PDA

Zobacz pełną wersję : Obróbka cyfrowa



gmoszkow
26-12-2004, 23:33
Witajcie (po)świątecznie

No więc narobiłem NEFów przez święta. Porszę podajcie sposób w jaki je obrabiacie.

Czyli np:
1. Otwieram w Nikon Capture
2. Poprawiam balans bieli, krzywe itp
3. zapisuję do JPG
4. otiweram w PSie
5. robie poprawki
6. jak chcę zrobić z tego odbitki 10x15 to zapisuję w takim a takim rozmiarze

No to napiszcie proszę.

Grzegorz

Krakus
26-12-2004, 23:41
Prawie dobrze. Tylko, że na mój maleńki rozumek, powinieneś z NC zapisać TIFa 16 bitowego, i to dopiero otworzyć w PS (przynajmniej ja tak robię z Gimpem) - unikasz w ten sposób podwójnej kompresji (a według Radio Erewań, już przy drugiej re-kompresji potrafią wyleżć artefakty).

adik
27-12-2004, 01:17
A jak to jest z krzywymi??Co z nimi robicie dokładnie??

Krakus
27-12-2004, 02:09
Co prawda efekt opisany
Link został usunięty ze względu na jego niekompatybilność z nową wersją forum. można osiągnąć przez DEE w NC, ale jak dotychczas, to jedyne zastosowanie krzywych, które znam.

Bogdan
27-12-2004, 02:34
Technicznych rygorystów pewnie zęby rozbolą od samego czytania, ale Grzegorz prosi o rady a nie pieszczoty, więc:

1/ nie uzywam w ogole programow NE i NCE [szkoda nimi psuc pliki :twisted: ]
2/ otwieram raw w PS; wstepne korekcje; w aparacie z lenistwa WB zawsze mam AUTO
3/ auto levels; jesli wynik mi odpowiada>ok, jesli nie>robie to na piechote
3/ jasnosc; kontrart; nasycenie
4/ unsharp mask; zwykle [80% przypadkow] minimalnie zmiekczam, bo mam jasne ostre szkla i dodatkowe wyostrzanie tylko psułoby jakosc i plastyke zdjec; 20% przypadkow > nie robie tu nic
5/ do labu zapisuje zawsze w tif; jpg nadaje sie wg mnie tylko do oglądania na monitorze
6/ mam gdzieś trzymanie sie formatow papierow i skalowanie; kadruje tak, jak chce a nie jak każe mi format papieru
7/ w labie prosze o wydruk dynamiczny tzn. z paska papieru z ew. bialymi marginesami

Te punkty/wnioski to efekt kilkumiesięcznych ale rzadkich, amatorskich kontaktow z PSem, z ktorych zaczynam byc [nieskromnie powiem] coraz bardziej zadowolony :D

ALF
27-12-2004, 02:41
Technicznych rygorystów pewnie zęby rozbolą od samego czytania


za takowego tu uchodzę, ale to co napisałeś nie wykracza poza normalną obróbkę zdjęć, również klasycznych :wink:

Bogdan
27-12-2004, 02:46
Technicznych rygorystów pewnie zęby rozbolą od samego czytania

za takowego tu uchodzę, ale to co napisałeś nie wykracza poza normalną obróbkę zdjęć, również klasycznych :wink:

hm, jesli tak, b. sie ciesze, ze moje wnioski okazaly sie w miare logiczne :D

Krakus
27-12-2004, 02:48
1/ nie uzywam w ogole programow NE i NCE [szkoda nimi psuc pliki :twisted: ]
Bogdanie!
Będę bronił, że tak powiem jak Częstochowy, swojej (a chyba nie tylko mojej) teorii o wyższości algorytmów otwierania NEFów przez NC, nad pozostałymi, nie Nikonowskimi algorytmami. Co prawda wtyczka do PSa jest autorstwa Nikona, ale ciągle wydaja mi się, że w NC masz najwięcej sensownych narzędzi.
PS. Na jakich papierach robisz odbitki w Labie (jak zauważyłem Kodak daje bardzo pastelowe kolory, w dodatku zdjęcia o normalnej - tj. akceptowalnej - jasności są na tych papierach "za ciemne").

Bogdan
27-12-2004, 02:51
1/ nie uzywam w ogole programow NE i NCE [szkoda nimi psuc pliki :twisted: ]
Bogdanie!
Będę bronił, że tak powiem jak Częstochowy, swojej (a chyba nie tylko mojej) teorii o wyższości algorytmów otwierania NEFów przez NC, nad pozostałymi, nie Nikonowskimi algorytmami. Co prawda wtyczka do PSa jest autorstwa Nikona, ale ciągle wydaja mi się, że w NC masz najwięcej sensownych narzędzi.

szanuje i przyjmuje Twoje zdanie Krakusie i ...
pozostaje przy swoim :D

wesolego Sylwestra

Krakus
27-12-2004, 02:58
Wzajemnie!

PS. Czy mógłbyś odpowiedzieć na pozostałe pytania (w szczególności dotyczące papierów ?)

Bogdan
27-12-2004, 02:59
Na jakich papierach robisz odbitki w Labie (jak zauważyłem Kodak daje bardzo pastelowe kolory, w dodatku zdjęcia o normalnej - tj. akceptowalnej - jasności są na tych papierach "za ciemne").

prawde mowiac nie wiem, ale gdy wroce juz do domu, bo swieta spedzam w górach, sprawdze na odwrocie papierow i odpisze; w kazdym razie robie wszystko w Wilab [W-wa, Swietokrzyska nr okolo ? 10, vis a vis Urz. Poczt. Wwa 1], dane nt ich uslug [moze i stosowanych papierow] chyba www Wilab (http://www.wilab.pl) , to moim zdaniem najlepszy lab w Wawa]