PDA

Zobacz pełną wersję : Przysłona w stałce



nokinnikon
07-08-2008, 19:15
Jako laik kupując obiektyw stałoogniskowy byłem przekonany, że dysponując przysłoną 2,8 będę mógł ją ustawić jak tylko będzie mi potrzebna. Nabyłem obiektyw Tokina AT-X PRO Macro 100 F 2.8 D. Okazuje się,że wartość przysłony (dolna) zmienia się w zależności od odległości od fotografowanego obiektu. Nie można ustawić 2,8 np w odległości 0,5 m od obiektu ,maksymalnym otworem jest wtedy F 3,5. Aparat D 80 ustawienie M. Czy tak jest przy stałkach, czy obiektyw uszkodzony, czy to tylko brak wiedzy i umiejętności i ogniskowa się zmienia przy ustawianiu AF.

Gawronnek
07-08-2008, 19:16
przy obiektywach macro a o takim piszesz tak jest

Zbigniew
07-08-2008, 21:18
W przypadku zbliżania się do skali odwzorowania 1:1 w obiektywach makro nie możesz korzystać z przysłony f/2.8 i okolicznych. Jak będziesz robił na odległościach nie-makro, to będziesz mógł zawsze ją wykorzystywać.

puch24
07-08-2008, 21:20
Jeśli nastawienie ostrości polega na odsuwaniu obiektywu od płaszczyzny błony czy czujnika, to spada jasność obrazu. W normalnych obiektywach jest to zaniedbywalne, zresztą pomiar światła przez obiektyw i tak to uwzględnia. W obiektywach makro spadek jasności jest dość silny; przy skali odwzorowania 1:1 wynosi 4x, a więc efektywna przysłona wynosi nie 2,8 tylko 5,6 - i elektronika obiektywów makro jest zrobiona tak by to uwzględniać, np. na wypadek gdyby ktoś posługiwał się zewnętrznym, ręcznym światłomierzem, albo używał lampy błyskowej nie w trybie TTL. Przy pomiarze przez obiektyw nie ma to znaczenia.

nokinnikon
08-08-2008, 07:44
Dziękuję. Na Was zawaze można liczyć.