PDA

Zobacz pełną wersję : Dopasowanie akcesoriów z gwintem M42 do D70



ddMON
06-07-2004, 00:18
Dopasowanie akcesoriów z gwintem M42 do D70 - myślę, że ten temat może zainteresować wielu klubowiczów i nie tylko, którzy w swoich zapasach mają osprzęt starego typu.
Sam posiadam trochę obiektywów prod. CCCP i niemieckich. Moim ulubionym jest teleobiektyw lustrzany MTO-11 CA nazwany przez ... nie będę mówił kogo - wiadrem. Dobrze, że nie powiedział, że jest ciemny ... bo miałby całkowitą rację. Ale jego główną zaletą jest to, że przy dobrym świetle, umożliwia zobaczenie z bliska tego, co naprawdę jest w dużej odległości. No i ta waga. Próba robienia zdjęć z wolnej ręki może co najwyżej doprowadzić do naderwania muła - przynajmniej z dresami spokój. Jak zobaczą gościa z takim obiektywem, to myślą, że ma bazukę :D

Pożartowaliśmy, to do rzeczy. The main aim is:
1. Dowiedzenie się, przy pomocy jakich pierścieni można złączyć obiektyw z gwintem M42x1, M42x0,75 (chyba są takie i takie) z korpusem D70.
2. Do zdjęć makro - jak podłączyć obiektyw nowego typu poprzez pierścienie pośrednie starego typu z D70. Czyli korpus bagnet - przejście na 42 - przejście z 42 na bagnet. (Myślę tutaj o sytuacji, gdy robimy sporadyczne makra - nie ma wtedy sensu inwestować w specjalistyczny obiektyw).
3. Podłączenie starego obiektywu z pierścieniami starego typu nie stanowi problemu, czyli sprowadza się to do pkt. 1.
4. Jeżeli widzicie inne kombinacje, to dajcie znać.

Liczę na poważne potraktowanie zagadnienia i szybki odzew.
Jak zawsze do szybkiego zobaczenia! :wink:

Kaleid
06-07-2004, 10:13
Pożartowaliśmy, to do rzeczy. The main aim is:
1. Dowiedzenie się, przy pomocy jakich pierścieni można złączyć obiektyw z gwintem M42x1, M42x0,75 (chyba są takie i takie) z korpusem D70.

Sprawa wyglada tak iz Nikon ma wieksza odleglosc od plaszczyzny filmu/matrycy niz system M42. Istniejace przejsciowki bez dodatkowego elementu optycznego nie pozwalaja ostrzyc na nieskonczonosc.

2. Do zdjęć makro - jak podłączyć obiektyw nowego typu poprzez pierścienie pośrednie starego typu z D70. Czyli korpus bagnet - przejście na 42 - przejście z 42 na bagnet. (Myślę tutaj o sytuacji, gdy robimy sporadyczne makra - nie ma wtedy sensu inwestować w specjalistyczny obiektyw).


Tutaj mozna zastosowac przejsciowe bez elementu optycznego, za to jest jedno ale: D70 nie mierzy swiatla z obiektywami bez CPU

3. Podłączenie starego obiektywu z pierścieniami starego typu nie stanowi problemu, czyli sprowadza się to do pkt. 1.

Patrz odp2

4. Jeżeli widzicie inne kombinacje, to dajcie znać.



Sa dwie mozliwosci. Przejsciowka z elementem optycznym lub bez. Sa one do dostana bez problemu, jednak glownym problemem moze tu byc brak wspomnianego pomiaru swiatla. Pozostaje zewnetrzny swiatlomierz, nastwietlanie na histogram. Generalnie Nikon +M42 to nienajlepszy pomysl...acz da się. Tyle ze w bólach

:wink:

ddMON
06-07-2004, 10:52
A ja się cieszyłem, że tak dużo napisałeś :wink:
Masz jakieś doświadczenia w tej materii???
Pozdrowienia!

Kaleid
06-07-2004, 11:04
Doswiadczenia mam z F80. Wygladaja mniej wiecej tak jak napisalem. O ile w fotografii na negatywach kierujac sie doswiadczeniem udawalo mi sie nastwietlac "na oko" i wychodzilo calkiem niezle o tyle slajdy i cyfra wymagaja juz dosc precyzyjnego pomiaru. Na pewno moze byc to przydatne przy astrofotografii gdzie swiatlomierz jest zbedny badz tez fotografii przyrody...mozna wykonac kilka ujec na spokojnie i jakos poradzic sobie bez swiatlomierza wspomagajac sie histogramem.

ddMON
06-07-2004, 12:08
Możesz napisać jak te przejściówki się fachowo nazywają i gdzie ewentualnie widziałeś coś takiego w miarę tanio.
A co ze skokiem (chyba to jest te 0,75 lub 1) gwintu?
Wiesz jaki jest w Twoim starszym sprzęcie? :shock:

Pozdro!

Kaleid
06-07-2004, 14:49
Gdzie kupic ? oj nie wiem...ja nabylem kiedys w komisie foto, ale poszukaj w sklepach int. W raysfoto chyba kiedys mieli. A co do rozmiarow gwintu...to M42 chyba ma tylko jeden i jest to M42 x1 M42 x075 to tak na prawde nie jest M42 tylko tzw T2 (teleskopy i ogolnie
'uniwersalne' mocowanie).

ddMON
06-07-2004, 14:54
OKi, thnx! :cry:

Wszystkich proszę o więcej wiadomości!

Kaleid
06-07-2004, 14:58
www.raysfoto.pl tu maja :) ale nie wiem czy z soczewka czy bez. Musisz zasiegnac jezyka. Wiem ze hama tez robi..a bynajmniej robila :)

ddMON
06-07-2004, 15:52
Dzięki! Wypełniłem formularz na ich stronie i czekam na cennik 8)

ddMON
11-07-2004, 16:20
Jeżeli podłączę Moje Wiaderko MC MTO-11C A 1000 mm do Mojego Sssskarbeczka D70, który ma przelicznik 1.5, to czy to znaczy, że będę miał teleobiektyw 1500 mm? :shock:

Wybaczcie lamerstwo ale przechodzę drugi kryzys.
Jak to jest z kitowym obiektywem Nikkor AF-S DX 18-70 F3.5-4.5 IF-ED czy on już jest "cyfrowy" i ma zakres taki jak w nazwie, czy też należy te wartości pomnożyć x1.5? :oops: Czyli 27-105. :(
POzdro!

Tr0n
11-07-2004, 18:59
jest podany na obiektywie cyfrowy zakres - w tradycyjnej fotografii jest to 27-105, tak Twójjjj Skarb bedzie miał 1500

ddMON
11-07-2004, 22:31
Ale jaja! To mam niezłe możliwości - nie mam statywu to zaczynam lewy biceps wzmacniać :lol:
Zaczynam się obawiać, że mnie jakieś służby na celownik wezmą.
Jak za młodu starałem się trenować wschodnie sztuki walki, to nas na milicji rejestrowali. Czy teraz jest to samo ale z dużymi obiektywami? :wink:
Orientujesz się, czy przez ten pierścień pośredni spada dodatkowo jasność obiektywu. On i tak już od urodzenia jasnością nie grzeszy.

Bogdan
11-07-2004, 22:58
z doswiadczenia:
- mam pierscien przejsciowy; na zewnątrz bagnet nikon, wewnatrz gwint 42 i ok. cwierc kilo starych pierscieni posrednich 42 mm [zenit/praktica] i rownie stary obiektyw do zenita [helios 58mm f chyba 2]
- polaczenie tego wszystkiego z d70 daje dwa imponujace efekty:
a/ rewelacyjną skale odwzorowania np 2:1 [10 cm pierscieni i 5 cm obiektyw] z dosyc dobrym oddaniem szczegolow,
b/ rownie spektakularna aberracje chromatyczna na wszystkich jasniejszych krawedziach [obiektywy bez odpowiednich powlok sa juz po prostu - moim zdaniem - za slabe]

ale pobawic zawsze sie mozna :)

ddMON
11-07-2004, 23:20
Czy twój pierścień bagnet/M42 ma soczewkę?

Z raysfoto przysłali mi taką informację:
"Adapter (z soczewką zapewniającą nieskończoność) do obiektywów M42 kosztuje 195 zł"
Czy taka soczewka daje dużą stratę światła?
"A komplet pierścieni (3 szt.: 13 ; 21 ; 31 mm) makro kosztuje 580 zł.
Podane ceny są cenami brutto."
Te pierścienie do makro są strasznie drogie, może lepiej zastosować dwa przejścia bagnet/M42 PIERŚCIEŃ M42/bagnet NOWY OBIEKTYW? Czy to się nie kalkuluje?
Co one w sobie mają, że są takie drogie? :shock:

POzdro!

Bogdan
11-07-2004, 23:32
pierscien bez soczewki, nie ma nieskonczonosci o ob. lustrzanymi CCCP 500 i 1000 mm [sprawdzalem], nadaje sie tylko do makro z obiektywami z gwintem 42 mm;

pierscienie, o ktorych mowisz kosztuja tyle ile piszesz, bo sa jedyna alternatywa dla nikonowych, ktore sa o wiele drozsze

ddMON
12-07-2004, 17:42
Dla zainteresowanych kupnem wiaderka.
W niedzielę wieczorem wysłałem zapytanie na stronie www.foto.com.pl (polecam zdjęcie z okładki "Foto" - może trochę za mocno skadrowane w lewo - :wink:) Subject: Dopasowanie obiektywów M42 do Nikona D70.
Dzisiaj (czyli w PN) ok. 16.00 dostałem już odpowiedź:

"Optykę M42 można podpiąć korzystając z dostępnych na rynku przejściówek Nikon/M42. Jednak zdjęcia będzie Pan mógł wykonywać tylko w manualu, a pomiar światła w ogóle nie będzie działał. Jeżeli zaś chodzi o wykorzystanie obiektywu AF-S DX z pierścieniami M42, to o ile jeszcze można taki układ skonfigurować (znowu przejściówki, odwrotne mocowanie obiektywu), to rozwiązanie to nie będzie praktyczne. Obiektyw ten nie posiada bowiem własnego pierścienia przysłony, a przeniesienie jej wartości z korpusu będzie oczywiście nie możliwe.

pozdrawiam,
Jarosław Mikołajczuk, FOTO"

Jestem zdumiony szybkością i rzetelnością! Ten gość to solidna firma - pełen szcunek (respect) :wink:
POzdro!