PDA

Zobacz pełną wersję : Tokina czy Sigma?



Goldenos
30-12-2004, 01:18
Przymierzam się do zakupu jakiejś dłuższej lufy. Oczywiście mam zgryz, więc poproszę Was o jakieś konstruktywne porady. Wiem, wybór i tak bedzie należał do mnie, ale miło bedzie usłyszeć opinie bardziej doświadczonych osób.

Zacznę może od sprecyzowania moich preferencji:
1. fotografia to hobby i nie jestem super specjalnie w tym zaawansowany
2. focę sporadycznie, najczęściej w wakacje, bo w dzień powszedni to tylko fabryka i fabryka..., wiecie jak to jest :(
3. długa lufa - bo się przydaje wiadomo, będzie wykorzystywana w razie konieczności, nie preferuję jakiś szczególnych tematów (np. zawody sportowe), czyli generalnie pełen uniwersalizm
4. lubię być mobilny, a przy tym jestem leniwy i nie lubię targać dużych ciężarów
5. Nikon 80-200 we wszelakich postaciach niestety odpada, bo mnie nie stać :(, no chyba że ktoś ma sprzedać lub załatwić za małe pieniądze :)

A teraz troszku o mych dylematach.
Jest dwóch kandydatów na mego przyszłego przyjaciela ;)

1. Sigma 70-300mm f/4-5,6 APO Macro Super II
2. Tokina AF 80-200mm f/2,8 AT-X PRO

Jeżeli chodzi o Sigmę, to jest dużo tańsza, bardziej poręczna, lżejsza i kompaktowa i ma oczywiście dłuższą lufę. In minus oczywiście światło i pewnie jakość (sam plastic).

Tokina - ciężka, droga, krótsza ogniskowa, ale to stałe światełko kusi bardzo :)

I tu pytanie do szacownych forumowiczów, czy uwzględniając mój "genotyp" fotograficzny (czyt. preferencje) warto rozważyć zakup Tokiny. Czy jej jakość jest na tyle lepsza od Sigmy, że ja zupełny amator, bedę w stanie to stwierdzić i wykorzystać. Czy mi sie to opłaca do niedzielnej fotografii. Nie chciałbym zostać łonanistą sprzętowym, czy jak to tam teraz nazywają, bo to kosztuje, a są w życiu jeszcze inne przyjemności i konieczności, na które można wydać $$$ :)
A może istnieje jeszcze jakaś inna opcja w kwocie do 3.000,- PLN

To jak pomożecie??

gmoszkow
30-12-2004, 01:27
Do 3000 pln to możesz nabyć:

1. Nikkor 80-200 2,8 - albo ze stanów albo ciut użuwany
2. Sigma 70-200 2,8 HSM - mam namiar gdzie są po 3150 pln - z gwarancją

szczególnie fajna jest ta Sigma bo ma silnik HSM - odpowiednik SWMa nikonowskiego - znacznie szybsza i ma mniejszy efekt śrubokręta niż nikon

Oba powyższe szkła jak i wspomniana przez Ciebie Tokina będą lepsze niż ta sigma 70-300 tylko pytanie sobie zadaj czy Ci to potrzebne i czy warto. Ciężar, krótsza ogniskowa w zamian za ostrzejsze i lepsze kolorystycznie fotki. To pytanie musisz zadać sobie sam bo nikt Ci nie odpowie.

Pozdrawiam

Grzegorz

adik
30-12-2004, 03:39
Ja chcialbym wreacie cos z tej Tokiny zobaczyc.MAcie linka do sampli???

Goldenos
30-12-2004, 10:37
@adik
No właśnie, też bym sampla oblukał

@gmoszkow
Powiadasz ze Stanów ściągnąć. W sumie ceny bardzo kuszące, nawet na Nikkora, tylko jest jedno ALE!!! Może ktos mi wytłumaczy. Czy mogę sobie spokojnie z Polski zrobić zakupy przez internet np. w takim BH (z płatnością nie powinienem mieć problemów bo mam kartę kredytową)? Czy oni mi to wyślą spokojnie do Polski?? No i pytanie zasadnicze jak z cłem - ktoś sie orientuje jaka w przyblizeniu może to być stawka?? Czy po ocleniu nadal będzie mi się opłacać w stosunku do cen krajowych?? Czy każda przesyłka podlega ocleniu, czy jest może szansa, że ktoś się nie dopatrzy :). W jaki sposób reguluje się w takich przypadkach ten haracz dla naszego Państwa?
Niestety nie mam żadnego zaufanego znajomego, który mógłby przywieść takie cudo osobiście, więc pozostaje mi jedynie droga internetowa.
Sorka, że zadaję może banalne pytania, ale nigdy nic nie kupowałem z USA i nigdzie nie znalazłem, jak narazie, odpowiedzi na powyższe pytania, więc proszę pokornie o oświecenie takiego lamera jak ja, plizzzzzzzzzzz :lol:

Gamling
30-12-2004, 10:39
Poszukaj kogos kto Ci to przywiezie do Polski - zaplacisz wtedy tylko podatek stanowy ktory zreszta mozna odebrac.

zgredek
30-12-2004, 11:36
Witam serdecznie Goldenos,
jeśli nie przeraża Cię 1.480g i filtr 82mm [patrz pkt.4.], to polecam Sigmę 100-300 f/4 EX Apo IF HSM. Dużo lepsza optycznie od Sigmy 70-200, a przy niewiele gorszym świetle o połowę dłuższa... Prawie nówkę na pewno dorwiesz za 3.000PLN.
Poza tym szkiełko dobrze wypada w połączeniu z firmowymi telekonwerterami, więc gdy będziesz miał ochotę na małe ekstremum:

konwerter x2 + to szkiełko + D70 = 900mm f/8.

Bez komentarza...

camel
30-12-2004, 12:18
A ja jednak kupilbym Nikkora..

Goldenos
30-12-2004, 22:54
to polecam Sigmę 100-300 f/4 EX Apo IF HSM

A ja jednak kupilbym Nikkora..

Fajnie, dzięki chłopaki :)
Też bym chętnie kupił tylko za co?
Jak narazie uważam, że to za wysokie progi na posiadane finanse :( No chyba, że Stany? Niestety nikt jakoś w temacie zakupu sprzętu w Stanach się nie wypowiedział. Więc powtórzę:
Po pierwsze primo - nie mam znajomych, którzy mogą mi przywieźć sprzęt osobiście z hameryki!!!
Po drugie primo - czy jest jakiś problem, aby np. z takiego BH zamówić coś z Polski przez internet i zapłacić kartą (pomijam problem gwarancji)?
Po trzecie primo - jeżeli tak, to jakie cło zapłacę, tak chociaż na oko, orientacyjnie w %

Pomóżcie plizzzz, bo ja chcę długą lufę :mrgreen:
Wszyscy mają, a ja nie.....
Moje męskie EGO cierpi z tego powodu. Chcecie, żebym popełnił jakieś głupstwo ;)

zgredek
31-12-2004, 16:01
Witam ponownie,
jeśli dobrze pamiętam, to cło na większość obiektywów to 6.7%, do tego VAT 22% przy czym podatek jest liczony od wartości towaru powiększonej o cło i inne koszty [np.ubezpieczenie przesyłki]. Do tego płaci się w złotówkach po kursie Urzędu Celnego [nie wiem czy to średni NBP czy obliczany wg innego klucza...]

Suma sumarum - oficjalnie sprowadzając szkiełka trzeba doliczyć do ceny ok. 30%.

Proszę innych uzytkowników o ewentualne skorygowanie powyższego, bo nie chciałbym skłamać kolegi Goldenos'a... - nie wypowiadałem się na ten temat w moim poprzednim poście, bo nie mam dokładnych informacji, dlatego podaję jedynie rząd wielkości opłat.

ddMON
31-12-2004, 17:07
Pomóżcie plizzzz, bo ja chcę długą lufę :mrgreen:
Wszyscy mają, a ja nie.....
Moje męskie EGO cierpi z tego powodu. Chcecie, żebym popełnił jakieś głupstwo ;)
No to kto pierwszy zaczął świętować, to i szybciej doszedł do fazy zwierzeń :mrgreen:
Z uwagą śledzę ten wątek, bo chciałbym kupić dłuższy obiektyw :wink:
Może zwróć uwagę przy zakupie na światło i na szybkość ostrzenia.
Ja dlatego cały czas się zastanawiam co, bo kita mam, no i więcej ciemni to bym nie chciał - przydałoby się coś jaśniejszego, no bo wiesz - jakiś koncert, tego typu sprawy, a tu ISO zarąbiaste i w dodatku może nie wystarczyć, a i dopchać się w pobliże sceny małe szanse!
Cena śrubokręta kusząca ale po co mi tyle szkieł - lepiej jedno a dobre... sie mi wydaje - oczywiście w ramach finansowego rozsądku :wink:

Gamling
31-12-2004, 17:09
ddMON a moze bys tak popatrzyl na nikkora 180 2.8 ED? SWIETNE SZKLO!!!! i mozna kupic wcale niedrogo - popatrz sobie na ebayu.

ddMON
31-12-2004, 17:12
To napewno ładne szkoła ale ja bym też coś chciał w granicach 200, a najlepiej 300, chociaż ten juz jest blisko. Oblookam! Ciekawe jak wypada w testach? :wink:

Gamling
31-12-2004, 17:18
Ciekawe jak wypada w testach?

Na photodo dostal 3,6 czyli tyle samo co 28-70AFS. Mialem okazje pobawic sie tym szklem i naprawde jest swietne.