PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia do prasy a prawo



starken
31-07-2008, 23:09
Witam!
Jestem fotografem-amatorem, ale niedawno zaprzyjaźniony ksiądz z parafii w moim mieście zaproponował, abym współtworzył gazetkę parafialną właśnie jako fotograf. Może moje doświadczenie i umiejętności nie są jeszcze na tyle wysokie by brać się za fotografię prasową, ale z drugiej strony owa gazetka również nie jest szczytem profesjonalizmu i myślę, że się nadam.
Od razu zaznaczam, że przeglądałem to forum w poszukiwaniu podobnych zagadnień, ale nie wciąż nie mam pewności, więc pytam. Co mogę fotografować do prasy a czego nie? Jeżeli robię np zdjęcie z jakiejś imprezy i na pierwszym planie będą jej uczestnicy, to czy muszę prosić o zgodę na publikację? Czy są jakieś rzeczy, na które muszę w takiej sytuacji zwracać uwagę? Czy może nie mam się niczym przejmować i pstrykać co mi się podoba?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Charles
31-07-2008, 23:38
Przepisy ustawy o Prawie autorskim i prawach pokrewnych w polaczeniu z przepisami o dobrach osobistych wprowadzaja szereg ograniczen w sprawie fotografowania i rozpowszechniania wizerunku. Kluczowe jest orzecznictwo SN do tych przepisow. Czesto bowiem ludzie powoluja sie na sama tresc przepisow nie znajac ich interpretacji. Odpowiedzi na Twoje pytania juz udzielono na tym Forum. Poszukaj. Najlepiej jednak zakup komentarz do ustawy o prawie autorskim i poczytaj. Bedziesz mial jakis obraz tego, w czym przyjdzie Ci pracowac. W odpowiedzi na Twoje pytania mozna napisac spooory post.

starken
01-08-2008, 11:19
Poszukałem trochę na forum i pogrzebałem w ustawach. Jeżeli chodzi o ustawę to pewnie najbardziej interesowałby mnie ten rozdział:
Rozdział 10: Ochrona wizerunku, adresata korespondencji i tajemnicy źródeł informacji
Art. 81.
1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
Niby wynika z niego, że nawet jeżeli robię zdjęcie na jakiejś imprezie czy czymś takim, ale wyraźnie na pierwszym planie znajduje się jakaś osoba (niepubliczna, przypadkowa) to muszę mieć jej zgodę (na ew. publikację). Chociaż i tutaj nie mam pewności, bo to zależy od interpretacji. Przeglądając forum znalazłem różne opinie na ten temat. Że nie należy się w ogóle przejmować, że nie należy się przejmować, ale tylko w miejscach publicznych, że należy mieć przy sobie przygotowane wzory oświadczeń itd.
Dlatego zwracam się ze szczególną prośbą o radę do osób, które robiły już zdjęcia do prasy i wiedzą mniej więcej jak to wygląda.
Co do komentarza do ustawy - gdzie można go kupić i ile to kosztuje? Nie chciałbym też kupić nie tego co trzeba, więc również proszę o radę.

Don_Pedro_123
01-08-2008, 11:55
...

Do tego jeszcze prawo prasowe - o ile gazetka będzie zarejestrowana (a być powinna, bo stanowią o tym odrębne przepisy).

starken
01-08-2008, 12:25
To od razu zapytam o kolejną rzecz. Mianowicie nie wiem czy ma znaczenie to, że nie mam jeszcze ukończonych 18 lat. Wciąż czekam na szczegóły, także nie wiem czy gazetka jest zarejestrowana, ale sądzę, że tak. Czy w takim razie jako osoba niepełnoletnia mogę pełnić funkcję fotoreportera prasowego, tzn dotyczyć mnie będzie prawo prasowe? I czy w ogóle żeby dotyczyło mnie prawo prasowe muszę mieć podpisaną umowę z redakcją czy coś takiego?
W prawie prasowym jest określone:
5. dziennikarzem jest osoba zajmująca się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych, pozostająca w stosunku pracy z redakcją albo zajmująca się taką działalnością na rzecz i z upoważnienia redakcji,
Jeżeli dobrze rozumiem jeżeli nie podpisałem umowy z redakcją to mimo wszystko "działam na rzecz i z upoważnienia redakcji". Dobrze rozumiem?

Rozglądając się za komentarzem do ustawy o prawie autorskim natrafiłem na taką książkę:
http://www.wydawca.com.pl/?s__karta.id__50
Myślę, że mogłaby ona faktycznie rozjaśnić mi kilka kwestii. Czy warto zainwestować w coś takiego?

Charles
01-08-2008, 15:03
1) W kwestii tego utrwalania i rozpowszechniania wizerunku w czasie
imprez publicznych.

Zawsze jak juz wykonasz zdjecie i masz zamiar je rozpowszechnic, to zastosuj test
subsydiarnosci. Polega on na tym, ze analizujesz cale zdjecie pod katem konkretnej
osoby. Gdy po usunieciu wizerunku tej osoby ze zdjecia utracilo ono swoj
przedmiotowy charakter, to wowczas nie wolno Ci rozpowszechnic takiego zdjecia,
jakie pierwotnie wykonales. Gdyby usuniecie wizerunku tej osoby nic nie zmienilo w
zdjeciu, to oznacza, ze mozesz bez przeszkod rozpowszechniac. Gdy fotografujesz
jakas osobe na takiej imprezie, to szczegolne znaczenie ma kadrowanie. Waski kadr
ewidentnie ukazujacy wizerunek 1 osoby stanowi po rozpowszechniniu bez
uprzedniego zezwolenia naruszenie art. 81 prawa autorskiego.

Te uwagi nie dotycza osob publicznych. Za takie mozna nawet uznac ksiedza
w parafii ze wzgledu na brak definicji osoby publicznej.


2) w sprawie ksiazek, ktore duuuzo tlumacza :

- komentarz prawo autorskie i prawa pokrewne J.Barta Z.Ćwiakalski E.Traple
R.Markiewicz ... Wyd. Zakamycze 2005 . Tu masz samych specjalistow :)

- System prawa prywatnego tom 13 Red. J.Barta Wyd. C.H.Beck 2007 Warszawa
Moim zdaniem najlepsza pozycja na rynku.

- Ksiazka Orżewskiego, to taki skrot. Moim zdaniem warto ja na poczatek przeczytac.

3) Prawo prasowe dotyczy Cie gdy jestes dziennikarzem. By byc uznanym za dziennikarza nie musisz pozostawac w stosunku pracy. Mozesz np. zawrzec umowe o dzielo i gromadzic zdjecia w ramach przygotowywania reportazu. Dziennikarzem jest sie nawet nie bedac pelnoletnim. Wszystko wynika z przytoczonego przez Ciebie przepisu.

starken
01-08-2008, 15:10
Wielkie dzięki, to już trochę mi sprawę rozjaśnia. Na książki może też się zdecyduję, ale na razie poczekam na szczegóły dotyczące mojej współpracy z gazetą.
Co do mojej niepełnoletności jeszcze tylko mam wątpliwości, ale w sumie podejrzewam, że z tym nie będzie problemów.
Jeszcze raz wielkie dzięki Wam! :)