PDA

Zobacz pełną wersję : SIGMA 18-50mm F3,5-5,6 DC i abberracje



Daga
27-12-2004, 23:49
Witam ;)

Oto zamieszczam moj pierwszy post na tym forum ;).

Od niedawna posiadam to szkielko - jak w tytule.
Niestety jakkolwiek nie moge narzekac na ostrzenie (choc zawsze moze byc lepiej ;) ), to jednak na niemal kazdym zdjeciu widoczne sa dosyc wyraznie abberracje.
Na wydrukach 10x15 problem jest niemalze niezauwazalny, ale przy 20x30 nie da sie go ukryc.
Czy mozecie sie podzielic ze mna opiniami nt. tego obiektywu ?
Czy to szkielko naprawde az tak abberruje, czy ja jestem przewrazliowiona i oczekuje zbyt wiele od szkla za te pieniadze ?

Dziekuje i pozdrawiam.

JaW
28-12-2004, 00:11
Witam :)
Czytalem o tej Sigmie jeszcze na forum Canona i zebrala dosc niskie ocenki i slabe opinie:

Link został usunięty. Błędny link.

Anonymous
28-12-2004, 00:24
Niestety nawet na samplach z sigmy 17-55 2.8 dość mocno zauważałem aberacją. Dlatego zdecydowałem się na kita mimo gorszej jasności.

Paweł M
28-12-2004, 01:51
ja niestety a mozę ststy nie miałem tego szkła, ale Witam serdecznei na forum :)

tyniu
28-12-2004, 13:33
Mialem ten obiektyw przez tydzien. Moim zdaniem jest bardzo slaby i warto go zmienic na KIT-a.

admin
28-12-2004, 19:02
A ja powiem tak. Jesli mamy w kieszeni tylko 400 zlotych, lepszego obiektywu z szerokim nie zakupimy. Nie ma co rozprawiac. Zrobilem tym szklem sporo zdjec, w tym 20X30 i przyznam ze jakosc mnie osobiscie mile zaskoczyla. Zdjecia z wypadu w gory (na papierze) mam do wgladu wlasnie w tym formacie. 400 zlotych daje przyzwoita jakosc, choc oczywiscie nie jest porownywalna ze szklami o krotnosci ceny. Jak ktos nie wierzy, podesle pliki do labu... :)

tyniu
28-12-2004, 20:21
Piotrze pozole sobie wyrazic wlasne zdanie :
Po pierwsze w tej cenie mozna poszukac Tokiny http://www.allegro.pl/show_item.php?item=37559806 , ktora ma calkiem dobre oceny.
Druga sprawa to fakt, ze sigma zachowuje sie calkiem poprawnie przy przeslonie powyzej f11, ale ponizej jest bardzo mydlana i dlatego nadaje sie glownie do panoram.

Mad Max
28-12-2004, 21:48
Mówimy o 18-50DX? To w takim razie Sigma musi mieć spory rozrzut jakości. Ja swoją zrobiłem jakieś 2k zdjęć, aberrację widziałem może kilka razy. Z większości fotek byłem zadowolony, a klienci niektórymi wręcz się zachwycali. Gdyby nie to, że jedzie już do mnie okazyjnie zakupiony kit, to bym jej nie sprzedał. A że mydli nieco na pełnej dziurze i winietuje na szerokim koncu to cóż, nie można się spodziewać idealnego szkła za takie pieniądze. Może to kwestia podejścia. Ja za te pieniądze spodziewałem się badziewia którym awaryjnie obskoczę jedną fuchę, jednak została u mnie na dłużej.

yoss
28-12-2004, 21:59
sciagnalem ja sobie pod choinke i wprawdzie nie mialem jeszcze okazji szerzej jej potestowac ale pierwsze wrazenie jest calkiem pozytywne, zwlaszcza za te pieniadze... :mrgreen:

Daga
28-12-2004, 23:05
Swoop : Witam, witam, dzieki ;))

Dziekuje Wam wszystkim za uwagi i opinie.
Macie racje, nie mozna oczekiwac za takie pieniadze, fakt.
Tylko kiedy szukalam w sieci informacji na temat tego szkla, nikt nie narzekal na aberacje.
A na niektorych fotkach one sa wg mnie razace. Nie wiem, moze ja jestem "mistrzynia" w ich tworzeniu :lol: . Wiadomo przeciez, ze na sile da sie kazdym szklem je zrobic :D.
Jutro postaram sie wrzucic jakiegos sample'a na ftp, to moze wtedy wyrazicie swoje opinie, moze ja przesadzam... Tylko mam nikkora 28-100G i na niego naprawde nie narzekam... w przeciwienstwie do tej sigmy... No nie, nie az tak, gdyby nie te aberacje bylby w porzadku ;).

Pozdrawiam i dziekuje ! ;)
Dagmara

[ Dodano: Wto Gru 28, 2004 10:09 pm ]
Acha, jesli moglabym prosic,
czy Ktos moglby mi wyslac jakies sample, tzn. przynajmniej jedna fotke ze swojej sigmy w oryginale ?
Jesli tak, poprosze na drka@vp.(usun).pl
Porownalabym sobie...

Dziekuje raz jeszcze !
D.

Gamling
29-12-2004, 01:29
Wysylam.

IMO nie jest tak zle z ta Sigma jak za te pieniadze. Ale nie jest to na pewno jakis super obiektyw.

admin
29-12-2004, 02:52
Tyniu, zgadzam sie ze mydlo jest, nie da sie ukryc. Mozna nia jednak focic nawet otwarta, jednak sila rzeczy nie mozna od niej oczekiwac niczego wielkiego. Ot poprawne szklo. Aberacji sie w niej nie dopatrzylem, choc pewnie mozna ja wywolac na zamowienie w pewnych warunkach. Szklo jest ostre w centrum kadru, lekko rozmyte w rogach. To niestety specyfika obrazowania tanich szkiel Sigmy... Mam w tej chwili oba szkla (kit;a i Sigme), roznice na niekosrzysc Sigmy to wlasnie rogi kadru. Za to znacznie lepiej radzi sobie w ciemnym pomieszczeniu (nawet z wspomaganiem aparatu). Kit ma problemy z AF-em (nie wspminam juz o zalozonej oslonie), za to Sigma w tych samych warunkach ustawia ostrosc szybko (i znacznie glosniej ofc ;) ).

Konkluzja jest oczywista. jak masz 1000,- kupuj kit;a, jak dysponujesz tylko 400,- nie masz wyboru.

Jeszcze jedno Tyniu, aukcji podanej w linku juz chyba nie ma... :(

Mad Maxie, kit tez winietuje przy szerokim. Chyba nawet bardziej niz Sigma :)

tyniu
29-12-2004, 09:50
Sorki. moja wina - link juz poprawilem ale aukcja i tak sie skonczyla tydzien temu.

Mad Max
29-12-2004, 12:04
Mad Maxie, kit tez winietuje przy szerokim. Chyba nawet bardziej niz Sigma

Nie strasz :shock:

Daga
29-12-2004, 14:31
Gambling : To chyba Tobie powinnam podziękować ;) - Dziękuję.
Widzę lekkie aberacje na kołnierzyku Pana Młodego,
ale musiałam się ich mimo wszystko trochę naszukać.

Wrzuciłam na ftp sample'a :
Fotka (http://www.dagmarar.republika.pl/)

Zdjęcie pstryknięte zostało jedynie dla testu, zatem nie oceniajcie proszę moich
umiejętności fotograficznych, bo chyba już nie pojawiłabym się tutaj ze wstydu :lol:
OK, poważnie mówiąc : spójrzcie co się dzieje z drzewem po lewej, okienkami poddasza
w kamieniczce, krawędziach kamieniczki w prześwicie...
Podobne rzeczy dzieją się niemalże na każdej fotce, a już najciekawsze historie
mają miejsce w przypadku zdjęć ze śniegiem ;). Ośnieżone gałęzie drzew są prawie
zawsze fioletowe...

Pozdrawiam
Dziękuję

admin
29-12-2004, 17:09
Nie strasz

Sluze dowodem: http://digital.pl/kit/DSC_5763.jpg (850KB - jpg maks kompresja). Sprawdzilem, przesadzilem ze bardziej. Podobnie :)

admin
29-12-2004, 17:14
Daga, niestety najnormalniejsze przypadlosci tanich szkiel. Mozna sobie z nimi poradzic (w ograniczonym stopniu) stosujac pewne rozwiazania fotograficzne (nastawy) i/lub softwearowe. Musze jednak przyznac ze uwidacznia sie losowosc egzemplarza. Fakt ze na fotce ktora dalas jako przyklad jest sporo elementow mogacych sprawic problem, jednak poziom jest tu sredni. Krotko mowiac powinno byc lepiej ale tez moglo byc gorzej ;)

Daga
29-12-2004, 21:28
Dziekuje Wszystkim za odpowiedzi.
Obiektyw o jakim mowa bedzie mi musial jeszcze troche posluzyc, bo w tej chwili planuje zakup oswietlenia studyjnego i teleobiektywu, a zatem na razie tej Sigmy nie wymienie na nic lepszego.
Ale powiedzcie proszę, jak mozna unikac aberacji ? Wiem, ze kazdym szklem da sie uzyskac ten efekt jak sie bardzo chce, zatem w jakich sytuacjach powstawanie aberacji
jest bardziej, a w jakich mniej prawdopodobne i normalne ?
Jakie swiatlo wplywa na ich powstawanie, a moze nie od swiatla to zalezy ?

Admin : chyba trafil mi sie jednak gorszy egzemplarz :? , sample jakie widzialam z tej sigmy sa jakosciowo lepsze niz moje... Dzięki za wszystkie info.

Pozdrawiam
Dagmara

admin
30-12-2004, 00:02
Przedewszystkim nalezy unikac duzych kontrastow w ktorych przejscia miedzy bialymi powierzchniami a znacznie bardziej kontrastowymi, moga wzajemnie wplywac na siebie (np. galezie czy konary drzew i "przepalonego" nieba). Starac sie unikac duzej (mocnej) kompresji. Wyzsza jakosc i ostrzejsze zdjecia maja, choc niewielki, wplyw na obrazowanie aberacji. Niestety zjawisko zwiazane jest z jakoscia szkla, a dokladnie z relacjami rozszczepienia swiatla na promienie barwne via soczewki, trudno mowic o mozliwosciach jej calkowitego braku. Jednak czesto zastosowanie filtra szarego na czesci kadru narazonej bardziej niz inne na a.ch., potrafi pomoc. Unikac wiec nalezy duzych kontrastow miedzy jasnymi (bialymi) powierzchniami a krawedziami obiektow.

Daga
30-12-2004, 00:43
Dzieki Piotrze.

Musze jeszcze poobserwowac ten obiektyw w RAWie. Zobacze, czy jest lepiej.
Generalnie fakt, im wiekszy kontrast, tym wieksze aberacje, tez to zauwazylam.
Ale trafilam na gorszy egzemplarz, nie da sie ukryc.

Pozdrawiam.

Gamling
30-12-2004, 00:45
Tanie sigmy chyba nie maja najlepszej kontroli jakosci. Ja swoja wybralem z 3 w sklepie gdzie kupowalem. Ale moze kiedys dorobie sie nikkora 20-35 albo 17-55 ;)

ALF
30-12-2004, 04:48
przy zdjęciu jakie pokazałeś jedyną radą jest założyć szarą połówkę lub ND2 cokina...być może polar też by pomógł...