PDA

Zobacz pełną wersję : używanie SB28 i SB800 razem



Jacek_Z
26-05-2006, 23:04
mam D200, dwie lampki - SB28 i SB800, kabelki SC17 i SC19.
co mogę z tym zrobić?
wiem, że połączyć :lol: ale jakie funkcje w jakich kombinacjach będa mi działały?
nie pytam o M czy A, ale o TTL oczywiscie i funkcje określone w SB800 jako BL i FP
jak dam na body, albo na SC17 lampe SB28 a bezprzewodowo - zdalnie SB800 to w jakich trybach pracy moze działać ta ostatnia?
a jak zepne lampy kablem SC19 ?
zależy mi na tym by uzywac obu lamp w takim trybie, by niedoświetlały np o 1,3 F w stosunku do światła zastanego w słonecznym plenerze
da sie zmusic do takiego trybu pracy SB28 w D200 kombinując z drugą lampą
czy wręcz przeciwnie - SB800 przestanie pracować w takim trybie skoro druga z duetu w nim nie pracuje?
polak potrafi - jest jakas sensowna kombinacja?

Aha - w instrukcji SB800 jest zdanie: "błysk TTL niedostępny w pracy z aparatami z systemem CLS i z cyfrowymi lustrzankami bez systemu CLS"
czyli działa tylko z analogami i tylko jesli nie mają CLS?
a co z cyfrowymi lustrzankami z systemem CLS - nie???
wymienione jest kilka grup aparatów (5) i w nich sa stare F801 i F100, a nie ma najnowszych D2 czy D200.
stare body mogą, a nowe nie?
czy jest to powiązane z tym, ze one nie muszą analizowac przedbłyskami, a mogą swiatłem odbitym od kliszy?
okaże się, że CLS jest gorszy od systemu TTL z F801, a SB800 od SB28 ?

szymony
27-05-2006, 08:39
Coś czarno to widzę. D200 ma zintegrowana matrycę pomiarową do światła zastanego i odbitego (tak jak D50 i D70), a co za tym "ony iTTL". SB28 z kolei nie abla iTTLa. Jedyna mozliwa kombinacja (teoretycznie) to: SB800 na body (lub SC17) i od tego SB28. Jednak wątpię by to zadziałało. Sam kiedyś kombinowałem podobnie, tylko drugą lampą była SB 25. Nie zależało mi na jakimkolwiek pomiarze tylko by się odpaliła z kabla PC podłączonego do SB800 i niestety się nie dało, gdy ta pracowała w TTL.


Aha - w instrukcji SB800 jest zdanie: "błysk TTL niedostępny w pracy z aparatami z systemem CLS i z cyfrowymi lustrzankami bez systemu CLS"

A gdzie to konkretnie wyczytałeś, bo zdanie troszku wyrwane z kontekstu ?

Jacek_Z
27-05-2006, 12:04
instrukcja sb800 strona 90 i 92

szymony
27-05-2006, 12:10
instrukcja sb800 strona 90 i 92
Tylko trzeba mieć instrukcję :mrgreen: A ja swoją najzwyczajniej w świecie zgubiłem :oops:

kacperek
27-05-2006, 12:19
str 90: Lampa SB-800 polaczona kablami moze pracowac w sysnchronizacji blysku wielolampwego z innymi lampami posiadajacymi automatyke blysku TTL:
- z aparatami z systemem CLS i cyfrowymi lustrzankami SLR bez systemu CLS, jedynym trybem pracy jest tryb manualny.

str 92: błysk wielolampowy z pomiarem TTL przekazywanym kablami (niedostepny w pracy z aparatami z zystemem CLS i cyfrowyumi lustrzankami bez systemu CLS).

O to chodzi?

szymony
27-05-2006, 12:34
He he. Te skośnokie gnidy pewnie wyszły z założenia, że skoro dają bezprzewodowe sterowanie, to nikt nie będzie tego kablami łączył. I znów pewnie zepsuli, by za fajnie nie było.

Oczywiście napisane jest tak jak nasza ustawa o VAT. Bo można to rozumieć dosłownie SB800 nie działa na kablach w TTL. A ja myślę że może tu chodzić o to że SB800 + inna (starsza SB) połączona kablami nie będzie biegać w TTL z DSRL.

To że w tabelce nie ma D2 i D200 mnie nie dziwi, ponieważ gdy powstawała instrukcja tych modeli jeszcze nie było, a upgrade nikomu się nie chce robić.

Jacek_Z
27-05-2006, 12:37
tak, o ten fragment instrukcji.

ja tak sobie kombinuje - pewnie źle: jeśli kabel SC19 przenosi informacje o TTL, a pomiar ma zestaw D200 i SB800 (załączona w stopce na body) - to jesli na końcu na tym kablu bedzie podczepiona SB28 to nie będzie on sterowana?

w tabelce nie ma też D1, nic z D, same F

szymony
27-05-2006, 12:55
w tabelce nie ma też D1, nic z D, same F

No choroba, wygrzebałem manuala "ynglysz werszyn", bo po polskiemu amba wrombała i.....

I ma tabelę (page 8 and 9), a w niej 7 grup + Digital SLRs not compatible with CLS (D1-Series, D100), + Cameras compatible with CLS (D2H, D70).
Razem grup 9.

Jacek_Z
27-05-2006, 12:56
mam swoje podejżenia.
stary ttl mierzył światło odbite od filmu i w trakcie błysku, nie potrzebował przedbłysków. ale przez to gdy było kilka lamp to nie szło regulowac mocy miedzy mimi. po prostu wszystkie swieciły i wszystkie gasły równo.
w cls (gdy jest kilka lamp) przedbłyski od każdej z lamp są pewnie przesuniete w czasie i dlatego mozna ustalic różną moc swiecenia dla różnych lamp.
chyba CLS nie jest rozwinięciem starego, a czyms zupełnie innym. i oba systemy nie współpracują z sobą.
nowe body mające CLS nie obsługują starego.
a na odwrót jest lepiej, analogowe Nikony F mogą sterować SB800 i obcinac jej błysk.

dobrze mysle?

nie licze trybu M, w trybie M to nie wspólpraca, to odpalenie lampy.

[ Dodano: Sob 27 Maj, 06 12:59 ]
pisałem w trakcie jak szymony pisał - czyli jednak żle kombinuje?
czy np D2H obsługuje i CLS i stary TTL, a D200 juz nie?
tylko body profi maja oba systemy?

szymony
27-05-2006, 13:09
mam swoje podejżenia.
stary ttl mierzył światło odbite od filmu i w trakcie błysku, nie potrzebował przedbłysków. ale przez to gdy było kilka lamp to nie szło regulowac mocy miedzy mimi. po prostu wszystkie swieciły i wszystkie gasły równo.
w cls (gdy jest kilka lamp) przedbłyski od każdej z lamp są pewnie przesuniete w czasie i dlatego mozna ustalic różną moc swiecenia dla różnych lamp.
chyba CLS nie jest rozwinięciem starego, a czyms zupełnie innym. i oba systemy nie współpracują z sobą.
nowe body mające CLS nie obsługują starego.
a na odwrót jest lepiej, analogowe Nikony F mogą sterować SB800 i obcinac jej błysk.

dobrze mysle?



Dobrze chyba kombinujesz. Jednak stary TTL tylko w pierwotnej wersji był taki prymitywny jak to opisałeś. Nowsze wersje również mierzyły (mierzą) za pomocą przedbłysków odbitych od powierzchni migawki. Różnica jest taka że, w starym systemie zawsze matryca do pomiaru błysku była osobna i znajdowała się pod lustrem. Przedbłyski następowały po podniesienu lustra, a przed otwarciem migawki. Tylko cyborg je mógł zauważyć, system kalkulacji oświetlenia miał mało czasu na wyrobienie się. CLS ponoć też to umi, bo puszki z serii D2 nadal mają osobne matryce, jednak cała reszta z D200 włącznie ma jedną zintegrowaną matrycę. Przedbłyski następują przed podniesieniem lustra, (bo matryca jest w pryzmacie)co daje więcej czasu na kalkulację oświetlenia, ale również i zamknięcie oczek przez co bardziej wrażliwe osoby.

[ Dodano: 27-05-2006, 13:13 ]


pisałem w trakcie jak szymony pisał - czyli jednak żle kombinuje?
czy np D2H obsługuje i CLS i stary TTL, a D200 juz nie?
tylko body profi maja oba systemy?

Czy oba to nie wiem. Trzeba by sprawdzić organoleptycznie :mrgreen:
Tego ttl z analoga to raczej nie, ale tego pierwszego z dsrl (błyskograty DX, do D100 i D1 series) chyba powinien.

Jacek_Z
27-05-2006, 13:59
Szymony - wielkie dzięki za objaśnienia
przygotowuje sie do pracy w plenerze w ostrym słońcu na nowych klockach (D200 i SB800), zeszłym latem tego nie miałem.
SB800 mam od kilku dni i chce wiedzieć czy z tym da sie kombinować mając kilka starszych elementów systemu błysku w połaczeniu z D200.

Do tej pory używałem najczęściej SB28 w trybie M (czasami z A) z Mamiyą, ttl wykorzystywałem tylko z F100. Z D70 tez robiłem w trybie A (we wnętrzach) albo M (w plenerze).
teraz będe miał łatwiej, bo nie będe musiał przepinać lamp, do D200 bedzie Sb800 i wykorzystam BL z CLS, a do mamiyi SB24 w trybie M.
choć? w takim trybie "brudnopis" czyli d200 bedzie mi dawał inny efekt niz błysk na mamiyi, więc może SB800 na D200 w trybie M?
kurcze, mam ponoć najlepszy system pomiaru błysku i praca w trybie M?
dziwne ale prawdziwe.

szymony
27-05-2006, 23:12
Pożycz od kogoś jeszcze jedną SB800, ewentualnie 600 i będziesz miał więcej niż M. Chyba w Bydgoszczy są jeszcze jacyś właściciele SB800/600.
A jeżeli nie to może lepiej SB28 na SC17 i do body. Tryb Manual ewentualnie Auto, a SB800 w tryb SU-4. Chociaż cholera wie jak się będzie sprawowała fotocela w ostrym słońcu.