PDA

Zobacz pełną wersję : Obiektywy manualne - od czego zacząć



gmoszkow
26-05-2006, 14:01
Witajcie

Zrobiło się cieplej i w weekendy będę miał trochę czasu więc postanowiłem się pobawić szkłami manualnymi.

Mam kilka możliwości a dwie podstawowe to:
1. szkła z bagnetem Nikona
2. szkła z mocowaniem M42

Generalnie chcę się tym pobawić i zobaczyć jak mi to wszystko podpasi.

Odpowiedzcie proszę na poniższe pytania.

1. Wybierać szkła z mocowaniem Nikona czy M42?
2. Które ze szkieł polecacie bo kompletnie się na tym nie znam - może jakieś linki z allegro
a. coś w okolicach 80-150 mm ze światłem 2,8-3,5
b. coś w okolicach 20-35 mm z podobnym światłem
c. no i oczywiście coś w okolicach 50 mm
3. Mam D200 i w związku z tym kolejne pytania
a. czy będzie działało potwierdzenie ostrości??
b. czy robiąc na manualu będę miał pomiar CW /SPOTa (matrixa nie używam ale czy będzie) ???

Łącznie mogę wydać na te zabawki jakieś 500 pln więc pytanie co warto - wolę jeden obiektyw lepszy niż 3 słabe.

Napiszcie fachowcy bo ja z moimi zoomami AF to jestem jakiś taki niedoświadczony w technikach trochę bardziej leciwych.

Dziękuję

Grzegorz

Vadim
26-05-2006, 14:13
gmoszkow

Ustawiłeś takie kryterium cenowe, że naprawdę trudno coś tu wymyśleć. Nie radze kombinować z M42. Szukaj czegoś w nikkorach. Kasy może starczyć na serie E, nieco ubogą w wykonaniu (plastik, czy jakieś tam), ale bardzo dobrą optycznie.
W interesującym Cię zakresie ogniskowych proponuję:

1. Zoom Nikon Serie E 75-150 ze stałym światłem 3.5. Znakomity, pomijany przez większość i dlatego bardzo tani. Ostatnio widziałem do kupienia na allegro za jakieś 350pln w opcjij kup teraz i chyba się nie sprzedał. A to znaczy, że można taniej.

2. Nikona Serie E 28/2.8 - świetne szkiełko, cena jeszcze lepsza, bo nie przekracza 250pln

3. Nikkor 50/1.8 za jakieś 250 lub Nikon Serie E 50/1.8 za jakąś stówę mniej.

Co do współpracy z D200, to ja tylko ze słyszenia wiem, że pomiar światła CW na pewno występuje. W innych kwestiach to już powinien zabrać głos ktoś, kto tym pracował.

Pozdrawiam

gmoszkow
26-05-2006, 14:22
Może nie wyraziłem się jasno, ale to muszą być stałki - tylko i wyłącznie w zoomach mam pokryte to co chcę.

Szukam obiektywów które są bardzo ostre, ładnie oddają kolory itp.

Dlatego też nie zawężam się do szkieł z bagnetem Nikona ale biorę pod uwagę M42.

Czy coś takiego jest warte kupienia???

Takumar (http://www.allegro.pl/item104845107_legenda_smc_takumar_2_55_od_super_sp rzedawcy_.html)

Pozdrawiam

Grzegorz

Wini
26-05-2006, 14:34
Tylko N.
Zacznij od 105/1.8 lub 105/2.5 lub 85/1.4 :lol:

alexkoz
26-05-2006, 14:35
jeżeli chodzi o M42 to są 2 wyjscia:
1.przejściówka z soczewką (ok150-200pln), ale za to uzyskasz niskończoność, choć podobno dodatkow element optyczny trochę pogarsza jakośc obrazu
2.przejsciówka bez soczewki (ok40-50pln), bez nieskończoności

obiektywy to wszystkie stałki najlepiej powyżej 50mm (włącznie) Zeissa np. Sonnar 135mm/3.5
warto tez podobno wziąśc pod uwaę mocowamie p-six, z jakimś fajnym Biometarem ostry obraz i to po nieskończonośc. Tu się z kolei naszukasz przejściówki z mocowania nikona na petacona, ale podobno warto.

Z d200 powinieneś mieć potwierdzenie ostrości (to nawet już z D70(s)) i pomiar światła, ale nie orientuję się w jakim trybie (D70(s) nie mierzy w ogóle)

Vadim
26-05-2006, 14:41
W temacie Takumara to niech się wypowie Spiner, ale jak to szkiełko jest dziełem P i ma powłoki SMC, to pewnie i warte. Tylko że te przejściówki i tak schrzanią sprawę. Niestety.
A jak stałka w zakresie 80-150 to tylko 105/2.8 z serie E.
Będziesz miał wszystko na swoim bagnecie i naprawdę dobre optycznie.

Wini
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

gmoszkow
26-05-2006, 14:46
Dobra - tego takumara kupiłem

Powinien być przed następnym weekendem

Teraz przejściówka

A na 105/2,8 to chyba trzeba polować

Pozdrawiam

Grzegorz

Czornyj
26-05-2006, 15:02
gmoszkow, rozważ 105/2.5 AIS - jest troszkę droższy, w tej chwili na allegro w pięknym stanie za 650PLN (pewnie coś dałoby się utargować, bo coś nie schodzi).

Michał Jędrak
26-05-2006, 15:02
Witam

A oto moje trzy grosze.

Jeżeli masz porządne zoomy a nie tanie plastiki, to bawienie się w szkła za 500zł nie ma sensu, bo po co zakładać stałkę, która będzie mglista i miała aberracje skoro zoom z wyższej półki (jeżeli masz np 17-55/2.8) sprawę załatwi.

Jeżeli robisz na tanich i ciemnych obiektywach, to wtedy można się pobawić. Kup na ebayu (broń boże w Polsce) przejściówki do różnych systemów i szalej. Ja, na przykład kupiłem przejściówkę do obiektywów Hasselblada, jestem szczęśliwy i się sporo bawię. Koszt przejściówki w Polsce ok 300-350zł a poprzez ebay 120zł (w tym wysyłka). Polecam optykę Zuiko (Olympus). Jeżeli masz kasę, to się nie krępuj i kup optykę Zeiss, gdyż niedawno zaczęli produkować oficjalnie obiektywy z bagnetem Nikona. Jakość niesamowita. Gdzieś w poniższym linku są informacje o obiektywach do Nikona:
http://www.zeiss.com/photo

A co do pomiarów i AF to wszystko działa. Weź soczewkę od lupy i przyłóż przed korpus. Będziesz miał wskazanie AF i odpowiedni pomiar. Do D200 możesz mocować wszystko co chcesz.

gmoszkow
26-05-2006, 15:23
A czym się różnią te dwa od siebie

tanszy (http://www.allegro.pl/item105154864_nikkor_105_mm_slawny.html)
droższy (http://www.allegro.pl/item106128218_nikkor_105_2_5_ais_jak_nowy_gwarancj a_.html)

a może ten

135/2,8 (http://www.allegro.pl/item106128134_nikkor_135_2_8_ai_jak_nowy_gwarancja _.html)

Grzegorz

Czornyj
26-05-2006, 15:34
Droższy to najnowsza, ostatnia wersja AIS, optycznie bodaj niczym się nie różnią. 135/2.8 też jest jest niczego sobie, ale 105/2.5 ma lepszą opinię i jest bardziej legendarny ;)
Bardziej się też nadaje jako portretówka do cyfry, bo przy 135mm trzeba już mieć niezłe odejście...

Najlepiej poczytaj o nich sam: http://www.naturfotograf.com/index2.html

gmoszkow
26-05-2006, 16:31
No dobra łyknąłem tego 105/1,5

W poniedziałek będzie wysłany więc może w środę już będzie u mnie

Normalnie czuję się jakby wracał do fotografi tradycyjnej

Grzegorz

Wini
26-05-2006, 16:33
to bawienie się w szkła za 500zł nie ma sensu, bo po co zakładać stałkę, która będzie mglista i miała aberracje skoro zoom z wyższej półki (jeżeli masz np 17-55/2.8) sprawę załatwi.

U mnie strasznie zagrzmiało. Czy to tylko wiosenna burza, czy ....?

Vadim
26-05-2006, 16:44
gmoszkow

Jak to łyknąłeś??? Przecież ta aukcja jeszcze trwa... :shock:
A tak poważnie, to trzeba było od razu nawijać, że te pięć stówek to taka lipa dla urzędu skarbowego. Mam taką 105/2.5 Ai w idealnym stanie optycznym i mechanicznym, nawet razem z filterkiem B+W zalegającą na półce od czasu przybycia 85/1.4... Mam jeszcze ostatnią wersję 28/2.8 Ais na wydaniu...

Wini

Nadciąga burza i gradobicie...

Pozdrawiam

Jacek_Z
26-05-2006, 16:47
trochę ci się dziwie że rozglądasz się za obiektywami do 500 zł. Przecież masz już sporo dobrych klamotów, nie zaczynasz dopiero zabawy.
M42 to nie te powłoki do cyfry. starsze nikkory - ok, ale to tez nie najlepsze z powłok.
O ile dobrze pamietam masz sigme 70-200/2.8, nową, pod cyfrę (i nie tylko), to ona będzie lepsza niż te stałki.

gmoszkow
26-05-2006, 16:47
Vadim draniu teraz piszesz

Aukcja jest prywatna i laska sprzedaje tylko poza allegro. Już dogadałem, ale jeśli opchniesz mi ten swój poniżej 650 to wchodzę w ten temat, a z transakcji z nią się wycofam.

Grzegorz

Wini
26-05-2006, 16:51
M42 to nie te powłoki do cyfry. starsze nikkory - ok, ale to tez nie najlepsze z powłok.
O ile dobrze pamietam masz sigme 70-200/2.8, nową, pod cyfrę (i nie tylko), to ona będzie lepsza niż te stałki.

lepsza od 85/1.4, 105/1.8 czy 105/2.5 czy 180/2.8 ED?

Vadim
26-05-2006, 16:53
gmoszkow

Ja nie wykorzystuję forum do zbijania kasy!!! Nie pisałem, że mam na sprzedaż, bo wyraźnie wskazałeś, ile kasy możesz wydać. I do tej kwoty szczerze zaproponowałem nikony serie E. 8)
Jeśli jesteś poważnie zainteresowany tym nikkorem 105/2.5 Ai, to Ci sprzedam razem z filterkiem poniżej tej kwoty. Pisz na PM
A piszę teraz, bo nie miałem żadnego sygnału z forum, że się ktoś jeszcze odzywa w tym temacie...

Ps. Przyłączam się do pytania Wini. Od których jest lepszy???

Pozdrawiam

gmoszkow
26-05-2006, 17:01
trochę ci się dziwie że rozglądasz się za obiektywami do 500 zł. Przecież masz już sporo dobrych klamotów, nie zaczynasz dopiero zabawy.
M42 to nie te powłoki do cyfry. starsze nikkory - ok, ale to tez nie najlepsze z powłok.
O ile dobrze pamietam masz sigme 70-200/2.8, nową, pod cyfrę (i nie tylko), to ona będzie lepsza niż te stałki.

Tak jak napisałem chcę się trochę pobawić. Chcę spróbować, zobaczyć jak to działa. Czy te legendarne szkła dają radę czy też nie ma co się w to bawić.

Jak mi się nie spodoba to sprzedam, wiele na tym nie stracę a bawić się będzie można nieźle.

No poza tym jeśli te obiektywy to takie legendy, to myślałem, że moja Sigma to zwykły badziew zoom do prostego cykania.

A wreszcie chcę zobaczyć bokeh takich szkieł, ich kontrastowość, kolory

Tak jak już napisałem jak mi się znudzi to sprzedam i zostanę przy tym co mam albo sobie kupię 70-200 VRkę - no bo bedę miał kasę z tego co sprzedam :-)

Pozdrawiam

Grzegorz

malisz
26-05-2006, 17:45
jezeli moge dorzucic swoje 3 grosze do tego watku. zastanawiam sie nad przejsciowka z soczewka/bez. czy ktos moze mial obie i sa widoczne roznice w zdjeciach? a druga rzecz, czy jest jakas szansa na dewastacje bagnetu jak sie uzywa takiej przejsciowki?

Vadim
26-05-2006, 18:47
malisz

Nie pomogę Ci za bardzo, bo tego nie używałem. Ale była kiedyś dyskusja na ten temat na forum, poszukaj w archiwum.
Tak na mój chłopski rozum, pogorszenie będzie niewątpliwe, bo ta soczewka w przejściówce to żaden optyczny cud, a raczej marne szkło. Co do dewastacji w bagnecie, to jeśli przejściówka jest wymiarowo zrobiona i z dobrego materiału, to nie ma powodów do obaw.

Pozdrawiam

Jacek_Z
26-05-2006, 20:51
sekunde, napisałem o obiektywach do 500 zł.
ktoś mi chce sprzedac w takiej cenie nikkora 180/2.8 albo 85/1,4 ?
kupie każdego po 2, jednego na zarobek, a drugiego do pracy.
wczesniej była mowa o nikkorach serii E 105/2.8 a nie 105/1,8
albo o NRD sonnarze 135/2.8

Czornyj
26-05-2006, 20:59
Jacek_Z, dowcip polega na tym, że dobrego manualnego Nikkora można trafić niewiele drożej, stąd dyskusja zboczyła na troszeńkę lepsze szkiełka. 105/2.5 AIS to już całkiem zacna bestia, Vadim ostatnio kupił 85/1.4 AIS za ok. 800PLN, wywoławczo za 1000 jest teraz 135/2 AIS...

Vadim
26-05-2006, 21:12
Czornyj

Zapłaciłem nieco więcej, ale naprawdę nie żałuję... Nie będę Was drażnił opisem, jak bardzo mi leży takie szklane wiaderko wpięte do mojego F3 i jakie jest optycznie... :D
I nie jest wykluczone że będę jeszcze zainteresowany tym nikkorkiem 135/2... hehehe...
Ale co tam, takie manualne szkiełka, kto by to dzisiaj kupił... :D

Jacek_Z

Tak, to prawda, mowa była o szkłach do 500pln, ale np. ja swoją 105/2.5 kupiłem w takiej właśnie cenie i w takiej sprzedaję 8)
W podobnej cenie mam do sprzedania dwa inne moje półkowce: rewelacyjnego nikkora 28/2.8 Ais i równie znakomitego micro-nikkora 55/2.8. To jest nokaut dla przeróżnych wynalazków spod znaku zoom w relacji jakość/cena. W manualnych szkłach jest naprawdę wielki wybór za niewielkie pieniądze. Z tego powodu zazdroszczę Spinerowi z jego systemem P. Ta nowa cyfra K100 za 2000pln która w pełnie współpracuje z manualnymi szkłami (nawet stabilizacja obrazu działa!), to może być krok milowy dla rozwoju tej firmy. A nikon dalej śpi, cholera jedna...

Pozdrawiam

Jacek_Z
26-05-2006, 21:25
naprawdę chetnie kupię manuala Nikkor 85/1,4 za 800 zł - jak w dobrym stanie oczywiście. Bardzo chętnie. Dłuższe ogniskowe juz nie, bo po cropie będą mi za długie w studiu i za bardzo odrzucają od modelki.

Vadim
26-05-2006, 21:35
Jacek_Z

Wiem, wiem, bo przecież nie jesteś z pierwszej łapanki, masz ogromną wiedzę i doświadczenie.
Będę Cię miał na uwadze, jak przyjdzie mi ochota na zakup Zeissa...

Pozdrawiam

Wini
26-05-2006, 21:55
sekunde, napisałem o obiektywach do 500 zł.

Masz rację, biorąc dosłownie te 500 PLN to zabawa w manuale rzeczywiście nie ma sensu. Ale naprawdę warto wydać parę groszy (he, he) więcej.
Przez tego 105/1.8 to o mało co bym został przy Nikonie :roll:

Jacek_Z
26-05-2006, 22:00
oj, ja tez mam na tego Zeissa ochotę.
ale cena jest zdaje sie ponad 3,5 tys zł
tak naprawde nie potrzebuje tej jasności, ale przymkniety do 2,8 - 4 będzie pracował zapewnie jeszcze lepiej.
jednak tu bym sie wachał czy nie nikkor AF 85/1,4, bo jednak AF to plus. Z drugiej strony ta marka kusi.
natomiast przy 800 zł poświęce się i będe krecił manualem. tym bardziej przy tak dużej dziurze obraz jest jasny, a głębia mała, więc to łatwe.
jestem ciekaw jak stary manualny 85/1.4 spisuje sie z cyfrą - nienajnowsze powłoki, na tylnej soczewce pewnie bardzo niewielkie? nie szkodzi to w cyfrze?
jak bym miał kupowac (nawet z allegro) poprosiłbym cie o jakieś sample albo opinie.

Vadim
26-05-2006, 22:06
Jacek_Z

Jakie sample? Ja nie mam cyfry...
Ale jestem człek życzliwy i w swoim życiu każdą osobę, nawet tę której nigdy na oczy nie widziałem, obdarzam kredytem zaufania. Stać mnie na to, choć często ludzie rozmieniają ten kredyt na drobne.
Jak bardzo Ci na tym zależy, to ja Ci to szkiełko udostępnię do wypróbowania, tylko sam je dobrze przetestuję, bo to przeca świeży zakup. A o jakich nienajnowszych powłokach piszesz? To wersja Ais, całkiem ostatni numer seryjny...
Wracając do Zeissa, to on taka bardziej Cosina dzisiaj, niestety. Zeiss o ile się nie mylę, to tylko dwa szkiełka teraz w Niemcach produkuje. Reszta Azja, ale tam normy też potrafią trzymać...

Wini

To co teraz, 5D? A jakie szkiełka?

Pozdrawiam

Jacek_Z
26-05-2006, 22:12
dzięki za obywatelską postawę :lol:
ale myślałem, że oprócz F3 ze stopki masz coś jeszcze poza (bo np masz obiektywy jak widać :) )
mieszkamy nienajblizej jak sadzę, jak będe kupował, to pewnie poprosze jednak sprzedającego o sample z kupowanego egz.

Vadim
26-05-2006, 22:23
Jacek_Z

To prawda, mieszkamy nie najbliżej. Jak Ty faktycznie mieszkasz w Bydgoszczy, to dzieli nas jakieś 500 km, bo ja zasadniczo z południa jestem, spod samej granicy z dzielnymi (:D) Czechami.
Ale ja ma w Twoich stronach ojcowiznę (Bory Tucholskie) i bywajet tam czasami...
A poza tym wszystkim, to jak mawiają moi przyjaciele, mieszkam wszędzie

Pozdrawiam

pebees
27-05-2006, 09:29
Wini, 20 km od Lipna, czyli gdzie? :)

Vadim
27-05-2006, 09:52
Wini

No to ładnie się kolega urządził... :)
Na razie się nie wybieram, ale jak tylko, to dam znać. Konkretnie to taka wioseczka w lesie, Zimne Zdroje. Pięknie tam i cichutko.

Pozdrawiam

pebees
27-05-2006, 10:07
Hmmm.. mieszkasz w jeziorze.. wodnik Wini? :D

[ Dodano: 27-05-2006, 10:10 ]
Wini, czy to okolice Czernikowa, Osówki, czy też może Skępe itp? A może to w ogóle nie te rejony?

bob*
11-06-2006, 20:16
Witam pierwszy raz tutaj
Mam ruskie szkła od Kijewa 19 z bagnetem Nikona: Mir 24N 35/2, Arsat H 50/2, zoom Arsat H 80-200/4,5. Czy da się je podpiąć np do D50? Pomijam tu kwestie że pewnie nie będzie działał pomiar światła itp. Czy wogóle da się te szkła jakoś wykorzystać?

Vadim
12-06-2006, 11:12
bob*

Jak masz obiektywy z bagnetem nikona, to niby dlaczego nie? Jeśli to jest bagnet w wersji Ai lub Ais, to się da.

Pozdrawiam

bob*
12-06-2006, 18:13
Jak odróżnić wersję bagnetu? Dodam, że szkła były kupione pod koniec lat 90. Były też podpinane do F70.

Czornyj
12-06-2006, 18:52
To spokojna głowa - zapinaj i będzą hulać.

bob*
12-06-2006, 19:22
Najpierw kupię na złomie swiatłomierz ;)

gALL
13-06-2006, 15:09
Z ruskimi uwazaj, jak sie zatnie na bagnecie to pilka do metalu jedynie zostaje aby zdjac szklo. Ruskie maja czesto niedokladnie zrobiony bagnet.

Poza tym jakos optyczna ich jest rozna (zaleznie czy pijany, mniej pijany, czy na kacu Wania je skladal).

Ai od Ai-S rozni sie jednym wyzlobieniem na bagnecie. Wiecej znajdzesz na stronie:
http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/nikonfmount/lens2.htm

bob*
13-06-2006, 18:02
Ok, dzieki!
Jeszcze pytanie: w jakim trybie ma pracować aparat gdy przypniemy manualane szkło? Manual, preselekcja czasu ... ?

Jacek_Z
13-06-2006, 19:40
jak body nie wie jaka jest uzyta przesłona, to nie ma co działac na preselekcji czasu, bo nie może sterowac przysłoną. Kupujesz swiatłomierz, albo robisz na oko kontrolując histogramy. Pracujesz na manualu. Chyba, ze kupisz D200 lub wyżej. Wtedy wpisujesz jasnośc obiektywu do body w menu aparatu i działa ci pomiar swiatła.

Czornyj
13-06-2006, 19:45
bob*, dokładnie. Pomiar w trybie M (ręczne dobieranie czasu i przysłony) i oczywiście autofocus TEŻ w trybie M