PDA

Zobacz pełną wersję : zdjęcia domów jednorodzinnych a prawo



Andrzejd
11-08-2008, 10:07
Problem jes taki:
pracuję w piśmie budowlano-architektonicznym. Zajmuję się m.in sesjami zdjęciowymi domów jednorodzinnych. Przed sesją zdjęciową zdobywamy zgodę właściciela domu na publikację oraz architekta domu. Z tym ostatnim związane jest moje pytanie. Otóż spotkałem się z opinią, że projekt domu to dzieło (to oczywiste), a zdjęcie tego dzieła to dzieło zależne, a więc KONIECZNA jest zgodą architekta na publikację. Ba! może on zażądać opłat z tego tytułu...
Podobno nic do rzeczy nie ma, że fotografuję konkretną realizację dzieła, a nie projekt.
Wgryzałem się w problem i pytanie brzmi:
"Czy fotografia domu to dzieło zależne?"

Oczywiście, można z oburzeniem od razu odpowiedzieć: "to bez sensu, w takim razie nie mógłbym publikowaćź zdjęcia żadnego domu bez uzyskania zgdody jego architekta". Jednak to argument, że tak powiem, zdroworozsądkowy, potoczny, który jak wiemy, niewiele często ma wspólnego z wykładnią prawa

Licząc na pomoc
Andrzej

Fredflinstone
11-08-2008, 11:57
Witaj
Nie wiem czy jest to dzieło zależne czy nie natomiast wydaje mi się , że nie musisz mieć zgody architekta.Fotografujesz dom , który ma właściciela i to od niego musisz mieć zgodę. Architekt tu nie ma nic do rzeczy w mojej opinii.
Pracuje w biurze projektowym i notorycznie w jakiś gazetach pokazują się zdjęcia naszych domów i nawet nam nie przyszło do głowy żeby kogokolwiek ścigać za to.
Oczywiście idealnie (z naszego punktu widzenia) byłoby gdyby przy zdjęciu była informacja o projektancie ale z doświadczenia wiem , że często nawet właściciel domu nie pamięta z jakiej pracowni kupił projekt.
Tak nawiasem mówiąc też robię zdjęcia domów ale naszego autorstwa więc nie mam z tym problemu :-)

Pozdrawiam

DXT
11-08-2008, 12:03
Wiekszosc umow dla klientow prywatnych jest tak skonstruowana by umozliwic przebudowe/rozbudowe obiektu niekoniecznie pod kierunkiem autora projektu wiec nie sadze by ktos zamieszczal klauzule o prawach do wizerunku "dziela" w przypadku mieszkaniowki.

mcl
11-08-2008, 12:58
Związane z tematem:
http://www.bryla.pl/bryla/1,85300,5155086,Cenzura_architektury.html

elanek
11-08-2008, 15:23
Związane z tematem:
http://www.bryla.pl/bryla/1,85300,5155086,Cenzura_architektury.html

Jak tak pójdzie z prawem autorskim to fotografując dorosłego człowieka trzeba będzie pytać o zgodę jego rodziców...

Marian K
14-09-2008, 19:32
Jak tak pójdzie z prawem autorskim to fotografując dorosłego człowieka trzeba będzie pytać o zgodę jego rodziców...

Elanek
Najlepiej załatwic sobie zgodę Adama i Ewy ,
Albo iśc na całosc i zgodę uzyskac od największego Twórcy...
"Stworzyciela nieba i ziemi,wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych"

Gdzie te piękne czasy kiedy twórca był :
biedny ,chory i ... tworzył bo musiał -bo los tak chciał.