla z punktu aparatu
czy mozna znalezc cos co bylo by odpalane od blysku SB800 ktora odpali sie w cls-ie??
czy w gre wchodza tylko kable synchronizacyjne itp???

stig
08-06-2006, 19:51
czy w gre wchodza tylko kable synchronizacyjne itp???
Mysle, ze (tak jak wspomniano wyzej) najlepszym rozwiazaniem jest radio.

JK
08-06-2006, 19:51
Zależy ile grup tych SB-800 chcecie mieć. Jeśli wystarczą dwie grupy lamp to SU-800 nie jest potrzebny, bo sterownik jest wbudowany w D200. Lampa wbudowana może wtedy robić tylko za sterownik lub za sterownik i błyskająca lampę. Dla każdej grupy ustawia się to wszystko w menu (tryb pracy lampy - TTL, AA, M, OFF oraz korektę błysku w zakresie od -3EV do +3EV). W przypadku SU-800 dochodzi jeszcze jedna dodatkowa grupa - ta którą D200 wykorzystuje dla lampy wbudowanej. W instrukcji napisali, że odległość zdalnej SB-800 od D200 nie może przekraczać 10m, ale czy to podane z nadmiarem, czy z niedomiarem, jak się to zachowe na słońcu, tego nie sprawdzałem. Sprawdzałem natomiast działanie trybu COMMANDER D200 z lampkami SB-R200, tam zasięg sterowania nie przekracza 4 metrów (do makro wystarcza), ale dla SB-800 wyraźnie podają 10 metrów. Może warto to sprawdzić.

ictus
08-06-2006, 20:17
Mysle, ze (tak jak wspomniano wyzej) najlepszym rozwiazaniem jest radio.
no tak ale jakie lampy do tego... zeby to zrobic w wersji ekonomicznej
wyzwalacz radiowy to jakies 200 z tego co patrzylem na allegro i jeszcze przydaly by sie do tego jakies lampki...no wlasnie tylko jakie???

Jacek_Z
08-06-2006, 20:18
Stig zmartwie cie, ale w otwartej przestrzeni tylko radiowo.
w duzych pomieszczeniach już są kłopoty, szczególnie jak lampy sa za aparatem, a nie przed. Ja uzywam kabla SC17 (1,5m) i ewentualnie przedłuzacza SC19 (kolejne 3m) i po kablach nie ma problemu.

inny sposób - jeden z elementów - synchroflesz albo promiennik podczerwieni jest na kablu rozciągnietym w ten spoób by był skierowany prosto w drugi element kompletu.
(ja pisze w tym momencie o lampach studyjnych i promienniku podczerwieni, ale to prawie to samo)
kabel 3 m SC-19 miedzy lampy SB800 przenoszący TTL mam na sprzedaz, a na jedną sesje ci moge pożyczyć.

Jesli chodzi o generatory w teren na aku to na ostatnich targach w łodzi ponad połowe swojego czasu spędziłem pytając o to (jest mnóstwo bardzo istotnych niuansów typu a co z praca tego w studiu, a co z pilotami itd) na stanowiskach z broncolorem (najlepsze rozwiązania, ale i kosmiczne ceny) i henselflash (niezbyt uniwersalne, w studiu trzeba na aku, nie wolno sieciowo, sieciowo ładuje sie aku odłączony od generatora), także multiblitza. Najtaniej robi to chyba Marko.

stig
08-06-2006, 20:32
Stig zmartwie cie, ale w otwartej przestrzeni tylko radiowo.
w duzych pomieszczeniach już są kłopoty, szczególnie jak lampy sa za aparatem, a nie przed.
Dokladnie z tym problemem spotkalem sie podczas sesji w starym browarze... We wszystkich ujeciach, w ktorych musialem wyjsc przed lampy -- nie mialem blysku. Szlag mnie trafial! Dlatego pewniakiem jest juz zestaw radiowy.

vitter
19-06-2006, 21:24
jeśli decydujesz się na radio
1 sztuka http://www.abitus.pl/sklep/imgprd/galerie/dca/nad_z_kabelkiem.jpg
1-3 sztuki http://www.abitus.pl/sklep/imgprd/galerie/dca/odb.jpg
wszystko zależy czy przy 2 pozostałych zadziałają fotocele(np.w otwartym terenie)więc koszt może wzrosnąć
i potrzebujesz połączenia lampy z wyzwalaczem, koszt stworzenia 1 sztuki do 10 zł
musisz dokupić gniazdo dużego Jack i kabelek do wyzwalania starszych lamp np. z zenita (niewiem jak się fachowo nazywa)kabelek łączysz z jackiem (lutujesz) i chodzi :D
moc ustawiasz (zmieniasz) na lampie :D

szymony
21-06-2006, 22:59
Potrzebuje pomyslu na system oswietleniowy w plenerze.
Z oczywistych wzgledow najchetniej oparlbym to na kilku SB-800. Problem tylko z ich wyzwalaniem. Fotocele Sabinek niestety w takich sytuacjach sie nie sprawdzaja.

Ale co się konkretnie nie sprawdza? Robiłem ostatnio plener ślubny w samo południe przy wielkiej klarze (tylko mi nie mówcie że się nie powinno w takich warunkach focić, tylko młodym) i sam się zdziwiłem że SB800 schowana za drzewem o dobrych parę metrów błyska jak talala wyzwolona z wbudowanego błyskograta. Większym problemem jest raczej mała moc błyskograta w takich warunkach.

MirekM
22-06-2006, 01:01
Wtrącę swoje marne 3 grosze . W RaysFoto mają taki rozpraszacz na lampki wbudowane . Gdyby dorobić do tego taki ekran nie pozwalający na błysk bezpośredni , a kierujący do tyłu światło , rozwiązało by to problem wyjścia przed szereg i niemożność odpalenia przez fotocele . Co wy na to ?

RomanZWrocławia
11-02-2007, 14:33
witam STIGA i pozostałych piszących w tym wątku
stoję przed podobnym problemem, musze podjąć decyzję czy dodatkowym oświetleniem błyskowym mają być lampy systemowe nikona czy zdecydować się na lampy studyjne? Na co Ty się zdecydowałeś jeśli mogę spytać. Jakie były koszty? Gdzie zrobiłeś zakupy i najważniejsze - czy zakupiony sprzęt spełnia Twoje oczekiwania.
Moje potrzeby:
*2 lampy dodatkowe - oprócz sb800 na Nikonie D200 wyzwalane bezprzewodowo wraz z SB i TYLKO z nią czyli radio - i tu ew. prośba do PRAKTYKÓW - jakich konkretnych modeli wyzwalaczy używacie i polecacie.
*lampy zawsze będą używane w reporterce okolicznościowej (wesela, imprezy firmowe itp.) Chodzi o takie konstrukcje które wytrzymają polowe traktowanie. Nie muszą być "pancerne" - nie jestem technicznym analfabetą - ale zbyt delikatne odpadają.
* akcesoria dodatkowe (softboxy itp.) nie są zbyt istotne. Lampy mają pracować na świetle odbitym, uzupełniać błyskiem drugi plan.
* pytanie o moc takich lamp. Zapewne: im więcej tym lepiej ale mnie nie chodzi o rozbice błyskiem sufitu. W pomieszczeniach najczęściej jadę na ISO 500 F/6,3 ; T 1/30,20,15 sek nie chcę płacić za nadmiar mocy, której nie będę używał
*zasilanie - koniecznie akumulator, ale też możliwość pracy z sieci
* koszty - dobry stosunek jakości do ceny

moje jednorazowe doświadczenie z dodatkową SB800 to:
*ładna plastyka obrazu,
*"szczytujące" histogramy - softowy D-Lighting staje się zbędny
*naprawdę cieplutka 2-ga lampa i akumulatory zmieniane w szybkim tempie.

Pytania skierowane są do "PRAKTYKUJĄCYCH" - potrafię znaleźć w sieci oferty, ale suche dane techniczne nie mówią o wadach i zaletach w codziennej eksploatacji.

DZIĘKUJĘ ZA POMOC i POZDRAWIAM

RomanZWrocławia
15-03-2007, 23:17
Witam ponownie w tym wątku.
Nie doczekawszy się podpowiedzi od forumowiczów musiałem sam zdecydować. Dzielę się informacjami nt. tego co już mam - może to komuś pomoże w podjęciu decyzji
* wyzwalanie radiowe - (made in china oczywiście) ja akurat kupiłem Bolinga na allegro.
Jeden jednokanałowy nadajnik i dwa (osobny dla każdej lampy) odbiorniki zasilane z sieci. Cena za ten zestaw ok.175PLN.
Można oczywiście zrezygnować z jednego odbiornika, połączyć pierwszą wyzwoloną radiowo lampę przewodem synchro z drugą.
Zasięg sprawdzałem w pomieszczeniu wielkości sali gimnastycznej - działało 100/100, co ciekawe sygnał nadawany z przylegającego pomieszczenia przez solidny niemiecki mur też był bezbłędnie rozpoznawany. Jak dla mnie aż nadto. Na wolnym powietrzu nie sprawdzałem.
Oczywiście nie ma mowy o jakiejś współpracy z nikonowskim systemem pomiaru błysku.
Dzięki radiu nie reaguje na przedbłyski pomiarowe - wyzwolenie następuje w momencie otwarcia migawki.
Emiter można wsunąć w sanki lub odpowiednim kabelkiem połączyć z gniazdem synchro w aparacie lub w SB800
* lampy - mnie się dostały 2 MarkoFlash-e 500WS i 1000WS - ich reanimacja (wymiana kondensatorów i dokup czasz) to 850PLN. Gdybym ich nie dostał byłem zdecydowany na zakup FUNSPORT-ów pod wpływem historii Sailora z ich serwisem.
W serwisie przystosowanie lamp do współpracy z cyfrówką polegało na zamontowaniu termostatu wyłaczającego lampę w wypadku jej przegrzania
* moc lamp - Mam co mam - ale, przy założeniach o których pisałem w swoim poście, po zrobieniu kilku próbnych zdjęć w sali gimnastycznej - 2X 500WS bijące w sufit daje radę.
Po sezonie - a dostaną nieźle w palniki - napiszę jak zestaw sprawdził się w warunkach bojowych