PDA

Zobacz pełną wersję : Jak pozbyć się kontrastu na slajdach?



bobroy
25-05-2006, 14:28
W sierpniu wybieram się do Gruzji. Właściwie po raz pierwszy na urlopowy wyjazd chcę wziąć tylko slajdy - Velvia 50. Przewiduję, że będę miał trudności w robieniu zdjęć, ze względu na przewidywane godziny fotografowania: 9-18.00, oczywiście jesli się uda to wcześniej lub później. Jednak zwiedzać będziemy cały dzień i w ciągu dnia też będe robił zdjęcia. Przewiduję dość mocne słońce, także przebywanie na wysokości ponad 2000 m npm. Jak się wtedy pozbyć kontrastu? Filtrem polaryzacyjnym? W jaki sposób to zrobić? Czy zwiększając nasycenie kolorów, czy w drugą stronę?

slaw74
25-05-2006, 15:08
Witam!

Generalnie zasada mowi ze im mniejsza czulosc tym wiekszy kontrast!!!

Moze zobacz tu: http://wwwpl.kodak.com/PL/pl/consumer/consumerFilmsSlide.shtml
Uzywalem 100EBX , natomiast EB powinien dac troszke spokojniejsze barwy.

Zobacz rowniez: http://www.fotograf-sklep.pl/index.php?cPath=2&osCsid=daf980a9f907ccbfb8618b79f44f9ef1

Moze cos dobierzesz.

Niedzwiedz
25-05-2006, 16:49
do kontrastow to pierwsza rzecz to filtr polaryzacyjny lagodzi troche
potem to filtry szare polowki i wyrownywanie roznic w oswietleniu i nie koniecznie chodzi o krajobrazy moze to byc cokolwiek okno w domu lub katedrze :)

bobroy
25-05-2006, 17:22
Witam!

Generalnie zasada mowi ze im mniejsza czulosc tym wiekszy kontrast!!!

Moze zobacz tu: http://wwwpl.kodak.com/PL/pl/consumer/consumerFilmsSlide.shtml
Uzywalem 100EBX , natomiast EB powinien dac troszke spokojniejsze barwy.

Zobacz rowniez: http://www.fotograf-sklep.pl/index.php?cPath=2&osCsid=daf980a9f907ccbfb8618b79f44f9ef1

Moze cos dobierzesz.

Dzięki za polacane filmy, ale mi chodzi nie o filmy, a raczej o technikę. Szkoda mi czasu na opanowywanie różnych filmów. Wolę mieć 1-2 rózne filmy, ale za to sprawdzone i w miarę opanowane, żebym wiedział czego mogę się po nich spodziewać. Równie dobrze mogę wziąć Astię 100, ma spokojniejsze kolory niż Velvia. Chodzi mi o technikę zmniejszania kontrastu.

slaw74
25-05-2006, 19:34
bobroy,

Racja. Zycze udanych zdjec.
Pozdrawiam!

Jacek_Z
25-05-2006, 21:57
Na wysokoczułym filmie ma sie mniejsze kontrasty, więc sie do niskokontrastowej fotografii za diabła nie wybiera velvi 50.
fakt, że provia 400 ma juz nienajlepsze parametry, ziarno nie to, ale to lepszy wybór.
albo kompromis - 100 ISO. Ja bym wybrał kodaka a nie fuji.
jak koniecznie chcesz velvie - to 100.
inna sprawa to zmniejszanie kontrastu doswietlając cienie. ale tak mozna robic ludzi (lampa w kontrze, albo ekran) a krajobrazu juz niet.

szymony
25-05-2006, 23:50
inna sprawa to zmniejszanie kontrastu doswietlając cienie. ale tak mozna robic ludzi (lampa w kontrze, albo ekran) a krajobrazu juz niet.
Mroczek w swej książce o fotografowaniu poświęcił cały rozdział jak sobie radzić z kontrastem. Jest kilka ciekawych knyfów
:wink:

bobroy
26-05-2006, 07:52
Mroczek w swej książce o fotografowaniu poświęcił cały rozdział jak sobie radzić z kontrastem. Jest kilka ciekawych knyfów
:wink:

O! Mam tę książkę, ale dawno jej nie czytałem. Tak więc wracam do niej :-)
A jakbym wziął np. Astię 100 czy Provię 100 i lekko wysycić kolory polarem? Wiem, że to dwa różne materiały.
Co do Kodaka, to już pisałem wcześniej, ale nie mówię nie. A ewentualnie jak Kodak to który? Nie mam żadnego rozeznania w Kodaku.

Mamrot
03-06-2006, 00:36
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2006/06/UltraContrast3_Effects-1.jpg
źródło (http://www.tiffen.com/hi-res/UltraContrast3_Effects.jpg)



>tutaj< (http://www.tiffen.com/results.html?search_type_no=369&tablename=filters&family=Tiffen+Filters&search_filter_format=Screw-In) :P