PDA

Zobacz pełną wersję : przebarwiona plama na zdjęciach



tomall_85
06-08-2008, 22:42
Witam
Ostatnio zauważyłem że na zdjęciach o dłuższym czasie naświetlania (już od ok. 1s.) pojawia się dziwne prześwietlenie na samym środku kadru. Jest to plamka wielkości ok. 1 cm średnicy mająca trochę inne zabarwienie niż reszta zdjęcia.
Zastanawiam się co to może być? Wypalenie matrycy, filtru dolnoprzepustowego? Przy zdjęciach o krótkim czasie jest to w ogóle nie widoczne. Boję się że mogłem coś uszkodzić, może słońce mi to wypaliło?
z góry dziękuję za wszelkie porady
pozdrawiam

TristisAnima
06-08-2008, 22:48
Zamieść zdjęcie, bez tego trudno coś wyrokować. Ale tak na chypcika to pewnie jakiś bad pixel.

autograf
06-08-2008, 22:48
Wklej zdjęcie. Zobaczymy. Może pomożemy.

tomall_85
06-08-2008, 23:21
widać to na samym środku kadru na linii drzew i nieba..


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/g.php?h=389&i=40545599yf7.jpg)

autograf
06-08-2008, 23:23
Przykro mi. Ale ja nic nie widzę.

TristisAnima
06-08-2008, 23:31
No coś tam jest. Wygląda jak jakiś słaby blik świetlny czy cóś. To na wszystkich zdjęciach Ci się pojawia czy tylko na tym.

tomall_85
06-08-2008, 23:32
na wszystkich które naświetlam od ok. 1s. Na krótkich czasach tego nie ma.

sevenoo
06-08-2008, 23:34
ja tyz nie:)

tomall_85
06-08-2008, 23:37
może zależy to od ustawień i kontrastu monitora, dlatego niektórzy tego nie widzą.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/g.php?h=111&i=48432352rw9.jpg)

autograf
06-08-2008, 23:39
widać to na samym środku kadru na linii drzew i nieba..

No coś tam jest. Wygląda jak jakiś słaby blik świetlny czy cóś.

Chłopaki, podzielcie się tym - co tam palicie :mrgreen:

tomall_85
06-08-2008, 23:41
Chłopaki, podzielcie się tym - co tam palicie :mrgreen:


postaram się pogrzebać kolorami w PS zeby to bardziej uwidocznic i wrzuce jeszcze raz..

core
06-08-2008, 23:44
no plama jest widoczna wyraźnie, a sprawdzałeś z innym szkłem ?

autograf
06-08-2008, 23:45
Przepraszam. Taki skecz sytuacyjny. Jeśli uraziłem - to przepraszam.

tomall_85
06-08-2008, 23:45
mam nadzieję że teraz widać to lepiej
z innym szkłem nie próbowałem, używam nikkora 50mm 1.8
jutro sprawdze z innym..
jak myślicie jest możliwe zeby to bylo wypalenie matrycy? nie wiem może słońcem?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/g.php?h=185&i=64362017ej6.jpg)

core
06-08-2008, 23:47
tak w ogóle to co to za puszka i jakie szkło?

tomall_85
06-08-2008, 23:49
tak w ogóle to co to za puszka i jakie szkło?

nikon d80 + 50 mm f/1.8

TristisAnima
06-08-2008, 23:50
Przepraszam. Taki skecz sytuacyjny. Jeśli uraziłem - to przepraszam.

Już miałem Ciebie o popalanie posądzić skoro tego plamiska nie widzisz :mrgreen:

tomall_85 daj jeszcze jakieś inne zdjęcie z tą plamą może.

core
06-08-2008, 23:51
tak obstawiałem, był już podobny wątek 50/1.8 robi takie numery pod światło ;)

core
07-08-2008, 00:01
załóż inne szkło i wtedy upewnisz się na 100% czy to wina 50-ki

tomall_85
07-08-2008, 00:22
powiększyłem i tutaj również widoczne,
teraz tak się bawię aparatem i strzelam fotki po pokoju z różnymi czasami i to przebarwienie pojawia się zawsze w centralnym punkcie, tylko przy dłuższych czasach i tylko na w miarę ciemnych tłach.. np. na ścianie tego nie widać pomimo długiego czasu...


tak obstawiałem, był już podobny wątek 50/1.8 robi takie numery pod światło ;)
gdyby to było pod światło to zrozumiałbym to, ale to się dzieje na fotkach gdzie nie ma nawet słońca ani żadnego silniejszego źródła światła.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/g.php?h=375&i=91122459wn9.jpg)

core
07-08-2008, 00:26
najlepiej sprawdzić z innym szkłem

tomall_85
07-08-2008, 00:29
jutro to dokładnie sprawdzę w plenerze z innym szkłem..

core
07-08-2008, 00:30
jutro to dokładnie sprawdzę w plenerze z innym szkłem..

daj znać co ustaliłeś

sote
07-08-2008, 11:47
masz jakis filtr na tej 50ce?
Ja mialem takie jaja jak mialem jakas tania UVke zalozona na ten obiektyw.
Jak zdjalem ten dziadowski filterek jest juz ok :)

Rikardo
07-08-2008, 11:50
jesli 50 1.8 to jest to jej wina :P

Zbigniew
07-08-2008, 21:15
Wyraźnie jest na środku kadru problem i nie jest to przypadkowy blik, hot piksel i inna tego typu rzecz. Jeżeli to nie sam obiektyw/filtr, to chyba serwis body będzie.

tomall_85
07-08-2008, 21:46
właśnie wróciłem z pleneru..
po wykonaniu serii zdjęć doszedłem do pewnych wniosków.
Przyczyną nie jest filtr UV, który mam na szkiełku, gdyż po jego zdjęciu plama nadal występuje.
Wykonałem więc zdjęcia tego samego kadru z podobnymi ustawieniami przysłony i czasu naświetlania obiektywem nikkor 55-200 VR.
Okazuje się że plama znikła, a zatem body jest sprawne. Wina 50 tki. Tylko teraz pytanie czy wszystkie 50 tki tak mają czy tylko moja :/

Zbigniew
07-08-2008, 21:47
Tylko Twoja.

sote
07-08-2008, 21:53
tak jak napisal Zbyszek - wyglada na to ze tylko Twoja 50ka tak ma

Rikardo
07-08-2008, 22:35
tak jak napisal Zbyszek - wyglada na to ze tylko Twoja 50ka tak ma

ja mam taka sama plamke od f16 w gore,no i z tego co pamietam to juz kilka osob na forum sie nad tym zastanawialo

tomall_85
08-08-2008, 11:54
spróbuję podpiąć inny egzemplarz tej 50 tki i jeśli plamy nie będzie to mój wyślę na serwis, a jeśli plama będzie to wtedy będzie wiadomo że wszystkie tak mają.
dzięki za pomoc.
pozdrawiam

sevenoo
08-08-2008, 12:05
moja 50tka na bank tak nie ma ...
:)

mkl
08-08-2008, 12:06
Ja mam problemy z oczami, ale widzę... Pytanie. Czy to się dzieje niezależnie od obiektywu? Czy w ogóle sprawdzałeś to z innym obiektywem, w innej scenerii?

Zbigniew
08-08-2008, 12:08
Chyba zaraz zamknę ten wątek, bo problem jest już właściwie rozwiązany, a pojawiają się pytania bez czytania wcześniejszych postów. Nie, nie jest tak z każdym obiektywem, a jedynie jednym, konkretnym 50/1.8, który ma kolega. Kolega da go do serwisu i zobaczą co dalej.