PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z brakiem dynamiki na zdjęciach



Dominika
23-12-2004, 14:07
Czy możecie mi doradzić w jaki sposób zwiększyć dynamikę zdjęć robionych motocyklom, ptakom, czyli obiektom ruchomym?Fotografuję od niedawna Nikonem D70 i korzytam na razie przeważnie z funkcji automatycznych: sport i z autofocus. Wiele osób zarzuca mi,że na moich fotkach jest za mało ruchu, a ptaki wyglądaja jak zawieszone pod niebem.

adik
23-12-2004, 14:10
Co do ptakow to Ci icek pewnie pomoze.Jak zawsze z czasami.CIekawe ujecie tez oddaje dynamike.Gdzie na forum jest fotka czlowieka na rowerze.Zdjecie bardzo dynamiczne.Przez to wlasnie zawieszenie.Wiem ze jak robie w klubie staram sie wyciagnac czas coby wszystko powyciagane lekko bylo...

gmoszkow
23-12-2004, 16:20
Dominiko

Po pierwszej witaj na forum.

Jeśli zaś chodzi o dynamikę na zdjęciach, tam gdzie wykorzystujesz lampę ustaw błysk na 2 lamelkę (opcja rear w lampie - nawet tej wbudowanej).

To też czasem jest fajne

Dynamika na zdjęciu jest jednak w dużej mierze wynikiem kompozycji zdjęcia, tego co się na nim dzieje, jak jest to pokazane. Popatrz na zdjęcia Iczka z meczy koszykówki.

Pozdrawiam

Grzegorz

maroo
23-12-2004, 16:36
Pokaż zdjęcia.

adik
23-12-2004, 16:42
Wlasnie pokaz fotki.Moze CI co komentuja CI dogryzaja.Juz ja znam takich zazdrosnikow co gadali takie cuda i bluzgi a jak sie pozniej okazalo robili to z przekory:)

ddMON
23-12-2004, 20:56
Co do ptakow to Ci icek pewnie pomoze.
No i dziad też ma doświadczenia w tej dziedzinie ale on raczej bardziej statyczne "zbliżenia" :wink:

adik
24-12-2004, 01:19
Czyli ptaka za szyje o chodnik i fota??Czy jak??

maroo
24-12-2004, 01:20
Raczej - "czy jak" :lol:

ALF
24-12-2004, 01:39
Czyli ptaka za szyje o chodnik i fota??Czy jak??

ojjj...to by bolało :mrgreen:

admin
24-12-2004, 01:44
Dominiko, moja rada to rezygnacja z programow tematycznych i eksperymenty z innymi, manualnymi ustawieniami. Zwracam uwage na zaleznosc czas /przeslona. Ona jest kluczem do Twojego problemu (i fotografii generalnie)...

Witaj na forum!

adik
24-12-2004, 03:01
To problem ans wszystkich.Nieda sie tego pominac???Hyhyhyn.CHyba nie co :P

Dominika
27-12-2004, 10:31
Dziękuję za miłe powitanie i za pomoc:)) Zabieram się za eksperymentowanie czasem, muszę nauczyć się rozmywać tło. To takie noworoczne postanowienie:) Pozdrawiam wszystkich.

maroo
27-12-2004, 10:54
Tak, czy inaczej pokaż jakieś zdjęcia.
My lubimy zdjęcia :mrgreen:

adik
27-12-2004, 16:21
Otoz.Moze dynamika na fotce jest tylko inaczej rozumiemy...Pokaz fotki a wszystkim bedzie latwiej:)))

Dominika
27-12-2004, 17:06
Zapraszam wobec tego na moją stronkę:

http://www.plfoto.com/uzytkownik.php?authorid=50251

@nia
27-12-2004, 17:12
widać, że lubisz niebieski.... :-)
fotki sympatyczne....
a co do fotografowania ptaków polecam ostatnią książkę National Geographic, poświęconą właśnie fotografowaniu tych zwierzaczków...

adik
27-12-2004, 17:48
Bardzo ładne fotki.Ile czasu focisz ze juz taka wprawa??

Gamling
27-12-2004, 21:42
Na poczatek prosty trick: kiedy robisz zdjecie jakiemus ruchomemu obiektowi staraj sie "zlapac" go wczesniej w kadr i "prowadzic" obiektywem przed samym zrobieniem zdjecia orazw trakcie. Taka technika nazywa sie panoramowaniem i pozwala na oddadnie ruchu poprzez rozmazanie tla (no bo przesuwasz obiektyw), natomiast obiekt ktory prowadzisz wychodzi ostro. Najlepiej wczesniej pocwiczyc chocby na jadacych samochodach.

maroo
27-12-2004, 23:32
Gamling dobrze prawi.
Warto poćwiczyć panoramowanie.
Trzeba trochę wprawy, ale warto.
Można się też podeprzeć przy panoramowaniu lampą z błyskiem na drugą lamelkę.
Spróbuj uzyskać wrażenie ruchu stosując nieco dłuższe czasy.
Zamrożenie motocyklistom nie wychodzi najlepiej, bo sami siedzą w zasadzie w bezruchu i zdjęcia faktycznie są trochę statyczne.
Zamrożenie o wiele lepiej prezentuje się np. w sportach związanych z bieganiem.
Z kolei jeśli fotografujesz np. samochód, który nie macha rękami i nie drgają mu mięśnie wydłuż czas na tyle, by kręcące się koła uległy rozmazaniu.

Ptaki natomiast lubię zamrożone.
Widać wtedy doskonale np. strukturę ich skrzydeł.
Jednak nie każdy kadr zamrożonego w ruchu ptaka będzie się podobał.
O ile nie jest to rzadko spotykany gatunek, to warto pokazać tylko te kadry, które są niebanalne przez np. pozę lub "rekwizyt" uatrakcyjniający kadr.

Chociaż pewnie, co fotografista to inne zdanie na ten temat. :wink:

krzysztof jot
29-12-2004, 18:52
Zapraszam wobec tego na moją stronkę:

http://www.plfoto.com/uzytkownik.php?authorid=50251

Witaj....
Bardzo ptaszki całkiem całkiem, zwłaszcza "wróbelek.... :)
"cisza" jakby z wiekszego kata juz by była wystarczająco dynamiczna jak na cisze :)
i miło że niewiasta z aparatem, i koledzy jacys tacy rozmowni :) ale
odbiegając nieco od zadanego przez Ciebie pytania a obserwując plfoto
to musze jednak zwrócić uwagę, że taki obrazek motocyklisty jak zaprezentowany
http://www.plfoto.com/zdjecie.php?picture=460764 z ocenami "wybitne" - to jednak
zdecydowany ukłon w stronę psychiki fotografujacego.
To niestety juz nie tylko brak dynamiki.... no, ale nie po oceny tu pisałas :).... pzdr

Dominika
30-12-2004, 10:38
Dziękuję wszystkim za pomoc:) Już zaczęłam z niej korzystać...Fotografią zainteresowałam się 4 miesiące temu, stąd moja nieznajmość podstawowych zasad:) Mam nadzieję,że będzie coraz lepiej.