PDA

Zobacz pełną wersję : Low i high key



parcival
24-05-2006, 09:57
Hej Od jakiegoś czasu chcę zrobić jakąś fotkę techniką low key Jednak zawsze zdjęcie wychodzi mi po prostu szare. Próbowałem z różnym oświetleniem i dalej to samo. Zdjęcia portretowe które chcę zrobić tą techniką zawsze wychodzą mi szare i do niczego się nie nadają. Macie jakieś wskazówki odnośnie tej techniki?, jak jest korzystniej?, robić na dużej czy wąskiej przysłonie? po tylu nieudanych próbach zaczynam zastanawiać się czy wogóle da się zrobić dobre zdjęcie low albo high key bez pomocy photoshopa :) Mam Nikona D50 i lampę SB600 oprócz tego kilka blend i halopaków
Z góry dzięki za podpowiedzi

Antonina
24-05-2006, 10:06
Wstyd mi i dlatego zmieniam post :oops:

slaw74
24-05-2006, 10:54
WITAM PARCIVAL

Niestety musze zaoponowac poprzedniemu stwierdzeniu ze z D50 nie da sie zrobic zdjec technika Low oraz High Key. Bzdura!!!

LOW KEY i HIGH KEY to techniki fotograficzne do ktorych uzyskania wystarczy zwykla ZORKA, w fotografi cyfrowej powiedzialbym ze nawet jest prosciej. Wybor filmu czy matrycy raczej nie wiele ma tu do powiedzenia.
Glowna cecha decydujaca o tym czy zdjecie jest LOW czy HIGH jest przede wszystkim temat zdjecia, scenografia i oswietlenie!!!! TO GLOWNE CZYNNIKI!!!
Jesli np fotografujemy starsza pomarszczona babulinke na czarnym tle i z oswietleniem mocnym ukierunkowanym to NIGDY NIE BEDZIE TO HIGH KEY!!! To raczej LOW KEY (przy odpowiednim oczywiscie naswietleniu filmu lub matrycy).

Natomiast w HIGH KEY dominuja tony jasne, np.jasne tlo, swiatlo rozproszone (miekkie), delikatne rysy modela z harakterystycznymi jednak czerniami, np.rzesy, brwi, elementy ubioru!

FILM JAK WIDZIMY CZY MATRYCA nie sa tu najwazniejsze!
POLECAM LINK pierwszy z brzegu z google:
http://www.poradnik.imagecenter.com.pl/online/library/photocourse/9912/tip2.html

Antonina
24-05-2006, 10:59
:oops: :oops:

bartecky
24-05-2006, 11:04
polecam eksperymenty z pomiarem punktowym lub reczne eksprymenty na manualu - musi sie udać ;)

slaw74
24-05-2006, 11:23
ANTONINO!!!!

Nie ma sie czego wstydzic.... no ale trza brac odpowiedzialnosc za to co sie pisze a tym bardziej rozpowszechnia ;-)

Mysle ze w fotografi cyfrowej wiele technik mozna uzyskac nawet latwiej a napewno szybciej i nie marnujac tyle klatek negatywu i pieniedzy!

Jesli chodzi o pomiar swiatla punktowy to nie musza to byc eksperymenty! To moze byc bardzo przydatne! Niestety po wpisaniu w google LOW CZY HIGH KEY nie za wiele wynikow mi sie udalo znalezc....

Goraco jednak polecam zakup dowolnej PORZADNEJ ksiazki o fotografi, moze byc taka nawet jak moja z lat 60tych gdzies po dziadkach!!!
TAKIE TECHNIKI JEDNAK SIE NIE STARZEJA JAK I SAMA FOTOGRAFIA ZRESZTA!!!
POZDRAWIAM!

parcival
25-05-2006, 09:34
Na razie dzięki. Widzę że jak w każdej dziedzinie nie ma uniwersalnej recepty.

Popróbuję jeszcze
i jak mi coś wyjdzie to zamieszczę

jak się wcześniej nie zniechęcę. W sumie znam zasadę czym ta technika ma się charakteryzować jednak wynik moich doświadczeń jest jeden: SZARE i NIEDOŚWIETLONE. NIe wiem jak zrobić ten charakterystyczny kontrast CZERŃ I BIEL

c2h5oh
25-05-2006, 13:27
a, to juz dos prosto. Przeswietl zdjecie o dajmy na to 1-2 ev a pozniej przy mieszaniu kanalow ogranicz sie praktycznie do czerwonego. korekty krzywymi.

parcival
25-05-2006, 15:31
c2h5oh dobry pomysł zabieram się do roboty :) Czasami proste techniki duzo czynią Ale najpierw trzeba na to wpaść Dzięki

focus
26-05-2006, 22:47
Ostatnio czytalem bardzo ciekawy i rzeczowy artykul/tutorial o retuszu zdjec w celu uzyskania efektu High key i low key w nowym numerze .PSD (nr 14). Juz nawet na podstawie tego tutorialu i wlasnych prob widze ze jest to szalenie trudna technika. W photoshopie jest trudno a co dopiero zeby uzyskac taki efekt normalnie robiac zdjecia bez pomocy zadnych "programowych sztuczek". Poza tym w PS CS2 jest taka nowa funkcja HDR czyli laczanie kilku kadrow w jedno ujecie w celu wydobycia jak najwiekszej glebi kolorow... i byc moze moznaby to wykorzystac po zrobieniu kilku przeswietlonych fotek (np. trzech) jedno z +1ev drugie z +2ev itd. Sprobowac zawsze mozna chociaz nie jest to juz surowa robota przy uzyciu wylacznie aparatu i swoich umiejetnosci.

slaw74
27-05-2006, 07:59
Witam!

Panowie nie jest wcale tak trodno zrobic LOW i HIGH, trzeba tylko pomyslec i podpatrzyc innych. poszukajcie troche zdjec w necie i zauwazcie ze to technika polegajaca (jak juz pisalem) na odpowiednim oswietleniu i dobraniu tematu!

Pierwsze z brzegu przyklady z netu:
http://www.fototok.tkb.pl/pt/photo.php?p=89389
http://www.plfoto.com/zdjecie.php?picture=640218

Zdjecia te z pewnoscia zostaly dotkniete SZOPEM ale nie zrobione nim od poczatku!
Szop nie sluzy do robienia fotek tylko do ich korekcji! By uzyskac takie efekty autorzy zdjec przede wszystkim pracowali SWIATLEM i APARATEM!
Pozdrawiam, teraz lece na spacer z rodzinka (w GDA slonce swieci), jesli bedziecie chcieli do sprawy wrocimy! :D

[ Dodano: Sob 27 Maj, 2006 ]
Moze to pomoze??
http://www.poradnik.imagecenter.com.pl/online/library/photocourse/9912/index.html#6