Zobacz pełną wersję : Najlepsze makro z m42 - Jaki obiektyw ?
Witam, chce się pobawić makro, ale nie zamierzam od razu wywalac ponad 1000 zł na obiektywy z AF, wole się najpierw pobawić czyms tanszym. Chce sobie kupic pierscienie posrednie m42, do tego przejsciówke no i kupic jakis obiektyw do tego celu. Moje pytanie sprowadza sie wlasnie do obiektywu - możecie coś polecić mozliwie najlepszego, w cenie do 200 zł ? Chodzi oczywiscie o obiektyw m42.
Z góry dzięki. ;)
Możliwie najlepszego... hmmm. Tu dużo zależy od sztuki. Na początek spróbowałbym nawet z heliosem (ten kit od zenita) 44mm
Natomiast ja mogę polecić miecha wyciągowego. To co z tym cudem da się zrobić to jest rzeźnia i obawiam się że bije na głowe wszystkie pierścionki.
Zbigniew
14-08-2008, 22:04
Miałem industara i dawał radę. Jedyny problem przy takim szkiełku to to, że nie możesz ostrzyć po przymknięciu przysłony, bo nic nie widać :(
Polecam Helios 44. Ale nie 44-4m czy inne warianty tylko po prostu Heliosa 44. A jeśli chcesz przejściówkę Nikon F -> M42 z soczewką to musisz uważać - zauważyłem, że nie wszystkie obiektywy dają z nią ostry obraz... Wiem, brzmi dziwnie ale tak jest... Mam noname 135/2.0, Heliosa 44m-4 i Pentacona 29/2.8... z pierwszymi dwoma było mydło. Z Pentaconem pełna gitara, grało wszystko i ostro było. U kolegi wandrzejrze na Heliosie 44 bylo bardzo ostro.
Nie wiem jak to się ma do przejściówek bez soczewki, ale tu myślę poza zakresem ostrości (jak wiadmomo nie ma nieskończoności) problemów być nie powinno
Pozdrawiam
Dzięki za odpowiedzi, nie chce tracic pieniedzy na heliosa, wlasciwie to nadaje on sie jako tako tylko do makro, a np. chodzi mi po glowie takie cos http://www.allegro.pl/item412629882__aj]_standard_portret_mc_pentacon_1_8_50_ideal_.html - moglbym go tez wykorzystywac do porretu.
O przejściówki sie nie martwie bo mam eosa ;)
Tu masz fajny artykuł na temat makro z wykorzystaniem M42 w którym polecają takumary i jupitera 9
http://www.dfv.pl/szkola-podstawy-fotografia.html?id=517
niestety po tym artykule cena jupitera 9 skoczyła na alledrogo o jakieś 100%
wcześniej można go było kupic za jakies 100 - 150 zł :), a teraz poniżej 200 nie kupisz.
wiem, bo sam zastanawialem sie nad jakąś tanią portretówką, ale w tej sytuacji chyba nieco dołożę i kupię N 85/1.8 :)
Dzięki za odpowiedzi, nie chce tracic pieniedzy na heliosa, wlasciwie to nadaje on sie jako tako tylko do makro, a np. chodzi mi po glowie takie cos http://www.allegro.pl/item412629882__aj]_standard_portret_mc_pentacon_1_8_50_ideal_.html - moglbym go tez wykorzystywac do porretu.
O przejściówki sie nie martwie bo mam eosa ;)
Mam właściwie identycznego Pentacona, tylko że 29/2.8 Jeśli ten z linka obrazuje tak jak mój to spokojnie można brać
Filan - dzieki, link ;) Kupie chyba tego takumara http://www.allegro.pl/item416472463_smc_takumar_1_8_55_idealny_stan_55mm .html , slyszalem ze takumary smc sa najlepsze, wersja 1.4 troche za droga sie zrobila ostatnimi czasy, mysle ze ten 1.8 wystarczy.
Znacie jakies stronki z samplami z tego cuda (takumar smc 1.8 55mm) ? :)
Zbigniew
15-08-2008, 14:16
Zdecydowanie powinieneś szukać tutaj - http://forum.stock-photo.pl/
Tak Zbyszek, tylko, że te forum się dzielnie broni żeby je przeglądać, a żeby się zarejestrować to trzeba porozmawiać z guru czyli z eKrowa i dopiero może sie dostaniesz. ;/
Zbigniew
15-08-2008, 14:45
Wiem. Też przez to przeszedłem. Raczej problemów nie było, a warto się wysilić i poczekać chwilę, bo zasoby są dosyć duże.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.