Zobacz pełną wersję : Widoczek, tło we mgle- stary temat ale...
...ale nie przypominam sobie żeby ktoś poza porannymi itp mgłami miał problem podobny do mojego :D
Ogólnie nie mam problemu z wyciąganiem rzeczy z mgiełki itp, jednak w tym wypadku, albo efekt jaki uzyskuje zbyt bije po oczach albo jest mało efektywny. Niby po dłuższej dłubaninie wyszło ok, ale czuję że można duuużo lepiej :)
Chodzi o taki wakacyjny pstryk:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/g.php?h=244&i=tjr8494qo2.jpg)
tu dla przykładu mocno przegięty efekt, ale chciałem pokazać ile siedzi w tej mgiełce :)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/g.php?h=231&i=tjr8494gryij6.jpg)
Jakby komuś chciało się pobawić to tu jest większy obrazek do pobrania http://img380.imageshack.us/my.php?image=tjr8494afb0.jpg
jedynie jpg w jakości Fine i rozmiarze L - nie wiedziałem na ile mi starczą karty i bardziej ot pamiątkowo do zdjęć podszedłem.
Wrzuciłem oryginał:
http://s008.wyslijto.pl/?file_id=62360266728644562778
przy zachowanej ciepłej tonacji ja bym to widział tak:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img47.imageshack.us/img47/9392/tjr8494smallmm5.jpg)
więcj tych gór nie odsłaniałbym by wychodzą dziwaczne, nienaturalne efekty
A tak przy okazji panowie: w jaki sposób udalo się Wam usunąc mgłę?
A tak przy okazji panowie: w jaki sposób udalo się Wam usunąc mgłę?
no wiesz, noktowizor, podczerwień i te sprawy ;)
a poważnie to selektywna poprawa kontrastu dla obszaru nieba/ gór pozwala na ujawnienie wielu detali, które tam są, ale przy pierwotnym obrazie są słabo dostrzegalne
Dziękuję za odpowiedź, ale można tak trochę jaśniej na przykładzie PS
Dziękuję za odpowiedź, ale można tak trochę jaśniej na przykładzie PS
1. wybierasz obszar nieba/gór i wody (bo na nią też mgła oddziałuje) za pomocą np. magicznej różdżki lub dowolnym innym sposobem
2. dolną część selekcji wypełniasz gradientem od białego do czarnego (gdyż w pobliżu brzegu nie masz oddziaływać kolejnym krokiem)
3. poprawiasz kontrast wyselekcjonowanego w powyższych krokach obszaru zmniejszając przy tym częściowo saturację
w NXie - klikasz dwa, no może trzy punkty kontrolne (u-point) - jeden zerowy przy brzegu i dwa na obszarze gór/ nieba i ustawiasz kontrast na plus i staurację na minus - podobny efekt jak powyżej przy czym szybciej
w NX2 - punkkty kontrolne zamieniasz na u-pointy do selekcji i bawisz się selektywnie krzywymi zmiast zwykłych suwaczków
po wypełnieniu gradientem selekcji mam tylko czarno-biały obraz i nic nie mogę z tym zrobic
po wypełnieniu gradientem selekcji mam tylko czarno-biały obraz i nic nie mogę z tym zrobic
uhm... zaraz napiszę tutka
Będę bardzo wdzięczny!:-D
otwieramy zdjęcie w PSie, duplikujemy warstwę tła i magiczną różdżką robimy selekcję:
http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_001.jpg
źródło (http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_001.jpg)
2. klikamy na przycisk "add layer mask" w prawym dolnym rogu ekranu
http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_002.jpg
źródło (http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_002.jpg)
3a. przechodzimy do zakładki channels i wybieramy naszą maskę warstwy
http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_003.jpg
źródło (http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_003.jpg)
3b. możemy włączyć również pokazywanie obrazu (będzie łatwiej robić gradient)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_004.jpg)
4. ustawiamy parametry naszego gradientu
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_006.png)
5. no i malujemy go
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_005.jpg)
6. przechodzimy do obrazu (zakładka layers) i wprowadzamy korekcję za pomocą komendy Levels... (Ctrl + L) ustawiając np. takie wartości
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_007.png)
7. otrzymujemy:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.erie-design.yoyo.pl/img/horyzont/img_008.jpg)
voila
PS można to zrobić troszkę inaczej (warstwy korygujące z maską, ale na początek i tak to wystarczy)
Wielkie dzięki i szacunek. pozdrawiam, waw102
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.