Zobacz pełną wersję : przebarwiona plama na zdjęciach
tomall_85
06-08-2008, 22:42
Witam
Ostatnio zauważyłem że na zdjęciach o dłuższym czasie naświetlania (już od ok. 1s.) pojawia się dziwne prześwietlenie na samym środku kadru. Jest to plamka wielkości ok. 1 cm średnicy mająca trochę inne zabarwienie niż reszta zdjęcia.
Zastanawiam się co to może być? Wypalenie matrycy, filtru dolnoprzepustowego? Przy zdjęciach o krótkim czasie jest to w ogóle nie widoczne. Boję się że mogłem coś uszkodzić, może słońce mi to wypaliło?
z góry dziękuję za wszelkie porady
pozdrawiam
TristisAnima
06-08-2008, 22:48
Zamieść zdjęcie, bez tego trudno coś wyrokować. Ale tak na chypcika to pewnie jakiś bad pixel.
autograf
06-08-2008, 22:48
Wklej zdjęcie. Zobaczymy. Może pomożemy.
tomall_85
06-08-2008, 23:21
widać to na samym środku kadru na linii drzew i nieba..
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/g.php?h=389&i=40545599yf7.jpg)
autograf
06-08-2008, 23:23
Przykro mi. Ale ja nic nie widzę.
TristisAnima
06-08-2008, 23:31
No coś tam jest. Wygląda jak jakiś słaby blik świetlny czy cóś. To na wszystkich zdjęciach Ci się pojawia czy tylko na tym.
tomall_85
06-08-2008, 23:32
na wszystkich które naświetlam od ok. 1s. Na krótkich czasach tego nie ma.
tomall_85
06-08-2008, 23:37
może zależy to od ustawień i kontrastu monitora, dlatego niektórzy tego nie widzą.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/g.php?h=111&i=48432352rw9.jpg)
autograf
06-08-2008, 23:39
widać to na samym środku kadru na linii drzew i nieba..
No coś tam jest. Wygląda jak jakiś słaby blik świetlny czy cóś.
Chłopaki, podzielcie się tym - co tam palicie :mrgreen:
tomall_85
06-08-2008, 23:41
Chłopaki, podzielcie się tym - co tam palicie :mrgreen:
postaram się pogrzebać kolorami w PS zeby to bardziej uwidocznic i wrzuce jeszcze raz..
no plama jest widoczna wyraźnie, a sprawdzałeś z innym szkłem ?
autograf
06-08-2008, 23:45
Przepraszam. Taki skecz sytuacyjny. Jeśli uraziłem - to przepraszam.
tomall_85
06-08-2008, 23:45
mam nadzieję że teraz widać to lepiej
z innym szkłem nie próbowałem, używam nikkora 50mm 1.8
jutro sprawdze z innym..
jak myślicie jest możliwe zeby to bylo wypalenie matrycy? nie wiem może słońcem?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/g.php?h=185&i=64362017ej6.jpg)
tak w ogóle to co to za puszka i jakie szkło?
tomall_85
06-08-2008, 23:49
tak w ogóle to co to za puszka i jakie szkło?
nikon d80 + 50 mm f/1.8
TristisAnima
06-08-2008, 23:50
Przepraszam. Taki skecz sytuacyjny. Jeśli uraziłem - to przepraszam.
Już miałem Ciebie o popalanie posądzić skoro tego plamiska nie widzisz :mrgreen:
tomall_85 daj jeszcze jakieś inne zdjęcie z tą plamą może.
tak obstawiałem, był już podobny wątek 50/1.8 robi takie numery pod światło ;)
załóż inne szkło i wtedy upewnisz się na 100% czy to wina 50-ki
tomall_85
07-08-2008, 00:22
powiększyłem i tutaj również widoczne,
teraz tak się bawię aparatem i strzelam fotki po pokoju z różnymi czasami i to przebarwienie pojawia się zawsze w centralnym punkcie, tylko przy dłuższych czasach i tylko na w miarę ciemnych tłach.. np. na ścianie tego nie widać pomimo długiego czasu...
tak obstawiałem, był już podobny wątek 50/1.8 robi takie numery pod światło ;)
gdyby to było pod światło to zrozumiałbym to, ale to się dzieje na fotkach gdzie nie ma nawet słońca ani żadnego silniejszego źródła światła.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/g.php?h=375&i=91122459wn9.jpg)
najlepiej sprawdzić z innym szkłem
tomall_85
07-08-2008, 00:29
jutro to dokładnie sprawdzę w plenerze z innym szkłem..
jutro to dokładnie sprawdzę w plenerze z innym szkłem..
daj znać co ustaliłeś
masz jakis filtr na tej 50ce?
Ja mialem takie jaja jak mialem jakas tania UVke zalozona na ten obiektyw.
Jak zdjalem ten dziadowski filterek jest juz ok :)
jesli 50 1.8 to jest to jej wina :P
Zbigniew
07-08-2008, 21:15
Wyraźnie jest na środku kadru problem i nie jest to przypadkowy blik, hot piksel i inna tego typu rzecz. Jeżeli to nie sam obiektyw/filtr, to chyba serwis body będzie.
tomall_85
07-08-2008, 21:46
właśnie wróciłem z pleneru..
po wykonaniu serii zdjęć doszedłem do pewnych wniosków.
Przyczyną nie jest filtr UV, który mam na szkiełku, gdyż po jego zdjęciu plama nadal występuje.
Wykonałem więc zdjęcia tego samego kadru z podobnymi ustawieniami przysłony i czasu naświetlania obiektywem nikkor 55-200 VR.
Okazuje się że plama znikła, a zatem body jest sprawne. Wina 50 tki. Tylko teraz pytanie czy wszystkie 50 tki tak mają czy tylko moja :/
Zbigniew
07-08-2008, 21:47
Tylko Twoja.
tak jak napisal Zbyszek - wyglada na to ze tylko Twoja 50ka tak ma
tak jak napisal Zbyszek - wyglada na to ze tylko Twoja 50ka tak ma
ja mam taka sama plamke od f16 w gore,no i z tego co pamietam to juz kilka osob na forum sie nad tym zastanawialo
tomall_85
08-08-2008, 11:54
spróbuję podpiąć inny egzemplarz tej 50 tki i jeśli plamy nie będzie to mój wyślę na serwis, a jeśli plama będzie to wtedy będzie wiadomo że wszystkie tak mają.
dzięki za pomoc.
pozdrawiam
moja 50tka na bank tak nie ma ...
:)
Ja mam problemy z oczami, ale widzę... Pytanie. Czy to się dzieje niezależnie od obiektywu? Czy w ogóle sprawdzałeś to z innym obiektywem, w innej scenerii?
Zbigniew
08-08-2008, 12:08
Chyba zaraz zamknę ten wątek, bo problem jest już właściwie rozwiązany, a pojawiają się pytania bez czytania wcześniejszych postów. Nie, nie jest tak z każdym obiektywem, a jedynie jednym, konkretnym 50/1.8, który ma kolega. Kolega da go do serwisu i zobaczą co dalej.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.