PDA

Zobacz pełną wersję : ZNÓW SIGMA EF-500 DG SUPER NA ITTL....PYTANIA



ovserwator
26-12-2004, 13:36
Posiadam tą lampę od dni kilku i już mam kilka kwestii:
1. Czy mogę ją wyzwolić bezprzewodowo lampą wbudowaną (ale nie chodzi mi o fotocelę bo to działa, chodzi mi raczej o CLS) jeśli tak to jak to cacko skonfigurować.
2. Są dwa tryby pracy w ITTL - "TTL" i "TTL BL" - którym błyskać? Ten drugi jakby niedoświetlał.
3. Ktoś ma może użyczyć instrukcji po polsku, bo mimo że czytam po angielsku, to nie potrafię niektórych skrótów myślowych zrozumieć.

kulka
26-12-2004, 13:48
Gdzie kupiles i ile zaplaciles? Bo ja znalazlem cosik takiego www.allegro.pl/show_item.php?item=37922970 i sie zastanawiam czy to pewne (bo cenka niska) i sie zastanawiam czy warto kupic ta lampke zamiast drozszej SB 600

adik
26-12-2004, 14:13
Wszystkie glosy mowia ze warto.Samc zekam na swoja...

chalzen
26-12-2004, 16:12
Są dwa tryby pracy w ITTL - "TTL" i "TTL BL" - którym błyskać? Ten drugi jakby niedoświetlał.

Jak lampa ma być głównym lub jedynym źródłlem światła to TTL.
TTL BL służy do pracy w warunkach "ograniczonej widoczności" do doświetlania sceny.
Aparat wtedy uwzględnia światło zastane i dopala lampą z jego uwzględnieniem.
Aby tak się stało trochę zastanego jednak musi być, dlatego w tym trybie Ci niedoświetla,bo focisz pewnie w lichych warunkach oświetleniowych.


Czy mogę ją wyzwolić bezprzewodowo lampą wbudowaną

SU-4 w tej sytuacji rozwiąże problem,choć wiem że nie o to Ci chodzi. :)

ovserwator
26-12-2004, 16:44
tak, ale wiem, że SU4 działa ja zwykła fotocela. A mi raczej chodzi o to, abym mógł lampą wbudowaną wyzwolić SIGMĘ i żeby działało to tak samo, jak wyzwalałem lampą wbudowaną SB-800. Czyli żeby działał CLS.
Sigma ma dwa tryby wyzwalania bezprzewodowego. Jeden to taki, że dziala ona jako SLAVE, i np. lampą wbudowaną (jej błyskiem) wyzwalam Sigmę, którą mogę sobie postawić gdzieś np. z boku. Ale wtedy chyba nie działa w niej iTTL, tylko błyska bez pomiarów (tak mi się wydaje).
Drugi tryb to typowy CLS, czyli bezprzewodowe sterowanie kilkoma lampami. W instrukcji opisali przypadak, że jedną lampę z CLS (sigma lub nikon) używam jako głównej (Commander mode), na aparacie, a inną (bądż kilka innych) już steruję i wyzwalam bezprzewodowo. Tylko czy tą główną może być lampa wbudowana (w instrukcji - ubogiej zresztą - tego nie piszą). Nikona SB-800 wyzwalałem już w trybie Commander mode i wiem że działa. Jak jest z Sigmą?

chalzen
26-12-2004, 17:13
ale wiem, że SU4 działa ja zwykła fotocela.

SU-4 to nie zwykła fotocela-to fotocela TTL.Napisałem,że wiem o co Ci chodzi.Mam tę samą lampę i też bawiłem się tym wyzwalaniem,ale się poddałem po kilku mniej lub bardziej udanych próbach.Ponieważ nie starczyło mi cierpliwości,więc zaprzestałem eksperymentów. W trybie wireless udało mi się wyzwolić Sigmę lampką wbudowaną,ale trafiłem na problem synchronizacji.Jak mnie najdzie pobawię się jeszcze kiedyś.
Na pewno będzie to chodzić jeśli commanderem będzie Sigma sterująca drugą Sigmą.
Jak masz cierpliwość to eksperymentuj.Potrzeba matką wynalazków :) Instrukcja faktycznie jest cienka (dosłownie też),ale za to zwarta i treściwa-wody z niej się nie da wycisnąć :)
Trochę mogłoby to być opisane szerzej,a szczególnie w tym podrozdziale.Polskiej instrukcji nie widziałem,ale o ile istnieje ,to będzie tłumaczenie tej broszurki dołączonej do lampy-czyli nic więcej się nie dowiemy.
Nie wiem czy czytałeś,jeśli nie to kliknij Sigma (http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=10956341)

ovserwator
26-12-2004, 17:21
Dzięki za rady. Mam jeszcze cierpliwość. Ale czy możesz podać, jak Ci się udało wyzwolić Sigmę, lampą wbudowaną w trybie Wireless? W trybie Slave to mi się udaje non stop -ale to nie to. Czy Sigmą mogę wyzwolić lampę SB-800, lub odwrotnie, w trybie Wireless? Miałeś z tym doczynienia. Ten link, co mi podałeś to już przeglądałem, ale nic konkretnego tam nie znalałem.

chalzen
26-12-2004, 17:50
Ale czy możesz podać, jak Ci się udało wyzwolić Sigmę

postępowałęm zgodnie z instrukcją-czyli Sigma najpierw na stopkę,ustawienia też z tej książeczki.
Puszka na tryb commander i błyskało, ale synchro było nie takie, bo fotki czarne.
Kombinowałem też coś z tymi grupami,ale co to już dokładnie nie pamiętam
Nie mam teraz sprzętu ze sobą, więc nie sprawdzę.
Tryb Slave to jest zwykły tryb i lampę trzrba ręcznie ustawiać,więc to nie to.
Tu na forum ktoś podawał obejście -tylko ta Sigma nie ma

Link został usunięty ze względu na jego niekompatybilność z nową wersją forum.
Sprawdź czy to się da wykorzystać i daj znać, co z tego wychodzi.

yoss
26-12-2004, 17:56
moze pomoze :mrgreen: :

"when you use the Sigma Flash in "normal slave" mode, it will fire whenever another flash fires (like SU4 on sb-800). it will NOT communicate in any way with your onboard flash or camera. it doesn´t even have any "metering" or automatic flash control in that mode, you have to fully manually set or try the correct exposure. i think this is the only real difference to the sb-800, which can be used in its own "A" or "AA" mode, even for non-TTL cameras.

this mode comes in handy when you want your onboard flash to contribute to exposure which would not be possible with full TTL CLS wireless operation.

for shooting in CLS TTL wireless mode, you have to attach your Sigma to the camera and program it like the manual states. don´t forget to half-press the d70´s shutter to communicate with the flash...

set it to channel 3 and group 1, SL mode, detach and position wherever you like. don´t forget to switch it off before detaching...it will remember the last setting but if you fiddle with the modes off camera, you need to re-attach it and program again.

set your d70 to commander mode TTL (custom function 19) and your onboard flash will control the Sigma but not contribute to exposure."

a wogole link do calego watku: http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=10587880

chalzen
26-12-2004, 18:08
dzięki yoss-to się przyda zapewne.Dzisiaj nie sprawdzę,ale pojutrze-kto wie :)
Ovserwator pewnie za kilka minut będzie wiedział czy to działa.Skoro ludziska piszą -to widocznie tak być musi idziała.Ja się nie przykładałem to odpalania jej w tym trybie i zbyt szybko sie poddałem :cry:

ovserwator
26-12-2004, 20:08
Dzięki YOSS.
Są już postępy. Ale...
Sigma, poza aparatem, otrzymuje informacje, ale błyska wcześniej niż migawka jest zwalaniana. Nie wiesz czemu?

Chociaż zauważyłem, że może to jednak nie wina błysku przedwczesnego. Jak konfigurowałem ją założoną na stopce, to miałem zdjęte w aparacie -3 z lampy wbudowanej i prawdopodobnie lampa "wzięła to sobie do serca".
Teraz na nowo włączyłem konfigurację "na stopce" i wyzerowałem poziom błysku w aparacie. Odłączyłem lampę i świeci już chyba poprawnie.

yoss
26-12-2004, 23:50
wiecej nie pomoge gdyz sam (od przedwczoraj) uzywam sabinki, pzdr :mrgreen: