PDA

Zobacz pełną wersję : KONFIGURACJA D70S KIT



esioletz
31-05-2006, 11:18
Witam! własnie zostałem szczęśliwym właścicielem Nikona D70s KIT (18-70mm). Miałem wcześniej F80 i dzięki temu wiele funkcji jest mi znana. Jednak mam problem z dobrym skonfigurowaniem Barw i ostrości (Optimize image). Proszę o pomoc w tym ustawianiu zakładając że doświadczony użytkownik takiego zestawu powinien to znać.
Aha. co zrobić gdy przy dużych przesłonach wychodzą małe syfy na fotkach (gruszka?) Pozdrawiam

xantos
31-05-2006, 11:24
Ja osobiście preferuję wszystkie ustawienia na neutral i trzaskać NEF-y.
Przestrzeń sRGBIa.
Co do syfów to pozostaje chyba próbować gruszki.
Pozdr.

FStyl
31-05-2006, 12:19
Konstruktorzy założyli, że większość fotografujących zgodnie z obowiązującymi kanonami i modami i tak będzie korzystać z ciemni cyfrowej (komp + soft), dlatego jak powyżej, chyba, że ktoś chce prosto walić na papier z karty, to wtedy jpg + ustawienia w body.

Sławomir
31-05-2006, 12:50
Właśnie czytam - studiuję książkę Scota Kelby i On zaleca by ustawić przestrzeń kolorów na Adobe RGB (1998). Ja próbowałem różnych ustawień i doszedłem do wniosku, że w przeciętnych dobrych warunkach predefiniowane konfiguracje może się i spełniają, lecz przy robieniu w NEF'ach to chyba wszystko jedno poza czułością matrycy. Może balans bieli lepiej doprecyzować w trudnych warunkach oświetleniowych. Raz spróbowałem opcji Direkt Print - we wnętrzu, z dopaleniem lampką pod światło -> pomyłka. Lepiej poświęcić chwilę i wywołać NEF'y. Nawet bez zbytniego dopieszczania fotki będą lepsze.

szymony
31-05-2006, 13:41
Właśnie czytam - studiuję książkę Scota Kelby i On zaleca by ustawić przestrzeń kolorów na Adobe RGB (1998). Ja próbowałem różnych ustawień i doszedłem do wniosku, że w przeciętnych dobrych warunkach predefiniowane konfiguracje może się i spełniają, lecz przy robieniu w NEF'ach to chyba wszystko jedno poza czułością matrycy. Może balans bieli lepiej doprecyzować w trudnych warunkach oświetleniowych. Raz spróbowałem opcji Direkt Print - we wnętrzu, z dopaleniem lampką pod światło -> pomyłka. Lepiej poświęcić chwilę i wywołać NEF'y. Nawet bez zbytniego dopieszczania fotki będą lepsze.

Ponieważ te wszystkie ustawienia mają wpływ na JPG a nie NEFa. Do nefa jest przypisana tylko czułość matrycy, przestrzeń barwna i WB, reszta jest ignorowana. Kelby poleca AdobeRGB, jednak by się nie obudzić z ręką w nocniku, należy po ostatecznej obróbce przkonweterować do profilu labu, jeżeli fota idzie na papier, lub sRGB gdy ma być prezentowana w sieci. I by to wszystko w miarę poprawnie zagrało wszystkie elementy układanki powinny być prawidłowo wykalibrowane.