PDA

Zobacz pełną wersję : Głowica panoramiczna



manfred
10-08-2008, 06:35
Witam serdecznie mam pytanie czy ktoś miał doczynienia z w/w głowicą albo jest na tyle zainteresowany by udać się do sprzedającego i poogladać tę głowicę.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img99.imageshack.us/img99/6489/beznazwy1eu6.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img213.imageshack.us/img213/3720/beznazwy3sn5.jpg)

wasyl1965
25-08-2008, 16:56
Ja mam.
Głowica była opisana bardzo pochlebnie w jakiejś gazecie ze trzy miesiące temu
FOTO VIDEO DIGITAL albo KOMPUTER ŚWIAT EKSPERT....
nie pamiętam - moge poszukać - bo były tam porady jak robić panoramy sferyczne

Też się wahałem, ale po lekturze w piśmie decyzja zapadła i nie żałuję

głowicę znalazłem na www.qtvrheads.pl a kupiłem przez Allegro przyszła kurierem, bezpiecznie zapakowana wraz z ładnie nagrana płytą CD
z wydrukowaną okładką czy wypaloną, nie wiem - podpisana na płycie.
Facet, który to sprzedaje solidny, dużo wie o panoramach i życzliwy.
To co mi się podobało to dał możliwość zwrotu jeśli z jakiś przyczyn mi nie podpasuje więc kupowałem na luzaku.

Całość bardzo solidna twarde czarne aluminium, ładne ampulowe śrubki, poziomica.
Kupiłem na takiej samej albo tej samej aukcji na Allegro.
Głowica jest fajniejsza niż na zdjęciu bo teraz sprzedają nowszy model z zaokrąglonymi brzegami. Przez to jest lżejsza.


Po krótce. Waży nie wiele za sprawą materiałów. nie wiem dokładnie ale coś około 300 gram. Wyjątkowo stabilna bestia. W pracy testowaliśmy na konkurencji : EOS 20 D + 17-40 L czyli dość ciężkim zestawie - ani drgnie ! nie buja się nie drży jest OK. Zdecydowanie lepszy interes niż sprowadzany zza granicy PANOSAURUS który był w firmie.
Tamten był w tej samej cenie a w ogóle nie stabilny - poszedł pod młotek :).

Głowica na pewno o wiele lepsza niż próbowane przez nas wynalazki własnej roboty i bardzo tania jak na takie coś.

Co do użyteczności. składaliśmy HDRa wewnątrz małego namiotu i na poprzedniej głowicy nam to nie szło, stąd pomysł na nową. Po rozpakowaniu i złożeniu zestawu hadeerek sam się skleił :) nic nie trzeba było poprawiać

Tak więc jesli zajmujesz się panoramami to nie ma co się wahać tylko trzeba brać.

My do firmy będziemy brać jeszcze ze dwie sztuki.

manfred
25-08-2008, 18:03
Dzięki za pomoc i świetny opis. Mnie tylko irytuje choć zdaję sobie sprawę że nie ma patentu na to aby aparat mocować jakąś szybko złączką zamiast kręcić śrubką

ineed
22-04-2009, 00:34
ta głoica tylko do głowic manfrotto pasuje tj mocowanie na dwie śruby , czy tylko do manfrotto i czy do kazdych głowic manfrotto ??
pozdrawiam

ineed
28-04-2009, 13:46
ma ktoś wymiary tej glowicy bo nie wiem jak niby ustawić na tych przesuwnych otworach statyw

marbed
28-04-2009, 14:38
Zakupiłem od tego samego producenta głowicę do panoram cylindrycznych :http://www.allegro.pl/item568414423_panoramy_3d_glowica_panoramiczna_dob as.html
Ta powyżej jest droższa i pozwala wykonywać również panoramy sferyczne. Wszystko w jak najlepszym porządku poza jednym. Otóż głowicę przykręca się do szybko-złączki statywu standardowo tak jak samą puszkę. Natomiast puszkę do głowicy przykręca się na tej poziomej prowadnicy mocując puszkę zgodnie z ideą punktu nodalnego. I jedyny problem jest z mocowaniem puszki. Otóż dostarczana jest zwykła najzwyklejsza śrubka z odpowiednim gwintem i łbem za który ciężko to przykręcić. Trzeba mieć klucz imbusowy lub tak jak ja to zrobiłem zamienić to na jakąś śrubę z nieużywanej szybko-złączki. To jedyny minus tego rozwiązania.
Jeszcze raz podkreślę że tą głowicę przykręca się do szybko-złączki przez standardowe mocowanie statywowe nie widoczne na tych zdjęciach. Widoczne dwie śruby z łbami na imbus pozwalają dodatkowo regulować położenie całego zestawu głowica+aparat względem środka obrotu.

Używam tego z manfrotto 055PROB+808RC4 A co do oprogramowania to na płycie przyszły jakieś softy trialowe wiec koopa

Wojteksw
28-04-2009, 15:19
Budowałem głowicę do panoram domowym sposobem, doświadczenia opisałem http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=88964 Analizując głowicę z Allegro http://www.allegro.pl/item568414423_panoramy_3d_glowica_panoramiczna_dob as.html myślę, że linia zielona, określająca nodal powinna być w miejscu przysłony w obiektywie, a nie w pobliżu mocowania filtra. Jak zaznaczałem wcześniej, znalezienie dokładnego pomiaru dla poszczególnych obiektywów wcale nie jest łatwe, brak dokumentacji technicznej. Sam ustalałem w jakiej odległości jest przysłona dla poszczególnych ogniskowych w obiektywie N17-55, bo taki brałem pod uwagę.

marbed
28-04-2009, 19:10
Ja myślę, że na tym zdjęciu położenie zielonej linii należy traktować umownie. Każdy, kto dokopał się do terminu punkt nodalny, wie gdzie on leży a na fotce faktycznie wygląda jakby to było w pobliżu przedniej soczewki

cammal
30-04-2009, 02:21
hej, ja sie podepne pod watek ze swoim pytaniem

co mi wyjdzie z panoramy, jesli bede korzystal ze zwyklej glowicy?
mam do wyboru sigme 10-20 oraz nikkora 10,5, na jeden obiektyw bede sie musial zdecydowac.
czy, np, wykonanie wiekszej ilosci zdjec rozwiaze problem?

chetnie zapoznam sie z innymi radami specjalistow w tej dziedzinie, gdyz sam mam o fotografii360 pewne pojecie, jednak iscie teoretyczne.W najblizszych dniach bede zmuszony aby sfotografowac kilka pomieszczen wlasnie ta technika, wiec wszelkie rady beda doprawdy pomocne.

ostatnio zaczalem zajmowac sie 360-tkami, ale z innej perspektywy: www.kamilczaja.com/360/360_2.html (dla ciekawych mozna zmieniac index '2' az do 9)


dzieki za pomoc !
pozdrawiam
kamil

darsedz
30-04-2009, 23:35
też zbudowałem już swoją - konstrukcja podobna do tej na allegro - tyle, że wyniosła mnie ok. 20 zł + 18 zł za śrubkę do przykręcania aparatu :)

300 to chyba lekkie przegięcie, za tyle możnaby mieć wersję np z szybkozłączkami do aparatu (moja jeszcze tego nie ma)

Przemek Paśnik
01-05-2009, 00:04
Też mam tą głowicę, wyszarpałem za 120 zł, ktoś sprzedawał, bo przesiadał się na NN3. Jak dla mnie spoko, tylko cena mocno podkręcona. Polecam forum PANOFORUM, dużo się można ciekawego dowiedzieć. Mnie np. rozwaliła panoramka z wnętrza pralki :-)

kymaj
02-06-2009, 15:32
od niedawna zacząlem sie interesować panoramami 3D i jak narazie nic sie na tym nie znam a bardzo zalezy mi na czsie i chce kupić tytułową głowicę - jak rozumiem tą głowicę panoramiczną przyczepia sie do innego głowicy... , posiadam statyw z głowicą manfrotto 804rc2 http://image.ceneo.pl/data/products/282757/product.jpg i pytanie techniczne

otóż jak wiadomo do zrobienia panoramy 3D potrzeba okolo 6 zdjęć poziomo , i tak dla testu ustawiłem swoją głowicę 804rc2 tak zeby kropla w poziomicy byla idealnie po środku i zacząlem tą głowicą kręcić, ale po obróceniu o okolo 90 stopni kropla znacznie przesunęła ze środka w inną stronę i gdy robiąc tego typu zdjecia 3D gdy będe za kazdym razem ustawiał samą glowice manfrotto do poziomu to czy uda mi sie poprawnie wykonać panoramę 3D?? mam nadzieje ze ktoś moje wypociny zrozumie bo nie umiem za bardzo obrazowo tlumaczyć :)

wojpen
16-06-2009, 00:07
Witaj Kolego
Problem leży w tym, że ta poziomica nie jest najlepsza w przeciwieństwie do całej głowicy.Jeśli nie chcesz mieć problemów kup sobie poziomicę mocowaną do sanek lampy błyskowej - ale taką, która ma w sobie 3 poziomice - pion, poziom i boki. Po ustawieniu na niej (ustawiasz zawsze na 2 kierunki) poziomu masz go zawsze w zakresie 360 st. Przy robieniu ponoram jak ognia unikaj jakichkolwiek manipulacji (oprócz obrotu aparatu wokół osi) statywem i aparatem. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz miał problemy z poskładaniem panoramy, a przy panoramie HDR zapomnij, że coś ci się uda. Co zaś do odchyleń jakie masz obecnie - jest to denerwujące, bo panorama ucieka - można to jednak naprostować przy obróbce - gorzej, jeśli robisz ją w układzie klatka na szerokość, a nie na wysokość, bo może obcinać ci np. kawałek kadru.
Pozdrawiam

arseniq
16-06-2009, 20:27
co do poziomicy to polecam manfrotto 337 2-axis bubble level.

panoramy 360
30-11-2009, 19:28
Witam serdecznie mam pytanie czy ktoś miał doczynienia z w/w głowicą albo jest na tyle zainteresowany by udać się do sprzedającego i poogladać tę głowicę.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
(]źródło[/url)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło

ta głowica to kawał solidnego metalu


wartość jakieś 50zł

robiąc nią panoramy po miesiacu bedziesz odkładał na cos porządnego ,


motylek na zawiasie głowicy trochę przyprawia o kłopot albo za mocno albo za lekko przykręcisz...

między blaszkami jest kawałek okrągłego drewienka co również jest problematyczne ponieważ robiąc foto w poziomie mocno przykręciliśmy ale chcąc zmienić kat nieraz tak sie trzeba siłować ze statyw podskakuje ;)

wiadomo można uważać z siłą dokręcenia ale i tak każdy woli mocniej bo w grę wchodzi sprzęt za parę k

ryglos
24-01-2011, 03:00
A czy ktos z szanownych forumowiczow pracowal na tej glowicy? http://allegro.pl/glowica-panoramiczna-pasuje-do-manfrotto-i1427612910.html

slawczyk
24-01-2011, 07:53
A czy ktos z szanownych forumowiczow pracowal na tej glowicy? http://allegro.pl/glowica-panoramiczna-pasuje-do-manfrotto-i1427612910.html

Tak, ja pracuję (sporadycznie) i spełnia swoją funkcję. Jest to prosta budowa więc nic Ci się nie przetrze a ustawić można wszystko.
Bardzo solidne chociaż się nie wydaje. D700+16mm fisha czy nawet 24-70/2.8 bez problemu utrzymuje.
Jedyna wada - po długim nieużywaniu rudy zaczyna szaleć (czyt. rdzewieje)...

ryglos
24-01-2011, 21:05
Mhm, no ja wlasnie 16mm Zenitara oraz d700 chce podpiac. :) Dzieki Slawczyk za opinie, trzeba wiec kupic, bo cena rozsadna. A zrudym to jakos zabezpieczyc moze to ustrojstwo, tylko czym zeby ewentualnie sie nie plamilo...