PDA

Zobacz pełną wersję : Lampy studyjne bez światłomierza



Damianus
23-05-2006, 14:59
Zakupiłem ostatnio na próbę lampę funsports cy 100w .Odpakowałem zamontowalem i przystąpiłem do fotografowania .Wszystko ustawiałem na tzn czuja i metodą prób i błędów patrząc na monitorek mojej d70 .

Kiedyś jak kończyłem kurs fotografii w studio to bawiliśmy się światłomierzami - takiego jednak nie posiadam i radzę sobie w ten mało wyszukany sposób.

Zastanawiam się jednak czy istnieje jakaś inna bardziej dokładna metoda ustawienia światła bez użycia światłomierza.

Czornyj
23-05-2006, 15:03
Oczywiście. Zgrywasz zdjęcia na komputer, otwierasz w PS i na dobrze skalibrowanym monitorze oceniasz poprawność ekspozycji. Ta metoda jest nie-za-wodna.

Damianus
23-05-2006, 15:08
Oczywiście. Zgrywasz zdjęcia na komputer, otwierasz w PS i na dobrze skalibrowanym monitorze oceniasz poprawność ekspozycji. Ta metoda jest nie-za-wodna.

Jeżeli dobrze cię rozumiem to po prostu ustawiam sobie tak jak mi się podoba .

krystek
23-05-2006, 15:09
po co sie meczyc, za 100pln mozna najtansza fleszmiarke wykminic

Czornyj
23-05-2006, 15:11
po prostu ustawiam sobie tak jak mi się podoba .
A jaki jest sens ustawiać światła tak, żeby ci się potem nie podobało? :lol: :lol: :lol:

Damianus
23-05-2006, 15:15
oki oki słucham dalszych rad może ktoś ma jakąś innowacyjna metodę :)

Czornyj
23-05-2006, 15:21
No więc jest jeszcze jedna opcja, znana tylko starym profi-wyjadaczom mega-wyj..nym zawodowcom. Otóż Korpus Fuji 680GXIII ma pomiar studyjnych świateł błyskowych TTL. Jeśli zatem kupisz sobie ten prześwietny średnioformatowy korpusik z jakimś Fujinonkiem (optyczna perfekcja z migawką centralną na dokładkę!), to fleszmiarkę możesz od biedy olać... :lol:

Damianus
23-05-2006, 15:35
No więc jest jeszcze jedna opcja, znana tylko starym profi-wyjadaczom mega-wyj..nym zawodowcom. Otóż Korpus Fuji 680GXIII ma pomiar studyjnych świateł błyskowych TTL. Jeśli zatem kupisz sobie ten prześwietny średnioformatowy korpusik z jakimś Fujinonkiem (optyczna perfekcja z migawką centralną na dokładkę!), to fleszmiarkę możesz od biedy olać... :lol:


No to teraz chłopie pojechałeś..... :lol:

Niedzwiedz
24-05-2006, 10:19
Czornyj, ty to chyba kochasz tego fuji !!!! co ?

Damianus
24-05-2006, 13:54
A co sądzicie o światłomierzu leningrad .Jak to cudo sie wogóle używa ?

Czornyj
24-05-2006, 14:03
A co sądzicie o światłomierzu leningrad .Jak to cudo sie wogóle używa ?
To jest do światła zastanego. Chyba, że potrafisz go ustawić w ciągu 1/1000 sekundy :D


Czornyj, ty to chyba kochasz tego fuji !!!! co ?
Już nie kocham - to była młodzieńcza miłość w czasach analoga, kiedy to mały obrazek miałem w głębokiej pogardzie i trzaskałem sobie wesolutko slajdy 6x7. Marzyło mi się naonczas jednak coś, co dawałoby możliwości LF i dało się łatwo zabrać w plener.

Teraz kocham swoje Nikony. Jak będę miał za dużo kasy i trafię coś takiego w korzystnej cenie, to se kupię taki wihajster z pokłonami i przesuwami pod bagnet F.

Damianus
24-05-2006, 14:17
[quote="Czornyj"]To jest do światła zastanego. Chyba, że potrafisz go ustawić w ciągu 1/1000 sekundy :D

A to to jest takie paskudztwo :( - to nie dobrze .Dzieki czornyj

Mma jeszcze jedno pytanko trochę z innej beczki ale nie chcę zaczynać kolejnego wątku mianowicie - wiem że czas synchronizacji mojego d70 z lampami wynosi 1/500 .Podpiąłem pod niego lampę studyjną FUNSPORTS CY 100 W i zauważyłem że jak zrobię krótszy czas np 1/3000 s to na zdjęciu widoczna jest taka drobna siateczka .Wydaje mi się że to od softboxu ale pewności nie mam .Jakby ktoś coś wiedział w tym temacie to będę wdzięczny z podzieleniem się wiedzą .

Czornyj
24-05-2006, 14:44
skoro wiesz, że czas synchro wynosi 1/500 to na cholerę dajesz 1/3000? Migawka elektroniczna się nie wyrabia, i potem dostajesz siateczkę draj-łiw :lol:

Damianus
24-05-2006, 14:55
skoro wiesz, że czas synchro wynosi 1/500 to na cholerę dajesz 1/3000? Migawka elektroniczna się nie wyrabia, i potem dostajesz siateczkę draj-łiw :lol:

Kombinuję, kombinuję po prostu chciałem mieć bardzo małą przesłonę a nie mogłem się dalej odsunąć więc musiałem poszaleć z czasem i przypadkowo zauważyłem że mogę ustawić krótszy niż 1/500 (czego nie można zrobić z fleshem ) .Na początku się ucieszyłem dopóki nie oglądałem zdjęć na monitorku .Patrzę a tu piękna krateczka :) .Ale tak waśnie przypuszczałem że to wina max czasu d70 .No dobra jeszcze raz dzięki :)

Czornyj
24-05-2006, 15:00
W takim przypadku tylko filtr neutralny szary

Niedzwiedz
25-05-2006, 16:10
Czornyj, slajdy 6x7 łooomatko jak mailes do tego rzutnik to dziwie sie ze zaprzestales tej zabawy !!!! ja po slajdach 35mm do dzis szlocham jak patrze na stare gnioty z wakacji !!!!! i kiedys mam zamiar cos wykombinowac do rzucania slajdow i sprobows MF w slajdzikach :)