PDA

Zobacz pełną wersję : Welland 940 OTG



M.Szabelski
31-05-2006, 17:04
Witam!

Mam pytanie związane z partycjonowaniem dysku i sposobem działania obudowy. Czy po zapełnieniu jednej partycji obudowa będzie kopiować na następną? Co to jest partycja aktywna?
Głupie pewnie moje pytania, ale wybaczcie - na komputerach mało się znam:)

Dzięki z góry za pomoc!

jjjkkk
01-06-2006, 13:24
Raczej nie będzie. Zamiast windowsa (który potrafi utworzyć partycję w rormacie FAT tylko do wielkości 32 Gb) użyj do sformatowania dysku jakiegoś innego programu np. Acronis PartitionExpert, PartionMagic i nie zaprzątaj sobie takimi problemami głowy.

M.Szabelski
01-06-2006, 23:02
Sprawdziłem empirycznie - kopiuje tylko na jedną partycję.

Jacek_Z
01-06-2006, 23:26
a mi powiedziano (sklep), że Digimate III (to co innego niz ty masz, wiem) po zapełniejniu 1 partycji przejdzie na nastepną sam. Ale tego nie sprawdzę, bo załozyłem tylko 1, całe 80 GB. Ale nie w windows XP. Problemem nie było np 32 MB, ale mi chciał zakładac tylko w NTFS, a nie w FAT32. Więc partition magic pomógł.

Kundzior
02-06-2006, 11:07
Będzie kopiował na jedną pierwszą partycje. Gdy się zpełni pierwsza partycja, DM krzyknie Full :)

jjjkkk
02-06-2006, 11:52
Jacek_Z, problem z ograniczeniem wielkości partycji w windowsie dotyczy tylko formatu FAT dlatego windows pokazał Ci możliwość formatowania tylko w NTFS, bo wykrył większą pojemnośc twardego.

Jacek_Z
02-06-2006, 12:38
możliwe, ze tak było, ale FAT 32 moze mieć więcej, utworzoną w innym programie mam partycje 75 GB.
Windows XP to obsługuje jak już jest załozona, ale samemu nie potrafi załozyc tak dużej partycji. nie wiem czemu. jakies ograniczenie.

aha - jak włozyłem czysty niesformatowany dysk to nie pokazywało zadnej jego pojemności. miał 0 bajtów. i nie mogłem wcale w XP kazać założyć partycji np. 30 MB w opcji FAT32.
Czyli jak sie ma za duży dysk to chyba nie mozna go w XP w ogóle skonfigurować w FAT32. chyba, że założyć mu w NTFS a potem przerobic na FAT 32, ale nie próbowałem tej drogi. Windows chyba nie da opcji zakładania kilku partycji, a tylko zmieniania rozmiaru pierwszej partycji.

jjjkkk
02-06-2006, 13:06
Windows może założyć kilka partycji bez problemu, ale w FAT nie da się przekroczyć granicy 32GB niezależnie od tego czy chcesz utworzyć partycję od podstaw, czy przeformatować z NTFS na FAT. Ma takie dziwne ograniczenie i nie wiem z czego to wynika. Na szczęście są niezależni produceni oprogramowania.
Nawet niesformatowany dysk podłączony do komputera powinien pokazać jego pojemność. Wydaje mi sie że przyczyna opisywanego przez Ciebie zachowania leżypo stronie firmwaru obudowy. Może jest to ukłon w stronę firm nie związanych z Microsoftem? :wink:

gmoszkow
02-06-2006, 16:10
Będąc na wyjeździe zrobiłem prawie 50 GB fotek i mój kochany Digimate II plus po zapełnieniu pierwszej partycji zaczął grzecznie kopiować na drugą. Drugiej już nie zapełniłem.

Podział mam najprostrzy możliwy 32, 22, 22 - dysk 80 GB. Pierwsza partycja 32, rozszerzona 44 i na rozszerzonej 2 dyski logiczne po 22. Całoś zakładana i formatowana pod Windowsem.

Zresztą byłem o to spokojny, bo przed wyjazdem nagrałem tyle zdjęć na pierwszą partycję by ją całą zająć i obserwowałem co się stanie.

Rezultat w 100% spełnił moje oczekiwania.

Więc nie wypisujcie tu mądrości ludowych i ludycznych tylko sprawdźcie empirycznie jeśli nie wierzycie, że tak to działa.

Te obudowy OTG takie kompletnie debilne nie są.

Grzegorz

Kundzior
02-06-2006, 19:08
OTG to On The Go. A DigiMate to co innego.

M.Szabelski
02-06-2006, 19:42
A moglibyście wyjaśnić mi co to są partycje rozszerzone i dyski logiczne? Proszę:)

maxxx
02-06-2006, 20:14
http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_rozszerzona
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dysk_logiczny

:wink:

M.Szabelski
02-06-2006, 21:00
jeszcze trochę i będziemy w ogóle komunikować się za pomocą linków :lol:

gmoszkow
02-06-2006, 23:16
OTG to On The Go. A DigiMate to co innego.

Kundzior

Nie do końca - OTG to wszelkiego rodzaju obudowy do dysków (najczęśiej 2,5 calowych), które mają własne zasilanie i można na nich nagrywać poprzez włożenie karty lub wpięcie czegoś na USB.

Ja mam 2 w domciu - Digimate II plus - który też w opisie ma napisane OTG
i drugi Apacer coś tam coś tam i też ma napisane OTG.

Linki podane przez maxxx trochę teoretycznie tłumaczą pojęcie dysków logicznych i partycji rozszerzonych

Generalnie kiedyś systemy nie potrafiły adresować większych dysków niż 32 GB - było to ograniczenie narzucone przez windowsa bo linux radzil sobie z tym znacznie lepiej. Więc wymyślono podział na partycje podstawowe i rozszerzone. O ile partycje podstawowych można było mieć kilka ale chciałeś podzielić dysk na więcej części to robiło się partycje podstawowe i rozszerzoną. A na rozszerzonej można znów było ją dzielić na dyski logiczne. Nawet więcej trzeba było co najmniej jeden taki dysk utowrzyć, bo inaczej system tego nie widział.

Teraz to jest super. Właśie kupiłem dysk 320 GB i całość mam w jednym kawałku a na dodatek zmapowane jako katalog na głównym dysku na któym mam zdjęcia.

Pozdrawiam

Grzegorz

josoko
03-06-2006, 00:22
Polecam SwissKnife - formatuje wszystko jak DYSKIETKĘ. Też miałem ten problem z 32 GB.

dust
17-08-2006, 21:51
kolega wyraznie napisal w temacie jaka to jest obudowa... ;)
Kilka slow wyjasnien: firmware tej obudowy pozwala na:
1. obsluge partycji do 32 GB
2. System plikow fat32
3. Dziala tylko pierwsza partycja ( w trybie hosta - w slave dziala wszystko)

Handlowalem nimi i posiadam jedna - teraz z dyskiem 40GB.
OTG to standart ktory ma zapewnic m.in. mozliwosc dzialania obudowy w trybie host. To ze rozne oprogramowanie daje rozne DODATKOWE mozliwosci (czyli np. oblsuge wiecej niz jedna partycji), to zupelnie inna bajka, wiec uogolnienia sa troszke bez sensu...