PDA

Zobacz pełną wersję : adapter m42 -> nikon



Yez
24-05-2006, 22:56
witam, mam takie pytanie (nie spotkałem się z nim na forum - ale prawdę mówiąć nie szukałem zbyt dużo ;) ) a przechodząc do rzeczy:
czy jest dostępny na rynku, jeśli jest to gdzie
adapter z gwintu m42 na nikonowy bagnet (nie chodzi mi o nikon/m42 - tylko o odwrotny)
z góry dzięki za odpowiedzi

szymony
24-05-2006, 23:51
Znaczy się chcesz jakiegoś nikkorka do zenka zapodać ?

Yez
25-05-2006, 09:02
hmm, można tak to rozumieć :)
dokładniej to chodziło mi o zamontowanie między D70 a 18-70 pierścieci pośrednich (pomijam tutaj całkowicie fakt iż nic z tego nie będzie - bo nie będzie działać przesłona itp.) chodzi mi tylko o sam fakt - a raczej o fakt istnienia takiej przejściówki.

szymony
25-05-2006, 10:08
Rozumiem że chęć zastosowania pierścieni pośrednich od systemu M42 miast takich z bagnetem F, ma podłoże ekonomiczne. W takim wypadku wyważasz chyba otwarte drzwi. Interesującej Cie przejściówki chyba nie ma. Widziałem natomiast pierścienie pośrednie, które były właśnie taką "chińską" kombinacją. Jeden pierścień był z bagnetem do body, drugi z bagnetem do szkła, a reszta gwintowana. Feler był taki że trzeba było stosować min. dwa pierścienie i oczywiście zero jakiejkolwiek komunikacji szkła z body. Zaleta kosztowało to grosze cirka tyle co pierścienie do M42. Z kitem pożytku z tego byś nie miał, ale z jakimś szkłem wyposażonym w pierścień przysłon już można by powalczyć.
Na aledrogo to widziałem kiedyś.

Yez
25-05-2006, 15:11
chęć zrodziła się z ciekawości. Mam kilka obiektywów m42, mam pierścienie, mam zwykłą przejsciówkę no i po prostu sobie czasem lubię pokombinować. A ekonomia oczysićie - wystarczy zobaczyć ceny pierścieni przenoszących automatykę :shock: ;)
hmm, na aukcjach nic takiego niestety nie widziałem... no a z KITem to wiem, że nic ciekawego by z tego nie wyszło ale nie mam innego obiektywu, co wcale nie zmiejsza mojej ciekawości i chęci posiadania ww. przejściówki...

szymony
25-05-2006, 16:13
Tu jest chyba ten wynalazek
http://tinyurl.com/n724z

Yez
25-05-2006, 16:28
hmm - gdyby chodziło mi o efekt to te pierścienie rozwiązywałyby sprawę w zupełności (no i oczywiście było by mniej problemowe). Tyle, że one z obu stron maja bagnet a mnie chodzi o coś z gwintem m42. Nie wiem czy takie coś komukolwiek było potrzebne a tym bardziej czy produkowane na jakąś większą skale - ale jeśli są zwykłe adaptery to co szkodzi zrobić odwrotny ?
dzięki za znalezienie aukcji - zastanowie się czy na coś mi sie to moze przydać...(ale już się kiedyś nad tym zastanawiałem...)

szymony
25-05-2006, 17:41
ale jeśli są zwykłe adaptery to co szkodzi zrobić odwrotny ?

Ano to że bagnet F ma większą średnicę niż gwint M42 Przy montażu szkieł M42 ich gwint chowa sie w bagnecie, a i tak są problemy z ostrzeniem na 00 (to tylko jeden z powodów).
W drugą stronę nie da się tak zrobić. Zawsze tak przejściówka działała by jako pierścień pośredni.

Yez
25-05-2006, 18:25
hmm, jeśli założymy, że hipotetyczny adapter ma służyć do zdjęć makro to jego troszkę większa grubośc nie powinna przysparzać zbyt wielkich problemów...

detente
13-06-2006, 09:08
Witam
Temat jest mi znany (podobno przejściówka pasuje do aparatu firmy K.....M..... cyfrowego). Produkuje je koleś u nas w kraju. Sam mam jeszcze kilka obiektywów z Zenita i Praktiki - w tym jeden jasny 1,8 na szkle Zeissa :). Osobiście sam zastanawiam się na kupnem takowego elementu. Jednakże z przejściówką tylko sam manual i nic więcej.

oto link : http://www.foto-akcesoria.com.pl/index.php?i=produkt&nr=1

Sam jestem ciekaw czy to działa (np. z D50)
Pozdrawiam