PDA

Zobacz pełną wersję : WB w D200



Adam Trzcionka
24-05-2006, 09:00
chór użytkowników D50 narzeka, że aparat "prześwietla", gro posiadaczy D70 się żali, że ich maszyna niedoświetla. pytanie do userów D200:

jak to jest w D200, czy NIKON nareszcie znalazł sposób na stabilny, pewny i przewidywalny WB?

Czornyj
24-05-2006, 09:02
Pewnie, pewnie - zapewnia go funkcja WB Bracketing :lol:

meliszipak
24-05-2006, 09:06
Habakuk, zaprawdę powiadam Tobie, że D50 ma mniej przypadłosci niż
reszta stajni. Nie wymieniaj sprzęciora :lol:

Adam Trzcionka
24-05-2006, 09:08
Czornyj, jak to działa? i jak się sprawadza w praktyce? zapytałem czy w D200 WB jest przewidywalny, bo właśnie nie "niedoświetlanie" i "przepalanie' mnie irytują w D50 i D70, ale bardziej nieprzewidywalność ich WB..

[ Dodano: Sro 24 Maj, 2006 ]
meliszipak, kusi mnie D200, oj kusi. miałęm go w dłoni, miałem przy oku, bracie.. inna bajka

szymony
24-05-2006, 09:09
A co ma prześwietlanie, czy niedoświetlanie bezpośrednio wspólnego z balansem bieli ?
Stabilny i pewny sposób będzie, jak puszki wyposażone zostaną w AI o dużym ilorazie inteligencji. Tylko czy wtedy będzie jeszcze potrzebny dodatek w postaci fotografa.

Czornyj
24-05-2006, 09:17
Działa to tak, że aparat wykonuje serię zdjęć z temperaturą bieli ustawioną wg. pomiaru, wyższą i niższą, a ty sobie potem wybierasz które ci się najbardziej podoba :)

W kościele nie ma ch...a na Mariolę - to się musi mylić. Ostatnio robiłem D70 parę fotek na komunii chrześnicy w kościele, gdzie wszędzie były witraże - nie było dwóch takich samych zdjęć, mimo, że biała sukienka komunistki to świetny refrens tardżet.

meliszipak
24-05-2006, 09:17
habakuk, wiem, wiem, też miałem kontakt fizyczny-rozumiem Twoje pożądanie. :)

szymony
24-05-2006, 09:20
Onaniści
:D

Adam Trzcionka
24-05-2006, 09:21
szymony, raczej marzyciele...

JK
24-05-2006, 09:47
No to przestańcie marzyć, tylko zabierajcie się do zarabiania kasy. :D

Jacek_Z
24-05-2006, 09:57
wracając do postawionego na początku pytania -
naswietlenie a WB to dwie różne sprawy.
naswietlanie - nie wiem, może ciut lepiej (mniej niedoświetla niz D70), ktoś w jakimś wątku o D50 pisał, że mu przeswietla.
WB - duża poprawa - mowa oczywiście o WB Auto, bo predefiniowane były OK w poprzednikach.
zaczynam się przekonywać do robienia na WB Auto i odchyłki sa akceptowalne.
W poprzednich modelach to była tragedia. Dlatego nie polecam starych puszek - jak D100.

Pawel Pawlak
05-06-2006, 20:25
z wszystkich puszek które mam/miałem: D70, d2h, d200, WB Auto w D200 działa zdecydowanie najpewniej i najbardziej przewidywalnie.

Jacek_Z
05-06-2006, 21:01
bo jest najnowszym body. ja zauważam taka prawidłowość, zresztą nic dziwnego, stale to dopracowują.

Pawel Pawlak
05-06-2006, 21:08
Masz rację Jacek_Z. Tylko o ile z D70 to sprawa oczywista, to w przypadku D2h wydawać się może że system oparty o 3 czujniki powinien działać dokładniej.

Jacek_Z
05-06-2006, 22:22
ciężko powiedziec. powinien. ale to oczywiśce tez sprawa oprogramowania.
np pomiar matrycowy powinien byc lepszy od ważonego, a wielopolowy lepszy od tego tylko 5 polowego - a nie zawsze tak jednak jest. To nie to samo, ale więcej nie jest przesądzające o efekcie.

krzysztof jot
06-06-2006, 01:52
jak czytam te wasze opowiesci o WB to cos mi sie wydaje ze nie wszyscy radą sobie
z tym co mają. Po pierwsze - AutoWB w D200 jest zdecydowanie lepsze od poprzednikow,
a w warunkach na "zewnatrz" trafia w 97%. Natomiast zupełnie nie wiecie co czynicie,
robiac fotki na automacie WB w zmiennych warunkach - to podstawowy bład, bo bardzo
utrudnia potem korekcje. Cokolwiek - byle stała temperatura - potem zero problemów
z korekcja w komputerze. Jesli nie predefiniowane i nie pomiar - to jest jeszcze Kelvin
ktory bardzo sie sprawdza, a sa tez banki fotek z WB - masz kosciół - robisz fotke w RAW,
perfekcyjnie dokonujesz korekty w PC zapisujesz na karcie zabierasz ze soba - przenosisz
WB do ustawien body i lecisz.... dlatego D200 jest bardziej dla pro... albo tych co czytaja instrukcje :)

pebees
06-06-2006, 07:48
sa tez banki fotek z WB - masz kosciół - robisz fotke w RAW,
perfekcyjnie dokonujesz korekty w PC zapisujesz na karcie zabierasz ze soba - przenosisz
WB do ustawien body i lecisz.... dlatego D200 jest bardziej dla pro... albo tych co czytaja instrukcje :)

Nie wiem, czy dobrze kojarzę o co z tą funkcją chodzi, ale takie predefiniowane według jakiegoś zdjęcia WB to i d50 ma, chyba, że to nie to samo?

Jacek_Z
06-06-2006, 09:36
pebees - D200 może zapamietać w sumie 5 wartości WB pre (1+4), które w dodatku mozna opisać, nazwać po swojemu, dlatego jest jeszcze praktyczniejszy w uzyciu niz D50. ale masz rację, WB pre można i w D50.
krzysztof jot pisze o jeszcze innej opcji kiedy wartość WB bierze się ze wskazanego przez body zdjęcia. D70 to miał, D50 nie wiem. Ale też nie wiem, czy można było w D70 tak robić, że zdjęcie obrobione i wgrane do aparatu. Własciwie czemu nie? Sprytne.

pebees
06-06-2006, 09:39
Jacek_Z, z tego co piszesz, i z tego jak ja to rozumiem, to d50 ma taką opcję (wb na podstawie zdjęcia wzorcowego). Pięć pre-balansów bieli to może być przydatna sprawa w tym d200 :)

Jakubas
19-06-2006, 00:12
Jacek_Z, serio jest taka mozliwosc w D70? Jak to zrobic, zeby dzialalo? Bo szczerze mowiac nie przypominam sobie tego ani w instrukcji ani w menu aparatu...

glisek
19-06-2006, 23:02
szczerze, to czytalem tylko raz (przepraszam, przepraszam...) instrukcje do puchy-marzenia i nie pamietalem tych pre razy 5.
pewnie dlatego jade na auto, a ze robie w krajobrazie a nie kosciele, to jakos to chodzi.
Szczerze to jestem z auto WB zadowolony i rzadko kiedy cos zminiam na kompie.

gregoire7
20-06-2006, 08:25
Jacek_Z , balans bieli w D100 uważam za wyśmienity, lepszy niż w D70 choć być może nie tak dobry jak w D200 czy D2... ;)

krzysztof jot - auto WB wcale nie utrudnia późniejszej jego korekcji, bo przecież korygujemy do określonej temperatury, więc to że w tych samych warunkach na AUTO bywa różnie lub w różnych warunkach bywa tak samo wcale nie przeszkadza :)

bugdi
20-06-2006, 09:03
do tej pory na pre lecialem w trudnych warunkach, ale czasami zauwazam ze AUTO radzi sobei ok. Ale ma lekkie wachjania temperatury i czasami ten niebeiskie czy zielony jest rozny na roznych zdjeciach, jak to auto. Wiec zaczne sie bawic jednak z tym stałym WB :)

Kaleid
20-06-2006, 10:30
Mogę jedynie powiedzieć że AWB w D200 dziala znacznie lepiej niz w D70.

krzysztof jot
20-06-2006, 11:42
gregorie7 : ...balans bieli w D100 uważam za wyśmienity...

? no troche mam doswiadczenia - miałem D100, D70 i D70s i jesli WB jest
w D100 wysmienity - to chyba fotografujesz albo stale w studio albo przy
pieknej słonecznej pogodzie w stałych niezmiennych warunkach. Bo takie
"odjazdy" jak sie trafiały D100 to juz dzis chyba tylko w tanich kompaktach:)

gregoire7
20-06-2006, 13:30
D100 jak zauważyłem ociepla jedynie lekko kolory na ustawieniu automatycznym, ale jest to tendencja stała w określonych warunkach, nie ma sytuacji w których 'wariuje' i ostatnio nawet w warunkach katedralnych gdzie zdjęcia trzeba było robić na ISO >800 w trakcie obróbki wystarczyło skorygować WB o praktycznie stałą wartość, naprawdę nie miałem jak dotąd żadnych przykrych niespodzianek ze strony WB w D100

dlaczego nikt nie pisze o korekcji wartości 'Tinta', bliźniaczym parametrze WB, jak zauważyłem robiąc testowe fotki to w słabym świetle nawet D200 się nieco myli pod tym względem :)

Jacek_Z
20-06-2006, 20:06
pretensje mozna miec do Auto WB, a nie do całego balansu bieli.
Jak ktoś się chce przekonać jak się spisuje ten czy inny aparat proponuję zastosowac nastepującą procedurę sprawdzenia AWB:
ubrać dziewczynę/żonę/kochankę w czerwony sweterek/bluzkę/koszulkę (niepotrzebne skreślić) :D wyjść na spacer do lasu czy w inne miejsce gdzie jest dużo zielonego (trawnik)
a następnie robić na zmianę zdjęcia portretowe, potem całej postaci, plan amerykański, popiersie. Potem popatrzec na kolor skóry na wszystkich tych zdjęciach. Będzie równo - OK. Odchyłki - no cóż, sa zawsze lepsze modele aparatów.