PDA

Zobacz pełną wersję : D2x a automatyczny balans bieli.



foveon
24-08-2008, 20:48
Witam.

Od paru dni posiadam D2x. Przesiadłem się z d200. Wydaje mi się że aparat ma problem z automatycznym balansem bieli. Większość zdjęć na automatycznym balansem bieli wydaje się za zimna. Zwłaszcza z lampe ustawiaćą błyskową (sb800). Kiedy ustawie ręcznie wszystko jest ok ale na auto wszystko wpada w niebieskie kolory. Problem też pojawia się kiedy chce ustawić balans bieli zastanego światła. Naciskam ręczny balans bieli i guzikiem funkcyjnym ustawiam balans. W większości jest no good. Zauważyłem że przy bardziej niebieskich światłach (np latarka led, jarzeniówka) balans ustawia się bez problemu, z lampy żarowej już nie chce. Czy można jakoś przetestować czujnik balansu bieli (ten na pryzmacie?). Niby zdjęcia są neutralne (białe ściany lekko wpadają w niebieski kolor, lub są idealnie szare) ale w d200 zupełnie wyglądało to inaczej, zdjęcia były bardziej soczyste i mniej zimne. Może to ze względu innego przetwornika, wolę się Was zapytać niżli się nad tym głowić :)

Maryj
24-08-2008, 22:32
Mam pytanko, kupiłeś w fotoit? A po drugie nikony tak czasem mają tak samo jak błąd z AF, musisz do naprawy odać.

sirtorpeda
25-08-2008, 01:44
Używałem d2x tydzień. Auto WB to ciekawostka, z której w tym korpusie nie należy korzystać ;) To był jedyny korpus, gdzie ZAWSZE dbałem o to, żeby dobrze mieć ustawiony WB.

foveon
25-08-2008, 08:24
Aparat kupiłem w komisie interfoto. Zauważyłem że automatyczny balans bieli zawsze dąży do idealnej bieli co nie raz wychodzi koszmarnie a nieraz zaskakująco dobrze. Np w łazience z niebieskim sufitem po odbiciu od niego balans wyszedł idealnie, a w pokoju z białym sufitem ale żółtymi ścianami wszystko wychodzi niebieskie tak samo jak w zupelnie białym pomieszczeniu. Chyba Nikonowscy naukowcy przedobrzyli z tym czujnikiem w D2x.

fotoGRAFIK
25-08-2008, 10:51
spokojnie

taki już jest ten korpus

dla leniwego - proponuję ustawić na pochmurne niebo i robić na nim cały czas

dla mniej leniwego - proponuję ustawiac w stopniach

foveon
25-08-2008, 12:29
Dzięki za uspokojenie, po prostu ten tym tak ma :) A szkoda tak efektownie wygląda ten badziewny czujnik bb :D

fotoGRAFIK
26-08-2008, 15:52
Nie jest tak do końca badziewny - jak na tamte czasy było dobrze, poza tym mi to zimno z D2x zawsze pasowało, nawet sobie profil do D300 wgrałem

co ciekawe auto WB to ze wszystkich puch Nikona najlepsze wg mnie było w D50...