PDA

Zobacz pełną wersję : Photoshop a kolorystyka JPEG-a w "Save as for WEB"



Kalam
25-05-2006, 14:31
Witam
Mam maly problem z kolorystyka koncowego pliku po konwersji z NEFa do JPEGa w Photoshopie.
Mianowicie: otwieram jakiegos NEF-a w PS i kolorki sa SUPER :)
ale jak dam tylko ZAPISZ JAKO DLA WWW, to od razu podkreca mi kolory. :( zarowno jak i na podgladzie jak i w innej aplikacji po zapisie kolorystyka juz jest inna - kolory sa bardziej nasycone :((
moze mi ktos powiedziec, co zrobic by miec ciagle te samo nasycenie??
i prosze nie odsylac mnie do innych plaikacji :)
pozdrawiam
Robert

c2h5oh
25-05-2006, 15:44
Widac pracujesz w innej przestrzeni roboczej i nie zapisujesz profilu razem z plikiem (wzglednie przegladarka go olewa, jak to IE ma w zwyczaju) - rozwiazanie: przed zapisaniem zrob konwersje do sRGB

Kalam
25-05-2006, 15:49
dziekuje, ale nie za bardzo mi o to chyba chodzi.
Ja nie owie o podgladaniu garfiki np juz na stronie www przez przegladarke, tylko jeszcze w samym PS.
Jak zapisuje wlasnie do JPEGa w Sawe as JPEG for WEB, otwiera sie okno z podgladem dwoch (lub wiecej ) zdjec przed i po konwersji. I juz na dzien dobry w tej czascie juz mam roznice w nasyceniu.

c2h5oh
25-05-2006, 16:47
mimo wszystko znajdz jaki masz aktualnie profil (otworz konwersje - w cs w image, w cs2 w edit) i upewnij sie czy robisz save for web z sRGB

Kalam
25-05-2006, 16:52
dzieki bardzo... po powrocie do domu od razu poszukam i dam znac co do usatwien :)

[ Dodano: Pon 29 Maj, 2006 ]
znalazlem... okazalo sie, ze przy otwieraniu pliku RAW mialem ustawiony profil Adobe, zas w samym PS mialem jako domyslnie ustawiony sRGB. Szkoda tylko, ze roznica widoczna byla dopiero w trakcie zapisywania pliku a nie wczesniej w trakcie edycji.
To tak na przyszlosc pisze, jakby ktos sie tez z tym spotkal i mial podobny problem :)
pozdrawiam

Jarooo
05-06-2006, 21:28
A dlaczego w ogóle dajesz "Save for web"??? Poza tym nie wiem jakie wybrałeś ustawienia kompresji i jaki poziom. Zapisuj normalnie do JPG z kompresją 9 i po kłopocie. Kolory się nie ruszą. Oczywiście, pod warunkiem, że jest to przestrzeń sRGB albo AdobeRGB

c2h5oh
05-06-2006, 21:35
Save for web ma mase zalat:
-precyzyjny dobor stopnia kompresji (100 stopni zamiast 12)- gdy masz limit rozmiaru pliku mozesz wcisnac mozliwie najwiecej danych
-mozliwosci zalaczenia profilu lub tez nie
-obcina exif

Jacek_Z
05-06-2006, 22:53
czy obcięcie exif to zaleta? waga pliku spada minimalnie. a inni uzytkownicy w necie widzą parametry zrobienia zdjęcia - co jest pouczające.

Gawronnek
05-06-2006, 22:59
Jacek_Z, tylko pod warunkiem że chcesz aby wszyscy wiedzieli na czym pracujesz :)

Jacek_Z
05-06-2006, 23:11
dlaczego to by miała byc tajemnica?
chodzi o takie obawy jak w innym temacie o zamazywanie nazwy na sprzęcie?
czy kompleksy że pracuje na czymś słabszym niz kto inny?
zawsze znajda sie z lepszym sprzętem.

szymony
06-06-2006, 00:19
dlaczego to by miała byc tajemnica?
Tajemnica żadna, ale takie małe utrudnienie dla amatorów cudzej własności :wink:

c2h5oh
06-06-2006, 00:28
czy obcięcie exif to zaleta? waga pliku spada minimalnie. a inni uzytkownicy w necie widzą parametry zrobienia zdjęcia - co jest pouczające.
Przy ustawionym maksymalnym rozmiarze zdjecia w wiekszosci netowych galerii (i to na niskim poziomie) te ciut moze robic roznice. Poza tym mozesz nie chciec upubliczniac na takim onephoto swoich sztuczek, czy dawac wszelakim fanatykom sprzetowym pretekstu do gnojenia zdjecia za zly system, czy tez purystom dowodow na ingerencje w PSie.
Obciecie exifa to dopilnowanie ze ocenie podlegac bedzie zdjecie. A jak ktos jest zainteresowany parametrami to niech zapyta - jesli chcesz to je udostepnisz.