PDA

Zobacz pełną wersję : Widoczek, tło we mgle- stary temat ale...



Tommy
07-09-2008, 01:04
...ale nie przypominam sobie żeby ktoś poza porannymi itp mgłami miał problem podobny do mojego :D
Ogólnie nie mam problemu z wyciąganiem rzeczy z mgiełki itp, jednak w tym wypadku, albo efekt jaki uzyskuje zbyt bije po oczach albo jest mało efektywny. Niby po dłuższej dłubaninie wyszło ok, ale czuję że można duuużo lepiej :)

Chodzi o taki wakacyjny pstryk:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/g.php?h=244&i=tjr8494qo2.jpg)

tu dla przykładu mocno przegięty efekt, ale chciałem pokazać ile siedzi w tej mgiełce :)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/g.php?h=231&i=tjr8494gryij6.jpg)


Jakby komuś chciało się pobawić to tu jest większy obrazek do pobrania http://img380.imageshack.us/my.php?image=tjr8494afb0.jpg

Erie
07-09-2008, 01:13
a masz może NEFa?

Tommy
07-09-2008, 01:26
jedynie jpg w jakości Fine i rozmiarze L - nie wiedziałem na ile mi starczą karty i bardziej ot pamiątkowo do zdjęć podszedłem.

Wrzuciłem oryginał:
http://s008.wyslijto.pl/?file_id=62360266728644562778

Erie
07-09-2008, 01:57
przy zachowanej ciepłej tonacji ja bym to widział tak:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img47.imageshack.us/img47/9392/tjr8494smallmm5.jpg)

więcj tych gór nie odsłaniałbym by wychodzą dziwaczne, nienaturalne efekty

waw102
07-09-2008, 20:52
A tak przy okazji panowie: w jaki sposób udalo się Wam usunąc mgłę?

Erie
07-09-2008, 21:03
A tak przy okazji panowie: w jaki sposób udalo się Wam usunąc mgłę?

no wiesz, noktowizor, podczerwień i te sprawy ;)

a poważnie to selektywna poprawa kontrastu dla obszaru nieba/ gór pozwala na ujawnienie wielu detali, które tam są, ale przy pierwotnym obrazie są słabo dostrzegalne

waw102
07-09-2008, 21:21
Dziękuję za odpowiedź, ale można tak trochę jaśniej na przykładzie PS

Erie
07-09-2008, 21:27
Dziękuję za odpowiedź, ale można tak trochę jaśniej na przykładzie PS

1. wybierasz obszar nieba/gór i wody (bo na nią też mgła oddziałuje) za pomocą np. magicznej różdżki lub dowolnym innym sposobem
2. dolną część selekcji wypełniasz gradientem od białego do czarnego (gdyż w pobliżu brzegu nie masz oddziaływać kolejnym krokiem)
3. poprawiasz kontrast wyselekcjonowanego w powyższych krokach obszaru zmniejszając przy tym częściowo saturację

w NXie - klikasz dwa, no może trzy punkty kontrolne (u-point) - jeden zerowy przy brzegu i dwa na obszarze gór/ nieba i ustawiasz kontrast na plus i staurację na minus - podobny efekt jak powyżej przy czym szybciej

w NX2 - punkkty kontrolne zamieniasz na u-pointy do selekcji i bawisz się selektywnie krzywymi zmiast zwykłych suwaczków

waw102
07-09-2008, 21:43
po wypełnieniu gradientem selekcji mam tylko czarno-biały obraz i nic nie mogę z tym zrobic

Erie
07-09-2008, 21:45
po wypełnieniu gradientem selekcji mam tylko czarno-biały obraz i nic nie mogę z tym zrobic

uhm... zaraz napiszę tutka

waw102
07-09-2008, 21:50
Będę bardzo wdzięczny!:-D

Erie
07-09-2008, 22:17
otwieramy zdjęcie w PSie, duplikujemy warstwę tła i magiczną różdżką robimy selekcję:

http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_001.jpg
źródło (http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_001.jpg)

2. klikamy na przycisk "add layer mask" w prawym dolnym rogu ekranu

http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_002.jpg
źródło (http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_002.jpg)

3a. przechodzimy do zakładki channels i wybieramy naszą maskę warstwy

http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_003.jpg
źródło (http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_003.jpg)

3b. możemy włączyć również pokazywanie obrazu (będzie łatwiej robić gradient)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_004.jpg)

4. ustawiamy parametry naszego gradientu

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_006.png)

5. no i malujemy go

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_005.jpg)

6. przechodzimy do obrazu (zakładka layers) i wprowadzamy korekcję za pomocą komendy Levels... (Ctrl + L) ustawiając np. takie wartości

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_007.png)

7. otrzymujemy:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_008.jpg)

voila

PS można to zrobić troszkę inaczej (warstwy korygujące z maską, ale na początek i tak to wystarczy)

waw102
07-09-2008, 22:39
Wielkie dzięki i szacunek. pozdrawiam, waw102