PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie książki???



Anonymous
28-12-2004, 14:46
Czy znacie jakieś dobre książki o fotografi cyfrowej?Najlepiej w miarę aktualne,napisane dla amatorów zrozumiałym językiem.Dobrze by było żeby tekst nie ograniczał się tylko do techniki robienia zdjęć ale też do wyjaśnienia podstawowych zasad działania aparatu.Może coś takiego wpadło wam w łapki?Dzięki i pozdrawiam!

tyniu
28-12-2004, 15:02
Jesli chodzi o aparaty cyfrowe to nie znam ksiazek. Moge natomiast polecic "Szkole fotografowania NG" oraz "Ksiazke o fotografowaniu" A. Mroczka.
Moim zdaniem to bardzo dobre pozycje dotyczace fotografii i naprawde warto je przeczytac

pietrucha
28-12-2004, 15:07
National Geographic calkiem przyjemne ksiazki wydaje.

Madzia
28-12-2004, 18:49
Polecam "Fotografia. Podręcznik" pod redakcją Ailsy McWhinnie.

Krzysiek
28-12-2004, 20:48
Jesli chodzi o aparaty cyfrowe to nie znam ksiazek. Moge natomiast polecic "Szkole fotografowania NG" oraz "Ksiazke o fotografowaniu" A. Mroczka.
Moim zdaniem to bardzo dobre pozycje dotyczace fotografii i naprawde warto je przeczytac
Stara ksiazka Mroczka pt. "O fotografowaniu" tez jest OK. Nie szukalbym ksiazek o fotografii cyfrowej tylko o fotografii ogolnie pojetej.

Hiobe
28-12-2004, 21:41
Nie szukalbym ksiazek o fotografii cyfrowej tylko o fotografii ogolnie pojetej.


Dokładnie jak wyżej i w 100% popieram. Zasady kompozycji, kadrowania, naświetlania itd pozostają takie same i niezmienne tak dla cyfry jak i analoga a obsługi aparatu można się nauczyć z instrukcji obsługi. Jeśli już tak bardzo pragniesz pozycji "dobre książki o fotografi cyfrowej" to: http://helion.pl/ksiazki/fotocy.htm , http://helion.pl/ksiazki/abcfot.htm i http://helion.pl/ksiazki/ph7bib.htm. Czy są to dobre propozycje ? - trudno mi powiedzieć (Photoshop z całą pewnością - TAK !). Ja poleciłbym osobiście :
1. Fotografia dla wszystkich - Benno Wundshammer
2.Fotografia w praktyce amatorskiej - Zbigniew Pękosławski
3.Światło w fotografii - Witold Dederko
i myślę że jest to najtańsza i najlepsza odpowiedź na twoje pytanie, dostępne w każdej bibliotece.

pietrucha
28-12-2004, 21:55
Dokladnie jak mowi Krzysiek, szukaj ksiazek o fotografii jako takiej. Najlepsze sa ksiazki stare, z czasow komu jeszcze nie snila sie fotografia cyfrowa. Tam warsztat jest wylozony od A do Z. W ksiazkach o cyfrowej fotografi mase miejsca zajmuje obrobka zrobionych zdjec w programach graficznych /do obrobki zdjec znacznie lepsze sa ksiazki mowiace o tym problemie/ i nie ma tam zbytnio opisanych technik fotografowania.

jmj
28-12-2004, 23:11
cytuje za Czarkiem
http://strony.aster.pl/4x5/
"* gwiazdką oznaczyłem książki kultowe

Mikołaj Iliński - Materiały fotograficzne czarno-białe *
Dubiel, Iliński - Materiały fotograficzne barwne *
Mikołaj Iliński - Materiały i procesy fotograficzne *
Gerhard Teicher - Fototechnika *
Witold Dederko - Sztuka fotografowania *
Witold Dederko - Oświetlenie w fotografii *
Witold Dederko - Guma warszawska *
Witold Dederko - Warsztat techniczny artysty fotografa *
Witold Dederko, Andrzej Pytliński - O fotografowaniu prawie wszystko *
Tadeusz Cyprian - Fotografia *
Tadeusz Cyprian - Fotografia technika i technologia *
Jan Kosidowski - Zawód : fotoreporterzy *
Zbigniew Pękosławski - Fotografia w praktyce amatorskiej*
Roman Burzyński - Portret fotograficzny *
Andrzej Mroczek - O fotografowaniu *
Andrzej Mroczek - Książka o fotografowaniu *
Stanisław Sommer, Witold Dederko - Vademecum fotografa *
Kurt Dieter Solf - Fotografia - podstawy, technika, praktyka *
Andreas Feininger - Nauka o fotografii *
Stanisław Sommer - Proces negatywowy i pozytywowy w fotografii
Roman Burzyński - Być fotoamatorem
Andrzej Kotecki - Fotografia barwna (poradnik zawodowy)
Andrzej Kotecki - Pracownia fotograficzna
Tadeusz Klimecki - Technika powiększania w fotografii
Ladislav Paule - Pejzaż fotograficzny
Władysław Pawelec - Fotografia aktu
Egon Brauer - Podstawy fotografii
Henryk Latoś - 1000 słów o fotografii
A. I. Tölke - Fotografujemy i filmujemy obiekty makroskopowe
Bergner, Gelbke, Mehlis - Mikrofotografia
Andrzej Voellnagel - Fotoleksykon
Kazimierz Konrad - Światło w filmie
praca zbiorowa - Wszystko o fotografii
Helmut Spelda jr - Fotografia materiałów i przedmiotów
Reinhard Vogel - Ekspozycja w fotografii
Roger Rössing - Vergrössern (w jęz. niemieckim) "

te z gwiadka faktycznie trzeba poznac ...
te BOLDEM polecam na poczatek

Hiobe
28-12-2004, 23:33
cytuje za Czarkiem

Ale mu dopiep.....przecież jak to wszystko przeczyta i wykorzysta to będzie z niego drugi W.Bishof albo H.Newton daj spokój zwariowałeś tajemnice zawodowe sprzedajesz... :wink:
Przemo - chce się tylko dowiedzieć jak dobrze fotografować a Ty chcesz od razu z niego "Guru" fotografii zrobić ? .... niedobly balanek, niedobly :wink:

mario
28-12-2004, 23:49
Witam.
Z czystym sumieniem mogę polecić "Fotografia cyfrowa podręcznik" autor Tom Ang.
Książka traktuje wbrew tytułowi o podstawach w bardzo przystepny sposób, a jednocześnie zawiera sporo cenych informacji nie tylko dla laików.
W miękkiej okładce kosztuje około 60zł w twardzej około 80zł. Dzisiaj doczytałem do 166 strony :wink:

jmj
29-12-2004, 00:06
Ty chcesz od razu z niego "Guru" fotografii zrobić
a niech jedna z gwiazdka przeczyta ...

ta jest dobra bardzo
Gerhard Teicher - Fototechnika *

na stronach Czarka jest tez masa ciekawych rzeczy

Anonymous
29-12-2004, 13:31
Dziękuję bardzo za odpowiedzi,napewno coś wybiorę.Pozdrowionka.

Tr0n
29-12-2004, 13:34
Na poczatek proponuję to co Madzia ;)

Anonymous
29-12-2004, 14:37
Link został usunięty ze względu na jego niekompatybilność z nową wersją forum.

Dyzio
10-01-2005, 17:50
Dawno temu czytałem "Zaczynam dobrze fotografować", doskonała książka Romana Burzyńskiego. Część dotycząca sprzętu dziś już jest nieaktualna ale pozostałe rozdziały warto przeczytać, na pewno pomogą uporządkować pojęcia. Nie wiem tylko czy jest dostępna?
Książki wydawane przez National Geographic radzę odłożyć na bok, szkoda pieniędzy. W ostateczności mogą nadać się na prezent lub jako podkładka pod krótszą nogę stołu. Gdyby ktoś mimo to reflektował chętnie pozbędę się moich egzemplarzy za grosze :).
Zamierzam kupić książkę Toma Anga - "Fotografia cyfrowa", wcześniej ciepło wspominał o niej Mario.

Robert S.
31-12-2005, 16:58
A co myślicie o tych książkach? Pana MICHAELA BUSSELLE
PORTRET DOSKONAŁY. JAK FOTOGRAFOWAĆ LUDZI
FOTOGRAFIA CZARNO - BIAŁA
FOTOGRAFIA BARWNA. KOMPOZYCJA I HARMONIA
JAK FOTOGRAFOWAĆ NA WAKACJACH I W PODRÓŻY
zna ktoś te książki, warto je kupić?

McSimus
08-01-2006, 21:24
Mam tą czwartą. Czy warto ? Jak widać na wcześniejszych wypowiedziach co czytelnik to typ :)
Ja uważam, że książki warto kupować i czytać. Choćby po to aby sobie samemu opinię o nich wyrobić :)

Robert S.
08-01-2006, 23:19
No tak, tylko że też sporo kosztują ;) dlatego najlepiej iść w pewniaka :mrgreen:

jarek76
13-01-2006, 15:33
A co myślicie o tych książkach? Pana MICHAELA BUSSELLE
PORTRET DOSKONAŁY. JAK FOTOGRAFOWAĆ LUDZI
FOTOGRAFIA CZARNO - BIAŁA
FOTOGRAFIA BARWNA. KOMPOZYCJA I HARMONIA
JAK FOTOGRAFOWAĆ NA WAKACJACH I W PODRÓŻY
zna ktoś te książki, warto je kupić?
Mam jedynkę i muszę stwierdzić że nic nadzwyczajnego

Robert S.
13-01-2006, 15:57
Mam jedynkę i muszę stwierdzić że nic nadzwyczajnego

cholera, dlaczego tak pozno?? :) zamowilem wlasnie caly zestaw :cry: no to sie zalatwilem

jarek76
16-01-2006, 09:31
Mam jedynkę i muszę stwierdzić że nic nadzwyczajnego

cholera, dlaczego tak pozno?? :) zamowilem wlasnie caly zestaw :cry: no to sie zalatwilem
Przykro mi że nie zdążyłem
pooglądasz sobie foty, niektóre są naprawdą niezłe :D

Robert S.
17-01-2006, 13:46
pooglądasz sobie foty
taaaa....foty to można pooglądać na stronie tego kolesia :D Mnie interesuje "mięcho" :mrgreen: No zobaczymy co to bedzie, książki w drodze. Jak dostane, to może jako pierwszy na forum strzelę test podręczników o fotografii :mrgreen: :lol:

Jacek_Z
04-08-2006, 12:52
Jeja to ktoś jeszcze czyta książki? :lol:
a ja myslałem że teraz to już tylko linki w internecie.
A tak na powaznie - warto też oglądać dużo dobrych zdjęć.
I lepiej w formie dużej - wystawienniczej, albo w albumach.
Internet to straszne miejsce. Ten brak selekcji i natykanie się na chłam nie pomaga. Poza tym mały format to jest inny odbiór. W internecie się po zdjęciach skacze a nie ogląda. A na zdjęcie trzeba spokojnie popatrzeć.

cypherdid
06-08-2006, 00:22
moim zdaniem jeżeli zamierzasz poważnie potraktować fotografie..to nie sposób ominąć tradycyjnej/ patrz klasycznej...jakieś "kultowe" wydanie z długiej listy u góry wartoby było przeczytać..fotografia istnieje od prawie 200 lat..więc troszke najpierw historii, później o klasycznych technikach, dopiero na końcu o cyfrowej..polecam bo tak sam zrobiłem..
- wiedza z historii pomaga w rozumieniu sensu fotografii i pomaga kreować swój styl
- przejście przez klasyczne techniki pomoże Ci opanować światło oraz zrozumieć jak powstaje obraz i tam właśnie jest opisanych sporo różnych technik, błędów najczęstrzych i rad
- dopiero posiadając jakąć podstawe sięgaj po foto cyfrową

tak jak z kobietą..trzeba najpierw poznać..powoli odkrywać i nie omijać żadnego rozdziału..późnieh czeka największa nagroda :)

notdot
21-12-2021, 12:00
odkopię stary wątek i zapytam co sądzicie o książkach:
- Dederko, Dybowski - O fotografowaniu architektury
- Witold Dederko - Światło i cień w fotografii wyd. II
- Witold Dederko - Sztuka fotografowania
- Witold Dederko - O kompozycji w fotografii
- Witold Dederko - Przedmiot rzeczywisty i jego obraz

sneer
22-12-2021, 19:15
Klasyka analogowej fotografii.

notdot
23-12-2021, 14:22
tylko analogowej? bo właśnie się zastanawiam czy część z tych "porad" nie pasuje ogólnie i do nowych narzędzi

sneer
23-12-2021, 16:07
Książki wydane zostały w epoce analogowej, ale wiele rad jest uniwersalnych, bo cyfra to inna "błona fotograficzna".

Wujot
23-12-2021, 19:13
odkopię stary wątek i zapytam co sądzicie o książkach:
- Dederko, Dybowski - O fotografowaniu architektury
- Witold Dederko - Światło i cień w fotografii wyd. II
- Witold Dederko - Sztuka fotografowania
- Witold Dederko - O kompozycji w fotografii
- Witold Dederko - Przedmiot rzeczywisty i jego obraz

Z książek Dederki znam i mam:
"Oświetlenie w fotografii" czyli pierwowzór pozycji 2
"Warsztat techniczny fotografa"
"Przedmiot rzeczywisty i jego obraz"
"Guma warszawska"

Co do zasady to na pewno warto Dederkę poczytać ponieważ trafnie definiuje problemy które w fotografii występują.

Ale jednocześnie te pozycje nazwałbym "alchemicznymi". Należy je przełożyć sobie na język nauki. Lektura to zagłębianie się w skansen trochę niejasnych intuicji i nieprecyzyjnych recept. Te lektury czasem mnie wkurzały ale jednak też inspirowały.

andystar
23-12-2021, 20:31
Dederko był fantastycznym fotografem. Spotykałem go bardzo często w latach siedemdziesiątych XX wieku w WTF (Warszawskie Towarzystwo Fotograficzne) gdzie prowadził prelekcje i kursy fotografii.
Słuchało się go z zapartym tchem, mówił o fotografii a nie o sprzęcie. Mam bardzo miłe wspomnienia z tych spotkań.
Mam chyba jego wszystkie książki.
Warto je przeczytać.

notdot
25-12-2021, 13:54
Książki wydane zostały w epoce analogowej, ale wiele rad jest uniwersalnych, bo cyfra to inna "błona fotograficzna".

o właśnie, stąd moje pytanie



Ale jednocześnie te pozycje nazwałbym "alchemicznymi". Należy je przełożyć sobie na język nauki. Lektura to zagłębianie się w skansen trochę niejasnych intuicji i nieprecyzyjnych recept. Te lektury czasem mnie wkurzały ale jednak też inspirowały.

dzięki, miałem w ręku na chwilę jedną z nich i właśnie się zastanawiałem czy warto czy nie będzie "za ciężko" ale może też się i nauczę czegoś i zainspiruję

tomkep
26-12-2021, 17:31
Byłbym ostrożny z nadmiernym inwestowaniem w co niektóre starsze pozycje, np. "Fotografia. Technika i technologia" Cypriana. Książka duża, ale znaczną jej część zajmuje część technologiczno - ciemniowa, łącznie z recepturami poszczególnych kąpieli. A konia z rzędem temu kto do domu kupi dwuchromian potasu :). Zresztą nawet jeśli nie jesteśmy zainteresowani "bełtaniem" składników wywoływacza, to część tych tabel, które traktują o czasie i temperaturze też się zdezaktualizowała - bo zmienił się skład poszczególnych kąpieli (np. dlatego że wspomniany dwuchromian nie jest dopuszczony do stosowania przez konsumentów). I nie jest to jedyna taka pozycja na tej liście.

Pękosławskiego i Burzyńskiego czytałem, ale tak dawno, że nie pamiętam. Ale poleciłbym z powyższym zastrzeżeniem, bo też chyba było sporo o "chemii".

Jeśli się samemu nie planuje robić nic w fotografii tradycyjnej, to materiały i procesy fotograficzne też bym odpuścił. A jest na powyższej liście co najmniej kilka tytułów wskazujących, że traktują tylko o tym.

O ile pamiętam, Henryk Latoś napisał książkę "77 tematów fotograficznych". Zero o sprzęcie i materiałach (chyba, że w ścisłym powiązaniu z omawianym tematem) - myślę, że to może być ciekawa lektura związana właśnie z samym fotografowaniem - jako malowaniem światłem. Po parę stron o każdym temacie, z przykładowymi fotkami. Lektura na 1-2 wieczory.

Była też pozycja o tytule "Fotografowanie na odwracalnych materiałach barwnych" bez zbyt dużego "zadęcia" technologicznego. Może być ciekawa, bo podobno (tak naście lat temu twierdzono), fotografowanie na matrycy cyfrowej jest właśnie najbliższe foceniu na slajdach. Ciekawe jest to, że autor zadał sobie trud zarekomendowania sprzętu do takiego właśnie fotografowania, ale bez zapędzania się w jakieś super konfiguracje - po prostu najlepiej (ale niekoniecznie) lustrzanka, z obiektywem o jasności 4, synchronizacji z fleshem i tyle. Czasem warto sobie przypomnieć jak niewiele (poza chęciami) trzeba, żeby robić zdjęcia. Autora niestety nie pamiętam.

Wujot
30-12-2021, 20:16
Byłbym ostrożny z nadmiernym inwestowaniem w co niektóre starsze pozycje, np. "Fotografia. Technika i technologia" Cypriana. Książka duża, ale znaczną jej część zajmuje część technologiczno - ciemniowa, łącznie z recepturami poszczególnych kąpieli. A konia z rzędem temu kto do domu kupi dwuchromian potasu :). Zresztą nawet jeśli nie jesteśmy zainteresowani "bełtaniem" składników wywoływacza, to część tych tabel, które traktują o czasie i temperaturze też się zdezaktualizowała - bo zmienił się skład poszczególnych kąpieli (np. dlatego że wspomniany dwuchromian nie jest dopuszczony do stosowania przez konsumentów). I nie jest to jedyna taka pozycja na tej liście.

Pękosławskiego i Burzyńskiego czytałem, ale tak dawno, że nie pamiętam. Ale poleciłbym z powyższym zastrzeżeniem, bo też chyba było sporo o "chemii".

Jeśli się samemu nie planuje robić nic w fotografii tradycyjnej, to materiały i procesy fotograficzne też bym odpuścił. A jest na powyższej liście co najmniej kilka tytułów wskazujących, że traktują tylko o tym.

O ile pamiętam, Henryk Latoś napisał książkę "77 tematów fotograficznych". Zero o sprzęcie i materiałach (chyba, że w ścisłym powiązaniu z omawianym tematem) - myślę, że to może być ciekawa lektura związana właśnie z samym fotografowaniem - jako malowaniem światłem. Po parę stron o każdym temacie, z przykładowymi fotkami. Lektura na 1-2 wieczory.

Była też pozycja o tytule "Fotografowanie na odwracalnych materiałach barwnych" bez zbyt dużego "zadęcia" technologicznego. Może być ciekawa, bo podobno (tak naście lat temu twierdzono), fotografowanie na matrycy cyfrowej jest właśnie najbliższe foceniu na slajdach. Ciekawe jest to, że autor zadał sobie trud zarekomendowania sprzętu do takiego właśnie fotografowania, ale bez zapędzania się w jakieś super konfiguracje - po prostu najlepiej (ale niekoniecznie) lustrzanka, z obiektywem o jasności 4, synchronizacji z fleshem i tyle. Czasem warto sobie przypomnieć jak niewiele (poza chęciami) trzeba, żeby robić zdjęcia. Autora niestety nie pamiętam.

Kreysler

Dla mnie większość PRL-owskiej literatury związanej z technologią nie ma obecnie większej wartości. Inaczej jest z pozycjami z historii czy estetyki. "Przygody Plastyczne Fotografii" Urszuli Czartoryskiej, "Fotografowie nietypowi" Garzteckiego, różne historie fotografii (np Latosia), "Dagerotypy w zbiorach polskich" Mossakowskiej, jak ktoś jest dociekliwy to wszystkie "Wobec" (fotografii, fotografów, trzeciej nie pamiętam) Buszy to książki bezcenne. Bo nikt już nic podobnego nie wyda. Trochę inaczej jest z albumami bo poza "dużym" Hartwigiem (i pozostałymi) to reszta prezentuje nędzę (choć coś by się jeszcze znalazło) poligraficzną.

Warto wyłapywać te pozycje bo całkiem sporo tego jest dostępne i w spoko cenach.

Jacek_Z
30-12-2021, 23:29
Czy znacie jakieś dobre książki o fotografi cyfrowej?Najlepiej w miarę aktualne,napisane dla amatorów zrozumiałym językiem.Dobrze by było żeby tekst nie ograniczał się tylko do techniki robienia zdjęć ale też do wyjaśnienia podstawowych zasad działania aparatu.Może coś takiego wpadło wam w łapki?Dzięki i pozdrawiam!
Coś fajnego i zwięzłego wpadło mi w ręce (a właściwie wyświetliło się w laptopie ;) ) w pdf "Jak działa aparat". Tytuł jest zbyt skromny, bo tam opisują nie tylko jak działa aparat (to nawet mniejsza część tej pozycji) ale przede wszystkim wszelakie zasady tworzenia obrazu przez obiektyw, GO, ogniskowe, ekspozycja, na co wpływa czas przysłona ISO, histogramy, pomiary światła, tryby AF, kompresowanie jpg, RAW itd itd. zresztą można przejrzeć to na stronie sklepu
https://ulubionykiosk.pl/wydawnictwo/jak-dziala-aparat

Wujot
05-01-2022, 00:44
odkopię stary wątek i zapytam co sądzicie o książkach:
- Dederko, Dybowski - O fotografowaniu architektury
- Witold Dederko - Światło i cień w fotografii wyd. II
- Witold Dederko - Sztuka fotografowania
- Witold Dederko - O kompozycji w fotografii
- Witold Dederko - Przedmiot rzeczywisty i jego obraz

Podczas porządkowania biblioteki odnalazła się kolejna książka Dederki (właściwie to nawet trzy) i jest to z listy ta wyboldowana.

Wydana przez COMUK (do którego mam sentyment). Pozycja niezwykła. Raz, że zrobiona jak na powielaczu, z czcionką z maszyny do pisania. Cienka, podły papier, druk raz blady raz zalewający, słowem drugi obieg. Ale napisana z prawdziwą pasją, żarliwie i celnie. Jak zawsze z niektórymi tezami ostro bym polemizował. Ale całościowo rzecz biorąc strasznie sympatyczna i porusza fundamentalne kwestie.

Zdecydowanie polecam wszystkim dla których technikalia są wtórne.