PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka jest wydajność drukarki epson r 285 ?



thr
11-09-2008, 02:22
Witam,

przymierzam się do zakupu drukarki epson r 285 do domowych wydruków fot. Zastanawiam się na ile taka inwestycja jest opłacalna..? Wiem, że komplet tuszy można kupić w granicach 180zł, ale nie wiem na ile one starczają. Byłbym wdzięczny za informacje użytkowników tej drukarki lub innych epsonów korzystających z tych samych tuszy. Interesuje mnie ile można zrobić wydruków np A4 czy 10x15 itd., na jednym komplecie tuszy. Nie mogę nigdzie znaleźć takich informacji. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam

koniksk
11-09-2008, 08:25
To jest trudno określić ponieważ one nie kończą się jednocześnie. Pamiętam, że pierwszy sie skończył żółty chyba a potem to już nie wiem. W każdym razie dwa mi jeszcze zostały stare a pozostałe cztery to drugi komplet. Mało tego, te pierwsze zużywają się znacznie szybciej niż następne, ona chyba na start bierze dużo tuszu. Szacunkowo to powiem, że wydrukowałem w przeliczeniu na format 10x15 koło 80 sztuk zdjęć do czasu wymiany tuszy nr 2 i 3 (prawie jednocześnie) czyli jadąc już pd jakiegoś czasu na drugim żółtym. Poza tym używam jej tylko i wyłącznie do zdjęć. Jeśli chodzi o opłacalność, to jest zabawa, tu nie ma mowy o opłacalności - 10x15 i 13x18 nie opłaca się na pewno drukować, może większe formaty tak. Istnieje też coś takiego jak system stałego zasilania i jak się w końcu przeprowadzę do domku to sobie coś takiego sprawię. Wtedy ponoć koszty bardzo mocno spadają.

124miko
11-09-2008, 11:51
Kupiłem w zeszłym roku, chyba w listopadzie. Chciałem drukować próbki zdjęć z wyjazdów. Wydrukowałem ich tylko kilka - bo nie miałem samozaparcia. Wydruki wychodziły jak na mój gust b.dobre. Później wykonałem kilka wydruków pism (cz-b) i tusze zaczęły się kończyć. Mam podejrzenie, że albo wysychają, lub drukarka pobiera dużo tuszu przy rozruchu.

everyman
11-09-2008, 11:56
zgodnie z prośbą odpowiadam ...moja odpowiedź jednak tobie niestety niewiele pomoże:

- nie prowadziłem statystyk odnośnie ilości wydruków i kosztu jednostkowego (masowo
odbitek nie wykonywałem, a do tego drukowałem kilka płytek, jakieś teksty z wykresami,
co nieco brat też przez nią puścił) ...z tego co mi kiedyś powiedziano to koszt wydruku
jednej fotki jest znacznie wyższy niż ten jaki mamy w labie
- tusze rzeczywiście kończą się w różnej kolejności (sprawa całkowicie normalna i jak
by nie spojrzeć utrudnia ona prowadzenie analiz)
- drukarka w swojej klasie sprawdza się bardzo dobrze ...jakość wydruków kolorowych
jest na wysokim poziomie; b&w jednak nie wypada już tak ciekawie (chyba, że coś źle
robię - ale raczej nie, bo w sumie do czegoś muszą być te wyższe modele ;) )
- dla mnie miała to być uniwersalna drukarka dająca możliwość wydruku poprawnych
zdjęć, zależało mi na bajerze do robienia nadruków na płytach, itd ...nie zawiodłem się,
wiadomo nie jest to jakaś topowa półka, ale jest OK


Istnieje też coś takiego jak system stałego zasilania i jak się w końcu przeprowadzę do domku to sobie coś takiego sprawię. Wtedy ponoć koszty bardzo mocno spadają.
mógłbyś przybliżyć myśl?

thr
11-09-2008, 11:59
Co do szybkiego zużywania pierwszych tuszy - Ponoć pierwsze tusze dodawane do drukarek mają zmniejszoną ilość tuszu. Do tego Epson ponoć ma skłonności, aby sygnalizować brak tuszu na poziomie kilkunastu procent. Ma to chyba chronić dysze i zapewnić jakość wydruku. Może i coś w tym jest, na pewno jest to opłacalne dla producenta ;)

Jeśli chodzi o drukowanie fot cz-b to niestety trzeba by pożyczyć / zaopatrzyć się w kalibrator. Widziałem wydruki cz-b z poprzedniczki 285 (czyli modelu 265) i po skalibrowaniu urządzenia, super efekt. Skoro jak twierdzi epson dysze są takie same jak w wyższych modelach to może po prostu wyższe epsony są lepiej skalibrowane na starcie i lepiej zarządzają profilami..?
Idealnym rozwiązaniem przy wydruku zdjęć edytowanych na kompie wydaje się być urządzenie Color Munki Photo
(http://www.colormunki.com/welcome/photo?url=) bo za razem jest sprzętowym kalibratorem do monitora jak i do drukarki. Niestety wydatek rzędu 1800zł na takie urządzenie to nie dla mnie. Chyba, że znalazło by się z 10 osób chętnych do kupienia na spółkę i wymieniania się ;)

co do systemów stałego zasilania to może i się opłaca jeśli robi się rzeczywiście dużo wydruków, ale trzeba też mieć dobre źródło tuszy chociażby żeby nie zapchać głowicy albo uzyskać poprawne kolory. Przynajmniej tak mi się wydaje. Jeśli produkuję jakieś głupoty to proszę o skorygowanie przez kogoś obeznanego w temacie. Tutaj (http://www.agawa.pl/atramenty_i_kartridze/systemy_ciaglego_zasilania/256/) znalazłem taki system do r 285 za 600zł - jak dla mnie trochę za drogo zabawa - chyba nie zamierzam aż tyle drukować.

koniksk
11-09-2008, 12:36
O tych systemach stałego zasilania to wyczytałem na innym forum chyba IDG. Jeden koleś chyba QUADRO wie normalnie wszystko na temat drukarek. Nie ważne, wynika z tego że system stałego zasilania redukuje koszty do bardzo niskiego poziomu. Są to zwykłe pojemniki jakoś zamontowane w drukarce i połączone ze zbiorniczkami z tuszem, stojącymi gdzieś obok. Można nawet uzyskać efekty lepsze jak w przypadku stosowania oryginalnych tuszy. Jest to na pewno spora inwestycja na początek ale można się wtedy naprawdę nieźle bawić, praktycznie nie martwiąc się o koszty (no jedynie papier). Problemem może być wtedy stworzenie właściwego profilu dla takiego zestawu papier + tusz. Wiem, że są firmy zajmujące się takimi profilami i można odpłatnie coś takiego uzyskać dla swojego zestawu.

thr
11-09-2008, 12:41
Wracając do meritum wątku to wyliczyłem z tego co napisał koniksk, że na zestawie tuszy przed wyczerpaniem któregokolwiek z kolorów drukuje się około 20 stron A4 + jakieś 10% można by doliczyć biorąc pod uwagę wolniej zużywane niektóre kolory. Czyli powiedzmy 22 strony A4. Przy cenie 180 zł za zestaw tuszy to wychodzi jakies 8.18 zł na jeden wydruk A4. Ktoś może to potwierdzić / podać własne zużycie?

Sindbad
22-09-2008, 15:35
przymierzam się do zakupu drukarki epson r 285 do domowych wydruków fot. Zastanawiam się na ile taka inwestycja jest opłacalna..? Wiem, że komplet tuszy można kupić w granicach 180zł, ale nie wiem na ile one starczają. Byłbym wdzięczny za informacje użytkowników tej drukarki lub innych epsonów korzystających z tych samych tuszy. Interesuje mnie ile można zrobić wydruków np A4 czy 10x15 itd., na jednym komplecie tuszy.


Komplet tuszy (tzw. multipack) można kupić już za ok 150-160zł. Przynajmniej w Krakowie. Inwestycja jest opłacalna jeśli stawiasz na jakość, ponieważ wydruki wyglądają lepiej niż z labu. Oczywiście jeśli będziesz używał oryginalnego papieru o gramaturze > 200 (np. glossy photo).
Osobiście nie robię standardowych odbitek, tylko tworzę sobie albumy formatu A4, gdzie średnio upakowywuję 4.5 fotki na stronę. Efekt jest lepszy, bo sam decyduję które zdjęcie ma być większe, które mniejsze a tym samym podkreślam na co należy skupić uwagę podczas oglądania. No i odchodzą koszty (mimo wszystko spore) kupowania albumów. Choć trzeba czasu na to wszystko...
Reasumując, przy takiej metodzie wychodzi mi jedna odbitka jakieś 1.5zł (wliczając koszty papieru), czyli ok 2x więcej niż z dobrego labu. Ale warto ;-)

Dodam jeszcze, że najszybciej schodzą jasne odcienie. Najdłużej trzyma się czarny. A pojedyńczy kolor jest w granicach 35zł.

kabanos
22-09-2008, 16:42
u mnie wszystkie kolory wymieniałem po 2x(czarny, light magenta, magenta, light cyan) 1x Yelow. natomiast cyjan trzyma się jeszcze w 20% więc nie ma reguły choć lighty schodzą najszybciej

tomnow:
22-09-2008, 18:01
staram się prowadzić jakieś statystyki - choć dokładne określenie ile co kosztuje nie jest takie łatwe - bo nie wymieniamy wszystkich tuszy na raz - nie ma punktu bazowego. Jak narazie wymieniłem 2 komplety tuszy - i z moich obliczeń wynika (drukuję tylko zdjęcia), że koszt tuszu dla wydruku A4 to ok. 6,8zł, 13x18 to 2,45zł a 10x15 to 1,7zł - przy wydrukach w jakości "fotografia". Oczywiście należy doliczyć koszt papieru.
Tusze i papier (używam Epson Glossy 225g) kupuję w centrumpapieru.pl (http://centrumpapieru.pl)

wywar
22-02-2009, 19:34
A używał ktoś zamienników firmy Black Point? Mają po 13ml i kosztują 20 parę zeta. Ostatnio zakupiłem w oszołomie 50szt. papieru EMTEC PRO Glossy 13x18 240g za 24 zeta i w bezpośrednim porównaniu z Epson Premium Glosy nie widzę żadnej różnicy. Próbowałem też na innych papierach ,ale efekty raczej marne w porównaniu do Premium Glossy Epsona. Ciekawe jak z tymi tuszami BlackPoina, firma znana więc może .... Myślałem o systemie stałego zasilania, ale mam obawy że pozapycha mi się to wszystko i będzie koniec zabawy.